LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessNajlepšie športové tašky - Ako vybrať? + (TOP 5)

Najlepšie športové tašky – Ako vybrať? + (TOP 5)

Športové tašky sú neoddeliteľnou súčasťou vybavenia každého športovca.

Kvalitná športová taška pritom musí spĺňať hneď niekoľko kritérií, aby vám prinášala úžitok v podobe kvalitného nosiča vašich športových potrieb a spoločníka na cestovanie za športovými súťažami.

Chodíte pravidelne do posilňovne, na skupinové lekcie aerobiku alebo hráte jeden z tímových športov?

Iste by sa vám na tieto účely hodila vhodná športová taška. Ako postupovať pri jej výbere?

Najlepšie športové tašky na cvičenie

Pre koho je určená športová taška?


Na túto otázku sme z časti odpovedali už v úvode článku. Všeobecnou odpoveďou preto je: pre každého, kto sa venuje športom nezávisle od dosiahnutej úrovne.

Kvalitná športová taška do posilňovne je neoddeliteľnou súčasťou vašej pripravenosti na cvičenie, či už je to skoro ráno alebo počas obedňajšej prestávky.

Mala by byť dostatočne priestranná, aby sa do nej zmestili veci na prezlečenie a fitness pomôcky na cvičenie. Mala by byť tiež dostatočne organizovaná na to, aby ste pohodlne oddelili napríklad topánky od oblečenia a podobne.

Rôzne vychytávky

Niektoré tašky sú vybavené aj vodeodolnými priehradkami. Pýtate sa prečo? Je to z toho dôvodu, že mnoho ľudí chodí cvičiť priamo z roboty alebo pred robotou. Do týchto nepremokavých častí tašky si môžete dať napríklad notebook alebo mobil.

Športovú tašku ocenia rovnako hobby športovci a amatérski vyznávači zdravého životného štýlu i profesionálni športovci a tréneri.

Správni športovci a športovkyne sa proste bez tašky nezaobídu.

Ak dochádzate do športovej haly, do fitness centra alebo inam, kde sa cvičí a kde poctivo trénuje, je pochopiteľné, že sa budete prezliekať.

Športová taška musí byť tak veľká, aby sa do nej vošlo oblečenie, topánky, uterák, fľaša s pitím a ďalšie malé i väčšie veci, bez ktorých sa pre svoju športovú aktivitu nezaobídete.

Ako si správne vybrať športovú tašku


V prvom rade je nutné vybrať správny obsah, ktorý je závislý podľa nárokov objemnosti vašej športovej výbavy.

Všeobecne možno športové tašky rozdeliť do troch veľkostí:

  • počnúc malými do cca 25 litrov
  • veľkými 60+ litrov
  • strednými, ktoré sa nachádzajú na rozmedzí oboch uvedených kategórií

Veľkosť tašky je treba vždy prispôsobiť povahe a charakteru vami vykonávanej športovej aktivity. Je samozrejmé, že na aerobik alebo jógu budete potrebovať menší objem tašky ako v prípade, že sa venujete hokeju.

Ak ste so športovou aktivitou ešte nezačali, no chcete si spolu s ostatnými potrebným náčiním kúpiť aj tašku, je potrebné zistiť si, koľko ho vlastne budete potrebovať.

Zistite si potrebné informácie z internetu a od ľudí aktívne vykonávajúcich vašu vybranú športovú aktivitu.

Značkové športové tašky sú ďalej vybavené spoľahlivými zipsami, odopínacím popruhom s polstrovaním a spravidla tiež praktickým členením na viacero komôr.

Výnimkou nebýva ani jedno predĺžené bočné „vakové“ vrecko pre použitú spodnú bielizeň a oblečenie po tréningu.

Vybrané modely športových tašiek sú ďalej spravidla na postranných vreckách vybavené odvetrávaním. Kvalitné športové tašky majú tiež pevné, nepremokavé dno.

športové tašky

Dámske športové tašky


Ženy sa môžu tešiť z pekných látkových kabeliek sa zapínacím vreckom a kapsičkami vnútri.

Napríklad riešenie v ružovo čiernej variante vyzerá elegantne a pokojne ju môžete využívať pre bežné nosenie do zamestnania, na návštevy a iné stretnutia.

Medzi hity patria tašky na šport, ktoré ponúkajú nastaviteľný popruh na rameno.

Takéto športové tašky sa veľmi pohodlne nosia cez plece.

Správna veľkosť


Do športovej tašky by ste mali byť schopný vložiť všetko potrebné. Vyberajte tašku podľa jej najčastejšieho využitia.

