LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživové doplnkyProteínyKonopný proteín – Viete aký má obsah bielkovín?

Konopný proteín – Viete aký má obsah bielkovín?

Chcete vedieť, aké výhody (a nevýhody) má konopný proteín? Čítate správny článok!

Naozaj ide o zázračný proteín, ktorý je vo všetkých ohľadoch lepší ako srvátková klasika? Koľko tvrdení výrobcov je iba zavádzajúcou hrou so slovíčkami? V čom má konopný proteín navrch a kto by mal uvažovať o jeho kúpe?

Vegánske lobby je po uvedení dokumentu The Game Changers vo svojom živle. Ľudia na základe tohto dokumentu (ktorý je, mimochodom, propagandou výrobcov vegánskych doplnkov stravy) prehodnocujú svoje stravovacie návyky a žijú v mylnej predstave, že živočíšne potraviny sú smrť.

Ako je to s konopným proteínom? Je vhodným doplnkom na rast svalov a sily?

Konopný proteín obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny

Konopný proteín je v porovnaní s inými rastlinnými proteínmi skvelým zdrojom vysoko stráviteľných aminokyselín (Malomo, 2014).

sila svaly doplnky stravy

Jeho aminokyselinové skóre je porovnateľné s inými vysoko kvalitnými bielkovinami – napríklad so sójovou alebo vaječnou (Callaway, 2004).

TOP konopné proteíny – náš výber

Konopný proteín v kocke

 • obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny
 • neobsahuje laktózu, lepok, bielkovinu kravského mlieka ani ďalšie alergény
 • neobsahuje geneticky modifikované potraviny
 • je ľahko stráviteľný
 • má dobrú vstrebateľnosť
 • vegan-friendly
 • nie je tepelne upravovaný (raw)
 • vysoký obsah vitamínov a minerálov (najmä mangán, horčík a meď)
 • obsahuje priateľské množstvo vlákniny
 • obsahuje zdravé tuky – v tomto článku sme zostavili rebríček TOP 7 potravín, ktoré ich obsahujú
 • vhodný pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín (2-3:1) –
 • vysoký obsah arginínu (vazodilatačné účinky)

Ako sa vyrába konopný proteín?

konopne semienka
Konopné semienka sú hlavnou surovinou pre výrobu konopného proteínu.

Konopný proteín by sme mohli nazvať aj „odpadom“ po výrobe konopného oleja. Neberte to ale doslovne. To, čo ostane po lisovaní konopných semienok, sa pomelie a využíva sa ako konopná múka.

Vďaka tomu, že konopná múka neobsahuje lepok a je zdrojom cennej vlákniny, ju s obľubou využívajú napríklad ľudia trpiaci celiakiou.

Kvalitný srvátkový proteín – alternatíva

Potrebuješ doplniť proteín? Vyskúšaj JUST WHEY od GymBeamu a doplň potrebné bielkoviny.

 • Kvalitné zloženie
 • Pomôže doplniť bielkoviny
 • Dobre vstrebateľný
 • Rôzne príchute
 • Výhodná cena

Konopný proteín vzniká preosiatím konopnej múky cez jemné sito.

Najväčší podiel bielkovín má vnútro konopných semienok. Osievanie oddelí tieto najjemnejšie čiastočky múky. Veľká časť vlákniny, zvyšných sacharidov a tukov sa cez drobné otvory sita nedostanú.

Konopný proteín neobsahuje alergény

Výrobcovia sú povinní uvádzať na obale aj prítomnosť alergénov, ako je napríklad lepok, mlieko alebo sója. Konopný proteín je vďaka svojej dobrej znášanlivosti vhodnou alternatívou pre ľudí trpiacich potravinovými alergiami a intoleranciami.

Ocenia ho najmä ľudia, ktorí  uprednostňujú rastlinné proteíny, no sú alergickí napríklad na sóju.

Ako užívať konopný proteín?

Konopný proteín môže byť jednoduchým spôsobom, ako doplniť denný príjem bielkovín nezávisle od cvičenia. V takom prípade odporúčame skombinovať viaceré zdroje, aby ste zabezpečili ešte lepšie aminokyselinové skóre.konopny protein sila svaly

Po cvičení je vhodné zjesť jednu porciu (cca 25 – 30 gramov) rozmiešanú vo vode. Kvôli nízkemu obsahu bielkovín (spravidla okolo 50 %, vyššie čísla sú skôr výnimkou – čítajte etikety 😊) by však nemala byť jedna porcia konopného proteínu konečnou dávkou bielkovín po tréningu.

