LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaSmoothie - Aké sú jeho výhody? + recept

Smoothie – Aké sú jeho výhody? + recept

Každý z vás už určite počul o smoothie strave a mnohí z vás ju už vyskúšali. Ak hľadáte nízkokalorickú dobrotu k vašej diéte alebo len máte chuť na niečo svieže, čerstvé  a zdravé, určite siahnite po tejto variante. Pre tých, ktorí by radi nevedeli o čo ide, tak v skratke. Ide o mixované ovocie, zeleninu, orechy, obilniny, alebo čokoľvek čo sa vám hodí do vašej fresh kombinácie. Pridáva sa ľad, voda alebo mlieko.

Osvieženie chuťových pohárikov, potešenie duše a posilnenie tela

Nie len že sú smoothie chutné a osviežujúce, majú pozitívne účinky pre vaše telo a dávajú mu všetko, čo vie vynikajúco využiť. Ovocie a zelenina obsahujú vitamíny, ktoré váš organizmus potrebuje:

Vitamín B1 (tiamín)

Vitamín B1 je dôležitý pre tvorbu energie. Pomáha bunkám premieňať sacharidy na energiu. Je tiež nevyhnutný pre správne fungovanie srdca, svalov či nervového systému.

Obsah: avokádo, hrozno, grapefruit, mango, pomaranč, ananás, granátové jablká, vodový melón, černice, slivky, mlieko

Vitamín B2 (riboflavín)

Vitamín B2 je dôležitý pre správny rast, normálne videnie a zdravú pokožku i nechty. Je nevyhnutný pre červené krvinky i funkciu srdca.

Obsah: banány, hrozno, liči, mango, moruša, marakuja, granátové jablko, hrušky, jablká

Vitamín B3 (niacín)

Niacín napomáha správnemu fungovaniu tráviaceho systému, nervov, kože. Je tiež dôležitý pre správnu premenu jedla na energiu.

Obsah: černice, maliny, liči, mango, nektárinka, marakuja, broskyňa

Vitamín B5 (kyselina panthonenonová)

Vitamín B5 je dôležitý pre náš metabolizmus. Je súčasťou koenzýmu A, ktorý hrá dôležitú úlohu v premene cukrov a tukov v organizme. Je nevyhnutný pre tvorbu hormónov.

Obsah: čierne ríbezle, egreše, grapefruit, granátové jablko, maliny, vodový melón, brokolica

Poznáte Blendeu?

Do smoothie je ako stvorená! Vyskúšajte ju a sami uvidíte.

Chcem to vyskúšať

Vitamín B6 (pyridoxín)

Vitamín B6 má dôležitú úlohu pre tvorbu protilátok imunitného systému. Napomáha udržiavať správne funkcie nervového systému.

Obsah: banány, hrozno, egreše, ananás, mango, granátové jablká, vodový melón, brokolica

Vitamín B9 (kyselina listová, kyselina folová)

Telo potrebuje kyselinu listovú k produkcii červených krviniek, rovnako ako aj pre správnu funkciu nervového systému.

Obsah:  pomaranč, maliny, jahody, černice, ananás, granátové jablko, kivi, mango, mandarínka, čučoriedky, paradajka

Vitamín C (kyselina askorbová)

Vitamín C je dôležitý vitamín, pretože funguje ako antioxidant. Taktiež zvyšuje obranyschopnosť organizmu a je dôležitý pre normálny telesný rast či rýchlejšie hojenie rán.

Obsah: čierne ríbezle, kivi, grapefruit, pomaranč, mandarínka, jablká, liči, jahody, ananás, marakuja, čučoriedky, čerešne, citrón, papája, mango, moruša 

Vitamín A (retinol)

Vitamín A je potrebný k normálnemu rastu buniek. Podporuje imunitu a je nevyhnutný pre tvorbu niektorých hormónov. Vitamín A je dôležitý pre zrak a správny rast kostí a zubov. Pomáha udržiavať zdravú pokožku, vlasy a funkčný stav slizníc.

Obsah: marhule, grapefruit, mango, papaya, marakuja, vodový melón, jablká, brokolica, mrkva,

Vitamín E

Vitamín E je podobne ako vitamín C silný antioxidant, ktorý spomaľuje proces starnutia. Je dôležitý pre tvorbu červených krviniek.

Obsah: maliny, černice, čučoriedky, brusnice, kivi, mango, nektárinka, broskyňa, granátové jablko, mandle, lieskové oriešky

Vitamín K

Vitamín K je ďalším zo série v tukoch rozpustných vitamínov. Má dôležitú úlohu v procese zrážanlivosti krvi. Reguluje správnu hladinu vápnika v krvi a je nevyhnutný pre správny vývoj kostí.

Obsah: černice, čučoriedky, brusnice, hrozno, kivi, hrušky, slivky, granátové jablko, maliny, avokádo, paradajky, brokolica

Ide sa na to!

Teraz už viete čo potrebuje váš smoothie. Stačí si ho urobiť a vychutnať. Na internete nájdete mnoho chutných smoothie. My vám dáme aspoň ako jeden na ukážku. Dobrú chuť.

Pre inšpiráciu, tu je video 12 skvelých smoothie.

Recept

Ingrediencie:

  • zrelé mango (1ks)
  • zrelý banán (1ks)
  • citrón (1/2ks)
  • baby špenát (100g)
  • voda (200ml)

Postup:

  1. Ovocie aj vodu v najideálnejšom prípade vychladíme poriadne v chladničke. Mango olúpeme, zbavíme kôstky a nakrájame na kocky spolu s olúpaným banánom.
  2. Ovocie nasypeme do mixéra, pridáme baby špenát, citrónovú šťavu a studenú vodu. Následne všetko rozmixujeme na hladké zelené smoothie.
4.4/5 - (7 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.