LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovMagazínChudnutieCarnivore diéta - Komplet info + ZÁSADY

Carnivore diéta – Komplet info + ZÁSADY

Carvinore diéta je typ stravovania, ktorý sľubuje zlepšenie regulácie cukru v krvi, stratu hmotnosti alebo zvýšenie testosterónu a libida. Ide o diétu, v ktorej konzumujete výhradne kvalitné mäso a živočíšne potraviny. Láka vás tento typ diéty? Vyskúšajte ju s nami!

Carnivore diéta je štýl stravovania, ktorý sa zameriava výhradne na konzumáciu potravín živočíšneho pôvodu. V povolených potravinách nájdete prevažne mäso, vajcia a mliečne výrobky, pričom sa úplne vylúčia potraviny ako ovocie, zelenina, obilniny, strukoviny a cukry.

Viac o carvinore diéte, povolených potravinách a zásadách sa dozviete v novom článku.

Hlavné benefity carvinore diéty


Carvinore diéta je typ stravy, ktorej hlavnou zložkou sú potraviny živočíšneho pôvodu.

Z niektorých doterajších výskumov vyplýva, že hoci sú potvrdené výhody vyváženejšej stravy s vysokým obsahom bielkovín, mnohí odborníci sú voči mäsožravej diéte skeptickí. Avšak aj na margo tohto tvrdenia carvinore diéta so sebou prináša určité výhody a benefity, pre ktoré sa ju oplatí vyskúšať.

Tu sú hlavné výhody carvinore diéty:

Zlepšuje reguláciu cukru v krvi

Carvinore diéta je založená na nízkom príjme sacharidov, pretože hlavnom zložkou stravy sú prevažne bielkoviny zo živočíšnych potravín. To znamená, že nízkosacharidové diéty obsahujú málo sacharidov, ktoré majú najväčší vplyv na hladinu cukru v krvi a inzulínu.

Áno, držala som, rýchlo sa pri nej schudne, ale keď naspäť zaradíš sacharidy, tak začneš priberať. Teraz, keď porodím, dám len low carb. Úplne bez sacharidov už nerisknem. (mimkao)

Vďaka štúdii z roku 2021, v ktorej sa účastníci stravovali 9 až 20 mesiacov v štýle Carnivore vedci zistili, že u účastníkov s cukrovkou 2. typu došlo k zníženiu hladiny hemoglobínu A1c a k výraznému zníženiu užívania liekov na cukrovku.

Podporuje chudnutie

Pri carvinore diéte človek vylúči konzumáciu mnohých potravín a nápojov, ktoré prispievajú k priberaniu na váhe.

Takisto podľa dostupnej štúdie diéta s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov môže podporovať chudnutie. A to z toho dôvodu, že vďaka bielkovinám sa budete cítiť dlhšie sýti, čo vedie k nižšej konzumácií kalórií a strate hmotnosti.

Bielkoviny takisto pomáhajú spáliť viac kalórií, pričom zväčšujú mieru metabolizmu.

Zvýšený testosterón a libido

Klasická strava plná cukrov znižuje testosterón, čo vedie k nízkemu libidu a chuti na sex.

Správne nastavená carvinore diéta podľa odborníkov prospieva testosterónu a libidu, a to vďaka živinám, ktoré sa nachádzajú v mäse. Ide napríklad o cholesterol, bielkoviny, karnozín, karnitín, vitamín K a D.

Toto tvrdenie dokazuje aj štúdia v Časopise klinickej výživy, ktorá zistila, že muži, ktorí 10 týždňov dodržiavali stravu s vysokým obsahom tuku a nízkym obsahom vlákniny mali o 13 % vyššiu celkovú hladinu testosterónu, ako tí, ktorí jedli nízkotučnú stravu s vysokým obsahom vlákniny.

A čo riziká a nevýhody?


Ako aj pri iných diétach, tak aj pri carvinore diéte sa môžete stretnúť s určitými nevýhodami a rizikami, kvôli ktorým sa je potrebné dopredu poradiť s vašim lekárom.

Aké sú niektoré riziká a nevýhody carvinore diéty?

Vysoký obsah tukov, cholesterolu a sodíka

Carvinore diéta je zložená z konzumácie živočíšnych potravín, preto môže obsahovať vysoký obsah nasýtených tukov a cholesterolu. Takýto nasýtený tuk môže zvýšiť tzv. LDL (zlý) cholesterol, čo môže ovplyvniť riziko vzniku srdcových chorôb.

Týka sa to predovšetkým priemyselne spracovaného mäsa, ako napríklad slanina, šunka či párky, ktoré takisto obsahujú vysoké množstvo sodíka. To súvisí so zvýšeným rizikom vysokého krvného tlaku, chorôb obličiek a ďalších negatívnych zdravotných problémov.

Z tohto hľadiska je dôležité mať správne zvolené kvalitné potraviny v carvinore diéte.

carvinore diet

Vylúčenie potrebných mikroživín a prospešných rastlinných zlúčenín

Keďže carvinore diéta je zložená z potravín živočíšneho pôvodu, automaticky zo svojho jedálnička vylúčite vysoko výživné jedlá, ako napríklad ovocie, zeleninu, strukoviny a celozrnné výrobky, ktoré obsahujú prospešné vitamíny a minerály.

Strava, ktorá obsahuje aj potraviny rastlinného pôvodu, súvisí s nižším rizikom vzniku určitých chronických stavov, ako sú:

 • srdcové choroby,
 • niektoré druhy rakoviny,
 • Alzheimerova choroba,
 • cukrovka 2. typu.

