Basketbal je obľúbený kolektívny šport, ktorý sa hráva pre radosť ale hlavne profesionálne. Skoro všetci si ho spájajú hlavne s vysokými mužmi alebo ženami, a je pravda, že v basketbale excelujú najmä vyšší ľudia. Je to logické, keďže sa strieľa na kôš, ktorý je vysoko. No to nie je dôvod prečo by ste si nemohli raz za čas zahádzať s loptou pre radosť aj keď nemáte dva metre. Mimochodom, viete ktoré svaly pri hraní basketbalu najviac pracujú? To všetko + kompletné pravidlá basketbalu sa dozviete v tomto článku.
Obsah článku
Kde a ako vznikol basketbal?
Na začiatok si povedzme niečo z histórie. Zrejme tušíte, že basketbal je pomerne mladý šport. Vznikol v roku 1891 v americkom štáte Massachusetts, na fakulte telesnej výchovy na Springfieldskej univerzite. Istý James Naismith učil telesnú výchovu, a počas zimy prišiel s nápadom ako udržať študentov v kondícii, keďže nemohli športovať vonku.
S klasickou loptou a nápadom v hlave sformuloval 13 základných pravidiel novej hry, rozdelil žiakov do tímov, a história basketbalu sa mohla začať písať.
Asi každý vie, že názov basketbal pochádza z amerických slov „basket“, čo znamená kôš, a „ball“ čo je v preklade lopta.
No tušili ste, že hráči najskôr hádzali loptu do košov od broskýň umiestnených na zemi?
Až neskôr sa kôš vymenil za sieť s otvorom, ktorá sa pripevnila na zábradlie balkóna telocvične.
Mimochodom, oficiálna výška oblúka basketbalového koša pre dospelých je 3, 05 metra.
Poznáte jeho pravidlá?
Ako dlho sa hrá basketbal?
Hra trvá 40 minút – 4 x 10 minút – čistého času (v prípade nejasného výsledku sa zápas samozrejme predlžuje).
Koľko hráčov hrá basketbal?
Odpoveď je 12 hráčov, pričom na ihrisku ich v jednej chvíli môže byť 5. Majú tieto pozície:
- Rozohrávač: jeho úlohou je vyviesť loptu na súperovu stranu ihriska.
- Krídlo: jedná sa o najpohyblivejšiu zložku, snaží sa o útok ale aj stráži vlastnú časť ihriska.
- Pivot: zdržuje sa v blízkosti koša, kde strieľa alebo doskakuje, to znamená, že sa snaží získať loptu naspäť po nepodarenej strele.
- Hrá sa na body: kôš hodený zo strednej či kratšej vzdialenosti sú 2 body, z väčšej vzdialenosti (z tzv. trojklového oblúka) sú 3 body a trestný kôš (strelený priamo po faule) je za 1 bod.
- Pravidlo 24 sekúnd: útočiaci tím, ktorý má pod kontrolou loptu má 24 sekúnd na to, aby strelil kôš. Ak sa tak nestane, tím loptu stráca.
- Pravidlo 3 sekúnd: určuje dĺžku pobytu hráča útočiaceho v súperovej polovici.
- Pravidlo 8 sekúnd: tento čas má tím na to, aby dostal loptu zo svojej zadnej ihriska do prednej polovice.
- Okrem toho sa aj v basketbale udeľujú tresty za rôzne chyby (napríklad nepovolený dotyk, blokovanie, nešportová chyba a podobne).
- Na dodržiavanie pravidiel pri zápase dohliada dvojica rovnocenných rozhodcov.
Basketbalové fakty
- Skoro každá krajina na svete má basketbalový tím (mužský aj ženský), ktorý ju reprezentuje doma a vo svete.
- Keďže rodiskom basketbalu je Amerika, najprestížnejšou basketbalovou ligou sveta je NBA – National Basketball league, ktorá vznikla v roku 1949. Medzi jej najznámejšie kluby patria napríklad Boston Celtics, Los Angeles Lakers či Chicago Bulls.
- Sledovanie basketbalových zápasov v takzvanom Playoff a finále medzinárodnej súťaže priláka ročne milióny Američanov. Najúspešnejší hráči klubov sú dnes milionári a národné celebrity.
- Po americkom futbale je v Amerike basketbal druhý najobľúbenejší šport.
- Basketbal je obľúbený aj v iných krajinách, najmä v Európe.
5 dôvodov, prečo začať hrať basketbal
- Je to kolektívny šport, vďaka ktorému sa naučíte pracovať v tíme. Nemusíte ho hrať často, aj raz za čas stačí na to, aby ste si utužili vzťahy s priateľmi. Basketbal môžu hrať pre zábavu aj dvaja hráči. Alebo si môžete zadriblovať aj sám, ak nemáte práve parťáka na hru. Ak chodíte do fitka a cvičíte stále tie isté cviky, basketbalový zápas je príjemná obmena.
- Nehráte pre výhru ale pre radosť. A to sa ráta ešte viac. Je vedecky dokázané, že kolektívne športy nás dopujú hormónmi šťastia – endorfínmi. Čistá radosť z hry bez potreby dosiahnuť nejaké výsledky či výhru je oslobodzujúca.
- Je to nenáročný šport. Potrebujete len basketbalovú loptu a basketbalové ihrisko, ktoré nájdete aj v mnohých fitnescentrách, alebo na vonkajších ihriskách.
