LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaVýživové doplnkyTribulus terrestris - Dávkovanie a účinky (✅ recenzia)

Tribulus terrestris – Dávkovanie a účinky (✅ recenzia)

Tribulus terrestris (Kotvičník zemný) je plazivá rastlina z čeľade kacibovitých (zygophyllaceae), ktorá má niektoré užitočné vlastnosti – a to nielen pre športovcov.

Doplnky stravy obsahujúce Tribulus terrestris patria v poslednej dobe medzi veľmi obľúbené, najmä medzi kulturistami, vzpieračmi a ďalšími silovými športovcami.

Najlepší tribulus terrestris

Ďalšou skupinou záujemcov o Tribulus sú starší páni a dámy (nad 30 – 40 rokov), pretože reklamné prospekty sľubujú veľa zaujímavých účinkov, vrátane zlepšenia sexuálnych funkcií (túžby i schopnosti), obmedzenia nepríjemných prejavov klimaktéria (prechodu, menopauzy) u žien a zvýšenia libida.

Čo je tribulus terrestris?


Najprv trochu všeobecných informácií: Tribulus terrestris je rozšírený v Európe, Ázii, Afrike, Austrálii i Amerike, miestami je to nepríjemne sa rozmáhajúca burina (napr. v niektorých štátoch USA).

Rastie najčastejšie na suchých miestach, v stepiach, polopúšťach, piesčinách. Darí sa mu aj na prímorských pieskoch, pastvinách, pri cestách, na rumoviskách a v záhradách.

Stonka je málo vetvená, dlhá 10 – 60 cm, listy sú krátko stopkaté, ústretové a palistnaté, eliptické alebo podlhovasto kopijovité, kvet je päťpočetný, žltej farby, semená majú vajcovitý tvar, svetlohnedej farby.

Kotvičníku sa tiež hovorí „rastlinná Viagra„. Reklamné prospekty navyše sľubujú výrazné zvýšenie hladiny testosterónu, nárast sily, energie, zníženie krvného tlaku, znižovanie množstva tuku, zníženie hladiny cholesterolu, rozpúšťanie močových kameňov a podobne.

Preukázaná je efektivita v prípade anginy pectoris (bez akýchkoľvek vedľajších účinkov klasických liekov).

Účinky


V skutočnosti stále ešte nevieme ako a prečo vlastne kotvičník funguje, avšak v niekoľkých oblastiach skutočne funguje.

Napríklad je efektívny ako prostriedok na zvýšenie hladiny testosterónu u mužov starších ako 40 rokov (35 rokov) a na zvýšenie hladiny FSH (folikostimulačného hormónu) a estradiolu u žien starších ako 40 rokov. (1)

U oboch pohlaví v prípade veku nad 40 rokov je reálne očakávať nárast libida (sexuálnej túžby) a nárast „životného elánu“.

U starších mužov je reálne očakávať napr. aj zlepšenie spermatogenézy, u žien potom výrazné obmedzenie nepríjemných sprievodných javov v období menopauzy.

Pre obe pohlavia je reálne očakávať zlepšenie zloženia telesnej hmoty tela – najmä zníženie množstva tuku.

Pre ľudí do 35 rokov veku nemá suplementácia kotvičníkom (alebo jeho extraktmi) vysokú efektivitu.

tribulus terrestris a fitness
Tribulus môže pomôcť zvýšiť testosterón.

Dá sa povedať, že čím vyšší vek, tým väčším prínosom môže rastlina byť.

Účinky u mužov (najmä starších ako 40 rokov):

Účinky u žien (predovšetkým starších ako 40 rokov):

 • zvýšenie hladiny folikostimulačného hormónu (FSH) a estradiolu
 • zvýšenie záujmu o sexuálny život
 • zmiernenie negatívnych klimakterických príznakov
 • potlačenie nespavosti, napätia, depresií, návalov horúčavy, premien nálad a podráždenosti
 • redukcia telesného tuku

Účinné látky rastliny Tribulus terrestris


Tribulus terrestris je doslova nabitý účinnými látkami. Pre potreby ľudového liečiteľstva sa využíva celá rastlina – vňať, semená aj koreň (najvyššia koncentrácia sa nachádza v plodoch a koreňoch rastliny).

Tribulus obsahuje vysokú hladinu fytosterolov (rastlinných látok steroidnej povahy).

Z účinných látok sa jedná predovšetkým o:

 • sapogenín – chlórgenín
 • gitigenin
 • diosgenin
 • ruskogenin
 • trogoghenin
 • protodioscín
 • alkaloidy harman a harmin
 • bioflavonoidy
 • glykozidy
 • flavonoidy
 • triesloviny
 • živice a ďalšie látky

V koreňoch sa nachádza najmä saponín diosgenin.

