LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportZimné športyNajlepšie bežky - Vyberte si kvalitné bežecké lyže

Najlepšie bežky – Vyberte si kvalitné bežecké lyže

Krásne zimné dni lákajú na množstvo športov, ktoré sa odohrávajú vonku v prírode. Hoci je počasie chladné, fanúšikovia zimných aktivít si aj v tomto období prídu na svoje. Jedným z obľúbených aktivít sú bežky a bežkovanie. Tráviť zimu na zasnežených horách s bežkami môže byť skutočne obohacujúce. Ako si však vybrať tie správne bežecké lyže? Poradíme vám v tomto článku!

Najlepšie bežky – náš výber

Odkiaľ pochádzajú bežky?

Vedeli ste, že bežky sa do sveta rozšírili zo Škandinávie? Dnes je bežkovanie populárne po celej Európe a Slovensko nie je výnimkou.

Bežkovanie bolo už populárne v dávnej minulosti, hoci nie v tej istej forme, v akej ho poznáme aj dnes.

Prví bežkári používali pri bežkovaní namiesto dvoch palíc iba jednu.

Bežky sa zrodili s najväčšou pravdepodobnosťou v oblasti, ktorá sa volá Ugro-Lap. Tá sa nachádza medzi západným Sibírom a Laponskom. V minulosti sa využívali na presúvanie sa po snehu z miesta na miesto. Šport a rekreácia prišli na rad až oveľa neskôr.

Používanie dvoch palíc pri bežkovaní je tiež novinkou. Táto zmena pochádza z 19. storočia, pretože dovtedy slúžila jedna palica ako pomôcka pri zatáčaní a ako opora.

Bežky – čo zohľadniť pri výbere?

Podobne ako pri iných športoch zohľadnite predovšetkým to, aké množstvo času chcete na bežkách tráviť a kde ich budete využívať. Hlavné účely bežiek sú nasledovné:

 • Športové lyžovanie,
 • Rekreačné lyžovanie.

Pri výbere bežiek sú veľmi dôležité vaše očakávania. Chcete jazdiť skôr na upravenom povrchu alebo vo voľnom teréne? Akú techniku uprednostňujete? Toto sú základné otázky, ktoré by ste si mali zodpovedať pred tým, ako si budete bežky vyberať.

Výrobcovia väčšinou delia bežecké lyže na nasledovné kategórie:

 • Závodné lyže,
 • Športové lyže,
 • Rekreačné lyže,
 • Fitness lyže,
 • Juniorské lyže,
 • Dámske lyže,
 • Back country.

Konkrétne názvy sa pritom môžu mierne líšiť v závislosti od jednotlivých výrobcov.

Bežecké lyžovanie

Bežecké lyžovanie alebo v skratke bežkovanie nie je finančne náročný šport minimálne čo sa týka jeho praktizovania. Je to vytrvalostný druh lyžovania a potrebujete k nemu špeciálne bežecké lyže.

Rekreačne sú známe tri typy bežkovania, sú nimi:

 • klasické bežkovanie,
 • korčuľovanie,
 • turistika.

Pokiaľ hovoríme o klasickom bežkovaní, je to lyžovanie vo vyfrézovanej stope.

Turisti pri klasickom bežkovaní používajú rovnakú techniku, ale pohybujú sa vo voľnej prírode bez stopy.

Korčuľovanie je zase len iným typom bežkovania. Je to pravidelné striedanie sklzu najskôr na jednej a potom na druhej lyži, pričom povrch musí byť upravený. Pri týchto dvoch technikách sa používajú rozdielne lyže aj palice.

Bežky z TopSki.sk

Hľadáte kvalitné bežky? Vyskúšajte produkty od firmy TopSki.sk. Majú pozitívne ohlasy na internete, ponúkajú vysokú kvalitu a výhodnú cenu.