- Je to aeróbne kardio cvičenie skombinované s dynamickou silou. Na rozdiel od behu napríklad sa v basketbale striedajú rôzne druhy pohybu (kardio ako beh na kôš, dynamický pohyb pri bránení, a výpadová sila pri výskoku na kôš), čo pozitívne vplýva na všetky svalové partie.
- Môžu ho hrať aj muži a ženy, rekreačne aj zmiešané družstvá. Je to šport pre každého, a nevadí ak nemáte potrebnú výšku. Môžete to vyskúšať ako rozohrávač, a nájsť si svoju vlastnú techniku. Basketbal je skrátka zábava.
Pri basketbale pracuje celé telo
Nejde len o klasické kardio pri presúvaní sa na ihrisku, zabrať dostáva aj časť kvadriceps, teda predná časť stehien, ale namáhané sú hlavne kĺby.
Lýtkové svaly zas pracujú pri výskokoch, a celé telo sa dostáva do vertikálnej pozície, na čo je potreba vyvinúť veľkú dynamickú silu.
Pri driblingu pracujú aj ruky a ramená, ktoré musia byť silné pri streľbe na kôš.
Basketbalista musí mať pevné aj brušné svaly, takzvaný „core“ (stred tela) je veľmi dôležitý pri skokoch a streľbe na kôš.
Výbava
Výhody basketbalu sú, že naň skutočne nepotrebujete drahú výbavu. Stačí vám toto:
Basketbalové ihrisko – nájdete ich v každom meste vonku, alebo si môžete upevniť basketbalový kôš aj doma na dvore. Pri zlom počasí sa dá basketbal hrať vnútri v telocvični. Basketbalové haly tiež nájdete v každom lepšom fitku.
Basketbalový kôš – prečítajte si náš článok o najlepších basketbalových košoch, a ako ich vyberať.
Lopta – mala by to byť samozrejme špeciálna basketbalová lopta, s ktorou sa dá driblovať, je ľahká a zároveň pružná.
Športové oblečenie – klasicky hráči mávajú na sebe pri hre basketbalový dres, ktorý pozostáva z voľného tielka a širokých kraťasov, zahrať si však môžete v hocičom, v čom sa cítite pohodlne a máte voľnosť pohybu.
Tenisky – zase, profesionálni hráči nosia basketbalové tenisky, ktoré bývajú trocha vyššie, so spevneným členkom a kvalitne odpružené (toto zaručuje, aby si hráč neporanil alebo nevyvrtol členok pri doskokoch). Na bežnú hru vám stačia akékoľvek športové tenisky.
Pri jednej hodine intenzívneho basketbalu sa dá spáliť od 500 až do 770 kalórií!
Basketbal a ženy
Možno neviete, ale basketbal je rovnako populárny aj medzi ženami. Prvý krát sa profesionálna ženská basketbalová liga (FIBA) začala hrať už v roku 1953, teda len pár rokov po mužskej lige.
Hlavne vysoké ženy (175 cm a viac) si rady vyberajú tento šport, v ktorom môžu excelovať. Basketbal je pre ženy skvelý kardio tréning, posilňuje kardiovaskulárny systém, a ženy si ním dokážu vybudovať štíhlu atletickú postavu so silnými ramenami.
Hoci aj profesionálne basketbalistky sú dobre platené, stále sa to nemôže rovnať niekoľko miliónovým kontraktom v mužskej NBA. Tak ako v iných športoch, aj v tomto prevažuje nerovnosť pohlaví, hoci sa jedná o ten istý šport.
Medzi najsilnejšie svetové ženské basketbalové tímy patrí samozrejme ten z USA, ďalej z Brazílie, Kanady ale aj z krajín východnej Európy.
Aj na Slovensku máme šťastie na kvalitné basketbalové tímy. Slovenská basketbalová extraliga žien je najvyššia súťaž žien u nás, ktorá sa koná od roku 1993.
Historicky najúspešnejším tímom je Young Angels Košice, ktorý zvíťazil až 15 krát!
Známi hráči
Medzi svetovo známych hráčov patria mená, o ktorých ste už určite počuli. Asi nebude prekvapenie, že sa jedná prevažne o afroameričanov:
Shaquille O´Neal – svet basketbalu si získal svojou agresívnou hrou a mohutnou postavou (2, 16 m).
Kobe Bryant – ďalší skvelý hráč tímu Los Angeles Lakers (prezývaný aj Čierna Mamba), 5 – násobný šampión, ktorý však zahynul pri leteckej nehode v roku 2020.
Earvin „Magic“ Johnson – hráč s magickým menom, ktorý si zahral až 13 sezón s rekordným počtom bodov ( 17,707).
LeBron James – niektorí ho označujú ako najlepšieho hráča všetkých čias, vlastní aj dve olympijské medaily a je preslávený najmä svojimi skokmi na kôš.
Michael Jordan – svetoznámy hráč s číslo 23, ktorý sa okrem skvelej kariéry preslávil aj škandalóznym životom a obrovským majetkom.
Nesmieme zabudnúť ani na ženy, medzi najznámejšie patria (ne)prekvapivo hráčky z USA, ako napríklad Becky Hammilton, Lauren Jackson, Candice Dupree, Tamika Catchings či Maya Moore.
Vedeli ste, že firma Nika vyrobila aj ikonické tenisky Air Jordan, ktorých inšpiráciou bol práve Michael Jordan? Najdrahší model Air Jordan (Flu Game) na svete stojí dokonca až 104 000 dolárov!