Guarana – Na doplnenie energie + (účinky a cena)

0

Každý z nás má raz za čas obdobie, kedy sa mu nič nechce. Práve vtedy je ideálne dostať do svojho tela látky, ktoré nás okamžite „nakopnú“. Väčšina ľudí pre tento prípad využíva populárnu kávu a kofeín, ktorý sa v nej ukrýva.

Na svete však existujú aj iné potraviny a byliny, ktorých obsah nám vie dodať potrebnú energiu, zlepšiť sústredenie a posilniť do ďalšieho dňa.

Jedným z nich je aj guarana. Rastlina, ktorej často dávajú prívlastok aj druhý kokaín.

V čom je táto rastlina výnimočná a skutočne dokáže náš organizmus povzbudiť takou energiou? Čítajte a dozviete sa.

Čo je to?


Paulínia nápojová je oficiálny názov populárnej guarany. Ide o popínavý ker, ktorý často dosahuje výšku až neuveriteľných 12 metrov.

Produktom, ktorý dodáva nášmu telu energiu a vitalitu, sú práve semená z tejto rastliny. Tie sa prezývajú aj „oči džungle“ vďaka svojmu extravagantnému vzhľadu.

Kvet guarany má bielu farbu často sfarbenú do zelena. Vo vnútri sa nachádza červené jadro. To po puknutí vydá na povrch hnedé jadro obalené bielou dužinou.

guarana
Guarana

Vôbec po prvýkrát pozitívne účinky na náš organizmus spozoroval Joao Felipe Battendrof. Išlo o misionára, ktorý sa nachádzal pri rieke Maués a pozoroval domácich vidiečanov.

Prekvapila ho jedna vec.

Domáci vykazovali známky nevídanej aktivity, vitality a doslova prekypovali energiou.

Začal sa teda zaujímať o príčinu tohto stavu, až narazil na populárnu guaranu. Spísal o nej podrobnú správu, ktorú nakoniec poslal Theodorovi von Martisovi.

Išlo o populárneho botanika, ktorý prišiel na to, že sa v guarane nachádza látka zapríčiňujúca všetky tieto účinky.

Guarana – Najlepšie produkty


Látku pomenoval guarín, no o pár rokov jej meno bolo zmenené na kofeín. Zvyšok príbehu už pravdepodobne poznáte.

Kofeín sa stal zložkou množstva nápojov a viacerí ľudia si život bez dávky tejto látky ani nevedia predstaviť.

Z čoho sa skladá?


Guaranu tvorí viacero látok, ktorých pravidelný prísun je pre naše telo mimoriadne dôležitý.

My vám nižšie prinesieme prehľad tých najdôležitejších zložiek, z ktorých sa guarana skladá.

Guarín

Pomenovanie guarín sa pri niektorých produktoch obsahujúcich guaranu používa doteraz. Ide o látku, ktorá obsahuje veľké množstvo kofeínu.

Podľa prieskumov dokonca dvojnásobný počet oproti jednému z najpopulárnejších nápojov na svete – káve.

Aj tento poznatok určite stojí za tým, prečo množstvo ľudí upustilo od kávy a prešlo na konzumáciu čoraz viac populárnej guarany.

Vďaka guarínu sú účinky na telo stabilnejšie a dlhodobejšie. V praxi to znamená, že sa budete cítiť plní energie, a to oveľa dlhšie.

Kofeín

Kofeín je určite najznámejším stimulantom na svete a na jeho účinkoch sa chtiac-nechtiac stalo závislým veľké množstvo ľudí.

Ide o alkaloid, ktorý má v guarane svoje výrazné miesto. Kofeín ovplyvňuje najmä náš psychický stav, pomáha pri športových výkonoch a na istú chvíľu aj zvyšuje krvný tlak. (zdroj)

Kofeín sa však môže pre nás stať aj nebezpečným, preto ho treba konzumovať s istou mierou.

Teobromín

Ďalšou látkou, ktorá má podobne ako kofeín stimulačné účinky je teobromín. Mnohí túto látku nepoznajú.

