LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessTrenažéryJe spinning zdravý? + Vyberáme najlepší spinningový bicykel

Je spinning zdravý? + Vyberáme najlepší spinningový bicykel

Bicyklovanie je efektívna forma kardia a silového tréningu, avšak jazda vonku nie je vždy možná. Cyklistika v interiéri alebo spinning je rovnako prospešný ako bicyklovanie vonku, najmä preto, že máte kontrolu nad odporom, ktorý spinningový bicykel vyvíja.

Výsledkom tréningu na stacionárnom bicykli môže byť skvelá kondícia.

Najlepšie spinningové bicykle pre tento rok

Čo je to spinning?

Spinning je skvelá forma kardiovaskulárneho cvičenia, ktorý sa často trénuje v skupinovom prostredí. Táto aktivita napodobňuje cestnú cyklistiku a cvičí sa na stacionárnom bicykli, ktorý sa bežne označuje ako „spinningový bicykel“ alebo „cyklotrenažér“.

Spinning môžete praktizovať takmer v každej posilňovni, kde nájdete stacionárne bicykle. Stačí vám zapnúť si časovač a začať makať.

žena na spinningovom bicykli

Ak chcete zo spinningu vyťažiť maximum, odporúčame vyskúšať si niekoľko lekcií spinningu.

Inštruktori cyklistiky vás môžu naučiť, ako si nastaviť bicykel a vyťažiť z každej jazdy maximum.

Skupinový spinning pod vedením kvalitného inštruktora, je vynikajúci spôsob, ako zlepšiť svoju kondíciu a zlepšiť silu dolnej časti tela. Ako pri všetkých formách cvičenia, nie je to však vhodné pre každého. Tu je to, čo by ste mali vedieť predtým, ako pôjdete na prvú hodinu spinningu (zdroj).

Ako vybrať spinningový bicykel?

Výber bicykla na spinning môže byť náročná záležitosť. Pripravili sme si pre vás stručný návod, ako vybrať spinningový bicykel. Pri kúpe pozerajte na tieto body a s bicyklom budete zaručene spokojný.

Odpor

Aby boli vaše cyklistické tréningy dostatočne dynamické a náročné, musíte byť schopní nastaviť odpor svojho bicykla. Odpor vám pomáha pri vysokointenzívnom tréningu a simuluje jazdu hore a dole kopcom.

Najlepšie spinningové bicykle vám umožňujú nastaviť rôzne úrovne odporu stlačením tlačidla alebo otočením manuálneho kolieska. Jazda na rovnej ceste pri bicyklovaní vonku má podstatne inú intenzitu ako jazda na odporovom tréningu v interiéri.

Tréningové režimy

Rovnako ako bežecké pásy, klasické eliptické trenažéry a iné posilňovacie stroje, aj spinningové bicykle sa môžu pochváliť množstvom tréningových režimov. Ak dávate prednosť náročnému cvičeniu podľa vlastného výberu, kde máte svoje nastavenia úplne pod kontrolou, tieto režimy vám nemusia vyhovovať. Ale ak dávate prednosť riadenému tréningu, venujte zvýšenú pozornosť tejto funkcii.

Niektoré bicykle na spinning môžete prepojiť s inteligentnými hodinkami a pohodlne tak zmerať intenzitu vašej aktivity.

Pohodlie

Komfort je rozhodujúci. Čím je pohodlnejší bicykel, tým je pravdepodobnejšie, že ho budete často používať. Keď hľadáte bicykel, snažte sa nájsť taký, ktorý má pohodlné vlastnosti, ako sú odpružené sedadlo, čalúnené riadidlá a široké pedále.

Inteligentné funkcie

Mnohé spinningové bicykle sú vybavené špičkovými funkciami, ako sú reproduktory, ventilátory a kvalitné displeje. Displeje, ktoré zobrazujú vašu rýchlosť a výkon. Tieto „vychytávky“ možno nie sú potrebné, no môžu urobiť cvičenie omnoho zábavnejším. Neváhajte preto hľadať funkcie, ktoré vás budú motivovať tráviť viac času na bicykli.

Spinningový bicykel sa líši od tradičného stacionárneho bicykla

Dizajn a funkcie spinningových bicyklov sa mierne líši od tradičných stacionárnych bicyklov. Aj keď sú tieto rozdiely minimálne, môžu výrazne ovplyvniť váš zážitok z cvičenia.

Spinningové bicykle sú navrhnuté tak, aby napodobňovali plnohodnotný zážitok z bicyklovania vonku.

Sedadlo ako také je užšie ako na tradičnom stacionárnom bicykli a môžete si nastaviť riadidlá a sedadlo vertikálne a horizontálne, aby ste sa lepšie prispôsobili tvaru tela a postoju pri jazde.

