Pamätáte si, keď ste ako malé dieťa skákali cez švihadlo? Je čas sa k tejto aktivite vrátiť, pretože švihadlo je skvelé a praktické športové náčinie, vďaka ktorému spálite množstvo kalórií, je zábavné a hodí sa pre deti, dospelých, mužov či ženy!
Samozrejme, dnes už na trhu nájdete množstvo sofistikovaných a prepracovaných verzií, ktoré vám rovno počítajú aj množstvo spálenej energie a majú aj veľa ďalších funkcií. V tomto článku vám teda prezradíme, prečo sa švihadlo oplatí kúpiť, koľko vás bude stáť a tiež, ako si ho vybrať.
Je veľmi pravdepobné, že keď objavíte švihadlo, stane sa razom vašou obľúbenou športovou pomôckou kedykoľvek a kdekoľvek!
Obsah článku
Najlepšie švihadlá – TOP 5 – vyberali odborníci (náš tím)
Ako funguje švihadlo?
Švihadlo sa v tej najjednoduchšej verzii skladá iba z troch častí a tvorí ho ľubovoľne dlhé lano, ktoré je ukončené držadlami, ktoré môžu byť z rôzneho materiálu, najčastejšie drevo, plast alebo aj kov.
Švihadlo sa potom vďaka krúživým pohybom dostáva do pohybu vo vertikálnom smere. Používateľ má jednoduchú úlohou, a tou je lano, ktoré rotuje preskakovať bez toho, aby sa ho dotkol.
Dnes už existuje množstvo zaujímavejších alternatív cvikov, ktoré môžete so švihadlom cvičiť. Môžete však kombinovať rôzne rýchlosti, tiež rôzne smery až po gymnastické prvky, ak ste natoľko zdatný.
Možno ste tiež nevedeli, že švihadlo sa dnes využíva aj ako pomôcka pri rôznych športoch alebo skupinových aktivitách či boxe. Ďalej je vhodné aj na strečing na začiatok či na koniec tréningu. A v neposlednom rade je švihadlo skvelá pomôcka aj pre deti a ich detské hry.
Druhy švihadiel
Je dôležité upozorniť na to, že kvalitu vášho cvičenia na švihadle ovplyvňuje aj druh švihadla.
Druhy švihadiel sú nasledovné:
- Klasické švihadlo na skákanie – zvyčajne býva hrubé zhruba 6 mm. Vo vnútri má gumu, aby bolo pružnejšie a zároveň, aby tiež nebolo príliš ľahké. Rúčky sú z umelej hmoty a zvyčajné dĺžky takéhoto švihadla sú 2 až 3 metre. Je najvhodnejšie pre kondičné cvičenie.
- Jutové švihadlá – sú vyrobené zo šedého spleteného vlákna, ktoré býva v strede zosilnené. Zvyčajne má o niečo dlhšie rukoväte a bývajú vyrobené z dreva. Skákanie na ňom je o niečo náročnejšie a tiež sa zvyčajne o niečo skôr opotrebuje. Je vhodnejšie, ak chcete účinne spevňovať vaše svalstvo.
- PVC lanko – PVC je najľahšie, ale tým pádom bude aj najpomalšie. Toto švihadlo je určené skôr pre začiatočníkov, pretože je potrebné vyvinúť dosť energie na to, aby švihadlo svižne fungovalo.
- Polypropylenové lano – je to dostatočne pevný materiál, a teda robí pevným aj celé švihadlo. Laná sú zvyčajne tenšie, ale švihadlo býva svižnejšie.
Okrem toho však na trhu nájdete aj množstvo ďalších druhov – sú to nylonové či kožené švihadlá a každé z nich je o niečo iné. Kožené švihadlá a vlastne aj akékoľvek ťažšie švihadlá zapájajú do pohybu viac svalov, tým pádom sú náročnejšie na cvičenie.
Na trhu nájdete dokonca už aj švihadlo so záťažou, vďaka čomu dokážete účinne posilňovať vaše ramená.
