LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaProteínové tyčinky - Výber TOP 11 tyčiniek! (recenzia)

Proteínové tyčinky – Výber TOP 11 tyčiniek! (recenzia)

Na trhu dnes nájdete veľké množstvo najrôznejších proteínových tyčiniek. Práve preto nie je vôbec jednoduché orientovať sa v ich ponuke.

V našom článku sa, okrem iného, zameriame aj na proteínové tyčinky z hľadiska ich vhodnosti pre chudnutie.

Kvôli prehľadnosti rozdeľujeme proteínové tyčinky na 3 rôzne skupiny:

 • 1. skupina – ľahko dostupné a väčšinou lacnejšie proteínové tyčinky. Dnes ich už môžete kúpiť na mnohých miestach. Či ide o supermarkety, drogérie, trafiky, čerpacie stanice, alebo obchody so zdravou výživou. Na týchto miestach nájdete vždy aspoň dva typy proteínových tyčiniek z tejto skupiny. Ide zároveň aj o finančne najprístupnejšie proteínové tyčinky.
 • 2. skupina – stredná trieda proteínových tyčiniek. Väčšinou sú trochu drahšie, dajú sa kúpiť v špecializovaných obchodoch, lekárňach, niektorých fitcentrách alebo e-shopoch. Nemusia mať nutne lepšie zloženie než tyčinky z prvej skupiny. Ide o to, že často si zákazník pripláca aj za značku.
 • 3. skupina – exkluzívne proteínové tyčinky. Kúpiť si ich môžete väčšinou len v špecializovaných e-shopoch alebo vo vybraných fitcentrách. Ich cena je pomerne vysoká. Sľubujú lepšie zloženie a kvalitnejšie výsledky.

Prečo proteínové tyčinky?


Na prvý pohľad ide o úplne obyčajné tyčinky.

Prečo sa nimi teda vlastne zaoberať? Dôvodov, prečo sú proteínové tyčinky pre stravu zaujímavé, je hneď niekoľko.

Naše obľúbené proteínové tyčinky

Tu sú tri najväčšie benefity proteínových tyčiniek:

 • 1 – Nutričný: Ak chcete úspešne znižovať váhu, mali by ste v každom z denných jedál prijať potravinu bohatú na bielkoviny (proteíny). Len tak si môžete zaistiť stálu hladinu krvného cukru. Z toho potom plynie dlhodobý pocit zasýtenia a vyhnete sa tak riziku prejedania sa. Ak chudnete, tak príjem bielkovín zabráni tomu, aby ste strácali spolu s tukom aj svalové tkanivo.
 • 2 – Organizačný: Ďalším dôvodom je trvanlivosť tyčiniek. To znamená, že ich môžete mať v pohotovosti pri sebe kedykoľvek a použiť ich v každom prípade. Napríklad, keď nemáte možnosť dať si jogurt, kefír či inú vhodnejšiu desiatu. Môžete si ich vziať so sebou na cesty alebo tam, kde by z rôznych dôvodov nebolo napríklad spoločensky únosné dať si klasickú, ale zdravšiu desiatu.
 • 3 – Chuťový: Chuť na sladké dostane občas každý. Proteínové tyčinky sú preto pri chudnutí veľmi výhodné. Vďaka tomu, že obsahujú viac bielkovín, nerozhádžu vám hladinu krvného cukru. V tom je hlavný rozdiel oproti klasickým sladkým tyčinkám, po ktorých môžete ľahko dostať hlad či chuť na ďalšie sladkosti. Navyše, dnes je už rad proteínových tyčiniek sladených sladidlami, ako sú maltitol, steviolgykosidy alebo sukralóza. Často je to v kombináciách medzi sebou alebo s malým množstvom cukru, takže majú príjemnú sladkú chuť.

Kedy jesť proteínové tyčinky?


Ani s konzumáciou proteínových tyčiniek by ste to nemali preháňať.

Ideálna konzumácia sú 2 – 3 tyčinky za týždeň.

Maximálna frekvencia by mala byť 1 tyčinka za deň.

Rozhodne nie je vhodné, zjednodušovať si život do takej miery, že by ste nahradzovali obe desiate tyčinkou.

Tyčinka by teda mala byť ideálne dopoludňajšou alebo popoludňajšou desiatou.

Obed by mala nahrádzať len v naozaj extrémnych prípadoch.

Ideálne je nahradzovať proteínovou tyčinkou len jedno jedlo dňa. Druhá desiata dňa by mala obsahovať kysnutý mliečny výrobok (jogurt, kefír) alebo tvaroh či syr s nižším obsahom tuku.

