LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportBojové športyBox ako ideálna psychohygiena? Máme odpoveď!

Box ako ideálna psychohygiena? Máme odpoveď!

Box ako šport je čoraz obľúbenejší, a to z dobrého dôvodu, je to vynikajúca forma všestranného cvičenia, ktoré zvyšuje silu a zlepšuje váš kardiovaskulárny systém. So schopnosťou udierať do vriec, lapov a iného vybavenia nie je divu, že veľa ľudí považuje box za účinnú psychohygienu.

Výhody boxu pre duševné zdravie

Aby bol tento článok naozaj plný autentických informácií, porozprávali sme sa s profesionálnym boxerom, ktorý vyhral niekoľko prestížnych titulov.

Box je bojový šport, pri ktorom súťažia dvaja športovci, z ktorých každý smeruje silné údery rukami smerom k druhému. Existuje veľké množstvo boxerských štýlov. Je len na vás, ktorý si vyberiete. Váš štýl boxovania bude záležať hlavne od vášho trénera a od ľudí, ktorých sledujete.

Zlepšuje náladu

Keď v nás nahromadí stres a jeho množstvo sa stane neúnosné, naša myseľ potrebuje uvoľniť duševný tlak prostredníctvom fyzickej činnosti.

To poskytne dočasnú úľavu a zvýši produkciu endorfínov. Preto je dobré udierať a kopať do ťažkého vreca.

žena udiera do boxovacieho vreca

Preto je skvelé vyventilovať sa na boxerskom tréningu, kde môžete s radosťou búchať (ak chcete aj kopať) do ťažkých boxovacích vriec a boxovacích trenažérov.

Kvalitné boxovacie vrecia – TOP 10 (konzultované s trénerom boxu)

Pravidelný tréning boxu vám pomôže zmierniť príznaky stresu, úzkosti, depresie a ADHD.

Zlepšenie nálady je vo všeobecnosti spôsobené fyzickou aktivitou. Pri fyzickej aktivite sa uvoľňujú endorfíny (chemikálie vo vašom mozgu), ktoré zohrávajú úlohu pri regulácii nálady a pocitoch šťastia, eufórie a vzrušenia.

Potláča stres

Box je výborný odbúravač stresu, ako už bolo spomenuté vyššie. Výskum ukazuje, že pravidelné cvičenie, ako napríklad tréning boxu, môže vybudovať odolnosť voči stresu.

Podobne ako cvičenie dokáže regulovať vašu náladu, môže pomôcť pri znižovaní stresu prostredníctvom produkcie endorfínov.

Ukázalo sa, že intenzívna úroveň kardiovaskulárnej záťaže, ktorá je potrebná pre box, uvoľňuje endorfíny a účinne znižuje pocity stresu.

Zvyšuje sebadôveru

Box je odmeňujúci šport. Okrem kondície výrazne prispievate k svojmu osobnému rastu a technickým zručnostiam.

Vytrvanie v trénovaní boxu výrazne zlepší vaše sebavedomie.

Ukázalo sa, že box zlepšuje sebavedomie, motiváciu, optimizmus, mentálnu odolnosť a adaptívny perfekcionizmus.

Ďalšie výhody boxu

Zlepšuje zdravie srdca

Boxeri musia mať schopnosť vykonávať časté kombinácie úderov pri vysokej intenzite počas tréningu alebo v boxerskom zápase.

Tento šport je formou vysoko intenzívneho intervalového tréningu (HIIT) a môže prinútiť vaše telo, aby opakovane vykonávalo intenzívnu aktivitu (zdroj).

Vysoko intenzívny intervalový tréning sa spája so zníženým rizikom srdcových chorôb (zdroj).

muž trénuje box

Navyše, box môže zlepšiť vašu aeróbnu kondíciu. V skutočnosti jedna štúdia zistila, že hodnotenie boxerov priamo korelovalo s markermi zdravia srdca.

Pomáha pri chudnutí

Ukázalo sa, že vysoko intenzívny boxerský tréning znižuje telesný tuk a zlepšuje celkovú telesnú kompozíciu viac ako iné aktivity, ako je napríklad beh alebo nordic walking.

Napríklad osoba s hmotnosťou 78 kg môže spáliť 450 – 550 kalórií alebo viac, ak sú do boxerského tréningu zahrnuté napríklad aj kruhové tréningy, za 60 minút. Počet spálených kalórií sa bude líšiť v závislosti od úrovne intenzity, ako aj faktorov, ako je to, či udierate do boxovacieho vreca alebo zápasíte.

Zlepšuje pamäť

Komplexné kombinácie boxu si vyžadujú mentálne úsilie. Ak chcete podať slušný výkon, musíte si zapamätať poradie, potom musíte eliminovať svoje okolie a sústrediť sa.

Techniky v boxe vyžadujú rovnováhu a koordináciu. Ukázalo sa, že tieto typy pohybov zlepšujú fungovanie mozgu a kognitívne funkcie. Tréning rovnováhy vedie k zlepšeniu pamäte a priestorového vnímania.

Zvyšuje silu celého tela

Zatiaľ čo väčšina ľudí si môže myslieť, že sila úderu pochádza iba z ramena, samotný úder zapája celé telo od nôh až po ramená.

Dobrý úder zahŕňa vytlačenie nôh od zeme a koordináciu zvyšku tela na dodanie sily prostredníctvom úderu. Preto sú dolné končatiny, ako aj hlavné svaly, významnou súčasťou úderového pohybu (zdroj).

Zlepšuje rovnováhu

Box je pohybovo náročná aktivita. Zahŕňa koordinovanú prácu nôh, rozvoj reaktívnych pohybových stratégií a vyššie spomínanú svalovú silu.

To všetko pomáha zlepšovať vlastnosti rovnováhy. V skutočnosti jedna štúdia zistila, že boxerský tréning zlepšil rovnováhu medzi ľuďmi zotavujúcimi sa z porážky.

Box sa používa ako metóda na liečbu Parkinsonovej choroby, oslabujúceho neurologického ochorenia, ktoré ovplyvňuje schopnosť tela vykonávať zložité pohyby. Ako choroba postupuje, zvyšuje sa riziko pádu osoby.

žena boxuje

V nedávnej štúdii o znížení rizika pádu a zlepšení skóre rovnováhy medzi ľuďmi postihnutými Parkinsonovou chorobou, boxerský tréning tieto problémy zlepšil.

Znižuje krvný tlak

Bolo preukázané, že box a HIIT tréning vo všeobecnosti znižujú systolický aj diastolický krvný tlak, čím pomáhajú znižovať stres v cievach.

Zvýšený krvný tlak je predzvesťou závažnejších príhod, ako sú infarkty a mŕtvice.

Jedna štúdia zistila významné zníženie krvného tlaku pri porovnaní programu HIIT boxu s programom kardiovaskulárneho tréningu strednej intenzity.

Záver

Boxerský tréning je forma cvičenia, ktorá zahŕňa prácu nôh, údery a únikové pohyby.

Často sa kombinuje s inými kondičnými aktivitami, ako je skákanie cez švihadlo a kalistenika, čo zvyšuje intenzitu každého tréningu.

Box môže pomôcť zlepšiť zdravie srdca, stavbu tela a silu, ako aj znížiť krvný tlak a pomôcť pri chudnutí.

Box je predovšetkým zábavný spôsob, ako si zacvičiť a uvoľniť stres bezpečným a zdravým spôsobom.

4.2/5 - (6 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.