Pokiaľ do nej potrebujete schovať len veci na prezlečenie, obuv, fľašu s vodou a menšiu energetickou desiatu (áno, športová taška sa skvele hodí aj na jedlo!), postačí vám nejaký menší model tašky.

 

Aj v tomto prípade je však športová taška lepším variantom ako vaša voľnočasová kabelka (ak ste žena).

Pred výberom si premyslite, čo plánujete nosiť vo svojej taške. Tašky do telocvične sú často navrhnuté so špecifickými priehradkami, ako je vodotesná oblasť na plavky alebo prepotené oblečenie, priehradka na topánky alebo kopačky, cyklistickú obuv alebo gymnastickú obuv. Budete si tiež chcieť byť istí, že sa vaša taška sa zmestí do skriniek alebo úložných priestorov vo vašej telocvični.

Tašky sú totiž stavané na to, aby uniesli väčšie náklady. Počítajú s tým, že do nich môžete vložiť aj napríklad závažie na ruky a ďalšie predmety do posilňovne.

Ak hráte tímový šport alebo skrátka potrebujete do tašky ukryť ďalšie náčinie, vyberte si tašku s viacerými vreckami.

Tie vám umožnia udržať si v nej systém.

Ak sa rozhodnete pre nákup väčšej tašky, môžete ju využiť aj ako batožinu na kratšie cestovné pobyty.

Pri alebo po športovej aktivite nesmiete zabudnúť na uterák alebo osušku.

Uteráky musia mať výbornú saciu schopnosť, byť vyrobené zo stopercentnej bavlny a vítaná je aj schopnosť pohlcovať všetky pachy.

V obchodoch zoženiete rôzne veľkosti a farby. Je na vás, ktorý uterák si so sebou pribalíte do tašky.

 Kvalitné tašky na cvičenie

športové tašky

Hľadáte kvalitné športové tašky za prijateľnú cenu? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Vyberiete si z rôznych produktov za super cenu.

Vhodný tvar rozhoduje


Nezabudnite sa zamerať aj na tvar tašky. Najčastejšie sú modely kubického tvaru, ale v kurze sú aktuálne aj tašky podlhovastého valcového tvaru.

Hranaté tašky majú tú výhodu, že môžu byť ľahko vystužené, ich dno je zvyčajne vyplnené pevným materiálom, ktorý zabezpečuje, že sa látka tašky pod nákladom neprepadne.

Zaguľatená príručná batožinu je vhodná na nosenie menšieho množstva športového náčinia.

Materiál


Polyester, nylon, plátno, koža a vinyl sú najčastejšie používané materiály na športové tašky cez rameno. Vyberte si materiál, ktorý vyhovuje vášmu štýlu, rozpočtu a požadovanej funkcii.

Odporúčame tašku, ktorá je ľahká, ale odolná, priedušná a vodeodolná.

Vyhnite sa lacnejším plastom na zapínaní a voľte kvalitné zipsy a zapínanie, aby ste predišli poškodeniu.

Kožené modely tašiek sú vždy istotou kvality, avšak v prípade športových tašiek je vhodné zamerať sa na textilné materiály.

Koža totiž vzbudzuje istú mieru vážnosti, ktorá v tomto ohľade nie je nutná.

Textília naopak podporí vášho športového ducha. V prípade menšieho množstva športových vecí vám postačí taška z tenkej látky, lepšiu výdrž však získate od tašky silnejšieho materiálu.

Odolnosť voči vode

Vodeodolná alebo nepremokavá podšívka, sekcie alebo vodeodolné nátery vo vnútri a mimo tašky pomáhajú chrániť vaše veci.

Pre plavcov alebo tých, ktorí sa spotia, je obzvlášť užitočná priehradka na mokré oblečenie a plavky. Vodeodolné podšívky môžu tiež pomôcť zabrániť vsakovaniu potu alebo pachov do vrecka a ľahšie sa utierajú. Vodotesné nátery na vonkajšej strane môžu chrániť vaše vybavenie pred dažďom.

Farba


Čo s týka farieb a motívov, nemusíte sa obmedzovať, práve naopak. Športovým taškám pristanú crazy potlače aj výrazné farby.

Športové tašky si môžete vyberať aj v pestrých farbách a nemusíte sa stále uchyľovať k čiernym, tmavomodrým a hnedým variantom.

Ak však chcete, aby sa vám taška hodila ku každému kúsku oblečenia, nie je od veci vybrať si nejakú v tmavom jednofarebnom dizajne.

