Aj keď nemáte diagnostikované ochorenie tráviaceho traktu, možno ste počuli, že funkčnosť tráviaceho systému môže ovplyvniť duševné aj imunitné zdravie. Keďže udržiavanie zdravého gastrointestinálneho traktu je tak dôležité pre celkové zdravie a pohodu, možno by ste mali do svojej wellness rutiny začleniť probiotiká.
Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú vo fermentovaných potravinách a nápojoch a predávajú sa ako doplnky výživy. Pýtate sa, ktoré probiotiká sú najlepšie? My odporúčame Probio24. Čítajte ďalej a dozviete sa prečo.
Najlepšie probiotiká
Obsah článku
Čo sú probiotiká?
Slovo „probiotic“ pochádza z gréčtiny a doslova znamená „pre život“, pričom predstavuje opak k termínu antibiotikum.
Probiotiká sú mikroorganizmy, ktoré prospievajú nášmu zdraviu a zohrávajú rôznorodé úlohy v našom tele.
Črevný trakt je vystlaný baktériami, ktoré tvoria črevný mikrobióm. Napriek tomu, že baktérie asociujú na niečo negatívne, existuje množstvo dobrých baktérií, ktoré pomáhajú bojovať proti chorobám a podporujú zdravie.
- Vysoký obsah probiotických baktérií: 33 miliárd CFU denne je oveľa viac než obsahuje väčšina bežných probiotík na trhu. To zvyšuje pravdepodobnosť, že užívateľ pocíti pozitívne účinky.
- Komplex 11 probiotických kmeňov: Široké spektrum rôznych kmeňov pokrýva viaceré funkcie v črevnej mikroflóre a môže pomôcť riešiť rôzne druhy tráviacich ťažkostí.
- Prebiotiká: Inulín podporuje rast probiotických baktérií a zlepšuje ich účinnosť.
- Odolnosť voči kyslému prostrediu žalúdka: Zabezpečuje, že sa probiotiká dostanú do čreva v dostatočnom množstve, kde môžu začať pôsobiť.
- Neobsahuje laktózu, mliečnu bielkovinu ani lepok: Je vhodný pre ľudí s intoleranciou na tieto zložky, čo je veľké plus pre osoby s rôznymi diétami alebo citlivosťami.
Okrem podpory trávenia a spracovania potravy prispievajú k posilneniu imunitného systému, eliminácii škodlivých baktérií a pomáhajú pri zrážaní krvi tým, že produkujú bioaktívny vitamín K.
Rôznorodý mikrobióm napomáha nielen funkčnosti tráviaceho traktu, ale aj mnohým ďalším aspektom zdravia.
Probiotiká sú živé mikroorganizmy, o ktorých sa predpokladá, že zvyšujú diverzitu mikrobiómu poskytnutím baktérií, ktoré môžu pomôcť podporiť zdravé trávenie, imunitu, metabolizmus, zdravie pokožky a duševnú pohodu.
Aby sa mikrób mohol nazývať probiotikom, musí mať niekoľko vlastností. Medzi ne patrí schopnosť:
- Byť izolovaný od človeka.
- Prežiť v čreve po požití (po konzumácii).
- Mať preukázaný prínos.
- Dá sa bezpečne konzumovať.
- komplex 10 probiotických kmeňov Lactobacillus a Bifidobacterium s pridaným prebiotikom
- 10 miliárd živých kultúr v jednej kapsule
- prebiotikum prítomné vo forme inulínu
- účinný pri tráviacich ťažkostiach, v období stresov, a ako doplnková liečba pri užívaní antibiotík
- dobrý pomer cena/objem
- jedno balenie pri odporúčanom dávkovaní 2 kapsule denne predstavuje mesačnú dávku
Bakteriálna rovnováha v tele
V tele človeka žije približne 500 rôznych druhov baktérií.
Keď sú v rovnováhe, všetko funguje správne.
Niekedy však môže dôjsť k narušeniu tejto rovnováhy v prospech škodlivých baktérií, čo sa deje napríklad pri užívaní niektorých liekov, pri zmenách v stravovaní, infekciách, zápaloch, strese, nadmernom príjme alkoholu alebo po ožarovaní.
To vedie k rôznym zdravotným problémom.
