LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportZimné športyNajlepšie nohavice na bežky - Vybrali sme TOP 5 za super cenu

Najlepšie nohavice na bežky – Vybrali sme TOP 5 za super cenu

V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako vybrať najlepšie nohavice na bežky. Môže sa vám to zdať ako jednoduchá úloha ale opak je pravou! Bežkovanie je intenzívna aktivita takže aj napriek chladnému počasiu je dôležité vybrať si také oblečenie, ktoré je dostatočne priedušné, a nie príliš teplé. Zabudnite na bežné zimné oblečenie na voľný čas. Funkčné vrstvenie je cesta ku kvalitnému zážitku z bežkovania!

Najlepšie nohavice na bežky

Bežkovanie

Beh na lyžiach je vysoko aeróbna aktivita, ktorá dokáže vytvárať veľké množstvo telesného tepla.

Vhodné oblečenie na bežky vás musí chrániť pred poveternostnými vplyvmi a zároveň umožňovať rýchlemu odvádzaniu potu od vášho tela, aby ste sa neprehriali.

Ak sa tak nestane, riskujete, že prechladnete. Pri bežkovaní je ideálne nosiť viac ľahkých vrstiev oblečenia ako jednu hrubú vrstvu.

pár pri bežkovaní v horách

Funkčné oblečenie vám umožní pridávať alebo odoberať vrstvy podľa potreby a počasia.

Jednotlivé vrstvy oblečenia by mali byť čo najpriliehavejšie aby udržali teplo vášho tela.

Vrstvenie je cesta

Vrstvenie je cesta k dokonalému zážitku z behu na lyžiach. Vrstviť by ste mali začať od prvej vnútornej vrstvy až po poslednú vonkajšiu vrstvu.

Postupne si predstavíme všetky vrstvy, ktoré potrebujete.

Spodná bielizeň

Spodná bielizeň je základ. Mali by ste sa vyhnúť bavlnenej spodnej bielizni. Ideálne je zvoliť funkčnú spodnú bielizeň, ktorá odvedie vlhkosť.

Základná vrstva

Základná vrstva je vrstva, ktŕu máte priamo na pokožke, aj preto musí byť dostatočne priedušná a odvádzať vlhkosť.

Táto vrstva by mala byť priliehavá, aby vzduch necirkuloval okolo vášho tela a oblečenie mohlo odvádzať vlhkosť od pokožky.

Najčastejšie používanými látkami sú hodváb, polyester, vlna alebo zmesi polyesterovej látky. Vyberte si látku, ktorá je príjemná k pokožke a je dostatočne teplá na dané podmienky dňa.

 

Základné vrstvy sú dostupné v rôznych hrúbkach pre rôzne teplo. Ťažké základné vrstvy sú určené do tých najchladnejších podmienok.

Naša rada pri kúpe základnej vrstvy je, aby ste si na začiatok kúpili stredne teplú vrstvu.

Je totiž najuniverzálnejšia a dá sa nosiť len s bundou (v teplejších dňoch) alebo v kombinácii s ďalšími vrstvami (v chladných dňoch).

ako vybrať nohavice na bežkovanie

Stredná vrstva

Stredná vrstva je druhá vrstva, ktorá sa nosí medzi základnou vrstvou a vonkajšou bundou počas chladnejších dní. Túto vrstvu je dobré využiť počas naozaj chladných dní. V teplejších dňoch by vám mohla spôsobiť komplikácie a bude vám príliš teplo.

Rovnako ako pri základnej vrstve aj stredná vrstva by mala byť dostatočne priedušná aby bola schopná odvádzať vlhkosť. Ideálne je zvoliť syntetickú tkaninu alebo merino vlnu.

Fleecové bundy nie sú veľmi vhodné pretože sú príliš teplé.

Najčastejšie ľudia používajú ako strednú vrstvu napríklad vestu, ľahkú bundu alebo rolák.

Poďla nás je ideálna medzivrstva ľahká bunda so zipsom. V prípade, že sa oteplí ju jednoducho rozopnete alebo vyzlečiete.