Pre maximálny svalový rast je vhodné prijať v každom jedle (a obzvlášť v tom potréningovom) aspoň 0,4 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti.

Ak chcete konopný proteín využívať najmä po tréningu, poobzerajte sa po variante s čo najvyšším obsahom bielkovín.

Vďaka vyššiemu obsahu vlákniny aj tukov je vhodnejšie využiť ho ako náhradu komplexného jedla napríklad počas cestovania.

Aj tu si však dajte pozor, aby ste si jeho množstvo nadávkovali tak, aby ste prijali dostatok bielkovín.

Zvoliť môžete aj jeden z hotových mixov – vybrať si môžete napríklad konopný proteín Iswari a ich zmes na prípravu raňajkovej kaše.

Aké sú nevýhody konopného proteínu?

 • nižší obsah bielkovín (bežne cca 50 %)
 • horšie spektrum aminokyselín v porovnaní so živočíšnymi proteínmi
 • vyššia cena
 • horšia rozpustnosť
 • zvláštna chuť

Po tráve sa nechodí, po tráve sa smeje

A po konopnom proteíne rastie. Teda, rastú – svaly.

Konopný proteín neobsahuje THC, čo je účinná látka v marihuane. Nemusíte sa teda báť, že by ste po jeho konzumácii boli na chvíľu „indisponovaní“.

Ak by vám náhodou išlo práve o to, „tudy cesta nevede.“

Srvátkový alebo konopný proteín?

Konopný proteín je skvelou alternatívou, z ktorej môžu profitovať nielen vegáni. Pestré spektrum esenciálnych aminokyselín, ľahká stráviteľnosť a obsah ďalších prospešných látok ho stavajú v porovnaní s ostatnými rastlinnými proteínmi na popredné miesta pomyselného rebríčka.

Obsahuje konopný proteín viac esenciálnych aminokyselín než srvátkový?

Nedajte sa však oklamať – celkové množstvo aminokyselín (aj keď môže byť skutočne vyššie, ako v prípade srvátky) nehovorí nič o kvalite a využiteľnosti proteínu. Oveľa dôležitejší je vzájomný pomer aminokyselín – a tu opäť víťazí srvátková bielkovina.

Srvátkový proteín je najhodnotnejšou bielkovinou, ktorá má (najmä v spojení s kazeínom) najvyšší potenciál zabezpečiť rast svalov aj sily.

Perfektne vyvážené spektrum esenciálnych aminokyselín, jednoduchá stráviteľnosť aj vstrebateľnosť, dostupná cena a pomerne dobrá kvalita z neho robia kráľa proteínových doplnkov stravy.

V porovnaní so srvátkou má menej leucínu a lyzínu. Najmä leucín je hnacím motorom proteosyntézy. Patrí medzi tzv. BCAA (branch-chained amino acids), ktorých správny pomer aj množstvo je jedným zo základných predpokladov svalového rastu.

Iba pre predstavu, v 100 gramov srvátkového proteínu je takmer 11 gramov leucínu, v konopnom proteíne ledva 3 gramy.konopny protein1

Ak nie ste vegán, vaším cieľom je maximálny nárast svalovej hmoty a máte v pláne zaobstarať si iba jeden proteín, určite siahnite po srvátkovom.

Neznamená to, že konopný proteín nemá v porovnaní so srvátkovým žiadne výhody – to by sme klamali. Má napríklad vyšší obsah vlákniny aj priateľskejšie spektrum obsiahnutých tukov. To z neho robí skvelého kandidáta na náhradu komplexných jedál.

Bohužiaľ, čo sa týka svalovej hmoty, ťahá v porovnaní so srvátkovým proteínom za kratší koniec.

Aby sme však konopnému proteínu nekrivdili, v porovnaní so srvátkou obsahuje viac aminokyseliny arginín. Arginín je známy svojimi vazodilatačnými účinkami, čo môže v konečnom dôsledku viesť k lepšiemu výkonu nielen v posilňovni.

Je pre vás vhodný konopný proteín?