Tiež ide o alkaloid, ktorý má na náš organizmus pozitívne účinky. Najčastejšie sa táto látka vyskytuje v kakaových bôboch.

Okrem povzbudenia a dodania potrebnej sily pomáha rozširovať cievy a spriechodniť tak celý krvný systém.

Teofylín

Posledným stimulantom, ktorý sa v guarane nachádza je látka nazývaná teofylín. Ak by sme ju mali bližšie popísať, ide o presnú dvojičku teobromínu.

Nachádza v bôboch kakaa a pozitívne ovplyvňuje náš obehový a kardiovaskulárny systém.

Podobne, ako všetky spomenuté látky pomáha stimulovať nervový systém. Okrem toho má aj protizápalové účinky.

Vitamíny

Guarana je aj zdrojom niektorých dôležitých vitamínov a minerálov. Veľké zastúpenie v tejto rastline majú najmä vitamíny typu B.

Konkrétne ide o vitamíny B1 a B2.  Okrem toho je guarana zdrojom vitamínov, ako sú vápnik, fosfor, železo či sodík.

Na čo je guarana dobrá?


Existuje množstvo účinkov, ktoré sa v súvislosti s rastlinou guarana spomínajú. Treba však poznamenať, že niektoré z nich sú mylné.

Spomínajú ich však stránky, ktoré chcú silou-mocou túto skvelú rastlinu a výrobky s jej obsahom predať.

Skutočných a reálnych účinkov guarany je však oveľa menej, zato sú však reálne a pre naše telo mimoriadne potrebné.

  • Guarana a chudnutie

Množstvo stránok uvádza, že guarana sa aktívne podieľa na znižovaní telesnej hmotnosti. Práve kvôli tomuto účinku sa tak často uvádza ako jedna zo zložiek tabletiek na chudnutie.

Treba však pripomenúť, že užívanie guarany vám stratu hmotnosti nezabezpečí. Tento mohutný ker však nepriamo pri chudnutí naozaj pomáha.

Zrýchľuje totiž váš metabolizmus, vďaka čomu sa rýchlejšie odbúrajú tukové bunky, ktoré časom majú za príčinu aj stratu hmotnosti a zníženie cholesterolu.

Základom pri chudnutí je však zdravá strava a zdravý životný štýl, ktorý v sebe zahŕňa aktívny pohyb. Ak k tomu pridáme aj Guaranu ako doplnok výživy, rozhodne tým nič nepokazíme.

  • Guarana proti únave

Hlavným a najdôležitejším účinkom Guarany je však dodanie energie a podpora nášho tela cez deň. Únava prichádza na nás vtedy, keď sa mozgová činnosť a metabolizmus začínajú spomaľovať. (zdroj)

Cítime sa bez energie, vitality a doslova sa nám nič nechce. Opätovné naštartovanie týchto procesov majú na svedomí stimulanty, o ktorých sme písali vyššie.

My sa tak razom cítime opäť svieži a plní energie. Samozrejme, nič sa však nemá preháňať, keďže veľké množstvo týchto stimulantov v našom tele vám môže privodiť nemalé problémy.

Negatívne účinky guarany


Jediný, kto si môže navodiť negatívne účinky guarany ste vy sami. Ako sme už písali vyššie, nič sa nemá preháňať a nadmerné užívanie Guarany počas dňa sa pre vás môže stať kontraproduktívnym.

Predávkovanie kofeínom nie je nič príjemné. Môže nám to spôsobiť dlhodobú nespavosť, ktorá sa časom môže pretaviť až do poruchy spánku.

Zvýšenie krvného tlaku, búšenie srdca, pocity podráždenosti a zmeny nálad sú ďalšími príznakmi, ktoré sprevádzajú predávkovanie.

Pre koho nie je Guarana vhodná?


Guarana sa v poslednej dobe stala mimoriadne vyhľadávaním a používaním výživovým doplnkom. Kvôli jej zloženiu je však jej užívanie pre niektorých ľudí nebezpečné a neodporúčané.

