Nie sú to len vydarené filmové zábery so známymi hercami, ktorí zanietene búchajú do boxovacieho vreca, ktoré v nás vzbudzujú záujem siahnuť po boxovacích rukaviciach a rovnako rozdať pár úderov. Box je veľmi účinným spôsobom na odbúranie stresu, hnevu a frustrácie, s ktorou sa niekedy stretávame aj na dennej báze. Pozrite si, ako vybrať to najlepšie boxovacie vrece presne pre vás.
Obsah článku
Najlepšie boxovacie vrecia – TOP 10 (konzultované s trénerom boxu)
Poďme si predstaviť tento skvelý fitness nástroj.
Vďaka boxovaniu si môžete osvojiť niekoľko hmatov a pohybov na sebaobranu. Boxovanie vám tiež ponúkne rozvoj dynamickej sily trupu, celotelovej koordinácie a orientácie v priestore.
Nemusíte však zostať len pri jednoliatych cvikoch, keďže boxovacie vrece môžete použiť aj na rôzne funkčné tréningy.
Môžete ho prenášať, posúvať, ťahať, prehadzovať, robiť s ním výskoky či drepy.
Ako vybrať boxovacie vrece?
Boxovacie vrece je základnou pomôckou pre rozvoj úderových a kopových techník. No k tomu, aby ste z neho vyťažili čo najväčšie maximum a mohli si plne užívať svoje tréningy a progres, si potrebujete v prvom rade zaobstarať vhodné boxovacie vrece, ktoré bude spĺňať správne parametre.
💡 Ak plánujete kúpu tradičného boxovacieho vreca, všeobecným pravidlom je, že boxovacie vrece by malo vážiť približne polovicu vašej telesnej hmotnosti.
Možno si poviete, že kúpa takého boxovacieho mechu vôbec nie je závažná záležitosť, jednoducho siahnete po nejakom lacnom boxovacom vreci a niekam si ho zavesíte. No ak to s boxovaním myslíte naozaj vážne a chcete športovú pomôcku s dlhou životnosťou, ktorá vám prinesie určité výsledky, potom treba pri kúpe dohliadať na určité aspekty.
Druhy boxovacích vriec
Aby sme našli najlepšie boxovacie vrecia, porozprávali sme sa s trénermi boxu a zvážili sme každé vrece z hľadiska výšky, hmotnosti, tvaru a materiálu (vysokokvalitné materiály ako koža alebo vinyl robia vrecia odolnejšími no sú drahšie) a výplne a stability vreca.
Boxovacie vrecia môžeme rozdeliť na nasledujúce druhy:
Klasické boxovacie vrece
Úder do boxovacieho vreca si vyžaduje veľa sily a vytrvalosti, a keďže ide o celotelový tréning, môže ponúknuť viacero výhod vrátane posilnenia stredu tela, výdaja energie a dokonca aj úľavy od stresu, lepšieho sústredenia a zvýšenej sebadôvery.
Medzi najobľubovanejší a najkupovanejší typ patrí klasické boxovacie vrece, ktoré sa vešia na kovovú konštrukciu alebo sa spúšťa zo stropu na potrebne dlhej reťazi.
Vďaka zaveseniu a voľnému pohybu v priestore je vhodným na silové tréning a umožňuje nácvik vopred určených sérií úderov. Na tento druh boxovacích mechov je potrebné mať zabezpečený väčší priestor.
Boxovacie vrecia sa ďalej delia na 3 druhy:
Či už sa snažíte posunúť svoju boxovaciu techniku na vyššiu úroveň, alebo hľadáte zábavný spôsob, ako zlepšiť svoju kondíciu, je dôležité zvážiť výšku a hmotnosť vášho boxovacieho vreca. Pokročilí boxeri vyžadujú tvrdé, ťažké vrece a začiatočníci často potrebujú menšie a ľahké vrece.
Vyplnené boxovacie vrece
Vyplnené boxovacie vrece patrí medzi najvyužívanejšie.
Zvyčajne s ním narábajú športovci, ktoré už s boxovaním majú určité skúsenosti.
Pri týchto vreciach nie je možnosť následného zvyšovania hmotnosti, preto treba zvoliť ideálnu hmotnosť vreca, ktorá bude vhodná pre používateľa a jeho tréningy.
Nevyplnené boxovacie vrece
Jedná sa o druh boxovacích vriec, ktoré sú určené pre profesionálne využitie. Používatelia si ich vypĺňajú individuálne podľa osobných potrieb a tréningového zamerania.
Pri nevyplnených boxovacích vreciach treba dbať na to, aký zvolíte materiál na výplň a presné vyváženie vreca.