Základné výhody bežkovania

Bežecké lyžovanie je pomerne jednoduchým a finančne nenáročným športom, práve preto jeho popularita stúpa. Jeho základné výhody sú:

 • Lacný šport – keď máte základnú výbavu a potrebné športové náčinie, samotné praktizovanie tohto športu je už lacné. Za využitie trás, ktoré budete absolvovať, sa väčšinou platí iba symbolický alebo žiadny poplatok.
 • Zdraviu prospešný šport – pohyb na čerstvom vzduchu je sám o sebe veľmi prospešný. Okrem toho však pri bežkovaní zapájate do pohybu takmer všetky svaly a zároveň nezaťažujete kĺby.
 • Šport na chudnutie – hoci sa to nezdá, pri tomto športe spaľujete aj množstvo kalórií, preto ho možno tiež využiť ako účinný šport na chudnutie. Práve v zimnom období, kedy sa málo hýbeme a zdržujeme vonku, je to účinná cesta ako zostať zdravý.
 • Zábava – v neposlednom si pri tomto športe užijete aj množstvo zábavy. Počas bežkovania môžete objavovať skryté zákutia krásnej prírody a aktívne si oddýchnuť a načerpať novú energiu.

Príslušenstvo na bežky

Okrem samotných bežiek budete k tomuto športu potrebovať aj niekoľko ďalšieho príslušenstva. Jeho výber rozhodne ovplyvní kvalitu vášho bežkovania. Na druhej strane, kvalitné príslušenstvo znamená aj to, že vám vydrží o niečo dlhšie.

Palice na bežky

Dobré palice na bežky vám umožnia zlepšiť celkový výkon a tiež vám zabezpečia požadovaný komfort. Zohľadnite tieto faktory:

 • Dĺžka palíc – ak ste začiatočník alebo menej skúsený bežkár, vyberte si skôr bežky, ktoré podľa tabuliek odporúčajú výrobcovia. Skúsení bežkári môžu naopak siahnuť aj po dlhších paliciach. Ak preferujete klasický štýl, palice by po zapichnutí do snehu mali siahať po ramená. Ak korčuľujete, lepšie je mať dlhšie palice, ktoré siahajú na úroveň medzi bradou a nosom.
 • Tuhosť palíc – rozhodujte sa nasledovne:
  • začiatočník – používajte zliatinu hlínika, odolné palice, ktoré sa pri páde neohnú;
  • Pokročilý – vhodné sú kompozitové palice. Tie sa vyrábajú zo zmesi karbónu a skleného vlákna.
  • Expert – najideálnejšie sú karbónové palice, ktoré sú pevné a ľahké. Pre športové bežkovanie sú však vhodnejšie tuhšie palice, ktoré majú nízku hmotnosť.

Viazanie na bežky

Viazanie je pri bežkách nemenej dôležité. Dôležité je, aby ste si v prvom rade vybrali topánky a až potom viazanie, ktoré bude topánke zodpovedať. Dva základné systémy viazania sú:

 • SNS viazanie - má najčastejšie jednohrazdový profil a dvojhrazdový pilot.
 • NNN viazanie - má rozdielne verzie, kde je buď nutné vŕtať viazanie do lyže alebo verziu NIS, kedy je podložka pre viazanie z výroby v konštrukcii lyží a dá sa nasunúť.

Líšia sa od spôsobu uchytenia na topánku vo viazaní. Oba systémy sú však rovnocenné, čo sa týka bezpečnosti a kvality.

Oblečenie

V neposlednom rade je tiež základom skutočného pôžitku z bežkovania vhodné oblečenie. To slúži v prvom rade na to, aby vám nebola na bežkách zima, ale tiež na to, aby vám oblečenie nebránilo v pohybe.

Oblečenie a topánky na bežky

Pri výbere oblečenia na bežky by ste v prvom rade mali zohľadniť to, že budete bežkovať v zime. Preto by mal váš výber oblečenia oblečenia začínať od termoprádla. Táto vrstva účinne odvádza pot od tela a udržuje váš organizmus v suchu a v teple. Aj pri výbere trička, tielka či nohavíc uprednostňujte termoprádlo a materiály, ako sú polyamid a elastan.

