LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovBicyklePríslušestvo na bicykelAko vybrať cyklistické okuliare? Toto sú najlepšie slnečné okuliare na šport (NÁVOD)

Ako vybrať cyklistické okuliare? Toto sú najlepšie slnečné okuliare na šport (NÁVOD)

Vášnivých cyklistov je na cestách aj v lesoch čoraz viac. Kúpu bicykla si zvyčajne dôkladne naštudujeme, no kúpiť cyklistické okuliare napadne iba máloktorého z nás.

Tvar, povrchová úprava, materiál, štýl jazdy – to všetko sú veci, ktoré sa pri výbere vhodných okuliarov oplatí vziať do úvahy.

Aké parametre by mali spĺňať vhodné cyklistické okuliare a aké sú najnovšie trendy v technológiách? O svoje skúsenosti sa s nami podelili aj skúsení cyklisti.

Najlepšie cyklistické okuliare – VYBERAL NÁŠ ODBORNÍK

Bezpečnosť na prvom mieste

V zákone je zakotvená iba povinnosť použitia ochrannej prilby, preto niektorí začínajúci cyklisti nepovažujú výber cyklistických okuliarov za dôležitý.

Podobne bol na tom aj Peter: Pri kúpe prvého bicykla som okuliare vôbec neriešil. Zlom prišiel po absolvovaní prvej podvečernej jazdy pri západe slnka. Mal som plné oči mušiek a jazda bola pre mňa viac utrpenie ako radosť.“

Peter mal šťastie, že mušky boli iba nepríjemné. Ostré slnko, hmyz, odskočený kamienok či vetvička zo stromu vedia neraz spôsobiť aj trvalé poškodenie zraku. Cyklistické okuliare neplnia iba ochranu pred UV žiarením, ale aj pred mechanickým poškodením oka.cyklisticke okuliare prilba cyklista

Pred kúpou sa poraďte

Ak čítate tento článok, je pravdepodobné, že ste sa rozhodli nenabehnúť do prvého obchodu a kúpiť akékoľvek okuliare, len aby boli „cyklistické“.

„Vybral som niečo zo stojana a nasadil na oči. Pozrel som do zrkadla a vybavené, mal som okuliare. Už po prvej dlhšej bajkovačke som si povedal, že by som sa mal pri kúpe zamerať aj na niečo iné, než len imidž,“ pokračuje v rozprávaní svojej skúsenosti Peter.

Komfort pri nosení a funkčnosť sú na prvom mieste

Ženy by mohli výber cyklistických okuliarov prirovnať k výberu správnej podprsenky: nesmiete vedieť, že ju máte. Pohodlie pri nosení vám nielen spríjemní jazdu, ale prispeje aj k jej bezpečnosti.

Športové okuliare by nemali tlačiť, musia držať na nose a nepadať z uší. Ak bajkujete v teréne, možno oceníte väčšie zorníky, ktoré pripomínajú skôr okuliare na lyžovanie.

Petrov výber pokračoval nasledovne: nakráčal do toho istého obchodu a znovu náhodne skúsil niekoľko okuliarov.

„Už som vyberal podľa dvoch kritérií: musia sa mi hodiť a nesmú ma tlačiť,“ spomína na výber svojich druhých cyklistických okuliarov Peter.

Materiál

Väčšina cyklistických okuliarov je vyrobená z odolného plastu.

Chápeme, že plast nepatrí k ultra trendovým módnym vychytávkam, má však jedno veľké opodstatnenie: v prípade pádu cyklistu výraznejšie neohrozí jeho bezpečnosť. Výhodou je aj nízka hmotnosť okuliarov.cyklista cyklisticke okuliare

Sklá cyklistických okuliarov

V predchádzajúcom bode sme spomínali bezpečnosť plastu pri páde. Ak by boli „sklá“ cyklistických okuliarov naozaj zo skla, o bezpečnosti by nemohla byť ani reč. Aj preto častejšie hovoríme o tzv. zorníkoch.