Boxovací trenažér
Boxovací trenažér je skvelou voľbou, ak máte menší priestor a nižší strop, kde by ste si nevedeli zavesiť boxovacie vrece.
No je veľmi obľubovaným aj pre svoju variabilitu, keďže sa dá veľmi jednoducho prenášať a môžete ho využívať aj na tréningy vonku.
Stabilitu zabezpečuje dutá postava, ktorá sa spravidla vypĺňa pieskom, vodou alebo inými plniacimi materiálmi.
Boxovacia hruška
Boxovacia hruška je vhodná hneď na niekoľko vecí – kondičný tréning, tréning reflexov, rýchlosť úderov, koordináciu očí, nácvik úderov. Vnútro je tvorené vzduchovým vakom, ktoré sa nafukujú pumpičkou s ihlou.
Boxovacia lopta zavesená na gumovom lane má podobné vlastnosti ako boxovacia hruška.
Po tom, ako ste sa rozhodli, ktorý druh boxovacieho vreca si vyberiete je potrebné riadiť sa určitými parametrami, aby ste sa mohli dopracovať k stopercentnej spokojnosti. Hruška je tiež ideálne boxovacie vrece do bytu, vďaka jej kompaktným rozmerom.
Váha
Prvá vec, na ktorú treba prihliadať je váha vášho boxovacieho vreca. Spravidla by boxovacie vrece malo mať polovičnú váhu svojho užívateľa.
No pri začiatočníkoch by nemala presiahnuť 35% hmotnosti svojho užívateľa.
Skúsení a profesionálni boxeri už využívajú boxovacie vrecia s hmotnosťou do 80%.
Výška
Zvyčajná výška boxovacích vriec je 80-120 centimetrov. Ak však na svojom boxovacom zamýšľate aj trénovanie kopov, ideálnou výškou vreca by malo byť 150 až 200 centimetrov. Ak vyberáte boxovacie vrece pre deti, dajte si obzvlášt pozor na jeho rozmery.
Pri závesných boxerských vreciach sa neodporúča nastavovať reťaze pre upravenie výšky. Tieto boxovacie vrecia majú zvyčajne vopred nastavenú dĺžku reťaze, aby zaručili ideálne vlastnosti na boxovanie.
Materiál a náplň boxovacieho vreca
Boxovacie vrecia sú najčastejšie pokryté vinylom, koženkou alebo plátnom.
Najkvalitnejším, avšak aj najdrahším materiálom na výrobu boxovacích vriec je pravá koža.
Lacnejšie verzie boxovacích vriec sú plnené rozličnými textíliami, gumou alebo drveným plastom.
Tie kvalitnejšie plnia pieskom alebo kožou, ktoré sú odolnejšie a majú oveľa dlhšiu životnosť. Za najkvalitnejšiu sa však považuje plnenie vzduchom, čo zabezpečuje absolútnu tvarovú stálosť.
Box a jeho výhody
Box má mnoho výhod. Je to skvelé kardio, nezničí váš rozpočet.
Typický boxerský tréning zahŕňa nácvik úderov a prácu nôh, aby ste sa vyhli jednotlivým úderom. Ďalej je súčasťou tréningu nácvik na ťažkých vreciach. Box je možné vykonávať aj virtuálne prostredníctvom herných systémov, ktoré majú pohybové senzory.
Okrem toho tréningu boxu zahŕňajú aj iné kondičné cvičenia, ako je skákanie cez švihadlo, kalistenika a beh.
Cvičenie tohto športu nie je len skvelý spôsob, ako zlepšiť svoju fyzickú kondíciu, ale aj zábavný spôsob, ako vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a vyzvať svoju myseľ a telo na súboj.
1. Zlepšuje zdravie srdca
Boxeri musia mať schopnosť znášať vysokú intenzity tréningu alebo zápasu. Tento šport je formou vysoko intenzívneho intervalového tréningu (HIIT) a môže prinútiť vaše telo, aby opakovane udržiavalo intenzívny tep srdca (zdroj).
Vysoko intenzívny intervalový tréning sa spája so zníženým rizikom srdcových chorôb (zdroj).
Navyše, box môže zlepšiť vašu aeróbnu kondíciu. V skutočnosti jedna štúdia zistila, že intenzita tréningov priamo korelovala s markermi zdravia srdca (zdroj).
2. Pomáha pri chudnutí
Ukázalo sa, že vysoko intenzívny boxerský tréning znižuje telesný tuk a zlepšuje celkovú telesnú kompozíciu viac ako iné aktivity, ako je napríklad rýchla chôdza.