Listy a vňať rastlín majú v sušine asi:

 • 12,1% bielkovín
 • 2,6% tuku
 • 40,8% sacharidov
 • 27,8% vlákniny
 • 16,7% minerálnych látok
 • cca 2,8% steroidných saponínov
 • 160 mg % vitamínu C.

tribulus terrestris

V kvetoch sú obsiahnuté:

 • steriny
 • stigmasterín
 • campestrín
 • beta-sitosterin
 • steroidy diosgenin
 • flavonoidy campherol
 • alkaloidy
 • rutín
 • kvercetín

V plodoch a semenách sú obsiahnuté:

 • alkaloidy
 • živice
 • 3,5 – 5% oleja zloženého z 57% kyseliny linolovej a linoleovej, 27% olejovej, behenovej, stearovej a ďalších

Ďalej bolo zistené, že Tribulus terrestris obsahuje aj taníny, sacharidy, steroly, derivát diosgeninu desoxidiosgenín, gracillín dioxín a terrestrosíny A – E.

Niektoré z obsiahnutých alkaloidov fungujú ako inhibítor monoaminooxidázy IMAO (antidepresívny efekt na princípe blokovania rozkladu serotonínu a noradrenalínu).

Ako dlho užívať tribulus terrestris?


Pri užívaní tejto rastliny je potrebné riadiť sa inštrukciami vášho lekára alebo lekárnika.

Ak ste si prípravok kúpili vo forme doplnku výživy alebo len ako sušenú vňať, v oboch prípadoch si dôkladne prezrite príbalový leták.

Na tomto kúsku papiera by ste mali byť schopný nájsť všetky potrebné informácie o produkte, dávkovaní a prípadných rizikách jeho používania, poprípade kontraindikáciách.

Dávkovanie


Užívaniu a dávkovaniu Tribulusu v surovej forme sa budeme venovať v nasledujúcom texte. Teraz sa pozrieme na dávkovanie tabletových foriem suplementov s jeho obsahom.

Na trhu existujú stovky prípravkov s obsahom kotvičníka. Na ilustráciu preto vyberáme prípravok Tribulus Forte. V prípade tohto doplnku výživy sa odporúča denne prijať 3 tablety.

Je známe, že mnohí športovci a kulturisti sa neboja prijímať aj dvojité denné dávky. Toto potenciálne nebezpečné správanie vám neodporúčame a nabádame vás k dodržiavaniu výrobcom stanovenej odporúčanej dennej dávky.

Užívanie Tribulusu


Ako už to tak býva, existuje niekoľko spôsobov použitia kotvičníku. Základný návrh prípravy predstavuje odvar zo sušenej vňate. Vrchovatú čajovú lyžičku (cca 1 gram) sušenej vňate zalejte pol litrom vriacej vody a ďalších 30 minút ešte varte.

Potom odvar preceďte a pite najlepšie v troch dávkach približne pol hodiny pred jedlom.

Ak sa ponáhľate (alebo nemáte túto možnosť), stačí si pripraviť odvar klasicky ako čaj – avšak s dlhým vylúhovaním.

Účinky možno individuálne pocítiť už po troch dňoch. Vývar je vhodné piť nesladený.

Ďalšou možnosťou je sušený kotvičník rozdrviť či rozomlieť na prach, a potom len primerané množstvo jednoducho zaliať približne pol litrom vriacej vody a nechať pri občasnom zamiešaní vylúhovať – ​​do schladnutia, aby ho bolo možné piť.

Tribulus je najúčinnejší u mužov nad 25 rokov.

Tento nálev by mal byť účinnejší a mal by mať aj lepšiu chuť ako odvar z kúskov sušenej vňate. Spolu s nálevom môžete vypiť aj tento kal z kotvičníkového prachu.

Okrem toho môžete jemne rozdrvený kotvičník napr. nasypať do termosky, zaliať vriacou vodou a nechať v nej niekoľko hodín vylúhovať. Kvôli zlepšeniu chuti môžete k prachu či drvenej vňati pridať čaj.

primulus recenzia

Optimálne množstvo si budete musieť pre svoju osobu nájsť sami, ale bude to zrejme niekde medzi 1-4 g. Môžete skúsiť napr. aj prepočet cca 0,5-1 g na každých 30 kg hmotnosti. Pre ženy bude pravdepodobne vhodná dávka nižšia ako pre mužov.

Kotvičník údajne pomerne rýchlo stráca na účinnosti – telo na neho stráca citlivosť. Tak že môžete buď dočasne zvýšiť dávkovanie, alebo používať cyklovanie, aby telo nestratilo citlivosť. Je to rovnaké ako v prípade akýchkoľvek iných byliniek a väčšiny suplementov v športe.

Odporúčame preto podobný prístup buď ako v prípade vitamínov rozpustných v tukoch – 5 dní užívať a potom na 2 dni vysadiť, alebo ako v prípade väčšiny doplnkov športovej výživy napr. 4-8 týždňov užívať a potom na rovnakú dobu vysadiť.

Predávkovanie


Tribulus terrestris je bezpečná bylinka. Prípravky s jej obsahom sa vyznačujú vysokou mierou bezpečnosti.

