LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessŠport a chuť na sex - súvisia? Máme odpoveď!

Šport a chuť na sex – súvisia? Máme odpoveď!

Niektorým z nás sa môže na prvý pohľad zdať, že sexuálny život a športový výkon sú dva rozdielne a nesúvisiace veci. Napriek tomu, to tak nie je. Ako pri športovaní, tak aj pri sexuálnej aktivite dochádza k stimulácii nášho tela aj mysle. V tomto článku sme si pre vás pripravili súhrn užitočných informácií, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť ich vzájomný vplyv.  

Sex a šport?

Vďaka vedeckému poznaniu už nejaký ten rok vieme, že sexuálna túžba a výkon človeka ovyplvňuje množstvo faktorov.

Radia sa medzi ne napríklad hormonálne zmeny, stres, zmeny nálady, pocit radosti či únava.

V závislosti od konkrétnej charakteristiky daného javu vieme odvodiť, či daný faktor sexuálnu túžbu stimuluje, alebo oslabuje.

Niekomu by sa na prvé zamyslenie mohla navodiť myšlienka presne opačného charakteru.

Že šport bude na sex vplývať negatívne, práve vyčerpaním a únavou, ktorú nám športové vyťaženie prirodzene privodí.

Opak je pravdou a platí, že práve pravidelná a výdatná fyzická aktivita je pre náš sexuálny život dokázateľne prospešná.

K tvrdeniam vyššie sa dopátrala aj skupina vedcov v roku 2010. Vo vedeckej štúdii s názvom „Guidelines on male sexual dysfunction: erectile dysfunction and premature ejaculation“  prišli odborníci k zaujímavým zisteniam.

Záver štúdie hovorí, že zvýšená telesná aktivita u mužov má priamy súvis s vyšším sexuálnym výkonom a nižšou prevalenciou erektilnej dysfunkcie. U žien vedci zistili, že fyzicky aktívnejšie ženy majú v priemere pri sexe merateľne menej problémov so vzrušením.

Prečo je udržiavanie sa vo forme také dôležité?

Pravidelná športová aktivita ci už v organizovanejšej, alebo spontánnejšej podobe, má preukázateľne množstvo zdravotných výhod.

Či už sa na profesionálnejšej úrovni venujete futbalu, alebo rekreačne so svojimi známymi obľubujete chodenie do fitka, na jógu, alebo cvičíte sami doma.

Okrem skutočnosti že šport a chuť na sex sú vo vzájomnom pozitívnom vzťahu, pomáhate svojmu organizmu predchádzať prepuknutiu chronických chorôb.

U športujúcich jedincov je výrazne menej prevalentná obezita, cukrovka, či na Slovensku veľmi častý výskyt srdcovo-cievnych chorôb.

V súvislosti so sexuálnym výkonom, fyzická aktivita zvyšuje hladinu testosterónu, zlepšuje krvný obehsvalovú vytrvalosť. To následne priamo vplýva na zvýšený sexuálny výkon a apetít.

Šport a chuť na sex – pozitívny vplyv na psychiku

Pozitíva cvičenia a športu nachádzame aj na psychickej stránke. Pravidelná fyzická aktivita napomáha k vyššiemu sebavedomiu a sebaúcte, čo je veľmi dôležitá predispozícia pri hľadaní si partnera/partnerky, ale tiež aj v rámci sexuálneho života.

Počas výdatnej fyzickej aktivity dochádza k uvoľňovaniu endorfínov, ktoré priamo zodpovedajú za ľudovo povedané „dobrý pocit po cvičení“.

Vylučovanie endorfínov organizmu dopomáha lepšie zvládať stresové situácie, zlepšuje našu náladu a zvyšuje naše sebavedomie a sebaúctu.

Aký vplyv na sexuálny výkon majú rozličné športy?

Pre dosiahnutie pozitívneho efektu na váš sexuálny život, či už z telesného alebo psychického aspektu, je dôležité, že u vás dochádza k akejkoľvek intenzívnej pohybovej aktivite na pravidelnej báze.

Pre niekoho môže túto rolu zohrávať pravidelná dlhšia prechádzka vo vonkajšom prostredí, vytrvalostný beh, pre iných zas návšteva fitka, tenis či plávanie.

Kondičke a sexuálnemu apetítu a výkonu dopomôžeme vo všetkých prípadoch. Nemusíte mať teda výčitky, že sa nevenujete konkrétnemu športu, ktorého by sa to týkalo.

Ak však ale abstrahujeme od celkového efektu a pozrieme sa na čiastočný vplyv na naše telo, môžeme jednotlivé aktivity zadeliť do kategórií podľa toho, na čo konkrétne cielia.

V skratke by sme mohli vzťah športu s chuťou na sex zadeliť do nasledujúcich dvoch kategórií:

  • Športové aktivity zamerané na silovú zložku (ako napr. cielené posilňovanie jednotlivých svalových partií vo fitku)
  • Športové aktivity zamerané na celkovú vytrvalosť a kondičku organizmu (napr. plávanie, beh, cyklistika)

Silový tréning, ako aj kondičné aktivity a športy sú vo všetkých možných podobách prospešné ako vášmu psychickému, tak aj telesnému zdraviu.

Neriaďte sa pravidlom „čím viac, tým lepšie“

Aj tu, ako všade inde, platí že všetko treba využívať s mierou. Keď si ste vedomí, že športová aktivita má pozitívny vplyv na chuť na sex, či sexuálny výkon, rozhodne to neznamená, že to máte preháňať.

Silné preťaženie pri športe môže mať paradoxne vo výsledku presne opačný efekt. Dôležité je nájsť optimálnu rovnováhu medzi prácou, cvičením/športom a oddychom. Zanedbanie oddychu a regenerácie môže vo výsledku prerásť ku stresu, náladovosti a pretrénovaniu.

3.9/5 - (7 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dávid
Dávid
Dávid je pravý športový nadšenec s hlbokým záujmom o atletiku a posilňovanie. Od malička behal a hral hokej, čo ho pripravilo na súčasné zameranie na MMA a box. Pravidelne cvičí v posilňovni, aby zlepšoval svoje výkony a udržiaval sa v kondícii. Je motivovaný k dosahovaniu vynikajúcich výsledkov v športe.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.