LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportLoptové športyAko vybrať najlepšiu basketbalovú loptu - (TOP 5)

Ako vybrať najlepšiu basketbalovú loptu – (TOP 5)

Basketbal je jeden z populárnych halových kolektívnych športov. Svojich priaznivcov si získal aj na Slovensku. Hrá sa na dva tímy, ktoré majú po piatich hráčov a ich cieľom je vhodiť loptu do súperovho koša. Práve basketbalová lopta je pri tomto športe veľmi dôležitá. Samozrejme, nedá sa bez nej hrať a jej kvalita hru významne ovplyvňuje. Zistite v tomto článku, ako sa basketbalové lopty delia, čo je pri ich výbere dôležité a ako si tiež môžete vybrať basketbalové tenisky.

Najlepšie basketbalové lopty – náš výber

Ako vybrať basketbalovú loptu

Na trhu nájdete pomerne veľké množstvo rôznych druhov basketbalových lôpt, preto sa výber tej správnej môže zdať pomerne zložitý.

Stačí vám však vedieť, na čo sa potrebujete zamerať a určite si vyberiete tú, ktorá vám bude vyhovovať.

Basketbalové lopty sa líšia predovšetkým týmito parametrami:

 • Veľkosťou;
 • Hmotnosťou;
 • Použitým materiálom;
 • Dizajnom;
 • Sú tiež modely, ktoré sú špeciálne vyrobené pre mužov, ženy alebo deti.

Najdôležitejšie kritériá pri výbere basketbalovej lopty

Aby ste sa správne rozhodli, zamerajte sa pri výbere na nasledovné:

 • Materiál;
 • Veľkosť lopty;
 • Dizajn lopty;
 • Údržba.

Materiál

Povrch väčšiny basketbalových lôpt je vyrobený z gumy alebo syntetickej kože. Oba materiály majú svoje pre a proti.

Gumový povrch je ľahší a odolnejší ako kožený povrch v drsných vonkajších podmienkach a zvyčajne sú takéto lopty aj podstatne lacnejšie.

Pri hraní vonku na betóne sa môžu kožené lopty lahko opotrebovať a poškriabať. Vo všeobecnosti sú kožené lopty oveľa vhodnejšie ako gumené, pretože sa najčastejšie používajú pri profesionálnych basketbalových zápasoch.

Rovnako, ako je to aj v prípade ostatných loptových športov, na trhu nájdete množstvo rôznych druhov materiálov, z ktorých sa lopty vyrábajú. Líšia sa svojou kvalitou, ale aj tým, na aké ihrisko sú určené.

Materiál basketbalovej lopty môže byť:

 • Pravá koža – ak je basketbalová lopta vyrobená z pravej kože, spĺňa najvyššiu triedu kvality. Lopty z tohto materiálu sú vhodné najmä pre vrcholových hráčov, ak hráte basketbal skôr rekreačne, bez obáv si vystačíte aj s lacnejšou alternatívou. Táto lopta má však tie najlepšie vlastnosti a je aj najkvalitnejšia. Kožené lopty sú skôr vhodné do haly. Nepoužívajte ich v exteriéry, pretože by ste ich zbytočne zničili. Ich cena sa pohybuje od 100 do 170 Eur.
 • Syntetická koža – je vhodná alternatíva pre menej náročných hráčov a je aj najbežnejším materiálov, ktorý sa používa na basketbalových loptách. Jej najväčšou výhodou je, že má vysokú trvanlivosť a tiež sa dá s ňou skvele manipulovať. Pri výbere lopty zo syntetiky si dajte pozor, pretože niektoré lopty majú špeciálny povrch, ktorý vám umožňuje použiť ju aj v exteriéri. Jej cena je od 20 až do 70 Eur.
 • Guma – je najlacnejším materiálom na výrobu lôpt a je skôr vhodná pre začiatočníkov alebo pre tých, čo basketbal hrajú len výnimočne. Je však vhodná aj na exteriér a na drsné povrchy, preto je tiež ideálna pre deti. Počítajte však s tým, že vám nevydrží príliš dlho.