Na výber máme z viacerých druhov. Najlacnejšie sú obyčajné plastové zorníky, o niečo drahšie sú polykarbonátové sklá.

Ak trávite na bicykli týždenne aspoň niekoľko hodín a pri jazde si radi užívate komfort, odporúčame siahnuť po profesionálnejšom prevedení. Tu sa ponúkajú polarizované (antireflexné) a fotochromatické sklá.

Okuliare s antireflexnou povrchovou úpravou zorníkov zaručia lepšiu viditeľnosť aj v prípade ostrého slnka. Sú nápomocné, keď odrážajúce sa svetlo sťažuje viditeľnosť.

Výhodám fotochromatických šošoviek sa budeme venovať nižšie v článku.

Zafarbenie okuliarov

Výber cyklistických okuliarov musíme prispôsobiť najmä nášmu štýlu jazdy, resp. ročnému obdobiu a dobe tréningu.

Veľa cyklistov v začiatkoch volí zafarbenie bez toho, aby si uvedomovali jeho účel. Podobne bol na tom aj Peter, ktorého výber správnych okuliarov sa vyvíjal nasledovne:

„Veľa jázd som absolvoval hlavne večer po práci, keď už bolo šero. Časom mi začalo vadiť, že cez tmavé sklá som veľmi nevidel, no kvôli hmyzu som okuliare potreboval. Tak som išiel do športového obchodu a kúpil ďalšie so žltými sklami.

Zrazu som mal dvoje okuliare a na túry som nosil oboje. Pri nosení v batohu s ostatnými vecami sa mi však stalo, že sa zlomili. Práve v tomto období som sa stretol s bajkermi s čírymi sklami. Po krátkej debate som sa rozhodol, že ich chcem tiež – najmä kvôli zjazdom po lesných cestách, keď už nesvieti slnko a je horšia viditeľnosť.“

Aké farebné prevedenie zorníkov zvoliť?

  • hnedé alebo sivé – pomôžu zlepšiť viditeľnosť v slnečnom počasí.
  • žlté zorníky – dokážu okolité prostredie „rozjasniť“, sú vhodné pri zamračenom počasí
  • číre zorníky – nestmavujú okolie, oceníte ich najmä za šera, keď svetla nie je nazvyš

Cyklistické okuliare s vymeniteľnými sklami

A tak si Peter zaobstaral ďalšie okuliare:

Po predchádzajúcich skúsenostiach som bol múdrejší a upravil som kritériá: musia sa mi hodiť z hľadiska imidžu, nesmú tlačiť, musia mať vymeniteľné sklá (tmavé, číre a žlté) a musia mať pevný obal (aby sa mi v batohu znovu nezlomili).

Už som však nešiel do športového obchodu, ale navštívil som kvôli technickej zdatnosti personálu cykloobchod RIDEPRO.SK. Spolu sme sa dopracovali k okuliarom značky HQBC, ktoré mám už roky a som nadmiernu spokojný.

Sedia mi parádne, netlačia. Majú 3 sklá, pevný obal a v ňom ešte aj látkový. Za mňa sú top v pomere cena/kvalita.“cyklisticke okuliare prilba

Peter je spokojný s jeho okuliarmi a našiel ideálneho kandidáta v pomere ceny a kvality. Ak si neviete predstaviť, že by ste sklá museli neustále podľa potreby meniť, možno vás zaujme najnovšia technológia fotochromatických šošoviek, ktorá uspokojí aj náročnejších cyklistov.

Odborník radí

„Vždy pred kúpou sa snažte naštudovať si dostatok informácií o okuliaroch. Ak si neviete rady, napíšte nám na podpora@efitko.sk a my vám obratom pošleme mail s radami od odborníkov.

Cyklistické okuliare fotochromatické

Zvoliť okuliare primárne určené pre slnečné počasie, keď svieti slnko, ale je oblačno? Čo ak sa náhle zatiahne? A čo neskorší návrat domov? Veľa svetla už tiež nebude.

