LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessŠportové inteligentné hodinkyŠportové hodinky Garmin Fenix 5 - Oplatí sa kúpiť ich? (recenzia)

Športové hodinky Garmin Fenix 5 – Oplatí sa kúpiť ich? (recenzia)

Športovanie a cvičenie má dnes úplne inú podobu, ako tomu bolo v minulosti. Okrem toho, že je v ponuke veľké množstvo rôznych prístrojov na cvičenie, si môžeme jednotlivé údaje ako napríklad spálené kalórie, sledovať a kontrolovať prostredníctvom náramkov a hodiniek. Na trhu ich je nespočetne veľké množstvo. Niektoré poskytujú len základné, iné aj doplnkové funkcie. Do tejto kategórie spadajú hodinky Garmin Fenix 5. Aké majú výhody a oplatí sa kúpiť ich?

Pre tých, ktorí sa v cvičení a vo fitness svete vyznajú lepšie, značku Garmin asi nemusíme predstavovať. Ak ste však o nej doteraz nepočuli, radi vám poskytneme základné informácie.

Ide o kvalitnú značku, ktorá sa orientuje na fitness hodinky či náramky. V jej ponuke však nájdete aj navigácie, športtestery, krokomery a množstvo ďalšieho. Dnešná recenzia sa zameriava na model hodiniek Garmin Fenix 5, ktorý má široké využitie.

Základné informácie

Povedzme si na začiatok zopár hlavných parametrov a základných informácií, ktoré vystihujú tento model hodiniek.

Hodinky sa vyznačujú unisex dizajnom, vďaka ktorému sa hodia obom pohlaviam. Sú masívnejšie, no na zápästí vyzerajú skvelo.

Dajú sa skombinovať s akýmkoľvek oblečením a nájdete ich hneď vo viacerých veľkostiach. Rada Fenix 5 má totižto niekoľko verzií, vďaka ktorým si môžete vybrať presne také hodinky, ktoré sa vám budú páčiť.

dvaja muži s hodinkami
Dokážu Garmin Fenix 5 konkurovať hodinkám z rady Apple watch?

Netreba zabúdať ani na 20 hodinovú výdrž batérie a schopnosť sledovania akejkoľvek aktivity, ktorú vykonávate.

Kde kúpiť Garmin Fenix 5?

Plus, hodinkám voda nevadí a pokojne sa s nimi môžete sprchovať, no rozhodne sa s nimi nepotápajte. Mohli by ste si ich zničiť.

Dizajn hodiniek Garmin Fenix 5

Recenziu Garmin Fenix 5 začnime jedným veľmi dôležitým parametrom, ktorý ovplyvňuje kúpu nielen hodiniek, ale takmer každého výrobku. Dizajn je dôležitý a uvedomujú si to nielen zákazníci, ale taktiež značky.

Hodinky Garmin Fenix 5 majú športový dizajn vhodný pre muža aj ženu. Sú masívnejšie, a preto sa nemusia hodiť do elegantného outfitu alebo na spoločenské podujatia. Na bežné dni si ich však rozhodne obľúbite.

Dizajn hodiniek v sebe kombinuje tmavú čiernu farbu a kov. Ide o spojenie elegancie a športu. Celkový výzor ešte dopĺňajú tlačidlá na ovládanie, ktoré sa nachádzajú po stranách. Na jednej nájdete jedno tlačidlo, na druhej dve.

Tlačidlá sú dostatočne veľké. Hodinky sa nimi jednoducho ovládajú.

Displej je veľký a skvelo dopĺňa masívny remienok. Na ruke sa tým pádom hodinky krásne vynímajú a pritiahnu pozornosť. 

To, ako budú Garmin Fenix 5 vyzerať je na vás. Môžete im meniť remienky presne podľa seba, outfitu alebo nálady.

Remienky majú názov QuickFit a ich výhodou je, že sú rýchloupínacie. Výmena je možná bez náradia a za veľmi krátky čas. Náramky si vyberáte z rôznych materiálov ako silikón, koža či kov.

Veľkosť hodiniek môže byť pre niekoho mínusom, pre iného zas plusom. Ide však o zlatú strednú cestu, ktorú si značka Garmin pripravila pre svojich zákazníkov. V ponuke má ešte ďalšie dva modely:

 • Garmin Fenix 5S - najmenšie hodinky v ponuke.
 • Garmin Fenix 5X - najväčšie hodinky v ponuke.