Ak si chcete vytvoriť basketbalové ihrisko priamo u vás doma, nezabúdajte, že základným príslušenstvom je okrem basketbalovej lopty aj basketbalový kôš.

Prečítajte si v článku tu viac o tom, ako si ten správny kôš vybrať.

Veľkosť lopty

Veľkosť basketbalovej lopty je vôbec tým najdôležitejším kritériom, podľa ktorého kupujte basketbalovú loptu.

Jednotlivý výrobcovia začali označovať lopty rôznych veľkostí tak, aby bolo jasné, pre koho je lopta určená.

Basketbalové lopty nájdete vo veľkostiach 1, 3, 5, 6 a 7.

Jednotlivé veľkosti sa líšia podľa nasledovných parametrov:

 • 1 – je malá lopta, ktorá je určená na hranie pre deti do detského basketbalového minikoša;
 • 3 – lopta určená pre deti na voľný čas;
 • 5 – lopta pre juniorov. Ich obvod je 580 mm a hmotnosť približne 330 gramov.
 • 6 – ženská basketbalová lopta, ktorá je o niečo menšia. Lopty veľkosti 5 a 6 majú obvod 710 mm a ich hmotnosť je 560-570 gramov.
 • 7 – oficiálny rozmer lopty pre hru mužov. Veľkosť lopty 7 využívajú aj profesionálne mužské súťaže, ako je, napríklad, FIBA. Je vhodná pre mužov od 15 rokov. Dĺžka obvodu tejto lopty je asi 780 mm a jej hmotnosť približne 700 gramov.

Vo všeobecnosti sa teda veľkosť basketbalovej lopty líši podľa veku hráča. Deti majú kratšie telo aj ruky, preto potrebujú loptu menších rozmerov v porovnaní s dospelými.

Dizajn lopty

Ak ste našli veľkosť a materiál lopty podľa vašich predstáv, môžete sa zamerať na dizajn.

V oficiálnych basketbalových súťažiach sa používa jednotný štandard dizajnu podľa  FIBA, avšak na rekreačné účely si môžete vybrať takú, ktorá sa vám páči.

Na trhu nájdete obrovské množstvo rôznych prevedení basketbalových lôpt, takže si je rozhodne z čoho vyberať. Vyberte si klasický dizajn alebo tiež môžete siahnuť po niektorej z atypických vzorov.

Údržba

V neposlednom rade bude pre vás pri výbere dôležité tiež to, ako je potrebné udržiavať loptu.

Nespoliehajte sa na to, že pokiaľ hráte basketbal iba v interiéry, loptu nie je potrebné udržiavať. Práve tou môžete výrazne predĺžiť životnosť lopty bez ohľadu na to, či sa jedná o interiér alebo exteriér.

Snažte sa riadiť týmito pravidlami:

 • Loptu zbytočne nevystavujte priamemu žiareniu a vysokým teplotám, aj pokiaľ by sa jednalo o rozpálené auto, čo sa často stáva. Nesušte loptu fénom, tiež ju nepokladajte ku horúcemu radiátoru. Práve vysoké teploty výrazne znehodnocujú vonkajší materiál lopty.
 • Loptu vždy po hre iba opláchnite vlažnou vodou, ak je to potrebné, použite klasické mydlo.
 • Netrite ju nikdy uterákom, ale nechajte voľne vyschnúť.
 • Na loptu, hlavne na jej kožené prevedenia nie sú vhodné žiadne saponáty alebo iné prostriedky na umývanie.
 • Loptu uskladnite na suchom a čistom mieste.

Pri výbere lopty je tiež dobré zvážiť, či máte záujem o niektorú z populárnejších značiek alebo si vystačíte s niečím úplne bežným.

Populárne značky basketbalových lôpt sú, napríklad, Molten, Gala alebo Spalding. Práve tie sa vyznačujú vysokou kvalitou. Obľúbená je aj značka Tarmak.

