LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportZimné športyBoby na sneh - Vyberáme tie naj (aj s volantom)

Boby na sneh – Vyberáme tie naj (aj s volantom)

Padajú prvé snehové vločky a krajinu okolo začína pokrývať biela pokrývka. Chceli by ste deti zobrať na lyžovačku, no svah máte ďaleko? Nevadí! Doprajte vašim deťom zimnú zábavu a zadovážte im sánky alebo boby na sneh! Vhodný kopec určite nájdete aj blízko vášho bydliska – deti na sánkach či boboch dokážu stráviť celé hodiny. Nečudo, že sánky a boby sú jedným z najlepších tipov na vianočný darček pre vaše ratolesti. Čo však vybrať – sánky alebo boby?

Najlepšie boby na sneh – náš výber

Drevené sánky

Kto by nepoznal klasické drevené detské sánky? Vozili ste sa na nich nielen vy, ale pravdepodobne aj vaši rodičia.

Tradičný typ drevených sánok sa stále teší obľube vďaka svojej praktickosti: sú vhodné aj pre najmenšie deti, lebo sa na nich môžu voziť spolu s rodičmi či staršími súrodencami a využijete ich nielen na svahu, ale aj mimo neho.

Môžete ich využiť aj namiesto kočiarika a ťahať na nich svoje ratolesti po zasnežených chodníkoch, v tom prípade ale zvoľte určite sánky s operadlom.

Veľa druhov detských sánok ponúka možnosť prišrubovania operadla. To sa vám zíde neskôr na svahu, keď si budete chcieť sadnúť na sánky viacerí a pripevnené operadlo by vám mohlo zavadzať.

Možnosť jazdy vo dvojici nie je jedinou výhodou saní pre malé deti. V porovnaní s plastovými bobami majú sánky v priemere nižšiu rýchlosť a vyššia výška sedadla od terénu zvyšuje aj bezpečnosť jazdy.

K nevýhodám drevených saní patrí najmä vyššia váha, ktorá ich robí dosť nepraktickými pri ťahaní do kopca.

Pri spúšťaní sa z kopca zase zistíte, že sánky je v porovnaní s bobami ťažšie ubrzdiť. Klasické drevené sánky nemajú žiadne brzdy, preto ste pri brzdení aj manévrovaní odkázaní len na vlastné nohy. Pre menšie deti bez doprovodu rodičov sú veľké sane prakticky neovládateľné.sánky

Pri výbere detských saní v obchode si všímajte hlavne ich váhu – všeobecne platí, že čím nižšia váha, tým lepšie, no nemusí to tak byť vždy. Veľmi dôležitým parametrom pri výbere je aj kvalita a precíznosť výroby. Sánky sa vyrábajú ohýbaním dreva a sánky s nekvalitnými, krivými skĺznicami jazdia nakrivo. Oceľová časť skĺznic by mala byť samozrejme vyrobená z nehrdzavejúcej ocele.

Ku klasickej výbave sánok patrí popruh na ich ťahanie a už spomínané operadlo. Väčšina sánok je určená pre dvoch, na väčšie modely saní sa zmestí aj viac ľudí naraz.

Výhody drevených sánok

 • vhodné aj pre dvoch a viac ľudí
 • vyššia nosnosť
 • pomalšia, plynulá jazda v porovnaní s bobami
 • ideálne pre najmenšie deti s rodičmi
 • väčšia výška sedadla od zeme
 • využijete ich aj mimo svahu

Nevýhody drevených sánok

 • nemajú brzdy
 • vyššia hmotnosť
 • pre väčšie deti môžu byť príliš pomalé

Drevené sánky Davos 120 cm od predajcu Decathlon

Na klasických drevených sánkach Davos sa naraz zvezú aj dvaja ľudia – dve deti alebo jeden dospelý a dieťa. Kvalitné skĺznice majú vyrobené z nehrdzavejúce ocele. Sánky sa vyznačujú nosnosťou 150 kg a vážia 5,1 kg.

Klasické boby na sneh

Tradičné drevené sánky sa starším deťom môžu zdať príliš pomalé a ťažké pri ťahaní do kopca, siahajú preto po iných typoch saní. Vtedy prichádzajú na rad plastové sane, čiže boby.

Klasické boby sú oveľa ľahšie a poskytujú väčšiu rýchlosť jazdy. Dieťa na boboch sedí nižšie pri zemi a viac sa nakláňa, čo je prísľubom väčšej zábavy pri jazde.boby na sneh

Na druhej strane však plastové boby s nižšie umiestneným sedadlom poskytujú v porovnaní s tradičnými drevenými sánkami menší prehľad o svahu.

Keďže naberú oproti dreveným saniam väčšiu rýchlosť a majú aj väčšie zrýchlenie, k ich nevyhnutnej súčasti patria aj brzdy. Deti sa ich rýchlo naučia ovládať a využijú ich aj pri miernom manévrovaní. Nie sú tak odkázané iba na brzdenie nohami. Kvalitné boby by mali mať silné brzdy, aby ich deti dokázali ubrzdiť aj pri vyššej rýchlosti a spúšťaní sa zo strmého svahu.

Pri výbere sledujte aj výšku sedadla od zeme. Väčšinou záleží od osobných preferencií dieťaťa, či bude chcieť sedieť vyššie alebo má radšej jazdu v záklone, tesne pri zemi. Boby s nižším sedadlom pôsobia viac športovo a pripomínajú súťažné boby ako na olympijských hrách, tie s vyvýšeným sedadlom zasa do istej miery poskytujú akúsi izoláciu od studeného snehu.