Niektorí môžu namietať, že Fenix 5 a 5X nemajú medzi sebou žiaden rozdiel. Na prvý pohľad to tak je. Priemer ciferníka je totižto rovnaký a má 1,9 palca. Keď však na hodinky pozriete lepšie, všimnete si jeden zásadný rozdiel.

Model Fenix 5 je o zopár milimetrov tenší a tým pádom nie je tak mohutný ako jeho väčšia verzia 5X.

Treba dodať, že oba modely sa od seba líšia ešte aj funkciami, ktoré poskytujú.

A ktorý model zo všetkých troch spomínaných je najlepší? Výber je na vás. Mnohí však preferujú práve zlatú strednú cestu vo forme modelu 5, ktorý sa dobre nosí a nezavadzia.

Taktiež nie je príliš ťažký a pri cvičení sa dobre ovláda.

muž ktorý cvičí

Displej

Tak ako aj na iných zariadeniach, aj na hodinkách je veľmi dôležitý displej. Často naň pozeráte a v prípade dotykových modelov ho aj pravidelne využívate. Garmin Fenix 5 síce dotykový displej nemá, no aj napriek tomu je dôležitý.

Displej hodiniek je farebný, čím sa vám otvárajú omnoho väčšie a lepšie možnosti pri používaní jednotlivých aplikácií.smart hodinky garmin fenix 5

Ponúka tiež funkciu prispôsobenia sa okolitému svetlu. Tým pádom naň vidíte dobre aj vtedy, keď svieti jasné svetlo.

Jeho najväčšou výhodou je zafírové sklíčko, ktoré je odolné a a zabezpečuje mimoriadnu ochranu proti poškriabaniu. Hodinky pokojne noste nielen pri bežných úkonoch v práci, ale taktiež pri cvičení alebo dobrodružstvách vonku.

Rozlíšenie displeja predstavuje 218 x 218 pixelov a je v tomto prípade trochu sklamaním. V porovnaní s inými inteligentnými alebo športovými hodinkami je to pomerne nízka hodnota.

Ak by ste si to chceli porovnať, hodinky Samsung Gear S3 poskytujú rozlíšenie 360 x 360 pixelov a hodinky Apple Watch 3 zas 312 x 390 pixelov. Garmin Fenix 5 v rozlíšení tak trochu zaostávajú.

Malá obrazovka má síce nízke rozlíšenie, no netreba sa báť. Športové hodinky si kupujete najmä na cvičenie a šport. Dôležité je preto sledovať najmä parametre pre fitness. K tým sa o chvíľku v článku aj dostaneme.

Ovládanie hodiniek Garmin Fenix 5

Ovládanie najnovších inteligentných zariadení je viac ako jednoduché. Väčšina poskytuje dotykovú obrazovku alebo zopár tlačidiel. Garmin Fenix 5 sa radí práve do druhej skupiny.

Displej je síce dostatočne veľký, no nie je dotykový. Pre človeka zvyknutého na dotykové obrazovky to môže byť negatívum. Ak ste však doteraz žiadne inteligentné hodinky nemali alebo ste mali a ovládali sa tlačidlami, žiadnu zmenu nemusíte očakávať.

Na druhej strane, tlačidlové ovládanie má svoje výhody. Hodinky môžete ovládať aj vtedy, keď máte mokré ruky alebo máte nasadené rukavice.

Funkcie Garmin Fenix 5

Ešte predtým, ako sa dostaneme na fitness funkcie, si spomenieme zopár funkcií, ktoré Garmin Fenix 5 zaraďujú aj do kategórie inteligentných hodiniek. 

Medzi funkcie, ktoré zdieľa s inými inteligentnými hodinkami, sa radia:

 • predpoveď počasia
 • pripomienky
 • upozornenia na hovory a správy
 • kalendár
 • prehrávanie hudby.

Dôležité je však dodať, že na hovory a správy sa odpovedať nedá.

Môžete si ich len pozrieť. Rovnako je to aj s prehrávaním hudby. Tú prehrávate na mobile. Cez hodinky ju len ovládate.