Ak patríte k „zberateľom“ doplnkov stravy a radi kombinujete ich výhody, odpoveď je ÁNO!

Pre všetkých ostatných sme pripravili tri jednoduché otázky:

 • Preferujete rastlinné zdroje bielkovín? Napr. vegánstvo, alergia na bielkovinu kravského mlieka…
 • Čakáte od vášho proteínu „viac“ – napríklad aj vyšší obsah vlákniny a zdravých tukov?
 • Máte možnosť počas dňa kombinovať viaceré zdroje bielkovín?

Odpovedali ste aspoň na 2 z nich ÁNO? Berte to ako jasný znak toho, že by ste nad kúpu konopného proteínu mali uvažovať.konopny protein

Konopný proteín – cena

V porovnaní s klasickou srvátkou nie je cena oveľa vyššia. Za kilogram dáte v priemere 22 €, 400 gramové balenie vás bude stáť okolo 10 €.

Ak zvolíte zmiešanú rastlinnú variantu, ktorá bude obsahovať viaceré druhy proteínov, cena bude závisieť od ich pomeru v zložení.

Konopný proteín – skúsenosti

Ak si zaobstaráte konopný proteín, mali by ste rátať s trochu horšou rozpustnosťou v porovnaní s klasickým srvátkovým proteínom. Takisto má mierne odlišnú chuť (pri testovaní neochutenej varianty som si chvíľu pripadala kvôli „senovej“ chuti ako krava na paši 😊), s tým ale pomôžu ochutené alternatívy.

V ovocnom smoothie ho takmer necítiť – aj to môže byť cesta.

Oceňujeme, že nepení, no ak ho necháš dlhšie zarobený, hrubšie čiastočky padnú na dno a vytvoria tam usadeninu. Takže vyšejkovať a kopnúť do seba! konopny protein

Konopný proteín – náš výber

BIO Hemp protein od Namaximum

konopny protein namaximum

Kvalitný rastlinný proteín s certifikátom BIO kvality môžete mať už od 9,99 €. Dostupné sú neochutené varianty, ku ktorým odporúčame kúpiť práškové alebo tabletové ochucovadlá. Vďaka nim môžete mať proteín každý deň s inou príchuťou – a máte istotu, že vás neomrzí.

Konopný proteín – GymBeam

konopny protein gymbeamKonopný proteín od GymBeamu v kilogramovom balení. Na výber máte neochutené aj ochutené alternatívy (čokoláda, banán). Obsahuje 52 % vysoko kvalitných bielkovín, je ľahko stráviteľný a prináša skvelý pomer ceny a kvality.

V jednej dávke získate viac ako polovicu dennej odporúčanej dávky horčíka, s bielkovinami je to trochu horšie (13 gramov). Zachraňuje to 6 gramov vlákniny na dávku, ktorej prítomnosť oceníte najmä počas chudnutia (kedy je sýtosť dôležitejšia než inokedy 😊).

Kompava konopný proteín

vegan protein kompava Kompletná zmes rastlinných proteínov (hráškový, konopný a ryžový) umožňuje využiť výhody všetkých rastlinných zdrojov v jednom produkte. Výsledkom je priateľský pomer aminokyselín, skvelá stráviteľnosť a vstrebateľnosť.

Obrovským bonusom sú „neokukané“ príchute. Nás najviac zaujala príchuť „kakao-škorica“, no vybrať si môžete aj „kakao-višňa“ alebo „kakao-pomaranč“.

Jedna dávka (35 gramov) obsahuje 21 gramov bielkovín, vitamíny A, C, D, B, z minerálov napríklad železo, horčík a zinok.

Referencie:

MALOMO, Sunday A.; HE, Rong; ALUKO, Rotimi E. Structural and functional properties of hemp seed protein products. Journal of food science, 2014, 79.8: C1512-C1521.

CALLAWAY, J. C. Hempseed as a nutritional resource: An overview. Euphytica, 2004, 140.1-2: 65-72.

Ohodnoťte článok

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Erika
Erika
Masérka, mama, športovkyňa. Vyštudovala Regeneráciu a výživu v športe, momentálne študuje kondičné trénerstvo na Masarykovej univerzite. Venuje sa silovému tréningu a súťaží v klasickom silovom trojboji. Verí, že zdravá strava a pohyb dokážu robiť zázraky s telom aj dušou :-)

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.