LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovPR článokCvičte správne: Dôležité je aj to, čo máte obuté

Cvičte správne: Dôležité je aj to, čo máte obuté

Možno ste sa nad tým nikdy nezamýšľali, no správna obuv je pri cvičení zásadná. Nesprávne tenisky vám cvičenie môžu poriadne znepríjemniť. Preto dbajte na výber takých, v ktorých bude cvičenie bezpečné a pohodlné.

Správna tréningová obuv by mala spĺňať 3 základné kritériá:

  • Mala by byť pevná a odolná. Pánske tenisky, ale aj tie dámske by mali spevniť členok aj pätu.
  • Mala by mať správnu podrážku. Tá musí byť prispôsobená aj tomu, na akom teréne budete cvičiť – či vo fitku, alebo napríklad vonku. Pozor na to, aby sa vám v topánkach nešmýkalo.
  • Mala by mať správnu veľkosť. Aby ste ju trafili, dajte si v obchode chodidlo zmerať. Príliš malé alebo veľké topánky vám môžu spôsobiť zranenie.

Neváhajte nad drahším kúskom

Do kvalitnej tréningovej obuvi sa vyplatí investovať, preto sa nezameriavajte na cenu. Je jednoduchšie zaplatiť trochu viac za topánky než neskôr riešiť vyvrtnutý členok alebo iné problémy.

Rozhodne necvičte v bežných teniskách, ktoré nosíte napríklad do práce. Ale ani obyčajné voľnočasové športové tenisky nie sú ideálne, lebo často nie sú prispôsobené vyššej záťaži.

Tenisky voľte podľa typu záťaže

Tenisky na cvičenie vždy vyberajte podľa toho, na aké cvičenie, resp. záťaž ich plánujete využívať. Iné totiž budete potrebovať na behanie, iné na halové športy a iné na posilňovanie vo fitku.

Na intenzívny tréning, ako je HIIT, kruhový tréning alebo crossfit, kde sa skáče, behá, šplhá alebo zdvíha záťaž, voľte tenisky s vysokou oporou. Nič nepokazíte ani s teniskami s mierne vyvýšenou pätou.

Pri menej intenzívnom tréningu, ako je posilňovanie, je dôležité mať najmä pohodlné tenisky. Mali by poskytnúť strednú oporu a byť ľahké.

Na pilates či jogu sú potom najlepšie vzdušné a pohodlné tenisky. Alebo môžete cvičiť aj na boso. Pri relaxačných cvičeniach to neprekáža – dokonca tak pocítite úľavu, ak trpíte problémami s klenbou chodidla.

Zdroj obrázku: wavebreakmedia / Shutterstock.com, Unsplash.com

Ohodnoťte článok

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.