Nedostatok vlákniny

Vláknina je dôležitá súčasť ľudskej stravy, ktorá podporuje zdravie čriev, vyprázdňovanie a udržuje správnu rovnováhu baktérií v čreve.

Takáto vláknina sa nachádza iba v rastlinných potravinách, ako je:

 • ovocie,
 • zelenina,
 • strukoviny,
 • cestoviny,
 • obilniny.

Z tohto dôvodu môže carvinore diéta, ktorá neobsahuje vlákninu, spôsobiť u niektorých ľudí zápchu a poškodiť zdravie vašich čriev z dlhodobého hľadiska.

Ja som ju poctivo držala 6 týždňov, tiež som mala naštudované snáď všetko, čo sa dá na internete v angličtine nájsť. Pre mňa plusy – veľa energie, krásna pleť, krásne vlasy, žiadne bolesti kĺbov ani nič podobne, vytvarovaná postava, žiadne úzkosti, nervozita. Mínusy – nespavosť, finančne náročná diéta. Ďalší extrém stravovania, ktorý som si kvôli obmedzeniam uvedomovala na zdravotný problém, kvôli ktorému som ja tento spôsob stravovania chcela vyskúšať, mi nepomohol. (76california)

Aké potraviny sú povolené/zakázané pri carvinore diéte?


Carvinore diéta vylučuje všetky potraviny okrem mäsa, vajec a malého množstva mliečnych výrobkov s nízkym obsahom laktózy. Aké potraviny môžete pri carvinore diéte jesť? Tu je prehľad!

Potraviny, ktoré môžete konzumovať:

 • Mäso: hovädzie, kuracie, morčacie, jahňacie, bravčové mäso, vnútornosti atď.
 • Ryby: losos, makrela, sardinky, krab, homár, tilapia, sleď atď.
 • Iné živočíšne produkty: vajcia, bravčová masť, špik, vývar zo špikových kosti atď.
 • Mliečne výrobky s nízkym obsahom laktózy: vysokopercentná smotana, tvrdý syr, maslo atď.
 • Voda
 • Soľ, korenie a ochucovadlá bez sacharidov (v malých množstvách).

Potraviny, ktoré musíte vylúčiť z jedálnička:

 • Zelenina: brokolica, karfiol, zemiaky, zelená fazula, paprika atd.
 • Ovocie: jablká, bobule, banány, kiwi, pomaranče, papája atď.
 • Mliečne výrobky s vysokým obsahom laktózy: mlieko, jogurt, mäkký syr atď.
 • Strukoviny: fazuľa, šošovica atď.
 • Orechy a semená: mandle, tekvicové semiačka, slnečnicové semienka, pistácie atď.
 • Obilniny: ryža, pšenica, chlieb, quinoa, cestoviny atď.
 • Alkohol: pivo, víno, tvrdý alkohol atď.
 • Cukry: stolový cukor, javorový sirup, hnedý cukor atď.
 • Nápoje okrem vody: limonáda, káva, čaj, ovocné šťavy atď.

carvinore diet

Hlavné zásady carvinore diéty


Ak sa rozhodne vyskúšať carvinore diétu, mali by ste na začiatok poznať niekoľko zásad, ktoré je potrebné dodržiavať. Tieto zásady hlásia propagátori tohto typu stravovania, avšak pred ich dodržiavaním by ste sa mali poradiť s vašim lekárom.

O aké zásady ide?

 • diéta pozostáva výlučne z mäsa a živočíšnych produktov,
 • zo stravy vylúčte všetky ostatné potraviny,
 • povolené je malé množstvo mliečnych výrobkov s nízkym obsahom laktózy,
 • kupujte si iba kvalitné mäso z domácich a overených chovov,
 • konzumujte mastné časti mäsa, aby ste tak dosiahli svoju dennú energetickú potrebu,
 • nie je nastavený denný maximálny príjem kalórií ani počet jedál,
 • jedzte tak často, ako cítite a potrebujete.

Záver


Carvinore diéta je štýl stravovania, ktorý podporuje výlučnú konzumáciu mäsa a živočíšnych výrobkov, pričom povolené je aj malé množstvo mliečnych výrobkov s nízkym obsahom laktózy.

Táto diéta so sebou prináša aj určité výhody, ako napríklad zlepšenie regulácie cukru v krvi, stratu hmotnosti alebo zvýšenie testosterónu a libida. Naopak ako každá diéta, aj tento typ stravovania so sebou prináša určité riziká a nevýhody, ktoré môžu ovplyvniť vaše zdravie.

Ide o riziká, ako napríklad vysoký obsah tukov, cholesterolu a sodíka v strave, vylúčenie potrebných mikroživín a prospešných rastlinných zlúčenín, či nedostatok vlákniny, ktorá vedie k zdravej funkcií čriev a vyprázdňovaniu.

V každom prípade je potrebné sa pred začatím akejkoľvek diéty poradiť so svojim lekárom, či je táto diéta pre vás vhodným riešením.

4.4/5 - (8 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denisa Neuschlová
Denisa Neuschlová
Milujem zdravý životný štýl a šport každého druhu. Rovnako, ako návštevníci efitka, aj ja sa snažím týmito pravidlami riadiť. Skvelým pomocníkom na tejto ceste sú tipy a rady, návody a odporúčania, ktoré pre vás píšem.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.