Hoci probiotiká neliečia priamo, môžu byť vhodné ako doplnok k liečbe pri problémoch, ako sú:
- hnačka,
- zápcha,
- kvasinkové infekcie v pošve,
- kvasinkové infekcie v ústach,
- ekzémy,
- intolerancia laktózy,
- užívanie antibiotík,
- zápalové a autoimunitné ochorenia čriev.
Aký je rozdiel medzi probiotikami a prebiotikami?
Probiotiká a prebiotiká sú v dnešnej dobe veľké témy v oblasti výživy. Napriek tomu, že znejú podobne, hrajú rôzne úlohy.
- Probiotiká sú potraviny alebo doplnky výživy, ktoré obsahujú živé mikroorganizmy určené na udržanie alebo doplnenie „dobrých“ baktérií (normálnej mikroflóry) v tele. Potraviny, ako je jogurt, kefír, kyslá kapusta, to sú všetko prírodné probiotiká.
- Prebiotiká sú potraviny (zvyčajne potraviny s vysokým obsahom vlákniny), ktoré pôsobia ako potrava pre ľudskú mikroflóru. Prebiotiká sa používajú so zámerom zlepšiť rovnováhu týchto mikroorganizmov. Nájdete ich v celých zrnách, banánoch, listovej zelenine, cibuli, v cesnaku, v sójových bôboch a artičokoch.
Prebiotiká sú látky, ktoré podporujú rast probiotických baktérií tým, že im poskytujú vhodné prostredie. Inulín a pektíny, ktoré sú formou rozpustnej vlákniny, plnia túto funkciu.
Nachádzajú sa v rôznych druhoch ovocia a zeleniny, ako sú jablká, cibuľa, čakanka a banány.
Kombinácia prebiotík a probiotík vytvára synbiotikum, ktoré poskytuje ešte výraznejší efekt. V poslednej dobe sa stále viac hovorí o postbiotikách, ktoré sú výsledkom metabolizmu baktérií a sú dôležité pre správnu funkciu imunitného systému, najmä u detí.
Ako fungujú probiotiká?
Hlavnou úlohou probiotík alebo dobrých baktérií je udržiavať zdravú rovnováhu v tele. Myslite na to ako na udržiavanie tela v neutrálnej polohe.
Keď ste chorí, zlé baktérie vstupujú do tela a ich počet sa zvyšuje. To vyvedie telo z rovnováhy. Dobré baktérie bojujú proti zlým a obnovujú rovnováhu v tele, vďaka čomu sa budete cítiť lepšie.
Probiotiká môžu tiež:
- pomôcť telu stráviť jedlo
- zabrániť tomu, aby sa zlé baktérie vymkli kontrole
- vytvárať vitamíny
- podporovať bunky, ktoré lemujú črevo, aby zabránili vniknutiu zlých baktérií, ktoré ste mohli skonzumovať (prostredníctvom jedla alebo nápojov), do krvi.
- rozkladať a absorbovať lieky
- unikátna kombinácia bylín, plodov, probiotík a prebiotík, obohatená o tráviace enzýmy, vitamíny a minerály vo forme kapsúl
- posilňuje imunitu
- zmierňuje kašeľ a prejavy nachladnutia
- redukuje únavu, stimuluje kognitívne funkcie
- prispieva k tvorbe červených krviniek
- priaznivo vplýva na stav pokožky, vlasov a nechtov
- výdatné 90 kapsulové balenie
- probiotiká sú vhodné pre deti od 10 rokov
Ako a kedy jesť probiotiká?
Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré potrebujú špecifické podmienky pre rast. Sú citlivé na pH, zmeny teploty, kyslík a môžu sa navzájom ovplyvňovať.
Pri ich užívaní je dôležité dodržiavať pokyny uvedené na obale, kde je uvedené, či sa majú užívať s jedlom alebo nalačno, a ako ich správne uchovávať.
Na zapíjanie je najlepšia čistá voda.
Ktoré sú najbežnejšie typy probiotických baktérií?
Hoci existuje veľa druhov baktérií, ktoré možno považovať za probiotiká, existujú dva špecifické typy baktérií, ktoré sú bežnými probiotikami, ktoré sa nachádzajú v doplnkoch výživy:
- Lactobacillus
- Bifidobacterium
Probiotiká tvoria aj dobré kvasinky. Najbežnejší typ kvasiniek je:
- Saccharomyces boulardii
V lekárňach je k dispozícii množstvo probiotík vo forme kvapiek pre deti, kapsúl či tabliet rozpustných v ústach. Taktiež existujú kapsule na vaginálne použitie.