Napríklad osoba s hmotnosťou 68 kg môže spáliť 390 – 558 kalórií alebo viac, ak sú zahrnuté aj ďalšie kondičné cvičenia, za 60 minút. Počet spálených kalórií sa bude líšiť v závislosti od úrovne intenzity, ako aj od faktorov, ako je to, či udierate do vreca alebo napríklad spárujete.
Dokonca aj box, ktorý je vykonávaný pomocou herného systému (napríklad kinect od Xboxu), efektívne spaľuje kalórie (zdroj).
To môže byť vhodný pohyb pre ľudí, ktorí majú strach zúčastniť sa reálneho tréningu. Navyše mnohým ľuďom môže viac vyhovovať herný systém v rukách v porovnaní s párom boxerských rukavíc.
Najobľúbenejšie druhy boxerských vriec
3. Zvyšuje silu celého tela
Zatiaľ čo väčšina ľudí si môže myslieť, že sila úderu pochádza iba z ramena, skutočnosťou je, že úder vychádza z nôh, bokov a stredu tela. Dá sa povedať, že úder zahŕňa celé telo.
Kvalitný úder zahŕňa zapojenie nôh, bokov a koordináciu zvyšku tela na dodanie sily prostredníctvom úderu. Preto sú dolné končatiny, ako aj svaly stredu tela významnou súčasťou úderového pohybu (zdroj).
4. Zlepšuje rovnováhu
Box je pohybovo náročná aktivita. Zahŕňa koordinovanú prácu nôh, rozvoj reaktívnych pohybov na meniace sa podmienky.
To všetko pomáha zlepšovať rovnováhu. V skutočnosti jedna štúdia zistila, že boxerský tréning zlepšil rovnováhu medzi ľuďmi zotavujúcimi sa z mŕtvice (zdroj).
5. Znižuje stres
Udieraním do vreca môžete skutočne uvoľniť stres nahromadený v organizme.
Boxerský tréning sa môže meniť v intenzite počas tréningu, hoci väčšina boxerských tréningových a kondičných programov má tendenciu dodržiavať vysokú intenzitu (HIIT), a tým môže pomôcť zmierniť stres (zdroj).
Boxovacie rukavice
Rovnako ako k výberu správneho boxovacieho vreca, treba pristupovať aj k výberu boxovacích rukavíc.
Aby ste sa vyhli nepríjemným zraneniam počas tréningu alebo nepoškodili svoje rukavice, vyberajte ich s ohľadom na druh tréningov a telesných ukazovateľov.
Rozlišujú sa dva základné typy boxerských rukavíc:
Veľkosť boxovacích rukavíc
Veľkosť boxovacích rukavíc je zväčša univerzálna, líšia sa jedine svojou tvrdosťou. Rukavice by vás nemali tlačiť, no ani by nemali byť priveľmi voľné. To je možné prispôsobiť používaním bandáží. Bandáže nielen chránia ruky pred poranením, ale sú dôležité pri vypĺňaní prázdneho priestoru v rukaviciach, vďaka čomu si ich viete prispôsobiť presne svojim potrebám.
Rukavice pre začiatočníkov sa zvyknú označovať klasickým číslovaním S, M, L, XL. Pri týchto rukaviciach sa takisto rozlišuje ich tvrdosť.
Profesionálni boxeri zvyknú používať boxovacie rukavice s dvojitým číslovaním S/M, X/XL. Tie sa ešte delia zvlášť na ženské a mužské.
Hmotnosť boxovacích rukavíc
Tak ako veľkosť boxovacích rukavíc je dôležitá aj ich hmotnosť. Tá sa udáva v anglickej jednotke Unca (oz), ktorá predstavuje približne 28 gramov. Rozpätie hmotnosti rukavíc sa pohybuje od 8 do 16 oz.
Rukavice podľa hmotnosti sa delia do 3 skupín:
- Boxovacie rukavice pod 10 oz – sú určené najmä pre deti, seniorov
- Boxovacie rukavice s hmotnosťou 10 oz – najčastejšie sa využívajú v profesionálnych zápasoch
- Boxovacie rukavice s hmotnosťou vyššou ako 10 oz – zvyčajne sa používajú pri tréningoch (závisí od hmotnosti užívateľa)
Skvelý článok, rozmýšlam, že malému kúpime na vianoce nejaké vreco. Máte nejaký tip? Chlapec má 12 rokov. Ďakujem.
Kvalitne clanky mam rad a ten vas je skutocne kvalitka.
Mám doma hrušku a môžem povedať, že je to bombová vecička.
Chcel by som takého boxovacieho panáka ale neviem, kde ho zohnat.