Nový rok dáva ideálny priestor a čas na to začať na sebe pracovať. Ak práve začínate so športovou aktivitou, či sa začínate venovať niečomu novému, určite chcete mať svoje výsledky pod kontrolou a mať dokonalý prehľad o tom, či robíte pokroky. Ideálnym zariadením na zbieranie, ale i analýzu dát je športtester, ktorý sa stal v posledných rokoch veľmi populárnym a vyhľadávaným zariadením.
Športtestery majú rôzne funkcie, ktoré sa líšia naprieč rôznymi druhmi ponúkanými na trhu. Športtestery ponúkajú náhľad na počet spálených kalórií, tepovú frekvenciu či počet prejdených krokov a kilometrov.
Na čo presne sa však zamerať pri kúpe nového zariadenia?
Obsah článku
Základné funkcie športtestera
- vodeodolnosť
- krokomer
- meranie tepovej frekvencie
- GPS čip
- meranie času
- výpočet spálených kalórii
Čo je tepová frekvencia a na čo je potrebná?
Skôr ako začneme písať o športtesteroch, ich výbere a dôležitosti, priblížime vám termín tepovej frekvencie.
Tepová frekvencia udáva počet úderov srdca za jednotku času (najčastejšie sa používa minúta), pričom srdce bežného človeka, ktorý práve nevykonáva žiadnu fyzickú aktivitu sa pohybuje v intervale od 60 do 70 úderov za minútu. Pri športe je celá situácia inak.
Srdce pumpuje krv oveľa rýchlejšie a tepová frekvencia sa dokáže vyšplhať až na číslo 200 úderov za minútu.
Najlepšie športtestery na trhu – Náš výber
Hoci o tom netušia mnohí, tepová frekvencia zohráva veľmi dôležitú úlohu pri chudnutí ale i pri budovaní kondičky.
Tepovú frekvenciu delíme na pokojovú a maximálnu, ku ktorej sa dopracujete pomocou jednoduchého vzorca:
MT = 220 – váš vek
(často sa rozlišuje aj pohlavie, u žien sa počíta s konštantou 226)
Mnohí sú toho názoru, že pri fyzickej aktivite by ste mali šliapať až ku maximálnej tepovej frekvencii, nie je to však pravda.
Ak ste začiatočník, mali by ste začínať na 60% maximálnej tepovej frekvencii, pretože inak bude váš organizmus neustále spaľovať sacharidy a nikdy neštartujete správny metabolizmus tukov a celkové chudnutie.
Je samozrejmé, že nikto nebude počítať každý úder srdca pri fyzickej aktivite a sledovať tak, či naozaj pracuje efektívne.
Na meranie tepovej frekvencie sa používa zariadenie s názvom športtester, ktorý zaznamenáva a analyzuje hodnotu tepovej frekvencie.
Tepová frekvencia
- počet úderov srdca za jednotku času
- rozlišujeme pokojovú a maximálnu tepovú frekvenciu
- dôležitý faktor pri sledovaní výkonu pri športovej aktivite
- jej meranie a analýzu zabezpečuje športtester
Druh športu a vhodný športtester
Dôležitým faktorom pri výbere športtestera je, na čo presne ho plánujete používať a pri ktorej fyzickej aktivite vám bude robiť spoločnosť.
Je totiž rozdiel či ste začiatočník, profesionál, či beháte alebo dávate prednosť silovému tréningu či sa zaoberáte niečím úplne iným.
Ak práve začínate s akoukoľvek fyzickou aktivitou je ideálne voliť zariadenie, ktoré má jednoduché ovládanie a sleduje tepovú frekvenciu.
Práve vďaka tepovej frekvencii vie zariadenie vypočítať počet spálených kalórií a tým vás informovať o tom, ako sa vám tréning podaril.
Jednoduché a rýchle ovládanie samozrejme ako začiatočník určite oceníte a pri vašom tréningu sú kľúčové iné hodnoty, ako pri profesionáloch, ktorí sa tréningu venujú dlhý čas.
Meranie tepovej frekvencie oceníte aj v prípade, že ste sa rozhodli začať s redukciou váhy. Športtester vás upozorní vždy, keď váš tep dosiahne vyššiu frekvenciu a prekročí určitú nastavenú hodnotu.
Táto informácia je kľúčová, pretože vám odhalí, kedy začína váš organizmus s účinným spaľovaním kalórií počas fyzickej aktivity a tiež vás informuje o tom, či začínate so spaľovaním tukov, ktorých metabolizmus sa začína približne po 40 minútach tréningu.