Pri výbere je dôležité sledovať zloženie a množstvo kmeňov baktérií, ako aj hodnotu CFU (Colony Forming Units), ktorá určuje, koľko baktérií je schopných množiť sa a vytvárať nové kolónie. Hodnoty by mali byť od 10⁸ do 10¹¹ životaschopných jednotiek.
Najčastejšie používané probiotické kmene zahŕňajú:
- Laktobacily: Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus, ktoré podporujú trávenie a chránia pred patogénnymi baktériami spôsobujúcimi črevné zápaly a hnačky.
- Bifidobaktérie: Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum a ďalšie, ktoré podporujú imunitu a trávenie, najmä u novorodencov.
- Enterobaktérie: Enterococcus faecium pomáha pri hnačkách spôsobených antibiotikami.
- Kvasinky: Saccharomyces boulardii sú účinné pri cestovateľských hnačkách a zápaloch hrubého čreva.
Znamenajú probiotiká pomoc pri zdravotných problémoch?
Aj keď existuje veľa možných pozitívnych výsledkov, výskumníci stále pracujú na nájdení konečných odpovedí o tom, ako môžu probiotiká pomôcť pri rôznych stavoch.
Existujú však zdravotné problémy, pri ktorých probiotiká dokážu pomôcť
Treba si ale uvedomiť, že účinky sa líšia od človeka k človeku, čo funguje pre jednu osobu, nemusí fungovať pre druhú.
1. Pôsobia priaznivo pre zdravie čreva
Zdravie čreva je pravdepodobne prvá vec, na ktorú myslíte, keď premýšľate o probiotikách. A z dobrého dôvodu! Štúdie ukázali, že probiotiká sú sľubné pri prevencii, alebo liečbe rôznych tráviacich chorôb a problémov.
Môžu zabrániť:
- hnačke spojenej s užívaním antibiotík
- zápche
- infekcii Clostridium difficile
Môžu tiež pomôcť vyvolať alebo udržať remisiu ulceróznej kolitídy a mierne znížiť príznaky syndrómu dráždivého čreva.
Štúdia z roku 2019 publikovaná v European Journal of Applied Physiology navyše zistila, že maratónski bežci užívajúci probiotiká obsahujúce Lactobacillus a Bifidobacterium počas štyroch týždňov pred maratónskymi pretekmi mali menej gastrointestinálnych symptómov a nižšiu závažnosť symptómov ako tí, ktorí užívali placebo.
- probiotikum vytvorené špeciálne pre zdravie žien
- okrem 9 probiotických kmeňov obsahuje inulín, extrakt z kurkumy, harmančeka, feniklu a zázvoru
- podporuje zdravie mikrobiomu
- zvyšuje obranyschopnosť organizmu
- udržiava intímne zdravie
2. Môžu znížiť úroveň stresu
Už ste možno počuli o prepojení čreva a mozgu. Výskum z roku 2019 publikovaný v Nature Microbiology, našiel spojenie medzi črevným mikrobiómom a kvalitou života. Môžu to však probiotiká nejako ovplyvniť?
Malá štúdia z roku 2021 publikovaná v The Journals of Gerontology zistila, že 12-týždňové suplementácia probiotikami obsahujúcimi Bifidobacterium u zdravých dospelých nad 65 rokov viedla k:
- významné zníženie črevných baktérií spôsobujúcich zápal
- zlepšenie v teste mentálnej flexibility v porovnaní so skupine s placebom
- zlepšenie skóre stresu v porovnaní so skupinou s placebom
3. Môžu podporiť kardiovaskulárne zdravie
Systematický výskumný prehľad z roku 2020 publikovaný v Nutrients zistil, že suplementácia vitamínom D a probiotikami – najmä Lactobacillus, Bifidobacterium a Streptococcus – zlepšila rôzne ukazovatele zdravia srdca, vrátane hladín lipidov, zápalu a citlivosti na inzulín.
Toto párovanie doplnkov zlepšilo zdravie viac ako samotné dopĺňanie vitamínu D alebo placebo.
Ďalší systematický prehľad publikovaný v roku 2020 v časopise Advances in Nutrition zistil, že konzumácia fermentovaných mliečnych výrobkov – zdroja probiotík – viedla k zníženiu kardiovaskulárneho rizika.