Švihadlo s počítadlom
Sofistikované verzie švihadla s počítadlom má výhodu v tom, že vám bude počítať aj spálené kalórie alebo minimálne počet preskokov cez švihadlo. Vďaka tomu si môžete zostaviť naozaj efektívny a účinný tréning. Tieto verzie švihadla sú vybavené digitálnym dislejom aj s tlačidlami, ktorý sa nachádza na rúčkach švihadla. Švihadlo s počítadlom teda v závislosti od jeho verzie dokáže počítať:
- Čas;
- Odpočet;
- Spálené kalórie;
- Redukciu váhového indexu v gramoch.
Skákanie na švihadle
Skákanie na švihadle je v prvom rade veľmi dobré kardio cvičenie. Okrem toho sa dá na ňom vykonávať aj množstvo účinných cvičení. Výhody cvičenia na švihadle sú nasledovné:
- Účinný spôsob zníženia telesnej hmotnosti;
- Zabezpečenie správnej rytmiky a koordinácie tela;
- Menšia záťaž na kĺby, väzivá a svaly v porovnaní s inými druhmi cvičení;
- Pomáha zlepšovať kardiovaskulárne zdravie;
- Komplexné cvičenie celého tela (pri tomto cvičení dávate do pohybu aj ramená).
Vedeli ste, že skákanie cez švihadlo je dokonca účinnejšia forma ako beh?
Ak cvičíte správne, spálite viac kalórií a vyvíjate menšiu záťaž na vaše kĺby.
Vždy však dodržujte správnu techniku cvičenia. Pokiaľ neviete, ako na to, pozrite si množstvo tutoriálov, ktoré nájdete na internete.
Tu je ešte niekoľko dôvodov, prečo si švihadlo naozaj zadovážiť:
- Je to veľmi lacná športová pomôcka;
- Úžasne sa skladuje a zaberie minimálne množstvo miesta;
- Cvičiť so švihadlom môžete kdekoľvek a to vo vnútri alebo aj vonku;
- Je to skvelá pohybová aktivita a skvelý spôsob, ako schudnúť;
- Posilňujete svaly na celom tele.
Ako si toto športové náčinie vybrať
Veľkou výhodou švihadla je, že je absolútne finančné dostupne. Samozrejme, objavíte aj jeho drahšie formy, ale za štandardných okolností to nie je nič drahé. Zapamätajte si, že v prvom rade je dôležité, aby ste mali správnu dĺžku švihadla. Rukoväte by vám mali siahať zhruba do podpazušia. Pokiaľ si budete objednávať švihadlo z internetu, môžete si spraviť malý test a odmerať si dĺžku, napríklad, so špagátom.
Hoci by sa mohlo zdať, že výber švihadla je veľmi jednoduchý, v praxi to až také jednoduché nie je.
Pri výbere švihadla zohľadnite tieto faktory:
- Kvalita rúčok – čím budú rúčky kvalitnejšie, tým sa vám bude na švihadle lepšie skákať. Rúčky by mali byť dobre uchopiteľné a nie príliš ťažké, aby sa vám s nimi dobre pracovalo.
- Štruktúra a hrúbka lana – ovplyvňuje predovšetkým váhu celého švihadla. Ak je švihadlo ľahšie, je skôr určené na kondičné tréningy. Ťažšie švihadlo bude skvelé aj na budovanie vašej svalovej hmoty.
- Dĺžka lana – keď sa postavíte do stredu lana a natiahnete obidve jeho časti, lano by nemalo v žiadnom prípade siahať nad vaše ramená. Vtedy viete, že dĺžka švihadla je pre vás vhodná.
Tiež si pri cvičení so švihadlom zamätajte niekoľko dôležitých faktorov. Keďže ide o skákanie, je ideálne, aby ste vždy mali pevnú a dobrú obuv, a to aj v prípade, ak budete skákať v interiéri.
Predídete tak prípadnému vyvrtnutiu členka, ale čo je veľmi dôležité – šetríte svoje kĺby.
Čo sa týka ceny, na trhu nájdete švihadla takmer všetkých cenových kategórií.
Tie najlacnejšie verzie sa pohybujú v cene od niekoľko Eur a na druhej strane drahšie verzie, ktoré sú vybavené displejom či záťažou stoja zhruba od 10 do 20 Eur.
Ak teda hľadáte skvelú športovú pomôcku, nie je nad čím váhať, švihadlo je ideálne naozaj pre každého.