Klasické boby sú určené len pre jedného jazdca, modelov pre dvoch a viac ľudí medzi nimi nájdete menej. Nižšia váha a vyššia rýchlosť v porovnaní so sánkami ich však robia jedným z najobľúbenejších druhov saní na sneh.

Výhody klasických bobov na sneh

 • vyššia rýchlosť
 • menšia hmotnosť
 • majú brzdy
 • väčšia zábava vďaka nižšiemu sedadlu

Nevýhody klasických bobov na sneh

 • vhodné iba pre jedného jazdca
 • môžu za krátky čas príliš nabrať rýchlosť
 • poskytujú menší prehľad o dianí na svahu

Boby na sneh Sulov Champion 4 od predajcu Sportisimo

Boby na sneh Sulov Champion 4 sa vyrábajú vo viacerých farebných prevedeniach. Popruh a mierne vyvýšené sedadlo zabezpečujú komfort a vyššiu bezpečnosť pri jazde. Samozrejmosťou tohto klasického obľúbeného modelu bobov sú brzdy a pevná konštrukcia s nosnosťou 40 kg.

 

Boby na sneh s volantom

Práve pre nevýhody klasických bobov výrobcovia boby ďalej zdokonaľovali, až vznikol nový model bobov s volantom. Na tento typ veľkých bobov sa zväčša zmestia i dvaja alebo viacerí jazdci.

Vďaka vyvýšenému sedadlu sa na nich zveziete pohodlne ako na klasických sánkach. Deti určite ocenia šoférovanie volantom ako na snežnom skútri.

boby na sneh s volantom

K nevýhodám bobov s volantom zaraďujeme väčšiu váhu, ktorá sa už približuje k váhe drevených saní a pochopiteľne aj vyššiu cenu v porovnaní s klasickými bobami a sánkami.

Vyvýšené sedadlo a volant však deťom určite zabezpečia veľkú zábavu, podobne ako na skutočnom vozidle.

Výhody bobov na sneh s volantom

 • manévrovanie volantom
 • pohodlné vyvýšené sedadlo
 • vhodné pre viac ľudí naraz
 • vyššia nosnosť

Nevýhody bobov na sneh s volantom

 • vyššia hmotnosť
 • vyššia cena

Boby na sneh s volantom Plastkon Nimbus od predajcu Mall.sk

Boby na sneh s volantom Plastkon Nimbus sú určené až pre dvoch jazdcov naraz. Pohodu pri jazde zabezpečuje mäkčené sedadlo s opierkou a samonavíjacie lano. O bezpečie sa postarajú protišmykové brzdy.

Tieto boby na sneh neobsahujú žiadne kovové prvky, vďaka čomu pri nosnosti až 120 kg vážia iba 4,2 kg a znižujú riziko úrazu pri prípadnom poškodení sa alebo zrážke na svahu.

 

Ako sa obliecť na sánkovačku

Predtým, než vytiahnete sánky alebo boby na sneh, sa ubezpečte, že ste vy aj vaše deti máte na sánkovanie dostatočne hrejivé a vodeodolné oblečenie. Pomôže vám k tomu kvalitné oblečenie na šport – vodeodolná zimná obuv, otepľovačky či lyžiarske nohavice a lyžiarska bunda.

Zohľadnite aj spodnú vrstvu oblečenia. Odporúčame zvoliť funkčné termoprádlo merino vlny alebo iného hrejivého materiálu.

Nezabudnite ani na kvalitnú zimnú čiapku a lyžiarske rukavice. Boli by ste prekvapení, koľkokrát rukami siahnete na zem – hlavne pri jazde na boboch.

Pri sánkovačke na horách oceníte aj lyžiarske okuliare, ktoré chránia oči pred UV žiarením a lyžiarsku kuklu.

drevené sánky

Bezpečnosť pri jazde

Prilba

Neposledným dôležitým príslušenstvom na sánkovačke je prilba. Tá ochráni vaše dieťa pred úrazom pri zrážke s iným dieťaťom alebo dospelým na svahu. Nové sánky alebo boby môžu byť pre dieťa ťažko ovládateľné, kým si na ne zvykne a pod svahom sa často zhlukuje väčšie množstvo detí naraz.

Ovládanie bobov a sánok

Kým pustíte dieťa s bobami na sneh, ubezpečte sa, že ich vie správne ovládať aj ich zabrzdiť. Vysvetlite mu, že pri zatiahnutí pravej brzdy sa boby stočia doprava, pri zatiahnutí ľavej brzdy doľava apod.

Miesto na sánkovanie

Za zváženie stojí aj vhodnosť miesta, ktoré ste si na sánkovanie alebo bobovanie vybrali. Boby aj sánky často dojazdia ďalej, než sa vám na prvý pohľad môže zdať, preto dajte pozor, či vybraný kopec nekončí cestou, plotom alebo inou prekážkou.

Špeciálnou kategóriou sú svahy na sánkovanie v blízkosti lyžiarskych zjazdoviek, kde môže dôjsť ku kolízií detí aj s nepozornými či neskúsenými lyžiarmi. V takýchto prípadoch je zvýšenie opatrnosti a prilba snáď nevyhnutnosťou.

Prajeme vám na sánkach a boboch veľa zábavy!

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Katarína
Katarína
Bez športu si neviem predstaviť život. Najradšej mám korčuľovanie, beh a tanec. Vyštudovala som biologický smer a na oblasť výživy sa snažím pozrieť aj z odborného uhla.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.