LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessTrenažéryCyklotrenažér - Ako vybrať ten správny?

Cyklotrenažér – Ako vybrať ten správny?

Máte radi bicykel, no v nepriaznivom počasí dáte radšej prednosť uzatvoreným priestorom a bezpečnosti? Alebo naopak – užívate si jazdu v nebezpečnom teréne a práve preto chcete čo najviac trénovať aj silovejšie? Zistite, ako si vybrať ten správny cyklotrenažér a posúvajte svoje výkony stále ďalej.

Či ste rekreačný športovec alebo máte súťažné ambície, aj pre vás platí, že tréning robí majstra. Vďaka cyklotrenažéru si odjazdíte kvalitný tréning aj vtedy, ak na to vonku nie sú vhodné podmienky – alebo ak vám je jednoducho pohodlnejšie ostať doma a makať v obývačke.

Najlepšie cyklotrenažéry – náš výber od odborníkov

Čo je to cyklotrenažér?

Vo svojej podstate môže byť cyklotrenažér považovaný za posilňovací stroj.

Simuluje jazdu na bicykli tak verne, ako je to v možnostiach pohodlia domova možné.

Svojou stavbou nápadne pripomína bicykel, spinningový bicykel aj rotoped.

cyklotrenazer spinning

Narozdiel od spinningového bicykla však cyklotrenažér disponuje aj voľnobehom, ktorý umocňuje realistický zážitok z tréningu (voľnobeh znamená, že aj ak prestanete šlapať, kolesá aj pedále sa ešte nejakú dobu budú otáčať).

Na prvý pohľad však tento rozdiel nespozorujete, pred kúpou sa teda veľa pýtajte, veľa čítajte a premýšľajte.

Cyklotrenažér vyzerá ako bicykel, no väčšinou má sofistikovanejšie možnosti voľby aj kontroly záťaže.

Niektoré moderné prístroje dokonca môžete pripojiť aj k vášmu mobilnému telefónu, ale o tom nižšie.

Aký je rozdiel medzi cyklotrenažérom a rotopedom?

Poznáte to z posilňovne – pred každým tréningom by ste sa mali zahriať. Niekedy postačia poskoky, inokedy zvolíte bežiaci pás alebo rotoped.

Aj keď sa rotoped až nápadne podobá na cyklistický trenažér, nie je to úplne to isté.

Rotoped nie je ani zďaleka takou vernou kópiou bicykla, no poskytne ti väčší komfort. To všetko výmenou za nižšiu maximálnu záťaž – ktorá u žien nemusí byť vyložene problémom, no keď už máte niekde investovať, tak poriadne.

Vyhnete sa tak situácii, kedy rotoped výkonnostne „prerastiete“.

peloton cyklisti

Pre koho je cyklotrenažér určený?

Kúpu cyklotrenažéra je vhodné zvážiť, ak ste vášnivý cyklista, no napríklad z dôvodu pracovného vyťaženia alebo počasia je pre vás ťažké nájsť si čas na váš koníček.

Oceníte ho aj vtedy, ak chcete iba zlepšiť svoju kondíciu alebo posilniť svaly na nohách.

Máte na výber z rôznych variantov, akými sú napríklad jednoduchší cyklotrenažér, cyklotrenažér na zadné koleso alebo aj spomínaný spinningový bicykel, ktorý poznajú najmä dámy zo skupinových hodín spinningu.

Čo vám cyklotrenažér poskytne?

  • plnohodnotne nahradí tréning
  • posilní dolné končatiny
  • podporí cirkuláciu krvi, čím urýchli regeneráciu
  • duševnú hygienu
  • šetrí kĺby – napríklad pri chôdzi alebo pri jazde na nerovnom teréne môžu vznikať otrasy, ktoré nadmerne zaťažujú pohybový aparát
  • a všetky ďalšie výhody pohybovej aktivity J – silnejšie kosti, lepšia imunita, zdravšie srdce, správne libido

Kúpa cyklotrenažéra však nie je taká jednoduchá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Čo všetko potrebujete vedieť predtým, než si kúpite cyklotrenažér?

  • Základné technické parametre – hmotnosť, nosnosť, maximálna záťaž, tvar a materiál pedálov, ovládanie záťaže
  • Hlučnosť – ak bývate v byte, oceníte tichšie modely (väčšinou na báze indukčnej alebo elektromagnetickej brzdy), ktoré sa však cenovo pohybujú o niečo vyššie. Naopak, ak hľadáte cyklotrenažér do domácej posilňovne v pivnici, postačí vám aj hlučnejší variant, ak splní všetky ostatné parametre.
  • Či je pohodlný – na vašom novom cyklotrenažére budete pravdepodobne tráviť niekoľko hodín v týždni, nastaviteľné riadidlá alebo pohodlné sedadlo by preto mali byť samozrejmosťou. Nezabudnite, že sedadlo musíte mať správne nastavené a malo by byť posuvné horizontálne aj vertikálne. Možno si poviete, že „tú chvíľu vydržíte“. My vám hovoríme – komfort pri tréningu je základným predpokladom na to, aby ste sa plne mohli sústrediť iba na váš výkon.

