LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovPR článokJe bezlepková diéta pre mňa to pravé?

Je bezlepková diéta pre mňa to pravé?

Bezlepková diéta sa radí medzi hlavné spôsoby liečby osôb, trpiacich celiakiou. Poslednú dobu sa však aj ľudia, schopní vstrebať lepok rozhodujú pre konzumáciu jedál, ktoré túto bielkovinu neobsahujú. V akých prípadoch je vhodné nasadiť bezlepkovú diétu? Prináša bezlepková diéta pre osoby bez celiakie zdravotné výhody alebo riziká?

Čo je to bezlepková diéta?

Bezlepková diéta vylučuje zo stravy všetky potraviny, obsahujúce lepok – bielkovinu, nachádzajúcu sa v obilninách (raž, pšenica, jačmeň a iné). Do svojho jedálnička zahŕňate výrobky, ktoré v sebe lepok buď prirodzene nemajú, alebo boli účelne vytvorené tak, aby sa mohli označovať za „bezlepkové“.

Patrí sem napríklad mäso, vajcia, ovocie, zelenina, ako aj spracované bezlepkové cestoviny, pečivo, sladkosti a ďalšie produkty. Populárne sa stávajú aj ingrediencie, ktoré tvoria základ mnohých národných kuchýň – bezlepková tortilla, lasagne, spaghetti, croissanty a mnohé iné.

Lepok je vyhľadávaný aj pre pôsobivú funkciu, kedy udržiava konzistenciu jedla pokope – pôsobí ako „lepidlo“ na dosiahnutie požadovanej štruktúry. Aj z tohto dôvodu ho častokrát nájdete v potravinách, v ktorých by ste to bežne nečakali. Radí sa sem napríklad sójová omáčka, zmrzlina, niektoré lieky, kozmetické výrobky, či výživové doplnky.

Kto by sa mal stravovať bezlepkovo?

Ľudia s celiakiou neznášajú lepok v každej forme a preto sa zaraďujú na pomyselné „prvé miesto“ v kategórií ľudí, ktorí by sa mali stravovať bezlepkovo. Keď sa tráviaca sústava dostane do stretu s lepkom, narúša sa jej prirodzená funkcia trávenia a neraz spôsobuje zápal tenkých výbežkov čreva – klkov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri vstrebávaní. Medzi symptómy celiakie sa radí bolesť brucha, nevoľnosť, nadúvanie aj bolesti hlavy. Ak liečbu nezabezpečíte včas, príznaky dokážu prerásť do chronických bolestí, straty hmotnosti, či do psychických problémov, ako je depresia. Navyše, ide o celoživotné ochorenie (k úplnému vyliečeniu došlo len u zopár prípadov), kedy je potrebné dodržiavať diétu aj po odznení nepríjemných príznakov.

Keďže uvedené zdravotné komplikácie nepatria medzi nevšedné – bolesťou hlavy predsa len trpí veľké množstvo ľudí, celiakiu by ste si nemali ordinovať sami. Navštívte svojho všeobecného lekára, ktorý Vám pri pozitívnom výsledku pomôže so zmenou jedálnička. Spolupráca s lekárom alebo registrovaným dietológom je správny krok k tomu, aby ste priši na koreň svojim problémom. Na bezlepkovú diétu môžu prejsť aj ľudia bez celiakie, avšak nemali by to preháňať. V týchto prípadoch sa odporúča zmena stravy na niekoľko dní, aby človek zistil, či bezlepková diéta je preňho to pravé. Zo začiatku môžete vyskúšať zaujímavé bezlepkové produkty od Schär eshop, pričom zľavu na nákup získate cez internetovú stránku couponzone.sk. Ak už nič iné, prevencia je vždy skvelý spôsob, ako sa vyhnúť nepríjemných tráviacim ťažkostiam.

Existujú riziká pri skúšaní bezlepkovej diéty, ak nemáte celiakiu?

Bezlepková diéta je druh stravovania, ktorý by ste si nemali ordinovať svojpomocne. Aj celiatici potrebujú odbornú pomoc, aby sa v ich jedálničku nachádzali výživné prvky s dostatkom energetických hodnôt. Ak nemáte intoleranciu na lepok, najskôr skúste do stravy pridať viac ovocia, zeleniny, celozrnného pečiva alebo cestovín s malým počtom bielkovín. Organizmus každého človeka je totiž individuálny. Zatiaľ čo jednému môže bezlepková diéta len prospieť, iný zistí, že kľúčovú úlohu predstavovalo nezdravé jedlo a nie lepok samotný. Poraďte sa s odborníkom, aby ste dospeli k najlepšiemu možnému výsledku v oblasti stravovania.

Ohodnoťte článok

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.