LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportNajlepší STOLNÝ FUTBAL: Vybrali sme pre vás!

Najlepší STOLNÝ FUTBAL: Vybrali sme pre vás!

Keď sa povie stolný futbal, pravdepodobne si každý predstaví obľúbenú stolovú hru, ktorá vás nenechá chladných. Aj napriek tomu, že ide o športovú hru, pri ktorej hráči stoja, jej hranie vám rozprúdi v tele adrenalín. Rýchle tempo hry a fakt, že sa výsledky môžu zmeniť v sekunde, v človeku vyvolávajú túžbu hrať ju stále dokola.

Ak aj vás táto hra očarila natoľko, že by ste si ju chceli zaobstarať domov, tak pokračujte v čítaní. Prevedieme vás výberom a predstavíme vám aj najlepšie modely stolných futbalov na trhu.

Stolný futbal: Zábava, relax a súťaž v jednom

Stolný futbal, známy tiež ako kalčeto či foosball je fascinujúca hra, ktorá prináša radosť a súťaživosť do každého prostredia. Ide o čoraz viac obľúbenú športovú hru, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou každej herne. Vzhľadom na jej obľúbenosť býva čoraz viac obstarávaná už aj do mnohých domácností.

Od jej vzniku v roku 1921 už prešla hra značným vývojom. Prvé modely sa vyrábali len z plastu alebo dreva a kopať do lopty mohli jednotlivý hráči umiestnení na pružinkách. Kvalita týchto verzií sa však už nedá porovnať s tými dnešnými. Modely sa predbiehajú nielen kvalitou vyhotovenia, ale aj skladnosťou, dizajnom či multifunkčnosťou.

Stolny futba

Ako vybrať stolný futbal?

Ešte predtým, než sa rozhodnete kúpiť stolný futbal, je nutné si uvedomiť, kto všetko bude futbal hrať. Existuje totiž mnoho stolných futbalov, ktoré sa delia do rôznych kategórií podľa veku a zručnosti hráčov. Následne je dobré vedieť aj to, ako často plánujete hru využívať a kde ju plánujete hrať. V neposlednom rade je tiež dôležitá aj cena a ďalšie pridané možnosti daného modelu.

V nasledujúcich pár riadkoch vás ešte dôkladnejšie prevedieme výberom:

Typ stolného futbalu

Prvou vecou, nad ktorou by ste sa mali zamyslieť je typ stolného futbalu. Zvážte, kde a ako často plánujete hru využívať. Kým vo verejných herniach by mali byť stoly odolné a pevné, do domácnosti vám často postačia aj lacnejšie varianty. Všetko však závisí od vašich preferencií.

Ďalším faktom je aj to, že modely stolných futbalov určené do herní by mali mať v sebe zabudovaný aj vhadzovač mincí. Taktiež bývajú pokryté sklom, aby sa s loptičkou nedalo manipulovať.

Veľkosť izby

Tak už ste sa rozhodli, že idete kupovať stolný futbal do domácnosti? Viete, kam ho umiestnite? Pre pohodlnú hru je podstatné k stolu pripočítať 45 cm z oboch strán na rúčky. Každý hráč by mal mať aspoň 1 meter priestoru na hru, aby mohol pohybovať s rúčkami. Z bočných strán vám postačí 50 cm z každej strany.

Veľkosť stola

Ak ste si už pozerali ponuku stolných futbalov, určite ste narazili aj na to, že sú ponúkané v rôznych veľkostiach. Štandardný stolný futbal má rozmery 120 x 70 cm. Lacnejšie modely určené na domáce využitie môžu byť o niečo menšie. S najmenšími rozmermi sa stretnete u hracích stolov pre deti.

Materiál stola

Pozor by ste si mali dať aj na materiál, z ktorého je stôl vyhotovený. Základné domáce účely spĺňa aj stôl vyhotovený z MDF dosky. Ak však chcete siahnuť po profesionálnejšom modely, odporúčame stôl vyhotovený z kovu, spevneného dreva alebo odolného plastu.

Nohy a stabilita stola

Stabilitu stola určujú predovšetkým nohy. Preto by ste im mali venovať obzvlášť veľkú pozornosť. Pri hre sa často stáva, že hráči manipulujú aj so stolom, čo môže spôsobiť jeho rozkývanie, ktoré bude brániť v hre.

Vyberajte si stoly s pevnými drevenými alebo kovovými nohami. Najkvalitnejšie modely ponúkajú aj možnosť nastavenia nôh.

Prevedenie figúrok

Väčšina figúrok na stolnom futbale je vyrobených z tvrdého plastu či kovu. Neodporúča sa, aby boli hráči vo vnútri dutí.

Stolny futbal

Ďalšie vymoženosti

Nové modely stolov prichádzajú stále s novými možnosťami, ktoré môžu zjednodušiť manipuláciu či samotnú hru. Pre väčšiu bezpečnosť sa vyrábajú napríklad stoly so zaoblenými rohmi. Skladnosť zlepší model, ktorý viete jednoducho zložiť.

