LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaDatle a ich benefity - 15 účinkov, ktoré nepoznáte!

Datle a ich benefity – 15 účinkov, ktoré nepoznáte!

Datle sú v poslednej dobe veľmi obľúbeným druhom ovocia, a to hlavne pri športe. Toto ovocie je tu už skutočne dlho. Pôvod datlí možno datovať takmer do roku 5000 pred naším letopočtom. Sú rozšírené hlavne na Blízkom východe a v severnej Afrike. Datle, ktoré sa pestujú najmä v týchto oblastiach, sú veľmi prospešné hlavne vďaka bohatému zloženiu makroživín. Poďme sa pozrieť na ich hlavné benefity.

Ideálna potravina pre športovcov

Datle sú vynikajúcim zdrojom draslíka, obsahujú 167 miligramov na porciu (1 datľa podľa dôveryhodného zdroja).

To je o 50 percent viac v porovnaní s banánmi. Sacharidy a draslík v datliach sú obzvlášť užitočné pre športovcov.

Datle tiež pomáhajú predchádzať kŕčom po tréningu a pomáhajú pri regenerácii svalov

Trvalé uvoľňovanie sacharidov dopĺňa glykogén. To je hlavný zdroj energie pre vaše telo počas namáhavej činnosti.

plody ďatle

Doplnením draslíka a obnovením rovnováhy elektrolytov stratených potením počas cvičenia, datle tiež pomáhajú predchádzať kŕčom po tréningu a pomáhajú pri regenerácii svalov.

To nie je všetko

Ďalšími dôležitými živinami, ktoré datle poskytujú, sú:

Nie je teda žiadnym prekvapením, že hlavne profesionálni športovci zaraďujú datle do svojich regeneračných pokrmov po tréningu alebo súťaži.

Datle a ich hlavné výhody

Väčšina z nás pozná tento pokrm z vianočného stola. Avšak datle majú veľké množstvo výhod. Poďme si predstaviť niektoré z nich.

 • Môžu chrániť telo pred vznikom zápalu
 • Skvelá alternatíva k sladkostiam
 • Vysoký obsah vlákniny
 • Vysoký obsah draslíka
 • Skvelá náhrada cukru
 • Pomáhajú zdraviu kostí
 • Sú vysoko výživé
 • Môžu pomôcť udržať dobrú hladinu cukru v krvi
 • Obsahujú antioxidanty
 • Podporujú funkcie mozgu
 • Podporujú plodnosť u mužov
 • Môžu pomôcť pri prirodzenom pôrode
 • Podporujú funkcie nervovej sústavy
 • Sú ideálny snack
 • Sú univerzálne a hodia sa do rôznych receptov

Vysoký obsah polyfenolov

Polyfenoly sú antioxidačné zlúčeniny, ktoré môžu chrániť telo pred vznikom zápalu. Obsahujú tiež viac polyfenolov ako väčšina iného ovocia a zeleniny.

výhody konzumácie ďatlí

Alternatíva k sladkostiam

Datle dokážu uspokojiť chuť na sladké a zároveň vám dodajú potrebné živiny, ako je vitamín B6 a železo.

Vysoký obsah vlákniny

Len 100 g datlí obsahuje 7 g vlákniny. Vláknina je mimoriadne prospoešná hlavne pre tráviaci systém. Pozrite si kompletný článok o vláknine…

Vysoký obsah draslíka

Majú vysoký obsah draslíka, čo je minerál, ktorý telo potrebuje pre správne fungovanie. Je dôležitý hlavne pre dobré zdravie srdca. Draslík tiež pomáha budovať a udržať si svaly.

muž bežiaci
Datle sú veľmi obľúbený pokrm hlavne u športovcov.

Skvelé ako náhrada cukru

Datle sú ideálna náhrada cukru. Obsahujú zdravšie prírodné cukry namiesto rafinovaných cukrov, ktoré nájdete v klasických sladkostiach.

Budujú silné kosti

Datle obsahujú horčík, ktorý je dôležitý pri tvorbe kostí. Nedostatok horčíka je spojený s vyšším rizikom vzniku osteoporózy. Získavanie horčíka z prírodných zdrojov je zdravšie ako z doplnkov, pretože znižuje riziko toxicity. Okrem toho obsahujú železo, ktoré pomáha kostnej dreni.

Datle sú vysoko výživné

Výživové údaje datlí sú naozaj pestré. Ich plody sú nabité množstvom vitamínov a minerálov, ktoré môžu byť mimoriadne užitočné pre vaše zdravie a celkový výkon.

Môžu pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi

Používanie datlí namiesto klasických sladidiel, ako sú sirupy a rafinovaný cukor je výhodné z toho dôvodu, že datle dodávajú sladkosť bez toho, aby spôsobovali výrazné zvýšenie hladiny cukru v krvi.

Majú vysoký obsah antioxidantov

Antioxidanty sú v podstate zlúčeniny, ktoré podporujú proces oxidácie a tým eliminujú nebezpečné voľné radikály, ktoré môžu spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie.

Zlepšujú funkčnosť mozgu

Štúdie tiež ukázali, že konzumácia datlí znižuje problémy súvisiace s úzkostnou poruchou a tiež napomáha pri podpore pamäti a učenia.

Môžu uľahčiť prirodzený pôrod

Tehotné ženy, ktoré pravidelne jedia datle, majú vyššiu šancu porodiť prirodzeným pôrodom.

sušené ďatle

Môžu chrániť vaše obličky

Datle majú rôzne vlastnosti, ktoré môžu podporiť zdravie vašich obličiek. Extrakty z datlí môžu znížiť prebytok kreatinínu v obličkách, čo zlepšuje celkové zdravie obličiek.

Môžu zlepšiť plodnosť u mužov

V datlách sú prítomné rôzne vitamíny a minerály, ktoré môžu pomôcť zlepšiť počet spermií a tiež zvýšiť sexuálne libido. Spôsobuje to hlavne obsah flavonoidov a rôzne aminokyseliny.

Zlepšujú funkcie nervového systému

Nervový systém je v podstate komunikačná sieť, ktorá udržuje vaše telo v neustálej činnosti. Datle sú bohaté na živiny, ako je draslík, čo je veľmi prospešné pre správne fungovanie neurologického zdravia.

Datle sú univerzálny pokrm

Univerzálnosť v jedle znamená, že ho možno použiť pri príprave širokej škály receptov. Datle sa väčšinou konzumujú v čerstvej alebo sušenej forme a majú vynikajúce využitie v rôznych zdravých receptoch.

vegánske nepečené guličky s ďatlami
Nepečené vegánske guličky s datľami.

Sú často využívané pri príprave nepečených koláčikov pre ich mastnú a lepkavú konzistenciu, ktorá dobre drží cesto pohromade.

Záver

Datle sú veľmi zdravé ovocie, ktoré si určite zaslúži miesto vo vašom jedálničku.

Majú vysoký obsah živín, vlákniny a antioxidantov. Všetky tieto zložky vám môžu pomôcť cítiť sa lepšie a fit.

Existuje niekoľko spôsobov, ako jednoducho pridať datle do svojho jedálnička. Jedným z populárnych spôsobov ich konzumácie je ako prírodné sladidlo do rôznych smoothie nápojov.

Najjednoduchšie je nájsť datle v sušenej forme. Dajte si však pozor, sú viac kalorické ako čerstvé ovocie, takže je dôležité ich konzumovať s mierou.

Datle sú výživné a chutné, a preto sa určite oplatí pridať ich do svojho jedálnička.

4.2/5 - (10 hlasov)

1 komentár

 1. Ďatle sú moja obľúbená pochúťka, keď ideme na celý deň do bikeparku. Je to energetická bomba. Na pár kúskoch dokážem fungovať aj niekoľko hodín. Pecka.

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.