Kvalitný proteín na domáce proteínové tyčinky

Potrebuješ doplniť proteín? Vyskúšaj JUST WHEY od GymBeamu a doplň potrebné bielkoviny.

 • Kvalitné zloženie
 • Pomôže doplniť bielkoviny
 • Dobre vstrebateľný
 • Rôzne príchute
 • Výhodná cena

Samozrejmosťou musí zostať dostatok príjmu vitamínov a minerálov v podobe kvalitnej zeleniny a ovocia.

Ideálna proteínová tyčinka


Pri chudnutí ide o to, aby tyčinka obsahovala čo najväčšie množstvo kvalitných bielkovín (proteínov) a k tomu adekvátne množstvo sacharidov.

Nie je nutné hnať sa v gramoch sacharidov za čo najnižším číslom.

Teda ak nie ste práve v predsúťažnej fitness príprave alebo nie ste zástancami prísnej nízkosacharidovej diéty.

Ale pravdou je, že u tyčiniek v prípade sacharidov je menej niekedy viac. A čím menej z celkových sacharidov budú tvoriť cukry ako také, tým lepšie pre vás.

V prípade, že sa chystáte pribrať na váhe, vhodný je aj obsah sacharidov.

Dávajte si však pozor na jednoduché cukry, a to najmä na rafinovaný cukor. Ten totiž pri vstupe do tela dokáže narobiť poriadnu šarapatu a okrem zvýšenia zápalových procesov môže tiež spôsobiť značné priberanie tukového tkaniva.

proteínové tyčinky

Pozerajte sa preto na tyčinky obsahujúce dostatočné množstvo komplexných sacharidov. Vďaka nim zvýšite svoj kalorický príjem, no nebude to mať za následok až také výrazné priberanie tuku.

Čo sa tukov obsiahnutých v tyčinke týka, nemalo by ich byť príliš. Ide o to, aby z nich len malú časť predstavovali nasýtené tuky. Tie sú totiž nevýhodné nielen zo zdravotného hľadiska, ale aj z dôvodu rizika priberania tuku.

Ak je vysokobielkovinová tyčinka s nízkym obsahom jednoduchých cukrov a kvalitnými tukmi ešte navyše doplnená o vlákninu, je to ďalšie plus.

Obohatenie o vitamíny je chvályhodné, rovnako ako o ďalšie bioaktívne látky. Pokiaľ však tyčinka nespĺňa kritériá pre makronutrienty, celkovo dobré hodnotenie len kvôli tomu dostať nemôže.

Éra prahistorických proteínových tyčiniek je za nami


Na rozdiel od doby pred približne ôsmymi rokmi, keď sa začínali predávať prvé proteínové tyčinky sa už, našťastie, nemusíte obávať obsahu škodlivých trans-mastných kyselín.

Takmer s istotou možno tvrdiť, že ich žiadna z moderných tyčiniek neobsahuje (tvrdenie je na základe použitých ingrediencií, ale bolo by určite vhodné tento fakt podporiť laboratórnymi výsledkami).

Zmenil sa aj spôsob ich sladenia. Mnoho tyčiniek je sladených maltitolom, sukralózou alebo steviolglykosidmi, či ich rôznymi kombináciami. Cukor je obsiahnutý v menšej miere než tomu bývalo skôr alebo úplne chýba.

proteínové tyčinky

Čo robí proteínovú tyčinku kvalitnou?


Táto otázka je pri výbere proteínových tyčiniek kľúčová.

Budeme sa preto odpovedi na túto otázku venovať trochu obšírnejšie, aby sme celú problematiku viac osvetlili.

Množstvo a kvalita proteínov


Čím viac bielkovín a čím kvalitnejšie, tým lepšie.

Množstvo bielkovín udáva výrobca na obale v gramoch. Kvalita je daná tak, že, ak je v zložení uvedená výhradne bielkovina živočíšneho pôvodu, je tyčinka kvalitnejšia. Ak obsahuje naopak bielkoviny rastlinného pôvodu, ​​je jej kvalita nižšia.

Živočíšne bielkoviny majú kompletné aminokyselinové spektrum, sú teda pre ľudský organizmus výhodnejšie.

Ak dodržujete váhu a môžete si dovoliť jesť viac, nie je nutné toľko rozlišovať rastlinné a živočíšne bielkoviny. Potrebné množstvo aminokyselín sa doženie celkovo vyšším množstvom jedla.

Pri chudnutí by však mali mať všetky komponenty jedálnička čo najlepšie zloženie. Je to dané tým, že si musíte znížiť celkový prísun jedla (energie).