Ako vznikla basketbalová lopta?

Poznáte vlastne históriu tohto športu?

Je viac než zaujímavá. Pôvodne sa táto hra začala s osemnástimi mužmi v americkom štáte Massachusetts. Prvá hra sa hrala už v roku 1891.

Za jej pôvodom je učiteľ telesnej výchovy, ktorý chcel pre študentov vymyslieť hru, ktorú je možné hrať aj v chladnom počasí v interiéri. Zakomponoval do tejto hry všetko, čo je dôležité na rozvoj detí a osobnosti:

 • Koordináciu rúk a očí;
 • Beh a skákanie;
 • Hádzanie lopty, pričom sa hráč zameriava na cieľ;
 • Manipuláciu s loptou;
 • A v neposlednom rade spoluprácu medzi hráčmi.

Tak vznikol basketbal. Práve basketbalová lopta prešla veľkým vývojom od svojho začiatku, hoci sa samotné pravidlá výrazne nezmenili.

Vo svojích začiatkoch sa basketbal dokonca hral s futbalovou loptou. Prv lopta, ktorá sa však podobala na tú súčasnú basketbalovú vznikla v roku 1892.

Jej vzhľad, ktorý je podobný tomu súčasnému vznikol až v 50-tych rokoch minulého storočia. Vtedy bola na loptu pridaná oranžová farba a čierne čiary, aby bola lopta lepšie viditeľná počas zápasu.

Ako môžete jednoducho skontrolovať kvalitu lopty?

Je normálne, že basketbalová lopta sa počas hry postupne opotrebúva. To však neznamená, že je potrebné ju vymeniť, a to hlavne vtedy, ak sa budete o ňu dobre starať. Pred hrou si vždy skontrolujte, či je lopta v dobrom stave. Takýto istý test môžete urobiť aj pred nákupom basketbalovej lopty. Urobíte to nasledovne:

 1. Loptu treba z času na čas dofúknuť na požadovaný tlak.
 2. Mala by vám samovoľne vyskočiť do úrovne hrudníka a potom plynule padnúť nazad.
 3. Dobrá lopta sa odráža do výšky zhruba 70 až 80 centimetrov.
 4. Lopta by sa tiež pri odraze mala vždy odraziť jedným smerom. Ak sa odráža do rôznych smerov, je veľmi pravdepodobné, že jej povrch je nerovnomerný.

Basketbalové tenisky

Veľmi dôležité pre rekreačného aj pre profesionálneho hráča basketbalu je basketbalová obuv, ktorou sú basketbalové tenisky. Sú to zväčša interiérové tenisky, ktoré musia byť protišmykové, aby sa v nim hale dobre pohybovalo a manévrovalo. Musia byť tiež ľahké, ale pevné zároveň. V neposlednom rade by mali by mali tenisky podporovať chodidlo pri otočkách, odraze do výskoku a tiež pri behu.

Pri výbere tenisiek je dôležité zvážiť to, ako často basketbal hráte a tiež, aký štýl hry je pre vás charakteristický. Ak patríte skôr medzi rýchlych a obratných hráčov, vyberte si čo najľahšie tenisky s nízkym strihom, vďaka ktorým budete mať absolútnu slobodu v pohybe.

Naopak, ak patríte skôr medzi silových hráčov, často bránite a vytvárate priestor, vyberte si vyššie a ťažšie tenisky, ktoré ochránia členky a lepšie priľnú k povrchu ihriska.

Na trhu nájdete tri základné druhy tenisiek na basketbal, a to nízke, stredne vysoké a vysoké.

Basketbal je skvelá kolektívna hra, ktorá je obľúbená medzi mužmi aj ženami, predovšetkým je však určená pre mužov.

Ak hľadáte vhodný druh aktivity aj pre vaše deti, určite je práve basketbal jedna z hier, ktorá je vhodná. Okrem toho, že je zábavná, deti aj dospelí si pri nej trénujú svoju obratnosť a tímového ducha, čo je viac než prínosné.

4/5 - (7 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.