Podobnú dilemu raz a navždy vyriešia fotochromatické sklá. Tie sa automaticky prispôsobíia okolitému svetlu – okuliare sa zafarbia presne podľa potreby.

Celá „akcia“ trvá približne pol minúty a je to určite šikovnejšie riešenie, než prerušiť jazdu a meniť zorníky „za pochodu“, resp. ohroziť seba aj ostatných jazdou za zhoršenej viditeľnosti .

Koľko stoja fotochromatické športové okuliare?

Zo širokého výberu fotochromatických okuliarov si dnes vyberie každý. Ponuka začína niekde okolo 90 € a môže sa vyšplhať cez 200 € – všetko v závislosti od kvality, výrobcu a použitej technológie.

Existujú modely konzervatívnejšie, kde dizajnéri stavili na klasiku, no aj extravagantnejšie vyhotovenia, ktoré vynikajú farebným prevedením alebo nápaditým rámom.

Polaroid Sport PLD

Ku klasike môžeme zaradiť model Polaroid Sport PLD. Sú vyrobené z odľahčeného plastu a šošovky dokážu pohltiť až 100 % škodlivých UV lúčov. Ide o trendový polorámový model určený pre pánov s okrúhlou alebo oválnou tvárou.

Oakley Jawbreaker

Bezkonkurenčný moderný dizajn poskytuje maximálne zorné pole. Bočný rám má vymeniteľné konce, celý povrch je protišmykový. Premakaný dizajn zlepšuje prúdenie vzduchu, vďaka čomu tieto okuliare raz a navždy skoncujú so zahmlenými sklami. Šošovky sú z materiálu Plutonite, ktorý je garanciou 100 % odfiltrovania UVA a UVB žiarenia. Kúpite od 170€.

Uvex Sportstyle 231

Tento model uspokojí aj náročnejších cyklistov. Jeho minimalistický dizajn a ultra nízka hmotnosť sú zárukou komfortu aj pri dlhých trasách. Pýšia sa šošovkami Variomatic, ktoré sa dokážu prispôsobiť svetelným podmienkam v rozsahu 1-3. Pred zahmlievaním vás ochráni technológia Supravision. Praktickou vychytávkou je prispôsobiteľná veľkosť rámu, ktorá zaručí, že padnú ako uliate na väčšinu tvárí. Kúpite ich od 125 €.

Cyklistické okuliare pre ženy

Ženy sú väčšinou odvážnejšie vo výbere farieb. S tým počítajú aj dizajnéri a na rok 2019 vytvorili hravú kolekciu okuliarov Julbo. Nám padli do oka okuliare Julbo Aerolite.

Vďaka ich tvaru a polovičnému rámovaniu sadnú najmä dámam s okrúhlou a oválnou tvárou. Samozrejmosťou je 100 % pohltenie UV žiarenia.

S dioptrickou vložkou?

Nosíte okuliare alebo kontaktné šošovky a neviete sa rozhodnúť, či dať prednosť cyklistickým alebo dioptrickým okuliarom? Kompromisy si nechajte pre partnerku či partnera, v prípade okuliarov ich robiť nemusíte!

Dnes je už samozrejmosťou, že vybrané modely majú možnosť použiť dioptrickú vložku. Vy si tak môžete užívať komfort cyklistických aj dioptrických okuliarov v jednom.

Takéto okuliare majú dve sklá umiestnené tesne vedľa seba, pričom dioptrická vložka je bližšie k tvári. Väčšinou sa dajú kúpiť v optike alebo vo väčších e-shopoch.

Nebezpečné zahmlievanie a nečistoty

Jazda v daždi, v chladnom počasí alebo blatistom teréne kladie na vaše cyklistické schopnosti zvlášť vysoké nároky. Zahmlené alebo znečistené okuliare sú to posledné, čo v sťažených podmienkach chcete.