Novinkou sú aj teleskopické tyče, ergonomické rúčky, oceľové guľôčkové ložiská či LED svetelné efekty.

Najlepší stolný futbal – Vybrali sme pre vás TOP 5 modelov

Stolný futbal Attack

Stolný futbal Attack

 • Rozmery stola: D 147 x Š 81 x V 90 cm
 • Rozmery hracej plochy: 118 x 68 cm
 • Hmotnosť: 48 kg
 • Konštrukcia z MDF materiálu
 • 4 rukoväte z každej strany
 • Počítadlá, chrómové tyče, protišmykové držadlá
 • Odolný a stabilný model

Do kategórie „Profesionálny stolný futbal“ by mohol pokojne zapadnúť stolný futbal Attack. Ide o model z rady Premium Star, takže je pochopiteľne aj z vyššej cenovej kategórie. Je veľmi stabilný a odolný. Treba počítať aj s vyššou váhou. Konštrukcia je vyrobená z 12 mm MDF dosky odolnej voči vlhkosti. Stôl je pokrytý laminátom z PVC. O stabilitu sa starajú široké nohy. Na konci spodnej časti nôh sú vyrovnávacie nožičky, ktoré pomôžu s vyrovnaním stolu.

Na stole sú štyri rukoväte, pokojne si môžu hru zahrať až štyria hráči. Figúrky sú pripevnené na oceľových tyčiach a konce rukovätí disponujú tvarovanou gumou. Nechýba počítadlo, ani 3 kusy loptičiek. Rozmery stola sú D 147,5 x Š 81 x V 90 cm a hracia plocha sa rozprestiera na ploche 118 x 68 cm.

Stolný drevený futbal Pongori

stolny futbal Pongori

 • Rozmery stola: D 150 x Š 76 x V 92 cm
 • Rozmery hracej plochy: 115 x 68 cm
 • Hmotnosť: 70 kg
 • Konštrukcia z MDF materiálu
 • 4 rukoväte z každej strany
 • Počítadlá, teleskopické tyče, protišmykové držadlá
 • Odolný a stabilný model
 • Kvalitné a dizajnové spracovanie

Stolný futbal Decathlon Pongori je model z vyššej cenovej kategórie, ktorému sa poteší každý profesionál. Stôl má dĺžku 150 cm, šírku 76 cm a výšku 92 cm. Hracia plocha sa rozprestiera na ploche 115 x 68 cm. Veľmi príjemné pôsobí aj drevené spracovanie. Nožičky majú hrúbku 5 cm a šírku 10 cm. Stolný futbal váži až 70 kg, čo môže byť prvou známkou kvalitného spracovania.

4 rukoväte na stole umožnia hrať naraz až štyrom hráčom. Výhodou sú aj teleskopické tyče s ergonomickou úchytkou. Nechýba počítadlo pre každý tím a 6 korkových loptičiek.

Skladací stolný futbal inSPORTline Almorgan

Stolný futbal Almorgan

 • Rozmery stola: D 119 x Š 61,5 x V 78 cm
 • Rozmery hracej plochy: 102 x 58 cm
 • Hmotnosť: 24 kg
 • Konštrukcia z MDF materiálu
 • 4 rukoväte z každej strany
 • Počítadlá, chrómové tyče, protišmykové držadlá
 • Skladací stôl
 • Cena/Kvalita

Stolný futbal inSPORTline Almorgan je určený pre domáce a rekreačné použitie. Je vyrobený zo stabilnej a odolnej konštrukcie z MDF materiálu. Hracia plocha má rozmer 102 x 58 cm. Výhodou je aj rýchle a jednoduché vrátenie loptičiek po skórovaní a tiež počítadlá umiestnené na oboch stranách. Na stole sú 4 rukoväte z oboch strán.

Na stole sa nachádza 22 hráčov, ktorí sú umiestnení na chrómových hracích tyčiach. Pohodlné, protišmykové držadlá sú zárukou, že sa vám bude s nimi dobre hrať. Po skončení hry si stôl budete môcť jednoducho kedykoľvek zložiť, čo vám ušetrí veľa miesta v izbe. Rozmery stola po zostavení sú D 119 x Š 61,5 x V 78 cm. Hmotnosť stola predstavuje 24 kilogramov.

Stolný futbal Sector

Stolný futbal Sector

 • Rozmery stola: D 120 cm x Š 61 cm x V 81,5 cm
 • Rozmery hracej plochy: 103 x 57,5 cm
 • Hmotnosť: 22 kg
 • Konštrukcia z MDF materiálu
 • 4 rukoväte z každej strany
 • Počítadlá, 3 ks hracie loptičky
 • Možnosť zloženia
 • Cenovo dostupný model

Stolný futbal Sector patrí k cenovo dostupnejším modelom na trhu. Je vyrobený z kvalitnej MDF dosky odolnej voči vlhkosti. Vrch stola je pokrytý vrstvou laminátu na ochranu proti oderu. Aj napriek tomu, že stôl je z nižšej cenovej kategórie, výrobcovia si na ňom dali záležať. Široké nohy stola zvyšujú stabilitu a vyrovnávacie nožičky umiestnené pod nohami stola umožňujú efektívne prispôsobenie stola k podlahe.