Práve vďaka tomu, že hodinky nemajú príliš veľa inteligentných funkcií, ich nemusíte nabíjať tak často ako napríklad Apple Watch. Hodinky od značky Apple sa totižto nabíjajú každý jeden deň.

žena, ktorá cvičí

Fitness funkcie

Poďme sa pozrieť na tie najhlavnejšie funkcie, ktorými sú fitness programy a možnosti. Garmin Fenix 5 ich poskytuje rovno niekoľko, vďaka čomu sa radí medzi veľmi obľúbené a kvalitné kúsky.

Na rozdiel od iných hodiniek či náramkov, kde je zopár aktivít, je pri tomto modeli veľmi ťažko povedať, čo nedokáže sledovať. V ponuke má možnosti ako:

 • beh
 • turistika
 • horolezectvo
 • bicykel
 • golf
 • lyžovanie
 • snowboard
 • pádlovanie
 • plávanie
 • veslovanie

A množstvo ďalšieho. Takto sa len potvrdzuje fakt, že Fenix 5 je vhodný pre každého aktívneho človeka, ktorý sa nebojí ísť za hranice svojich možností. 

Podľa viacerých testovaní odborníci prišli so skvelými výsledkami. Počas cvičenia sledovanie aktivity nevypadávalo práve naopak. Bolo plynulé a fungovalo viac ako dobre. 

Výsledky z cvičenia boli presné. Vďaka tomu viete presne koľko kalórií ste spálili, aký ste mali tep alebo koľko kilometrov ste odbehli.

Fitness funkcie poskytujú taktiež veľmi kvalitne spracované štatistiky a históriu. Kedykoľvek si môžete pozrieť svoje záznamy v grafoch. Uvidíte, ako ste aktívni, koľko krokov za deň prechádzate a ako ste sa od začiatku cvičenia zlepšili.

Možností je veľa aj vďaka tomu, že každý z cvikov má svoje vlastné a ďalšie funkcie. To znamená, že napríklad beh poskytuje informácie ako odbehnuté kilometre, trasu, ktorú ste prešli, srdcový tep, rýchlosť behu alebo dokonca predpoveď, za ako dlho odbehnete 5 alebo 10 km.

Po každom cvičení dostanete tiež skóre, ktoré je označované VO2. Ide o mieru vašej celkovej úrovne fitness. Tú môžete zvýšiť a zlepšiť. Taktiež sa vám však môže zhoršiť.

Čím lepšie výsledky podávate, tým lepšiu úroveň v hodinkách získavate.

Jedinou nevýhodou podľa viacerých testov je termometer, inak povedané informácie o počasí a teplote vonku. Hodinky často ukazujú trochu inú teplotu. Niet sa však ani čomu čudovať.

Keď ich máte pod nejakým oblečením alebo na ruke, je možné, že zaznamenajú vyššiu teplotu, ako v skutočnosti je.

žena s hodinkami

Aplikácia Garmin

Garmin má, samozrejme, aj svoju vlastnú aplikáciu, kde sa všetky údaje synchronizujú a ukladajú. Tým pádom si ich môžete pozerať nielen na malom ciferníku na hodinkách, ale aj na mobile.

Po veľmi dlhú dobu si značka nechávala stále rovnaký dizajn, ktorý sa nemenil. Po čase ho však aktualizoval, vďaka čomu je prehľadnejší.

Na hlavnej stránke nájdete dva veľké kruhy, ktoré ukazujú základné informácie - prejdené kroky a čas, koľko ste spali.

Nižšie nájdete informácie ako spálené kalórie, aktivity počas dňa alebo prejdené podlažia. Dokonca, aplikácia sa dá prepojiť so známou aplikáciou MyFitnessPal.

Ak si pravidelne sledujete denný príjem, určite sa vám to oplatí. Prepojenie je jednoduché. Stačí kliknúť na "Connect" a následne sa prihlásiť účtom z MyFitnessPal.

Nižšie v aplikácií nechýba napríklad kalendár, aby ste si pozreli svoje prechádzajúce aktivity, alebo samotné aktivity ako napríklad beh, plávanie a množstvo ďalšieho.

Výdrž batérie

A ako je na tom batéria? V porovnaní s hodinkami od značky Apple či Samsung výrazne lepšia. Samozrejme, ide o dva výrobky, ktoré poskytujú iné funkcie a tým pádom by sme ich nemali porovnávať.