Na trhu existuje množstvo hydrofóbnych roztokov, ktoré zabraňujú zadržiavaniu nečistôt na sklách okuliarov.

Tie najdrahšie modely majú už hydrofóbnu vrstvu automaticky. Na niektoré typy okuliarov je možné použiť aj ochranné fólie, ktoré v prípade znečistenia jednoducho odstránite.

Pred kúpou si cyklistické okuliare vyskúšajte

Ak máte možnosť cyklistické okuliare vyskúšať, určite tak urobte – a nebojte sa, ak neostane pri prvých. Okuliare by vám mali perfektne sadnúť nielen na uši a nos, ale mali by čo najlepšie kopírovať aj kontúry vašej tváre.

Ak plánujete okuliare objednávať z e-shopu, nebojte sa kontaktovať zákaznícku podporu a vysvetlite im svoje požiadavky.

Je možné, že majú určené miesto, na ktoré si okuliare môžete prísť vyskúšať.

Možným riešením môže byť aj vrátenie zle padnúcich okuliarov do 14 dní, čo nám umožňuje priamo zákon. 😊 Často totiž nejde o malé peniaze a dobre zvolené okuliare vám budú slúžiť aj niekoľko rokov.

Športové okuliare, ktoré sme testovali a dostali sa do nášho článku sú skutočne kvalitné kúsky. Neurobíte krok vedľa kúpou prvých v rebríčku ale ani posledných.

Podľa čoho vyberajú okuliare ostatní cyklisti?

Na otázku, aké cyklistické okuliare, či fotochromatické alebo polarizačné športové okuliare používajú ľudia v našom okolí. Vyspovedali sme 3 ľudí. Tu sú odpovede.

Peťo

Peťo (39):  Dávam prednosť, keď okuliare chránia čo najväčšiu časť oka, sú ľahké a dobre dosadajú na nos. Musia zvládnuť chrániť pred slnkom a v lete aj pred muškami, prípadne vetrom. Nestačia mi iba lacné okuliare bez polarizácie. Bolí ma z nich hlava a nevydržím ich mt na sebe niekoľko hodín. UV filter už považujem za samozrejmosť. Ak majú športový dizajn, je to výhodou. Ja využívam cyklistické okuliare aj na šoférovanie auta a maximálne mi vyhovujú.

Martin

Martin (30): Popravde, podrobný rešerš som si pred kúpou nerobil. Vedel som, že potrebujem niečo kvalitnejšie s dobrou UC ochranou. Takisto som pod okuliare potreboval zmestiť ešte aj svoje dioptrické okuliare. Raz na mňa na Instagrame vybehla fotka s cyklookuliarmi, ktoré vyzerali fajn a boli od značky, ktorú som aj dovtedy mal spojenú s kvalitou. Pozrel som si pár technických info, hlavne recenzie po bike portálov. Potom som hodil do googlu ich názov a hľadal obchod. Našiel som slovenský, špecializujúci sa na okuliare rôznych typov – a jednoducho kúpil. Odvtedy ich so sebou nosím stále.

Zuzana

Zuzana (35): Na technické veci som úplný antitalent, preto som aj výber cyklistických okuliarov nechala na profesionálov. Pred kúpou som iba pozrela zopár e-shopov, aby som mala predstavu o tom, aký rozpočet budem potrebovať. Do cykloobchodu som išla s konkrétnou sumou, do ktorej som sa musela zmestiť. Bolo to pred pár rokmi, odvtedy mám okuliare s vymeniteľnými sklami. Teraz však premýšľam nad fotochromatickými, výber ale znovu zverím do rúk profíkov.

A ako bude vyzerať váš výber športových okuliarov? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje skúsenosti v komentároch pod článkom.

Premýšľate, že si k bicyklu zaobstaráte aj cyklotrenažér? V tomto článku sme sa venovali tomu, na čo sa oplatí pozerať pri jeho výbere.

Ak vás viac láka stacionárny bicykel, s výberom vám pomôže zase tento článok.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.