Platí, že sa treba chrániť pred chladom, ale zároveň sa neobliekať príliš veľa, aby ste sa zbytočne nepotili. Veľmi vhodnou formou obliekania sa na bežky je vrstvenie oblečenia. Vhodné sú obtiahnuté veci, termoprádlo a potom voľnejšie oblečenie. Na trhu nájdete tiež množstvo druhov oblečenia, ktoré je špeciálne určené na bežkovanie. V neposlednom rade nezabudnite na vhodné doplnky, ako sú rukavice, čiapka a ponožky.

Obuv by zase mala byť kvalitná a pohodlná, aby ste v nej mohli chodiť aj celý deň. Vyberte si obuv podľa toho, aký bude váš štýl bežkovania.

Bežky predaj

Podľa popisu vyššie už viete, že výrobcovia bežne označujú bežky predovšetkým podľa toho, na aký účel a povrch slúžia. Tu je popis tých najbežnejších:

Športové lyže

Tie sú ideálne pre lyžiarov, ktorí uprednostňujú dobrý sklz a zároveň vynikajúce jazdné vlastnosti. Pokiaľ by ste mali záujem, je na nich možné aj absolvovať závody nižších kategórií.

Rekreačné a fitness lyže

Ak preferujete využívať lyže na voľný čas a užiť si pohodovú a príjemnú jazdu, potom si vyberte rekreačné alebo fitness lyže, ktoré sú o niečo stabilnejšie a ťažšie. Ak sa nechcete výkonnostne porovnávať, ale ide vám skôr o šport alebo o relax, tieto lyže budú pre vás ideálne.

Juniorské a dámske lyže

Sú špeciálnym druhom lyží určené práve pre mladších lyžiarov alebo ženy. Takýto druh lyží zohľadňuje práve ich špeciálne potreby.

Technologicky sú tieto lyže podobné s ostatnými druhmi, ale dizajnom a tvrdosťou sú prispôsobené deťom, respektíve ženám.

Back country lyže

Niekedy sa tieto lyže delia aj na telemarkové. Sú to vysoko odolné lyže, ktoré sú robustné, širšie a majú špeciálne oceľové hrany. Tým pádom sú určené do voľného terénu, na zasnežené pláne a kopce.

Podľa techniky lyžovania majú ďalej rozdielnu dĺžku lyže a tiež vodivosť, čo je schopnosť udržať priamy smer.

Platí, že Čím je lyža dlhšia, tým má lepšiu vodivosť. na druhej strane klesá ovládateľnosť lyží a rastie hmotnosť.

Šupinové lyže

Sú špeciálne druhy lyží určené na bežkovanie. Zvyčajne ich u výrobcov nájdete v kategórii fitness. Skĺznice takýchto lyží majú výstupky, ktoré sú vylisované alebo vyfrézované do tvaru "šupín". Tie sa pri odraze zarežú do snehu, a tak zabraňujú prekĺzaniu.

Najlepší výkon tieto lyže dosahujú za premenlivých snehových podmienok, keď je vonkajšia teplota okolo nuly. Tieto lyže majú aj niekoľko nevýhod, sú nimi:

 • Zvýšená hlučnosť,
 • Horší sklz,
 • Ich nepoužiteľnosť, ak je povrch príliš mäkký (čerstvý prašan),
 • Nepoužiteľnosť, ak je povrch príliš tvrdý (firn, ľad).

Ak máte radi zimu, bežkovanie je bezpochýb jeden z tých športov, ktoré by ste si mohli zamilovať. Je to skvelá outdoor aktivita počas zimy, ktorá vás prinúti tráviť čas nielen vovnútri! Prečítajte si tiež ako vybrať lyže tu.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.