LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessPosilňovanieNandrolon - Riziká užívania a cena + (alternatíva)

Nandrolon – Riziká užívania a cena + (alternatíva)

Od svojho uvedenia na trh, v 60-tych rokoch minulého storočia, sa androgénnemu anabolickému steroidu Nandrolon podarilo urobiť obrovské „haló“ v komunite kulturistov a je dlhodobo jednou z najžiarivejších hviezd na dopingovom nebi.

Na kulturistickej scéne si získal legendárnu povesť  v 80.rokoch, kedy kulturistika mnohým prišla ako veľmi fascinujúce hobby, ktoré si ale vyžaduje čas a dlhodobý záväzok k cieľom. K cieľom, ktorých dosiahnutie vyčerpá každý kúsok života, ktorý v sebe máte.

Toto často viedlo (a vedie) kulturistov na cestu, ktorá je sľubná, ale nebezpečná –  konzumáciu anabolických steroidov, ktoré prichádzajú so stratégiou, ktorá dovolí dosiahnuť ciele v oblasti zväčšenia svalov oveľa rýchlejšie. A to neberúc do úvahy fakt, že tieto posilňovače výkonu sú veľmi nebezpečné pre zdravie a dokonca pre život.

Vyskúšajte bezpečné, legálne alternatívy steroidov

Čo je Nandrolon?

Nandrolon dekanoát, tiež známy ako nortestosterón, je anabolický androgénny steroidný hormón, ktorý užívajú muži aj ženy. Dá sa nazvať aj osvedčeným steroidom.

Patrí do skupiny umelo vyrobených anabolických steroidov, teda telu nie vlastných. 

Produkt sa používa ako doping v rôznych športových disciplínach a za určitých okolností ho možno v tele zistiť od jedného do piatich rokov.

Vo výrazných koncentráciách sa nachádzal napríklad aj v moči nemeckého vytrvalostného bežca Dietera Baumanna. Pred Baumannom boli už aj kolegovia – bežci, Merlene Ottey a Linford Christie, stíhaní za pozitívne výsledky nandrolonu v dopingových testoch.

Používa sa aj ako schválený liek na terapeutické účely, často u žien po menopauze.

Nandrolon phenylpropionate alebo nandrolon fenpropionát, dostupný pod názvom Durabolin sa používa predovšetkým pri liečbe rakoviny prsníka a osteoporózy u žien.

Vo vrcholovom športe bol Nandrolon zakázaný a považuje sa za doping. Užívanie tohto depotného prípravku sa preto väčšinou vyskytuje v nekontrolovaných fitness zónach.

Bodybuilder

Nandrolon – charakteristika

Nandrolon, nazývaný tiež 19-nortestosterón (molekula je štrukturálne identická s molekulou testosterónu okrem metylovej skupiny C-19), je lekármi terapeuticky využívaný už desaťročia. A rovnako dlho je zneužívaný silovými športovcami a kulturistami.

19-nortestosreron má dva estery:

 • Nandrolon dekanoát tiež známy ako Deca-Durabolin
 • Nandrolon phenylpropionate známy ako Durabolin

Najčastejšie sa vyskytuje ako dlhodobo pôsobiaci dekanoátový ester (steroid s C-10 bočným reťazcom) a je známy ako „Deca“ vďaka obchodnému názvu Deca-Durabolin.

Durabolin je kratšie pôsobiaci fenylpropionátový ester a  mnohí kulturisti ho preferujú kvôli rýchlejšiemu nástupu účinku a viditeľným výhodám v definícii svalovej hmoty.

Tieto výhody vyplývajú skôr z farmakokinetiky než z rozdielov v skutočnom základnom steroide.

 

Malý rozdiel medzi testosterónom a nandrolónom nie je nepodstatný. Ovplyvňuje relatívnu silu pri spájaní s androgénnym receptorom, s globulínom viažucim pohlavné hormóny (SHBG) a s enzymatickými metabolitmi.

Stručne povedané: Nandrolon je selektívnejší ako testosterón na anabolickej úrovni. Silnejšie sa viaže na androgénny receptor a čo je dôležitejšie, premieňa sa na menej účinný androgén pomocou enzýmu 5-alfa reduktázy.

Znižuje to androgénnu stimuláciu pohlavných žliaz a tkanív (napr. prostaty, semenných vačkov a vlasových folikulov). Je odolný voči aromatizácii (konverzia na estrogén), ale dokáže stimulovať prsné tkanivo (gynekomastia) a tiež utláčať hypotalamus a hypofýzu.

