LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaTopinambur: Zdravá a výživná pochúťka

Topinambur: Zdravá a výživná pochúťka

Topinambury, inak nazývané aj ako jeruzalemské artičoky, predstavujú jedinečný zdroj vitamínov, minerálov a prospešných látok. Tento židovský zemiak je skvelým pomocníkom pri správnom fungovaní čriev, rovnako aj pri znižovaní cholesterolu či vysokého krvného tlaku.

Jeruzalemská artičoka, židovský či cukrový zemiak. To všetko predstavuje topinambur. Ide o zhrubnutú podzemnú časť stonky (hľuzy) indiánskej slnečnice. Hľuza je v tomto prípade zásobný orgán rastliny, ktorý obsahuje potrebné živiny rastliny. Viac o topinambure sa dozviete v najnovšom článku.

Topinambur a jeho pôvod

Tento druh rastliny v skutočnosti predstavuje slnečnicu hľuznatú, ktorá pochádza pôvodom zo Severnej Ameriky. Tam ju využívali už pôvodní Indiáni, ktorí ju zbierali na jedenie alebo obchodovanie.

Topinambur sa v 16. alebo 17. storočí rozšíril zo Severnej Ameriky do Európy. Na začiatku 20. storočia popularita topinamburov výrazne klesla, dnes naopak ich popularita raketovo rastie. A to najmä vo Francúzsku, kde je aj dnes bežnou súčasťou jedálneho lístka.

Sezóna topinamburov je od októbra do apríla, kúpiť ich však môžete počas celého roka. Ich poznávacím znamením je schopnosť rozrastať sa, čo ich dostalo aj na zoznam inváznych rastlín.

Ako chutí topinambur a čo obsahuje

Topinambur síce vyzerá ako príbuzný klasických zemiakov, na rozdiel od nich však neobsahuje žiadny škrob. Rovnako je známy svojou pikantno-sladkou chuťou, čím sa stáva ideálnou prílohou v kombinácií s mäsom aj zeleninou.

Jedna šálka topinamburu (cca 150 g) obsahuje:

  • 110 kalórií
  • 3 g bielkovín
  • 26,1 g sacharidov
  • 0 g tuku

Rovnako je vynikajúcim zdrojom železa, medi, horčíka, fosforu a draslíka. Nájdete v ňom aj niektoré typy vitamínov, ako napríklad vitamín C, rôzne vitamíny B, vápnik a ďalšie potrebné živiny.

Čo sa týka kalórií, tak viac ako 90 % kalórií v topinamburoch pochádza z komplexných sacharidov. Jedna šálka tak poskytuje asi 10 % dennej dávky vlákniny.

topinambur

Jedna porcia týchto židovských zemiakov takisto obsahuje aj 14 gramov prírodného cukru, čo sa nijako neodráža na zvýšení jeho glykemického indexu. Rovnako obsahuje aj uhľohydrát inulín, ktorý sa po odrezaní hľuzy z rastliny premieňa na fruktózu.

To znamená, že má minimálny vplyv na hladinu cukru v krvi a je ideálny aj pre ľudí s cukrovkou.

Účinky topinamburu pre vaše zdravie

Hlavným prínosom topinamburu je inulín, ktorý môžete poznať aj ako prebiotickú vlákninu.

Táto účinná látka vám môže pomôcť s reguláciou čriev, vyrovnaním hladiny cukru v krvi, reguláciou krvného tlaku, znížením cholesterolu a ochranou pred vznikom rakoviny.

Aké sú ďalšie priaznivé účinky topinamburu?

Zlepšuje zdravie vašich čriev

Inulínová vláknina v topinamburoch je prospešná pre zdravie čriev, pretože pomáha regulovať ich funkciu a zároveň pôsobí ako prebiotikum. Rovnako stimuluje rast prospešných baktérií ako napríklad bifidobacterium, ktorej cieľom je znížiť počet zlých baktérií a zlepšiť tak črevný mikrobióm.

Takéto udržanie zdravého množstva dobrých baktérií vedie ku zníženiu zápalu a k zlepšeniu metabolizmu či imunity.

Pomáha pri kontrole hladiny glukózy v krvi

Inulín môže byť takisto prospešný aj pre metabolizmus glukózy.

Je to z toho dôvodu, že inulín je sacharid s krátkym reťazcom, ktorý sa nemetabolizuje a nerozkladá sa tak na jednoduché cukry ako iné sacharidy. To znamená, že nezvyšuje hladinu cukru v krvi.

Podľa niektorých dostupných štúdií by mohlo podanie inulínu nalačno pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi a hladinu inzulín u pacientov s cukrovkou 2.

Reguluje krvný tlak

Topinambury sú dobrým zdrojom draslíka, ktorý pomáha regulovať krvný tlak a pôsobí tak proti negatívnym účinkom sodíka.

Tento princíp funguje takisto aj pri diétach na zníženie krvného tlaku, kedy sa odporúčajú jesť jedlá s vysokým obsahom draslíka a naopak s nízkym obsahom sodíka.