Samozrejmosťou však vždy musí byť dodržiavanie inštrukcií nájdených v príbalovom letáku, resp. zadaných lekárnikom alebo lekárom.

Je veľmi dôležité neprekračovať odporúčanú dennú dávku.

Ak sa obávate, že ste prekročili maximálnu prípustnú dennú dávku lieku, obráťte sa na svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Možné vedľajšie účinky a kontraindikácie


Používanie Tribulusu a suplementov s jeho obsahom by nemali sprevádzať žiadne nepríjemné vedľajšie účinky.

Samozrejmosťou však musí byť dodržanie odporúčaného dávkovania uvedeného výrobcom, a ktoré sa líši od prípravku k prípravku.

Prípravky s obsahom Tribulusu sú určené pre mužov vo veku nad 18 rokov.

Pozitívne účinky z jeho užívania majú aj ženy, avšak neodporúča sa užívanie behom tehotenstva a dojčenia.

Skúsenosti užívateľov


Tribulus terrestris je veľmi dobre známa rastlina vo svete fitness a silových športov. V týchto kruhoch existuje len veľmi málo ľudí, ktorí by sa s týmto nakopávačom testosterónu nestretli.

Svoju obľúbenosť si táto nenápadná rastlinka určite zaslúži.

Stačí pohľad na ohlasy dostupné na webe a toto tvrdenie sa okamžite bude javiť ako oprávnené.

Účinky boli preukázané prevažne u starších mužov.

Pozitívne recenzie na prípravky obsahujúce Tribulus sú na internete naozaj časté.

Používatelia oceňujú najmä jeho vplyv na libido a zlepšenie fyzických výkonov.

Veľa užívateľov nedá dopustiť na dlhodobé užívanie aj po dobu niekoľkých mesiacov s tvrdením, že práve dlhšia doba je potrebná na rozvoj všetkých pozitívnych účinkov, ktoré v sebe táto rastlinka ukrýva.

Vypestujte si vlastný kotvičník!


Je to jednoročná rastlina, ktorá rastie aj u nás. Pokiaľ si chcete kotvičník sami pestovať, nie je to problém.

Vypestujete ho celkom bez problémov zo semien. Výsev je najvhodnejšie vykonať od marca do mája do substrátu, do hĺbky len cca 0,5 cm. Pre vyklíčenie potrebuje stálu primeranú vlhkosť a dostatok tepla.

Zhruba od polovice mája môžete mladé rastlinky presadiť von.

Na rastlinách priebežne dozrievajú semená, a ak nejaká necháte, prezimujú v pôde a na jar vyklíčia. Plody majú tvrdý obal a hroty, ktoré sú nebezpečné ako pre bosé nohy, tak pre bicykle – fungujú trochu ako špendlíky.

Semená môžete žať priebežne, ako náhle dozrejú. Vňať môžete používať počas celého roka, celú rastlinu je vhodné zožať pred prvými mrazmi.

tribulus terrestris

Cena prípravkov s obsahom kotvičníka


Ako je jasné z textu vyššie, Tribulus sa pridáva do veľkého množstva rôznych prípravkov. Pre ilustráciu ceny sme pre vás vybrali vysoko kvalitný prípravok Tribulus Forte.

Približná cena za balenie s obsahom 100 tabliet je cca 9 . Dávkovanie je v prípade tohto prípravku stanovené na 3 tablety denne.

Výsledná suma dávok je teda 33. Jednotlivé kapsuly vás potom vyjdú na 0,09 Eur za kapsulu.

Za celú dennú dávku nezaplatíte ani 30 centov. S ohľadom na možné pozitívne účinky na vaše telo to ani zďaleka nie je veľa.

Vyskúšať tiež môžete prípravok Primulus. Prečítajte si aj našu recenziu.

primulus recenzia

Výhody a nevýhody prípravkov s obsahom Tribulusu


Zhrňme si najväčšie výhody a nevýhody užívania týchto prírodných suplementov:

 • Výdaj bez lekárskeho predpisu
 • Prírodný produkt
 • Relatívna bezpečnosť
 • Výhodná cena
 • Pozitívne účinky na libido, fyzický výkon a pod.
 • Nižšia účinnosť u mladších jedincov

Naše hodnotenie


Tribulus terrestris je rastlina známa už stovky rokov a dlhodobo používaná v prírodnej medicíne.

Aj keď mechanizmus jej pôsobenia na ľudský organizmus nie je ešte celkom pochopený, nedajú sa jej zaprieť pozitívne účinky.

Rastlina poskytuje pomoc najmä ľuďom vo veku nad 30 rokov, s tým, že napomáha k zvýšeniu libida, fyzickej výkonnosti a pod. Vhodná je pre obe pohlavia.

Ak cítite pokles libida a fyzickej výkonnosti, odporúčame vám vyskúšať tento prírodný liek.

Možno vás prekvapí, aké zdravotné benefity v sebe táto nenápadná rastlinka ukrýva.

4.1/5 - (12 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.