Náš tip: spolu s cyklotrenažérom si hneď zaobstarajte aj gélový poťah na sedadlo.

cyklista

Bezpečnosť je prvoradá alebo nie je brzda ako brzda

V cyklotrenažéroch sa využívajú tri brzdné systémy, pričom každý má svoje výhody, no i nevýhody.

Kvalitné cyklotrenažéry

Hľadáte kvalitné cyklotrenažéry? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Vyberiete si z rôznych modelov za výhodné ceny.

Počas tréningu sa môže udiať všeličo a prioritou je bezpečne a s dostatočným predstihom zabrzdiť.

Ktorý brzdný systém si vybrať?

Kotúčové brzdy

Patria medzi najčastejšie využívané brzdné systémy – a to najmä v cyklotrenažéroch, ktoré sú určené pre laikov.  Brzdia pomocou brzdných doštičiek, ktoré prenášajú brzdovú silu na kotúč (odtiaľ ich názov J).

Výhodou je veľká záťaž, ktorú dokážu zvládnuť. Často sa však opotrebujú a doštičky je treba vymeniť, spomedzi všetkých možností sú tzv. kotúčovky najhlučnejšie.

Magnetická brzda

Je o niečo tichšia, než kotúčová. Odpor zariadenia vytvára magnet, ktorý svojou vzdialenosťou od zotrvačníka ovplyvňuje brzdný účinok. Ak ale nemáte technické myslenie, pamätať si môžete, že výhodou magnetickej brzdy je jej dlhá životnosť.

Indukčná brzda

Kráľom brzdných systémov cyklotrenažérov je indukčná brzda, ktorá pravdepodobne do budúcna nahradí všetky staršie typy brzdných systémov. Je riadená prostredníctvom počítača, ktorý riadi prúd v cievke pri zotrvačníku. To ovplyvňuje silu magnetického poľa a celkový odpor. Medzi najväčšie plusy patrí neobmedzená záťaž, absolútne tichý chod a presné meranie.

Smart trenažér – budúcnosť cyklotrenažérov?

Ak hľadáte maximálnu kvalitu a potrpíte si na technickú precíznosť, smart trenažér uspokojí všetky vaše nároky. Je prirodzené, že moderné technológie pomaly, ale isto prenikajú do športu a tréningu.

Viete si vďaka nim odsledovať nielen čas, prejdenú vzdialenosť či absolútny a relatívny výkon. Ak si cyklotrenažér prepojíte s vaším fitness náramkom alebo hrudným pásom, získate aj pomerne presné informácie o vašej srdcovej frekvencii a spálených kalóriách (tie ale odporúčame brať s dostatočnou rezervou – najmä ak ste rekreačný športovec).

Koľko zaplatíte za cyklotrenažér?

Cena cyklotrenažérov sa pohybuje v širokom rozpätí. Na jednoduchšie modely vám postačí  niečo vyše 250 €, skvelý pomer ceny a kvality môžete očakávať niekde okolo 500 €.

Ak si potrpíte na novinky a najnovšie modely, môžete si zvoliť cyklotrenažér elite alebo profesionálny cyklotrenažér vás môže stáť aj niečo vyše 2600 €.

cyklista

Koľko kalórií spálite pri bicyklovaní?

Čo si budeme klamať, nie vždy si ľudia chcú zaobstarať podobné stroje preto, aby zvýšili svoj cyklistický výkon alebo získali zlato na Tour de France.

Najmä medzi ženami je stále obrovským lákadlom úplne jednoduchý dôvod – schudnúť.

A keďže už viete, že samotné chudnutie priamo ovplyvňuje to, či vydáte viac energie, než prijmete, každá pohybová aktivita sa počíta.

  Vedeli ste, že bicyklovanie patrí k športom s najvyšším energetickým výdajom?

Poprední športovci zo spomínanej Tour de France počas súťažných dní zjedia aj 7 000 kcal, čo je extrémne množstvo jedla.

S koľkými spálenými kalóriami môžete pri chudnutí rátať vy?

Za hodinu to môže byť až 1000 kcal – v prípade, že vážite 90 kilogramov a dokážete celú hodinu jazdiť rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu.

Priemerná žena (60 kg) pri priemernej rýchlosti 18 kilometrov za hodinu, čo môže byť tiež slušná makačka, spáli niečo medzi 400 – 500 kcal.

To je množstvo energie, ktoré zodpovedá poriadnej miske ovsenej kaše s ovocím a orechovým maslom alebo slušnej porcii mäsa, ryže a zeleniny.

Tak čo, zaobstaráte si cyklotrenažér aj vy?

4/5 - (1 hlasov)

1 komentár

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.