Uvedieme aj jeden príklad.

Je ním nylonová šedá športová taška Enricco Benetti Acanthe. Jedná sa o nylonový model, ktorý sa skladá z veľkého počtu vreciek. Obsahuje odopínateľný popruh crossbody.

Na spodnej časti sú navyše štyri gumové plôšky, ktoré bránia zašpineniu tašky pri pokladaní na zem.

Skladovanie a organizácia

Mnoho športových tašiek na cvičenie sa dodáva s viacúčelovými priehradkami pre lepšiu organizáciu, ako je polstrované vrecko na laptop, priehradka na topánky alebo vrecko na fľašu s vodou. Tieto viacúčelové tašky sú všestranné na cestovanie, do posilňovne alebo na každodenné použitie.

Ako tašku budete nosiť?


Klasickú tašku môžete nosiť v ruke alebo na predlaktí. V prípade nákupu väčšej športovej tašky do fitka je vhodné preskúmať, či je vybavená popruhom cez rameno, ideálne nastaviteľným.

Pohodlné popruhy a kolieska

Nastaviteľné popruhy môžu zvýšiť pohodlie tým, že sa prispôsobia vášmu telu. Ak často nosíte veľa vybavenia alebo ťažkých predmetov (rôzne malé činky a iné…), pohodlné polstrované popruhy, ktoré sa nezarývajú do kože ani neodierajú, sú nevyhnutné.

Ten sa dá prispôsobiť vašej výške i spôsobu nosenia. Ak so sebou vozíte ťažké náklady, možno sa vám hodí športová taška obohatená o kolieska.

Ak sa chcete odpútať od klasických designov, môžete popremýšľať o nákupe tašky s dlhšími ušami, ktorá sa nosí na ramenách.

Treba počítať s tým, že do tohto modelu sa nezmestí až toľko vecí.

športové tašky

Značky športových tašiek


Ako to už pri výbere športových potrieb býva, svoju úlohu zohráva aj značka.

Napriek populárnemu presvedčeniu mnohých ľudí, značka nie je len o imidži a prestíži. Známi výrobcovia často používajú kvalitnejšie technológie výroby a taktiež používajú kvalitnejšie materiály.

 

Týmto sa zvyšuje celková životnosť tašky a zhodnocuje investícia do nej.

Klamali by sme, keby sme tvrdili, že samotné logo a dizajnové prevedenie nezohráva úlohu v úspechu produktov od svetoznámych značiek.

Často to sú práve najväčšie a najslávnejšie značky, ktoré ponúkajú na trhu aj tie na pohľad najkrajšie športové tašky.

Pýtate sa, z akých značiek sa vyplatí vyberať?

Odporúčať vám môžeme športové tašky renomovaných značiek akými sú napríklad Adidas, Reebok, Under Armour, Puma alebo Alpine Pro.

Ako čistiť športovú tašku?

Ideálny spôsob je pomocou handričky s vodou. Pridajte trochou tekutého mydla na ruky a octu a utrite povrch tašky. Dajte si záležať hlavne okolo šitia a rohov, kde môžu byť usadené nečistoty.

Mäkký materiál, ako je bavlna, možno prať v práčke, ale pre istotu je dôležité skontrolovať štítky. Niektoré ľahké tašky, ktoré nie sú bavlnené, možno prať v práčke so studenou vodou na jemný cyklus alebo ručné pranie. Následne tašku zaveste na sušiak a nechajte dostatočne vysušiť.

Dajte si pozor! Tašku nesušte na slnku aby vám nevybledla!

Rada na záver


Na záver pridávame dve rady ohľadom výberu športovej tašky.

Ak vyberáte tašku v internetovej predajni je dobré si prezrieť recenzie používateľov a zákazníkov.

Mnoho ich viete nájsť na portáloch, akými sú napríklad Heureka a pod.

Často si prípadné nedostatky všimneme až po nejakom čase používania produktu a inak tomu nie je ani v prípade športových tašiek.

Odporúčame vám aj pozrieť si weby odborných poradenských stránok.

Ak nakupujete v kamennej predajni, môžete naviac posúdiť kvalitu materiálov a spracovania.

Jeden dotyk textílie vám môže prezradiť mieru kvality použitých materiálov. Nebojte sa tiež vziať tašku do ruky alebo cez rameno a vyskúšať si pohodlie nosenia.

Ďalšie kvalitné tašky na cvičenie

4.3/5 - (10 hlasov)

1 komentár

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.