Výskumníci dospeli k záveru, že suplementácia probiotík v spojení s konzumáciou fermentovaných mliečnych výrobkov môže znížiť koncentrácie lipidov – marker kardiovaskulárneho zdravia.
Poznamenali však, že v štúdiách bola použitá široká škála probiotických kmeňov, takže výsledky by sa mali prijímať opatrne.
- až 1 miliarda spórov Bacillus coagulans v jednej dávke
- najlepšie probiotiká na žalúdok
- pôsobí ako prevencia vzniku ochorení
- podporuje vstrebávanie živín
- obohatené prebiotikom vo forme inulínu
- vhodné pre vegánov
- bez lepku a laktózy
- vynikajúci pomer cena/výdatnosť
- jedno balenie postačí na 2 mesiace
4. Menej časté a kratšie infekcie horných dýchacích ciest
Zistilo sa, že suplementácia probiotík zohráva úlohu pri prevencii infekcií horných dýchacích ciest a skrátení dĺžky infekcie. Na podporu týchto zistení existuje zmes dôkazov s nízkou až strednou istotou.
Vedci dospeli k záveru, že suplementácia probiotikami bola lepšia ako žiadna suplementácia alebo placebo pri prevencii infekcií horných dýchacích ciest.
5. Priaznivý vplyv na dentálne zdravie
Periodontálne ochorenie je výsledkom infekcie alebo zápalu ďasien.
Systematický prehľad z roku 2020 publikovaný v Probiotics and Antimicrobial Proteins zistil, že probiotiká môžu pomôcť pri liečbe a prevencii infekčných ochorení v ústnej dutine, vrátane parodontitídy a zubného kazu.
ZnižUJÚ tiež hladiny patogénov V ÚSTNEJ DUTINE
Sú probiotiká bezpečné?
Pretože mikróby používané ako probiotiká už existujú prirodzene vo našom tele, probiotické potraviny a doplnky sa vo všeobecnosti považujú za bezpečné.
Môžu vyvolať alergické reakcie a môžu tiež spôsobiť mierne žalúdočné ťažkosti, hnačku, plynatosť alebo nadúvanie počas prvých dní po začatí ich užívania.
Niektorí ľudia však musia byť opatrní pri užívaní probiotických doplnkov. Existuje u nich totiž riziko infekcie. Buďte opatrní v nasledujúcich prípadoch:
- oslabený imunitný systém (napríklad v dôsledku chemoterapie)
- kritická choroba
- nedávno podstúpená operácia
- opatrnosť je potrebná aj pri podávaní probiotík veľmi chorým dojčatám
- 12 miliárd prospešných baktérií v dennej dávke
- vhodné pri liečbe antibiotikami
- pomáha s črevnými problémami – zápcha, hnačka
- stabilizuje mikrobióm
- môžu užívať už deti od 3 rokov
Antibiotiká verzus probiotiká
Pri bakteriálnej infekcii sú často predpisované antibiotiká, ktoré pôsobia nielen na patogénne baktérie, ale aj na prospešné mikroorganizmy.
Tento zásah do bakteriálnej rovnováhy môže spôsobiť tráviace ťažkosti, ako je nevoľnosť, hnačka, nadúvanie, zápcha alebo kŕče.
Preto je odporúčané začať s užívaním probiotík od začiatku liečby antibiotikami a pokračovať v ich užívaní ešte 14 dní po jej ukončení. Dôležité je ponechať medzi dávkami antibiotík a probiotík aspoň dvojhodinový odstup.
Záver
Probiotiká môžu zohrávať úlohu pri podpore rôznorodého mikrobiómu. Zatiaľ čo výskum preukázal sľubné výsledky pre zdravie čreva, imunity, duševného a kardiovaskulárneho zdravia, je potrebný ďalší výskum na potvrdenie benefitov probiotík na ďalšie zdravotné problémy, ako aj ideálnych kmeňov a dávok pre rôzne stavy.
Vo všeobecnosti sa ukázalo, že probiotiká sú bezpečné, ale pred ich pridaním do vašej rutiny sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Váš lekár vás môže nasmerovať správnym smerom a pomôže vám zistiť, ktoré probiotiká sú pre vás najvhodnejšie. Poradí vám taktiež, koľko a kedy jesť probiotiká. Takýto rozhovor vždy stojí za ten čas, pretože sa týka vášho zdravia.
Zdroje informácií: