V posledných rokoch vzrástol počet pacientov s intoleranciami na rôzne zložky potravín a na konkrétne potraviny.

Téma zdravého stravovania je veľmi aktuálna a každý z nás si aspoň na nejaké obdobie vyskúšal, aké je to vzdať sa nezdravých potravín a jedávať len tie zdravé.

Ak vás zdravotné komplikácie prinútili zamerať sa na zdravé stravovanie, odporúčame vám kupovať čerstvé potraviny v lokálnych potravinách. Jedným z týchto lokálnych potravín a supermarketov je supermarket Coop Jednota.

Čerstvosť jedine v Coop Jednote

Určite si spomínate na vtipné reklamy s bačom v televízii.

Dovolíme si povedať, že práve tento obchodný reťazec má suverénne najlepšie a najpútavejšie reklamy v televízii. Nie je to však len o reklamách.

Tento obchodný reťazec predáva čerstvé potraviny – mlieko, vajcia, syry, jogurty, mäso a mnoho ďalších potravín od lokálnych dodávateľov. Pri zdravom stravovaní je dôležitá čerstvosť a práve preto by sme vám odporúčali nakupovať v Coop Jednote. Ak si chcete pozrieť letáky, Coop Jednota leták nájdete nielen priamo na predajni, ale aj na internete v online podobe.

Kvalitná výživa pozitíve vplýva na fungovanie mozgu a na fyzickú výkonnosť. Skúste jesť nejaký čas nezdravé mastné ťažké potraviny.

Budete sa cítiť unavene, sklesnuto, bez nálady a hlavne bez energie. Na čo by ste sa pri zdravom stravovaní mali zamerať?

Príjem makroživín

Medzi makroživiny radíme cukry, tuky, bielkoviny. Sú pre telo veľmi dôležité. Pri chudnutí sa odporúča konzumovať menej cukrov a tukov a zamerať sa predovšetkým na príjem bielkovín.

Keďže pri zdravom stravovaní sú potrebné všetky tri živiny, je potrebné nájsť zdravý pomer týchto dôležitých živín.

Náš organizmus nám dá pocítiť, že mu niečo chýba a platí to aj v prípade makroživín. Súčasťou makroživín, čiže makronutrientov, je aj voda. Tá však neposkytuje žiadnu energiu, ale je nevyhnutnou súčasťou metabolizmu.

Vedeli ste, že voda tvorí až 60% našej celkovej hmotnosti? Viacerí odborníci tvrdia, že už strata 8% vody je pre organizmus nebezpečná a stačí to k spôsobeniu vážnej choroby. 

Príjem mikroživín 

Okrem makroživín by sme mali prijímať aj mikroživiny. Neposkytujú žiadnu energiu, ale sú pre fungovanie nášho organizmu dôležité.

Medzi mikroživiny (mikronutrienty) zaraďujeme vitamíny (A, B,C, D,E,K), minerálne látky ako vápnik a fosfor a stopové prvky, medzi ktoré radíme železo, selén, mangán, zinok.

Mikronutrienty sú potrebné v oveľa menších množstvách ako makroživiny. Keby ale ich príjem bol nízky, výrazne by to ovplyvnilo rast a tvorbu energie.

Ak chcete jesť zdravo, zamerajte sa na príjem makroživín a mikroživín a hlavne, dbajte na čerstvosť potravín.

Odporúča sa jedávať veľa čerstvej sezónnej zeleniny a čerstvého sezónneho ovocia. Pre naše zdravie sú dôležité ľanové semiačka, chia semiačka, kvalitné mlieko, ovocie, zelenina (predovšetkým listová) a kvalitné domáce mäso.

Jesť zdravo znamená aj prípravu jedálnička. Viacerí ľudia si myslia, že ak chcú jesť zdravo, musia platiť viac za kvalitnejšie potraviny. Ak ale budete nakupovať v Coop Jednote, stačí si prelistovať akciové letáky a nájsť si zdravé potraviny za rozumné ceny.

Zdravé stravovanie znamená vyhýbať sa fastfoodovým jedlám. Taký hamburger, či hranolky si dokážete pripraviť aj sami, a zdravšie!

Ohodnoťte článok

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here