Znižuje cholesterol

Podľa odborníkov a dostupných informácií môže mať zvýšený príjem potravín, ktoré obsahujú vysoký podiel rozpustnej vlákniny, priaznivý vplyv na udržanie kardiovaskulárneho zdravia.

To znamená, že  rozpustná vláknina v topinamburoch môže pomôcť znížiť vysoký cholesterol a triglyceridy.

topinambur

Ničí rakovinové bunky

Na základe dostupných štúdií odborníci prišli na to, že listy topinamburu obsahujú 11 seskvi-terpénových laktónov a 2 známe flavóny, ktoré pomáhajú zabíjať rakovinové bunky.

Nepriaznivé účinky

Jeruzalemská artičoka sa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú potravinu, niektorým ľuďom však môže jej vysoký obsah inulínu spôsobiť tráviace ťažkosti, ako napríklad vysokú plynatosť.

Navyše keďže obsahuje fruktán, každý, kto má fruktánovú intoleranciu alebo je na diéte s nízkym obsahom FODMAP, by sa mal vyhýbať jeho konzumácii.

Ako si pripraviť chutný topinambur

Topinambury môžete konzumovať surové alebo varené, dôležité je hľuzy dôkladne vyčistiť kefou na zeleninu. Šupky nemusíte šúpať, sú jedlé a bohaté na živiny.

Ak ich však budete chcieť konzumovať bez šupky, môžete ju jednoducho odstrániť po uvarení zemiakov v horúcej vode.

Židovský zemiak je ideálny na prípravu polievky, pyré, ako príloha či upečené v rúre. Môžete ho dať aj ako surovú ingredienciu do rôznych šalátov, pizze či quiche.

Jeho veľkou výhodou je aj to, že topinambur môžete využiť aj pri príprave torty alebo koláča, takže ho môžete pripraviť aj na sladko.

Naložené v citrónovej šťave alebo nakladané

Topinambury môžete podávať aj ako naozajstnú pochúťku. Ide o stáročia starý recept, ktorý si vyžaduje povarenie topinamburu v citrónovej šťave, ktorá pomôže rozložiť inulín. To mierne zmení chuť, ale ak ich budete konzumovať vo väčšom množstve, môžu byť ľahšie stráviteľné.

Takisto skvelou alternatívou je aj ich fermentácia, kedy takto naložená jeruzalemská artičoka môže byť ideálnou alternatívou pre ľudí, ktorý majú po jeho konzumácií väčšiu plynatosť čriev. 

Kúpa a skladovanie jeruzalemskej artičoky

Židovský zemiak môžete nájsť počas jesenných a zimných mesiacov na farmárskych trhoch a vo väčšine veľkých obchodov s potravinami. Ak ich chcete kúpiť aj mimo ich sezóny, môžete sa obrátiť na špecializované obchody, ktoré ich majú v ponuke počas celého roka.

Pri kúpe si vyberajte taký topinambur, ktorý je čerstvý a nemá scvrknutú hľuzu plnú rezov alebo modriny. Zamerajte sa aj na malé otvory, pretože tie môžu byť znakom toho, že sa do nich dostali škodcovia.

topinambur

Pri skladovaní s ním musíte zaobchádzať opatrene. Surový artičok skladujte na chladnom, suchom a dobre vetranom mieste mimo dosahu svetla.

Uložiť ich môžete do zásuvky na zeleninu v chladničke, kde ich uložíte zabalené do papierových utierok, aby absorbovali vlhkosť a uzavreté v plastovom vrecku.

Topinambury z obchodu vám vydržia v priemere 1 až 3 týždne, po uvarení ich musíte skonzumovať do 2 dní.

Tipy na pestovanie

  • pri pestovaní ich zasaďte do klientky, podobne ako pri pestovaní slnečnice,
  • vysoký vzrast rastliny môže tvoriť skvelú podporu pre iné vinohradnícke rastliny, ako je napríklad fazuľa alebo hrach,
  • v polovici leta môžete odrezať ťažké hlavičky kvetov a použiť ich ako dekoráciu do domu,
  • aby ste zabránili ich nekontrolovateľnému šíreniu, pred vytvorením semien odstráňte hlavičku.

Záver

Topinambur je druh slnečnice, ktorý je prezývaný aj ako židovský či cukrový zemiak, alebo ako jeruzalemská artičoka.

Medzi jeho najväčšie benefity patrí zlepšenie zdravia a funkcie čriev, zníženie krvného tlaku, kontrolovanie hladiny glukózy v krvi, zníženie cholesterolu a boj proti rakovinovým bunkám.

Topinambury si môžete pripraviť varené, surové alebo naložené v citrónovej šťave.

4.4/5 - (8 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denisa Neuschlová
Denisa Neuschlová
Milujem zdravý životný štýl a šport každého druhu. Rovnako, ako návštevníci efitka, aj ja sa snažím týmito pravidlami riadiť. Skvelým pomocníkom na tejto ceste sú tipy a rady, návody a odporúčania, ktoré pre vás píšem.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.