Množstvo a typ sacharidov


Čím menej sacharidov, tým je to pre chudnutie lepšie (ale tyčinka nemusí ísť do minima, čokoľvek pod 25 g/100 g je výhodné). A čím menej z nich tvoria cukry, tým lepšie pre vaše zdravie aj vaše chudnutie.

Ako sme už naznačili vyššie, kľúčovú rolu tu hrá druh sacharidov obsiahnutý v zložení tyčinky.

Lacné tyčinky zo supermarketov sa neštítia použiť do receptúry veľké množstvá rafinovaného cukru a iných menej kvalitných sacharidov.

Tento počin má pre spotrebiteľa účinok v podobe nižšej zdravotnej účelnosti. Jednoduché cukry totiž nie sú pre organizmus veľmi zdravé.

Vo výsledku ich konzumácia najčastejšie vyúsťuje do nadmerného naberania tukového tkaniva.

Komplexné sacharidy zase môžu byť pre fitness ciele veľmi prínosné. Keď sú v dostatočnom množstve obsiahnuté v receptúre fitness tyčinky, zlepšujú jej zloženie a kvalitu.

Komplexné sacharidy hrajú elementárnu úlohu pri všetkých pokusoch o naberanie hmotnosti. Zvyšujú totiž kalorickú výdatnosť akéhokoľvek pokrmu, a tým napomáhajú k budovaniu hmoty. Ak sa snažíte chudnúť, tak sa im radšej tiež vyhýbajte. Každá kalória na viac je pre vás pri chudnutí nežiaduca.

Kvalitná proteínová tyčinka

proteínové tyčinky

Hľadáte kvalitný produkt za prijateľnú cenu? Vyskúšajte nasledujúci produkt. Vyberiete si z rôznych balení za super cenu.

Množstvo a kvalita tukov


Pri chudnutí aj naberaní hmotnosti je nutné si množstvo tukov strážiť. Nemusí však nutne platiť, že čím menej, tým lepšie. Záleží tiež na kvalite tukov. Dnes už väčšinou nie je problém v obsahu trans-mastných kyselín, ale niektoré tyčinky majú viac nasýtených mastných kyselín, čo je nežiaduce.

Obsahu tukov v proteínovej tyčinke preto venujte dostatočnú pozornosť. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam v podobe nekvalitného zloženia, ktoré môže v extrémnych prípadoch a s dostatočnou frekvenciou jedenia týchto produktov, sabotovať celé vaše fitness snaženie a úsilie.

Obsah vlákniny


Bez dostatočného množstva vlákniny v strave môže dôjsť k rôznym defektom v trávení. Výsledkom potom je, že aj napriek inak kvalitnej strave telo nie je schopné zužitkovať všetky potrebné makro a mikronutrienty.

Vláknina sa stará o zdravie tráviaceho traktu, a tým nepriamo vplýva na vaše chudnutie, rovnako ako aj na priberanie svalovej hmoty. Obsah vlákniny je preto veľmi výhodný aj pri fitness tyčinkách.

Ak máte možnosť, vyberajte také, ktoré majú aj túto zložku v receptúre bohato obsiahnutú.

Ďalšie látky v nutrične významnom množstve


Vitamíny, minerály a ďalšie látky sú veľmi dôležité pre celkové zdravie každého človeka. Normálne prichádzajú do systému vo forme stravy.

Môže sa však stať, že táto strava je nedostatočná, a vtedy je potrebné ich dopĺňať formou doplnkov výživy.

Za takýto doplnok výživy považujeme aj proteínové tyčinky. Ak v ich zložení nájdete obohatenie o vitamíny a minerály, radujte sa. Natrafili ste totiž s najvyššou pravdepodobnosťou na kvalitnejší typ proteínovej tyčinky.

Ako vyberať?


Na trhu existuje veľké množstvo tyčiniek pre športovcov.

V praxi rozlišujeme dva základné typy fitness tyčiniek:

 • proteínové – majú vyšší obsah proteínov
 • energetické – majú vyšší obsah sacharidov

Ak si chcete vybrať dobrú proteínovú tyčinku, najdôležitejšie informácie vám prinesie čítanie etikety.

Nájdete tam informáciu o obsahu:

 • energie
 • bielkovín
 • cukrov
 • tukov
 • vitamínov
 • minerálov

Tieto množstvá sú uvádzané v gramoch na 100 gramov produktu, poprípade tiež prerátané na množstvo obsiahnuté v jednej tyčinke.

Dbajte na poradie zložiek


Zloženie čítajte vždy pozorne.