Výhodou je možnosť zloženia stola, čiže vám počas voľných dní nebude zaberať priveľa miesta. Rozmery stola sú D 120 cm x Š 61 cm x V 81,5 cm, z toho hracia plocha predstavuje 103 x 57,5 cm. Dĺžka chodidiel je 53 cm a celková hmotnosť stola 22 kg. Na stole sú 4 rukoväte z každej strany, takže si na ňom pokojne zahrajú aj štyria hráči. Figúrky sú pripevnené na oceľových tyčiach a sú zaistené gumovou zarážkou. Pevný úchop je základom každej hry, preto sú rukoväte vyrobené z odolnej tvarovanej gumy.

Hrací stôl WORKER 4v1

Hrací stôl worker

 • Rozmery stola: D 91,3 x Š 50,4 x V 75,5 cm
 • Rozmery hracej plochy: 78,5 x 48 cm
 • Hmotnosť: 19 kg
 • Konštrukcia z MDF materiálu
 • 3 rukoväte z každej strany
 • Počítadlá, iné príslušenstvo
 • Prijateľná cena

Ak hľadáte multifunkčný stolný futbal na rekreačné využitie, odporúčame vám model WORKER 4v1. Ide o cenovo dostupný stolný futbal, na ktorom si môžete okrem futbalu zahrať aj biliard, ping pong a hokej. Základom je stabilná konštrukcia vyrobená z odolného MDF materiálu. Súčasťou je tiež manuálne počítadlo na oboch stranách stola. Výhodou je aj bohaté príslušenstvo, s ktorým si môžete zahrať každú dostupnú hru.

Rozmery stola sú D 91,3 x Š 50,4 x V 75,5 cm. Čo sa týka hracej plochy, tá má rozmery 78,5 x 48 cm. Plocha je umiestnená na nohách s výškou cca 60 cm. Na stole sú však len 3 rukoväte z každej strany. Hmotnosť celého stola je 19 kg. V porovnaní s ostatnými stolnými futbalmi ide o menší model, čiže je je vhodný aj pre deti. Nevýhodou je, že sa nedá zložiť.

Ako sa hrá stolný futbal?

Pravidlá stolného futbalu sú vcelku jednoduché a ľahko pochopiteľné, čo prispieva práve k jeho popularite. Hra sa hrá na stole s malými futbalovými figúrkami pripevnenými na tyčiach. Cieľom je streliť čo najviac gólov do súperovej brány pomocou otáčania tyčí a ovládania figúrok.

Stolný futbal sa hrá obvykle v tímoch po dvoch hráčoch, ale je možné hrať aj jeden na jedného. Hra sa začína vhodením loptičky do stredu stola.

Zopár rád na záver, ako si vylepšiť hráčsku techniku:

 • V stolnom futbale je zakázané pretáčať tyč o viac ako 360 stupňov. To platí pred i po strele, nakoľko takéto otáčanie môže spôsobiť poškodenie stola i deformovanie tyčí.
 • Pokúste sa stáť v uhle 45 stupňov od stola. Uvoľnením postoja zároveň uvoľníte aj ruku.
 • Rúčky držte uvoľnene a pokúste sa mať medzi rukoväťou, dlaňou a prstami aspoň malý priestor.
 • Posilňujte svaly na rukách. Aj keď sa to nezdá, z dlhého hrania vás môžu naozaj bolieť ruky.
 • Naučte sa otáčať zápästie rýchlo o 180 stupňov. Venujte väčšiu pozornosť súperovi, aby ste zistili, kde majú v hre medzery.
 • Strieľajte aj z obranného pásma.

Stolny futba

Záver

Stolný futbal či kalčeto je hra, ktorá dokáže zabaviť celú rodinu a každú vekovú kategóriu. Výber správneho stolného futbalu závisí od mnohých parametrov. Pokiaľ hľadáte profesionálny model do herne, oplatí sa zainvestovať. Príležitostné hranie zvládnu aj cenovo nižšie modely. Výber závisí len od vašich preferencií. Veríme, že sme vám poskytli dostatočné množstvo informácií a že si vyberiete pre vás ten najlepší model.

 

4.9/5 - (14 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Jarošová
Dominika Jarošová
Chvíľu mi trvalo, kým som si k športu ako malá našla cestu. Dnes si už však život bez neho neviem predstaviť. Preto si popri tvorbe článkov a grafiky vždy vo voľnom čase zabehám či zacvičím. Keďže milujem prírodu, najradšej vybehnem do lesa so psíkom alebo na turistiku. Pravidelne sa vzdelávam v oblasti športu a zdravej výživy, nakoľko naše telo je hlavne náš výtvor a treba sa oň patrične starať. Rada by som nadobudnuté poznatky predstavila aj vám.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.