Kulturista so striekačkou v ruke

Nandrolon – účinky

Na scéne kulturistiky a silového tréningu je Nandrolon kvôli svojim účinkom veľmi obľúbený, hoci je zistiteľný a nie je oficiálne schválený.

Zvyčajne sa podáva ako injekcia do svalu.

Akonáhle je v tele, správa sa podobne ako testosterón

Testosterón je pohlavný hormón – androgén a má tiež „anabolické“ vlastnosti. To je dôvod, prečo sa Nandrolon nazýva „anabolický androgénny“ steroid. Názov ponúka vodítka k tomu, ako Nandrolon funguje:

 • Anabolicky: Anabolizmus je proces budovania svalov, kostí alebo iných štruktúr tela. Hormón podporuje rast tkaniva a rozširuje svalovú hmotu.
 • Androgénne: Testosterón je androgén. Je najviac známy tým, že stimuluje vývoj pohlavných charakteristík u mužov.

Má množstvo účinkov, ktoré sú obzvlášť vyhľadávané v oblasti kulturistiky.

 • V prvom rade je to podpora rastu svalov. Ako anabolický steroid zvyšuje syntézu bielkovín v tele. Zvýšená produkcia bielkovín podporí rýchlejší rozvoj svalov, čo má priamy vplyv na postavu užívateľa.
 • Ďalej je to vplyv na vytrvalosť a regeneráciu. Náročné tréningy často vedú k ľahkým zraneniam a opotrebovaniu svalov. Toto je miesto, kde Deca Durabolin skutočne žiari. Môže výrazne urýchliť proces obnovy zvýšením syntézy kolagénu, ktorý pomáha opraviť poškodené svalové vlákna. Táto vlastnosť umožňuje jednotlivcom rýchlo sa odraziť od intenzívnych tréningov a pravidelne udržiavať predĺžené trvanie tréningu.
 • Okrem toho má tento steroid schopnosť dramaticky zvýšiť silu. Zvýšená sila môže viesť k lepšiemu výkonu počas tréningu, čo umožňuje zdvíhať väčšiu váhu dlhšiu dobu. Pomáha tiež pri udržiavaní čistej svalovej hmoty a zároveň znižuje telesný tuk.

Treba však mať na pamäti, že výhody, ktoré ponúka Nandrolon, prinášajú aj potenciálne riziká a vedľajšie účinky. Má určite schopnosť pozitívne prispieť ku kulturistickej ceste užívateľa, no znamená súčasne aj potenciálne nežiaduce zdravotné komplikácie.

Bodybuilder

Riziká užívania a vedľajšie účinky

Napriek účinkom, ktoré sa pripisujú Nandrolonu, prichádza s celým súborom vedľajších účinkov, ktoré nemožno ignorovať.

 • Niektoré bežné nežiaduce reakcie môžu zahŕňať hormonálnu nerovnováhu.
 • Je známe, že Nandrolon potláča prirodzenú produkciu testosterónu, čo môže viesť k symptómom ako nízke libido, erektilná dysfunkcia a znížený počet spermií.
 • Môže tiež spôsobiť zvýšenie ženského hormónu, estrogénu, čo môže zase prispieť k zadržiavaniu vody a rozvoju prsného tkaniva u mužov, čo je stav známy ako gynekomastia.
 • Kardiovaskulárne problémy tiež tvoria hlavnú časť profilu vedľajších účinkov. Dlhodobé užívanie môže viesť k zvýšeniu hladín cholesterolu a zmenám krvného tlaku. Oba faktory prispievajú k vyššiemu riziku vzniku srdcových ochorení, mŕtvice alebo iných kardiovaskulárnych komplikácií.
 • Krvné cysty v pečeni (peliosis hepatis): Tieto výrastky môžu viesť k zlyhaniu pečene a sú potenciálne smrteľné. Cysty zvyčajne vymiznú po ukončení užívania. Často však nespôsobujú príznaky, kým stav nepokročí.
 • Užívaním tohto anabolického steroidu môže utrpieť aj duševná a emocionálna pohoda. Niektorí jedinci môžu pociťovať zmeny nálady, podráždenosť, nepokoj, agresivitu, úzkosť a dokonca aj depresiu.
 • Okrem toho dlhodobé užívanie môže zvýšiť pravdepodobnosť závislosti, čo ešte viac zhoršuje potenciálne riziká, ktorým čelia tí, ktorí užívajú Nandrolon.