Poradie zložiek je dané množstvom. To znamená, že na prvom mieste je zložka, ktoré je v produkte obsiahnutá najviac. Analogicky na poslednom je zložka, ktorej je v produkte najmenej. U proteínových tyčiniek sledujte zloženie celého bielkovinového spektra.

Dajte prednosť tyčinkám, ktoré obsahujú kvalitné zdroje, ako sú napríklad srvátková neba sójová bielkovina.

Naopak kolagén či želatína majú nízky obsah esenciálnych aminokyselín. A samozrejme, že je dobré uprednostniť tyčinky, ktoré obsahujú len minimum farbív, konzervantov a ďalších chemikálií.

Pri výbere bude svoju úlohu hrať aj príchuť. Veď každý predsa chce, aby mu proteínová tyčinka nielen prospela, ale mu aj dostatočne chutila.

Vyrobte si proteínovú tyčinku doma!


Ak ste si niekedy kupovali proteínové tyčinky, potom viete, že to nie je úplne lacná záležitosť. To je o dôvod viac, prečo si skúsiť vyrobiť zdravú desiatu plnú energie doma.

Na internete nájdete mnoho zaujímavých receptov a je len na vás, ktorý vyskúšate a ako si chuť tyčinky doladíte. Príprava je väčšinou naozaj jednoduchá.

Výhodou tiež je, že nielen ušetríte, ale budete mať istotu kvalitného obsahu. Vaša tyčinka neobsahuje chemické konzervačné látky, žiadne nežiaduce tuky a sami si doladíte chuť (pridaním orechov, hrozienok, rôznych príchutí proteínu).

Ideálne si tiež môžete prispôsobiť pomer bielkovín a sacharidov, a to podľa toho, kedy budete tyčinky jesť (tyčinky s vyšším obsahom sacharidov po tréningu, vo večerných hodinách naopak môžete dať prednosť vyššiemu podielu bielkovín).

Výhodné je, používať na tyčinky proteín v prášku, ktorý kúpite vo fitness obchodoch.

Kvalitné proteíny v prášku sa pohybujú od cca 40 € za dvojkilové balenie. Nie je to málo, ale na jednu tyčinku vám stačí ani nie 30 g.

Okrem kvalitného zloženia je výhodou doma pripravených tyčiniek aj množstvo ich príchutí, ktoré máte na výber.

Dajú sa kúpiť aj vzorky proteínov. Jednotlivé balenia po 30 g. Tie sú ideálne pre vyskúšanie jednotlivých príchutí. Vzorky zoženiete za cenu okolo 1 – 2 €. V súčasnej dobe bez problémov kúpite aj konopné, hrachové či ryžové proteíny.

To značne zvyšuje vaše možnosti a alternatívy výroby vlastných proteínových tyčiniek.

Recept na proteínovú tyčinku


Na výrobu skvelých domácich proteínových tyčiniek potrebujete:

 • hrsť nelúpaných mandlí
 • hrsť zmesi orechov a semien (lieskové orechy, slnečnica, sezam, tekvica a pod.)
 • hrsť ovsených vločiek
 • dve hrste proteínového prášku (ideálne príchuť cookies, vanilka alebo čokoláda)
 • 2 lyžice arašidového masla
 • lyžica kokosového oleja
 • podľa chuti možno pridať aj kakao
 • trocha mlieka (môže byť obyčajné alebo napríklad aj mandľové a pod.)

Postup:

 • Vločky a orechy pomeľte najemno, všetko zmiešajte tak, aby ste získali tú správnu konzistenciu. Ak je zmes príliš riedka, pridajte proteínový prášok. Môžete tiež pridať oriešky. Ak zmes nedrží pohromade, pridajte arašidové maslo alebo kokosový olej. Môžete pridať aj med alebo ryžový sirup, ale tým, samozrejme, navýšite sacharidy. Ak sa snažíte schudnúť, tak na túto poslednú vetu radšej zabudnite.
 • Z pripravenej hmoty urobte buď guľôčky, alebo všetko natlačte do nejakej hranatej misky. Tá poslúži ako forma a prepožičia proteínovým tyčinkám tvar.
 • Následne ich dajte do chladničky na cca 1 hodinu a potom nakrájajte na tyčinky alebo kocky. Ak sa zmes priveľmi lepí, je dobré jednotlivé kúsky obaliť buď v nastrúhaných mandliach, kokose, chia alebo konopných semienkach.

A je to! Vynikajúce domáce proteínové tyčinky sú na svete. Dobrú chuť!

4/5 - (8 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.