Vrchná vrstva

Vrchná vrstva je dôležitá aby vás neprefúkalo. Pri tejto vrstve je dôležité hľadieť na to, aké je vonku počasie.

Ak fúka vietor a je teplo, bude vám stačiť ľahká bunda proti vetru (tzv. windstopper).

Vrchná vrstva by tiež mala ponúkať aspoň určitý stupeň odolnosti voči vode a zároveň by mala byť dostatočne priedušná, aby umožnila únik prebytočného telesného tepla.

Keďže je jazda na bežkách v daždi pomerne zriedkavá, vrchná bunda nemusí byť 100% nepremokavá. Musí však odolať snehovým prehánkam.

Ak je trochu chladnejšie, bude rozumnejšie zvoliť softshellovú bundu.

bežkovanie

Nohavice na bežky

Nohavice na bežecké lyžovanie sú dosť podobné cyklistickým alebo bežeckým nohaviciam.

Zvyčajne sú ľahšie a elastické. Predpokladom je, že v nich budete robiť nejakú kardio aktivitu a nebudete stáť na jednom mieste. To je hlavný dôvod, prečo nie sú obzvlášť teplé.

Nohavice na bežkovanie celkom dobre blokujú vietor, môžu mať nastaviteľné vetranie, aby sa prispôsobili rôznym úrovniam aktivity a prioritou je odvádzanie vlhkosti. Mali by byť odolné proti vetru z prednej strany a naopak na zadnej strane by mali byť dostatočne priedušné.

Nohavice na zjazdové lyžovanie vs. nohavice na bežky

Rozhodne si na bežky nekupujte nohavice na zjazdové lyžovanie. Tie sú určené na lyžovačku v chladnom počasí a veľkej rýchlosti.

Je pravda, že vietor blokujú lepšie ako nohavice na bežkovanie no vo všeobecnosti ťažšie a bude vám v nich príliš teplo.nohavice na bežkovanie

Nohavice na zjazdové lyžovanie sú tiež navrhnuté tak, aby sa zmestili na objemné skialpinistické topánky, s vnútornou snehovou manžetou a odolnými záplatami na vnútornej strane manžety, aby sa zabránilo ich roztrhnutiu ostrými kovovými hranami.

Tieto dva typy nohavíc nemajú veľa spoločného.

Ak sa pokúsite lyžovať v bežkárskom oblečení, pravdepodobne zamrznete a veľmi rýchlo to oľutujete. Naopak, ak sa pokúsite ísť na bežky v ťažkých zjazdových nohaviciach, po chvíli vám bude príliš teplo.

Záver

Namiesto zateplených lyžiarskych nohavíc, v ktorých sa rýchlo prehrejete a nebudete sa môcť voľne pohybovať, siahnite po ľahkých nohaviciach na bežkovanie, ktoré umožňujú veľa pohybu a dokážu funkčne odvádzať vlhkosť.

Ak plánujete ísť von v chladnejších dňoch, vyberte si hrubšie nohavice, ktoré ponúkajú aj odolnosť voči vetru, no zároveň sú stále dostatočne priedušné.

Rýchly prehľad, ako vybrať nohavice na bežky:

  • Na bežky si oblečte viac funkčných vrstiev oblečenia namiesto jednej teplej vrstvy!
  • Vo väčšine poveternostných podmienok vám bude stačiť základná vrstva + kvalitná bunda.
  • Nohavice na bežky by mali byť tenké, elastické a vyrobené z kvalitného materiálu.
  • Vyhnite sa nohaviciam na klasické lyžovanie – bolo by vám príliš teplo!
  • Nezabudnite na kvalitnú čiapku a rukavice.

V bežkárskych nohaviciach, by vám v momente ako vyjdete von, malo byť mierne chladno.

Po krátkom čase sa zahrejete a bude vám v takýchto nohaviciach príjemne.

Pozrite si kvalitné nohavice na bežkovanie.

4/5 - (6 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.