 

Pre potenciálnych užívateľov je dôležité, aby zvážili prínosy oproti riziku týchto vedľajších účinkov predtým, ako sa rozhodnú začleniť Nandrolon do svojho fitness programu. Uprednostňovanie zdravia je nevyhnutné a zváženie možných alternatív je viac ako žiaduce.

Kulturista zdvíhajúci činku

Legálne alternatívy

Ilegálne anabolické steroidy sú jedným zo spôsobov, ako zvýšiť výdrž a výkon; a pravdepodobne ich mnohí aj využívajú. Tí, ktorí už spoznali (v horšom prípade z vlastnej skúsenosti) ich vedľajšie účinky, prechádzajú na legálne alternatívy steroidov.

Sú to doplnky zvyšujúce výkon vytvorené tak, aby pomohli vybudovať čistú svalovú hmotu, zvýšiť hladinu energie, zlepšiť výdrž a silu a podporiť spaľovanie tukov.

V porovnaní s anabolickými steroidmi majú tieto receptúry menej vedľajších účinkov a sú vyrobené z čisto prírodných zložiek na rastlinnej báze.

Pri hodnotení najlepších legálnych steroidov sme zvážili účinnosť produktu, recenzie zákazníkov, kvalitu a bezpečnosť zložiek a mnoho ďalších faktorov. Zohľadnili sme aj reputáciu spoločnosti.

Tribulus Terrestris

Známy ako najsilnejší prírodný testosterón. Zlúčeniny nachádzajúce sa v Tribulus terrestris nazývané steroidné saponíny napodobňujú účinky testosterónu a príbuzných hormónov. Podporujú regeneráciu, stimulujú rast svalov a zvyšujú libido.

Ecdysterón

Má vysoký anabolický pomer a prispieva zvýšeniu syntézy bielkovín z aminokyselín, napomáha rastu a regenerácii kostrového svalstva, zlepšuje imunitnú funkciu a  zvyšuje silu znížením svalovej únavy.

V skutočnosti sú účinky ecdysterónu také silné, že dostal prezývku „ruské tajomstvo“, pretože ho údajne používali ruskí športovci počas olympijských hier.

Kreatín

Kreatín je špičkový doplnok na zlepšenie výkonu v posilňovni. Zvyšuje svalovú hmotu, silu a výkon pri cvičení. Okrem toho môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi a zlepšiť funkciu mozgu, hoci v týchto oblastiach je potrebný ďalší výskum.

Nandrolon – predaj a cena

Nandrolon je dostupný v Austrálii, Belgicku, Číne, Indii a Spojenom kráľovstve. Na Slovensku legálne dostupný nie je.

Jeho cena je cca 90 € za 1000 mg a cca 180 € za 250 mg. Na čiernom trhu môže byť cena aj výrazne vyššia.

Zhrnutie na záver, alebo prevažujú plusy Nandrolonu nad mínusmi?

V konečnom dôsledku, či potenciálne prínosy tohto steroidu prevyšujú jeho nepriaznivé účinky alebo nie, je subjektívne a veľmi sa líši od jednotlivca k jednotlivcovi. Nepopierateľne, jeho schopnosť budovať svaly a vlastnosti zvyšujúce vytrvalosť z neho robia atraktívnu voľbu medzi kulturistami.

Minca má však aj druhú stranu. Nemožno prehliadnuť možné negatívne dopady na kardiovaskulárne zdravie, psychiku a prirodzenú produkciu testosterónu.
Starostlivé manažovanie a neustále monitorovanie sa stávajú životne dôležitými pre každého, kto si vytýči tento kurz.

A ešte by sme na záver chceli pripomenúť nadčasový princíp kulturistiky: „Dokonalosť to je harmónia disciplíny, vyvážené zlepšovanie sa a záväzok voči sebe samému.“

Zdroje informácií:

4.7/5 - (23 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Georgina Tašká
Georgina Tašká
S láskou k písanému slovu a aktívnemu životu spájam tieto dve vášne a snažím sa vytvárať pútavý a informatívny obsah, ktorý motivuje a inšpiruje čitateľov k zmene životného štýlu. Verím, že slová majú moc podnietiť zmenu a transformovať životy.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.