Tieto vlastnosti vám tiež umožňujú sedieť alebo stáť počas jazdy, rovnako ako na cestnom bicykli.

spinningové cvičenie

Ktoré svaly sa pri spinningu zapájajú

Spinning je ideálne celotelové cvičenie a precvičíte ním všetky hlavné svalové partie. Tu je sedem hlavných svalových oblastí, ktoré sú zapájané:

  1. Core – Stred tela budete zapájať počas celého trvania tréningu. Core zabezpečí dostatočnú stabilitu.
  2. Svaly hornej časti tela – Horná časť tela slúži ako opora na bicykli. Svaly hornej časti tela sú počas spinningu zapájané menej takže odporúčame zapojiť cvičenia s činkami.
  3. Chrbát – Pevná a stabilná chrbtica počas celého tréningu vám pomôže posilniť a spevniť svaly chrbta.
  4. Zadok – Zadok je jedna z častí, ktorá je pri spinningu výrazne zapájaná.
  5. Kvadricepsy – Kvadricepsy budú hlavnými svalmi používanými pri šliapaní do pedálov a stúpaní do kopcov, čo vedie k silným a krásne vytvarovaným nohám.
  6. HamstringyBicyklovanie pomáha posilňovať hamstringy, ktoré pri každom cykle zdvihnú pedál a stabilizujú kĺby.
  7. Lýtka – Pri každom bicyklovaní na spinningovom bicykli precvičíte lýtka, čo pomáha chrániť vaše členky a chodidlá pri bicyklovaní a pri každodenných aktivitách.

žena na spinningovom bicykli

Výhody spinningu

1. Spinning vám môže pomôcť schudnúť

Cyklistika na spinningovom bicykli, najmä pri vysokej intenzite, môže pomôcť znížiť hladinu telesného tuku, čo podporuje zdravé chudnutie.

Niektoré štúdie naznačujú, že spojenie šprintérskeho a silového tréningu s pravidelnou cyklistikou môže zrýchliť váš metabolizmus a pomôcť budovať svalovú hmotu, čo vám umožní spáliť viac kalórií, dokonca aj v stave pokoja (zdroj).

2. Posilníte svaly nôh

Bicyklovanie zlepšuje celkovú funkciu dolnej časti tela a posilňuje svaly nôh bez nadmerného namáhania kĺbov. Zameriava sa na vaše kvadricepsy, zadok, hamstringy a tiež lýtka.

Ak chcete, aby boli vaše nohy ešte silnejšie a zvýšili svoj výkon na bicykli, skúste niekoľkokrát týždenne vykonávať silové cviky, ako sú drepy, leg press tlaky a výpady (zdroj).

3. Je vhodný pre začiatočníkov

Jazda na bicykli je pomerne jednoduchá. Ak máte problémy s klasickým bicyklom, skvelou alternatívou sú spinningové bicykle.

Ak ste vo fitness svete nováčik alebo ste po zranení či chorobe, jednoducho začnete bicyklovať s nízkou intenzitou. Keď budete viac fit, môžete zvýšiť intenzitu alebo pokračovať v bicyklovaní pokojným tempom, ktoré vám vyhovuje.

ženy na stacionárnom bicykli

Štúdie ukázali, že aj ľudia so sedavým povolaním využívajú zdravotné výhody bicyklovania.

4. Spinning môže znížiť hladinu cholesterolu

Zdravie zlepšujúce účinky bicyklovania môžu pomôcť zlepšiť hladinu cholesterolu, čo môže zlepšiť vaše kardiovaskulárne zdravie a znížiť vaše šance na mŕtvicu alebo srdcový infarkt.

Podľa jedného prehľadu 300 štúdií má spinning pozitívny vplyv na celkový cholesterol. Môže zvýšiť hladinu HDL (dobrého) cholesterolu a zároveň znížiť hladinu LDL (zlého) cholesterolu.

5. Spinning podporuje rovnováhu, držanie tela a zlepšuje koordináciu

Na bicykli musíte neustále udržovať vaše telo v rovnováhe a snažiť sa balansovať. To podporuje správne držanie tela, koordináciu a rovnováhu.

spinningové cvičenie na bicykli

Rovnováha má tendenciu klesať s vekom a nečinnosťou, takže je dôležité, aby ste ju udržiavali v dobrom stave.

Zlepšená rovnováha je prospešná pri prevencii pádov a zlomenín, čo môže pomôcť znížiť riziko zranenia a udržať vás aktívnych.

Záver

Spinning je zábavný spôsob, ako zostať vo forme a udržať sa v kondícii.

Ak vám počasie nepraje, nasadnite na spinningový bicykel a cvičte! Všetky druhy cyklistiky sú ideálny spôsob, ako si tiež udržať fit postavu. Dôležité je povedať, že bicyklovanie na spinningovom bicykli zaženie pocit nudy, ktorý môže pochádzať z opakujúcich sa silových alebo aj kardio tréningov. Osviežite ním svoju tréningovú rutinu a môžete ho využiť v každom počasí.

Bez ohľadu na to, či bicyklujete alebo nie, táto športová aktivita rozhodne stojí za vyskúšanie.

4/5 - (5 hlasov)

1 komentár

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.