Stále však ide o hodinky, ktoré nosíte. Ak sa chcete vyhnúť každodennému nabíjaniu, Garmin Fenix 5 vás potešia.

Značka vo svojich špecifikáciách tvrdí, že hodinky vydržia 2 - 4 dni v závislosti od toho, akým spôsobom ich budete používať.

Ak pravidelne cvičíte a máte zapnutú GPS, hodinky vydržia 1 - 2 dni. V prípade, že cvičíte každý druhý deň alebo len raz za čas a hodinky využívate skôr ako ukazovateľ času a upozornení, môžu vám vydržať až 4 dni. 

Hodinky sa nabíjajú pomocou USB káblu, ktorý stačí pripojiť k elektrickej energií. Nepodporujú bezdrôtový spôsob nabíjania.

Ako hodinky Garmin Fenix 5 nastaviť?

Prišli ste do obchodu, kúpili si hodinky Garmin Fenix 5, odbalíte ich a dáte na ruku. Čo teraz? Nastavenie je ďalším krokom, ktorý musíte po kúpe urobiť. Výhodou je, že to je jednoduchšie ako sa zdá. 

Nastavovanie robíte pomocou aplikácie Garmin, ktorú si môžete stiahnuť v App Store alebo v Google Play. Po nainštalovaní sa k hodinkám pripojíte pomocou Bluetooth technológie.

Následne sa už len držíte pokynov, ktoré máte v aplikácií. Všetko ide rýchlo a jednoducho.

Ovládanie je intuitívne. Zvládne aj začiatočník.

Aké verzie existujú?

Ako sme si už vyššie spomenuli, športové hodinky z rady Fenix 5 majú tri základné verzie a to:

 • Garmin Fenix 5S - najmenšie hodinky v ponuke.
 • Garmin Fenix 5 - zlatá stredná cesta.
 • Garmin Fenix 5X (označované aj ako Garmix Fenix 5 Plus) - najväčšie hodinky v ponuke.

Okrem nich sa však na trhu môžete stretnúť s ešte niekoľkými modelmi, ako napríklad Garmin Fenix 5 Sapphire, kedy ide o špeciálnu úpravu.

Garmin má širokú ponuku hodiniek. Okrem Fenix 5 existuje už aj Fenix 6 alebo rady ako Instinct, MARQ alebo Forerunner 945.

Všetky modely a rady sa od seba odlišujú cenou, funkciami alebo veľkosťou. Je preto potrebné pred kúpou porovnať ich medzi sebou.

muž s hodinkami

Cena Garmin Fenix 5

A aká je cena Garmin Fenix 5? Hodinky nájdete vo viacerých cenových reláciách. Odvíjajú sa to od toho, kedy ich kupujete a kde. Na oficiálnej stránke nájdete základnú verziu od 499,90 €.

Následne sa ceny podľa úpravy zvyšujú. Model Sapphire nájdete za 549,90 € a Charlie za 749,90 €.

Kde nakupovať?

Hodinky môžete nakupovať priamo na oficiálnej stránke Garmin. Výhodou je, že značka má slovenskú stránku a tým pádom nakupujete od oficiálneho dodávateľa.

Nakupovať však môžete aj od iných overených internetových obchodov, ktoré sa orientujú na elektro. Často poskytujú skvelé zľavy a akcie, vďaka ktorým ušetríte desiatky až stovky eur.

Zhrnutie a naše hodnotenie

Pravidelne športujete, ste aktívni a milujete dobrodružstvo? V tom prípade by vám nemal chýbať pomocník, ktorý vám všetky tieto aktivity odsleduje a zaznamená.

Nehovoriac o tom, že vám pomôže napríklad pri chudnutí alebo naberaní svalovej hmoty. Jedným z takýchto pomocníkov sú aj hodinky Garmin Fénix 5, ktoré patria medzi tie najlepšie na trhu. Vyskúšajte ich aj vy.

4/5 - (1 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Naďa Černá
Naďa Černá
Študentka žurnalistiky, ktorá miluje bojové športy. Písaniu sa venuje už niekoľko rokov a okrem športu a fitness si rada vychutná kvalitnú kávu a dobrú knihu.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.