  • Táto rastlina sa neodporúča užívať ľuďom, ktorí majú problém s vysokým krvným tlakom. Guarana totiž prirodzene na istú dobu zvyšuje krvný tlak, čo by mohlo pre ľudí trpiacich týmto ochorením znamenať pomerne veľký problém. Jej užívanie by ste tak mali vždy konzultovať so svojím lekárom. (zdroj)
  • Obmedziť užívanie Guarany sa odporúča aj tehotným alebo dojčiacim ženám, ktoré by mali v tomto stave vypustiť zo svojho jedálnička všetky potraviny a nápoje obsahujúce kofeín.

Aká je odporúčaná denná dávka?


Guarana je skutočne silným výživovým doplnkom, ktorý vás dokáže nakopnúť aj na niekoľko hodín. Preto je dôležité dodržiavať jej správne dávkovanie.

Na viacerých testoch lekárov sa ukázalo, že za ideálnu a odporúčanú dávkou sa považuje 5 gramov na deň.

Táto dávka je odporúčaná v prípade klasického prášku vyrobeného zo semien rastliny. Pre lepšiu predstavu – 5 gramov je zhruba jedna kávová lyžička.

Výživoví poradcovia a lekári však odporúčajú v začiatkoch konzumovať ešte menšie dávky. Je to kvôli tomu, že kofeín a ďalšie stimulanty môžu mať na rôznych ľudí rôzne účinky.

Je tak dosť možné, že vám bude stačiť aj menšia dávka a Guarana splní to, čo ste od nej očakávali.

Rozdiel medzi guaranou a kávou


Účinky guarany a kávy sú porovnávané už dlhšie. Treba však poznamenať, že pri oboch sú tie účinky trošku rozličné.

Káva a kofeín, ktorý sa v nej nachádza, dokážu telo okamžite naštartovať a dodať mu potrebnú energiu. V jednej šálke tohto populárneho nápoja sa totiž nachádza 20 až 120 miligramov kofeínu.

Tento účinok však netrvá príliš dlho.

Naopak účinky guarany sú voľnejšie a dlhodobejšie. Odporúčaná dávka, ktorú sme uviedli vyššie stačí na uvarenie litra čaju.

Takáto dávka obsahuje približne 50 miligramov kofeínu. Ide o nižšiu dávku kofeínu oproti káve, no stav vitality a plnej energie vám vydrží oveľa dlhšie.

Práve kvôli tomuto aspektu sa tak guarana stáva čoraz populárnejšou aj u milovníkov kávy.

V akej forme môžeme Guaranu kúpiť?


Výživový doplnok, ktorým Guarana rozhodne je, si môžeme zakúpiť na internete, v lekárni alebo rôznych obchodov, a to vo viacerých formách.

Najčastejšou formou je prášok, ktorý je vyrobený zo semien paulínie nápojovej. Podľa nás ide o najlepší spôsob, keďže si z tohto prášku môžete pripraviť chutný nápoj.

Druhým spôsobom sú klasické tablety a kapsuly obsahujúce guaranu. Tieto tablety kúpite aj v lekárni alebo obchodoch s výživovými doplnkami.

Zhrnutie


Ak ste sa niekedy cítili unavení a bez nálady, určite skúste do svojho jedálnička začleniť aj guaranu. Ide o prírodnú látku, ktorá vás rozhodne nesklame a dodá potrebnú energiu.

Samozrejme, obsahuje množstvo stimulantov, a preto by sa to s jej konzumáciou nemalo preháňať.

Určite neodporúčame konzumovať viac guarany, ako je odporúčané daným výrobcom tohto potravinového doplnku.

Guarana od Namaximum.sk

guaranaGuarana od značky Namaximum.sk patrí medzi kvalitné produkty. Medzi hlavné výhody patrí veľkosť balenia a priaznivá cena. Taktiež má veľmi kvalitné účinky. Dokáže účinne nabudiť.

Pozrite si viac detailov o tomto produkte. Nech sa páči!

  • Veľké balenie
  • Nízka cena
  • Kvalitné účinky
  • Dobrá dostupnosť produktu
  • Neodporúča užívať ľuďom, ktorí majú problém s vysokým krvným tlakom
  • Nevhodná pre tehotné alebo dojčiace ženy

Celkové hodnotenie

4/5 - (8 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here