Či už sa rozhodnete zdolávať hory, pokoriť triatlon či využívať športtester ako profesionálny bežec určite sa vám zo širokej ponuky podarí si vybrať, dôležité však je, aby ste si dôkladne preštudovali zariadenie, o ktoré máte záujem.
NÁŠ TIP: HĽADÁTE KVALITNÉ HODINKY NA ŠPORT? VYSKÚŠAJTE GARMIN!
Nie je problém zohnať športtestery s cyklomapami, výškomerom či také, ktoré sú dokonca vodotesné a umožňujú pripojenie ďalších zariadení a zdieľanie údajov medzi nimi pre lepší prehľad o fyzickej aktivite.
Pri výbere správneho modelu sa môžete spoľahnúť aj na recenzie športtesterov na internete, avšak pri recenziách by ste mali predovšetkým brať ohľad na to, na akú športovú aktivitu bolo zariadenie používané.
Prečo by ste mali investovať do kúpe športtestera?
Možno sa práve pýtate, prečo by ste do športtestera mali investovať. Robiť chyby pri športe je úplne bežné.
Zabúdame nielen na správne prevedenie cvikov, ale často žiadame od svojho organizmu oveľa viac, ako dokáže zvládnuť a dochádza k zahájeniu stresových mechanizmov, ktoré vedú k tomu, že nemôžeme schudnúť či dosiahnuť požadovaný úspech.
Správnou analýzou a zbieraním dát sa môžeme chybám vyvarovať alebo sa ich naučiť opraviť.
Pravidelným používaním športtestera môžete zlepšiť svoju kondičku, viac sa sústrediť na aktivity, ktoré pre vás predstavujú nezdolateľné méty.
Na druhej strane môže aj samotná kúpa športtestera všeličo zmeniť a ovplyvniť – môže predstavovať motiváciu, ktorú potrebujete.
Často dochádza k mylnému zamieňaniu športtestera a inteligentných hodiniek, nejedná sa však o jedno zariadenie.
Inteligentné hodinky sú primárne určené na to, aby boli pripojené k mobilnému telefónu a pomáhali pri komunikácii s ním. Je vhodné ich používať na športovú aktivitu, ktorej sa často nevenujete.
Avšak, športtester je určený primárne na šport a od toho sa odvíjajú aj jeho kľúčové vlastnosti, ako je napríklad oveľa vyššia odolnosť voči mechanickému poškodeniu.
Pozrite si rozbalenie športtestera Polar A300:
Výhody športtestera
- zber a analýza dát
- možnosť sledovať svoj pokrok a napredovanie
- náhľad na dáta umožňuje rýchle odhalenie chýb
- odolnosť voči mechanickému poškodeniu
- jednoduché ovládanie
- dlhá výdrž batérie
- u mnohých modelov vodotesnosť (nezamieňať s vodeodolnosťou)
Rozdiel nachádzame aj pri porovnávaní športtestera s fitness náramkom, ktorý má predovšetkým motivovať a robiť sprievodcu zdravým životným štýlom. Bežný fitness náramok nemá toľko funkcii ako športtester a jeho merania sú oveľa menej presné ako je to pri športtesteri.
Je však pravdou, že modely športtesterov vo vyššej cenovej kategórii dokážu spoľahlivo fungovať ako hodinky, športtester a fitness náramok v jednom zariadení a tak uľahčujú svojmu majiteľovi rozhodnutie, po ktorom zo zariadení siahnuť.
Ak sa rozhodujete, po ktorom zariadení presne siahnuť, nechajte si poradiť v obchodoch s elektronikou či ponúkajúcich športové vybavenie, v ktorých vám školený personál bude vedieť podať informáciu, ktorý model je určený pre vaše pravidelné používanie.
Ak neplánujete podávať profesionálne výkony či trénovať na konkrétny šport, je rozumné dať prednosť športtesteru so základnými funkciami.
Jeho ovládanie bude pre vás oveľa menej náročné ako s modelom ponúkajúcim množstvo pokročilých funkcií, ktoré na začiatku s určitosťou nevyužijete.
Vždy je oveľa rozumnejšie vybrať si nové zariadenie, pretože tak získavate možnosť vrátiť výrobok ak vám nebude vyhovovať.
Môžete ho taktiež reklamovať v prípade poruchy či poškodenia, čo pri výbere zariadenie z bazáru nebudete mať.