Čo robiť, keď chýba magnézium? Aj napriek tomu, že ho môžete doplniť do svojho tela prostredníctvom stravy čí rôznych výživových doplnkov, množstvo ľudí trpí jeho nedostatkom.
Horčík je jedným z najdôležitejších minerálov, ktorý hrá kľúčovú rolu v našom organizme. Je nevyhnutný pre správne fungovanie svalov, nervového systému, srdca a podieľa sa na mnohých dôležitých biochemických procesoch v tele.
Napriek jeho dôležitosti ho mnoho ľudí podceňuje, v dôsledku čoho si môžu privodiť rôzne zdravotné komplikácie. Odporúčaná denná dávka magnézia predstavuje cca 350 mg. Samozrejme, toto číslo môže byť ovplyvnené viacerými faktormi, ako sú napr. miera stresu či tehotenstvo.
Keď dlhodobo neprijímate odporúčanú dávku magnézia, odzrkadlí sa to na vašom zdraví. V tomto článku sa dočítate, ako sa nedostatok magnézia prejavuje v našom organizme.
Ak vás zaujíma, prečo je magnézium pre naše telo také dôležité, kompletné informácie nájdete v článku Magnézium od A po Z.
Obsah článku
Doplňte magnézium (výber produktov sme konzultovali s odborníkmi)
Prečo môžeme mať nízku hladinu horčíka v tele?
Dôvodov, prečo nám v tele môže chýbať magnézium, je mnoho.
- Ako prvé by sme mohli spomenúť stres. Totiž pri stresových situáciách sa v tele spotrebúva až o 20 % viac horčíka, ako v pokojnom stave.
- K ďalším dôvodom patrí nedostatočne pestrý jedálniček. Ak vaša strava nezahŕňa potraviny bohaté na magnézium, telo ho nemá odkiaľ prijať.
- Niekedy môže byť problémom spomalené vstrebávanie horčíka v črevách či naopak zrýchlené vylučovanie cez moč.
- Problém často nastáva aj počas rôznych ochorení či v období tehotenstva.
- Keď chýba magnézium, často za tým môže byť konzumácia alkoholu, ktorý bráni jeho vstrebávaniu.
Keď chýba magnézium (príznaky)
Prvé príznaky nedostatku magnézia si ani nemusíte všimnúť. Ak si však sami neuvedomíte, že ho prijímate málo, varovné signály na seba nenechajú dlho čakať. V prípade, že sa u vás viaceré tieto signály vyskytujú, neváhajte a siahnite po horčíku.
O aké signály ide?
Stres a nervozita
Keďže horčík sa ľudovo nazýva aj relaxačný minerál, prvé signály jeho nedostatku sa odzrkadlia najmä na psychike. Ľudia často pociťujú úzkosť, smútok či precitlivenosť.
Ako sprievodný jav nasleduje bolesť hlavy či migréna. Viaceré štúdie sa dokonca zaoberajú i tým, že nedostatok magnézia môže spôsobovať až stavy depresie.
Nespavosť či nekvalitný spánok
O tom, že má magnézium blahodarný vplyv na náš spánok sa dozvedáme z mnohých štúdií. Preto je jasné, že jeho nedostatok má práve opačný efekt.
Na to, aby sme mohli zaspať, musí byť naše telo i mozog uvoľnené. Magnézium pomáha upokojiť nervový systém, čím prispieva k celkovej relaxácií nášho tela. Dokáže tiež regulovať melatonín, ktorý je známy ako hormón spánku.
Ak máte problém zaspať alebo sa často v noci budíte, siahnite po horčíku.
Svalové kŕče a zášklby
Medzi ďalšie časté prejavy spojené s nedostatkom magnézia patria svalové kŕče alebo zášklby. Tieto symptómy sú na začiatku slabé a zriedkavé, no po čase sa môžu vyskytovať kedykoľvek počas dňa.
Pri výskyte kŕčov je prvou pomocou horčík. Niekedy však môže byť problémom aj nedostatok draslíka. Oba tieto minerály môžete doplniť do tela či už prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov.
Pociťujete dlhodobo počas dňa únavu? Občasná únava potrápi snáď každého, no ak sa to deje pravidelne a vy nie ste schopný vykonávať bežné činnosti, niečo nie je v poriadku. Vážna a pretrvávajúca únava môže signalizovať zdravotný problém.
Aj napriek tomu, že sa horčík spája s uvoľňovaním organizmu, keď ho prijmete v ranných hodinách, pomôže vám zvýšiť energiu. So stratou energie súvisí i stres a napätie. Magnézium spolu s vitamínom B prispievajú k fungovaniu nervového systému, podporujú činnosť svalov a tým znižujú únavu a vyčerpanie.
Vysoký krvný tlak
Nedostatočná suplementácia magnézia môže mať časom zlý dopad na fungovanie nášho organizmu. Nemôžeme povedať, že za vysoký tlak môže nedostatok magnézia, no určite s ním súvisí. Je totiž známe, že horčík je prírodný znižovač krvného tlaku.
Jednoducho povedané, pre ľudí s vysokým krvným tlakom sa odporúča pravidelná suplementácia magnézia. Naopak, ak máte nízky tlak, neužívajte magnézium vo vysokých dávkach.
Astma
Vedeli ste, že magnézium sa používa aj na krátkodobú liečbu ťažkej astmy? Výskum totiž naznačuje, že hladina horčíka je u ľudí s astmou výrazne nižšia ako u zdravých ľudí.
Dôkazy účinnosti magnézia u astmatikov síce ešte nie sú dostatočne preskúmané, preventívne sa však jeho užívanie odporúča.
Problémy so srdcom
Za najzávažnejšie príznaky nedostatku magnézia patrí nepravidelný srdcový rytmus a srdcová arytmia. Rizikovým faktorom pre srdcové ochorenia je vysoký krvný tlak. Medzi ďalšie príznaky patrí: búšenie srdca, dýchavičnosť, závraty či bolesť na hrudníku.
Treba však brať do úvahy, že ide o závažnejšie stavy, pri ktorých je lepšie navštíviť lekára, aby určil presný pôvod týchto príznakov.
Doplnky s vysokým obsahom magnézia môžu priaznivo pôsobiť na zdravie vášho srdca.
Kto by si mal dať pozor?
Magnézium ako minerál je dôležitý pre všetkých. Obzvlášť by si na dostatočný príjem horčíka mali dať pozor športovci, tehotné ženy, osoby vyššieho veku a ľudia, ktorí sú vystavení intenzívnemu a dlhodobému stresu.
Ako doplniť magnézium do tela?
Zaraďte do jedálnička potraviny bohaté na horčík.
Medzi najlepšie zdroje horčíka patria:
- Avokádo
- Banány
- Figy
- Orechy
- Strukoviny
- Semienka
- Celozrnné obilniny
- Mastné ryby
- Listová zelenina
- Brokolica
- Horká čokoláda
Vyskúšajte doplnky stravy s obsahom horčíka
Na trhu je ich už dnes naozaj dosť. Niektoré formy sú lepšie vstrebateľné, iné horšie. Všeobecne však platí, čím majú vyššiu vstrebateľnosť, tým sú účinnejšie.
Viac informácií o tom, ako a ktoré magnézium je najvhodnejšie, sa dozviete v článku Ako užívať magnézium.
Záver
Nedostatok magnézia v tele sa môže prejaviť rôznymi nepríjemnými symptómami. Ak vám ostanú signály ľahostajné, váš stav sa môže postupne zhoršovať.
Keď chýba magnézium, je dôležité venovať pozornosť svojej strave a zvážiť aj možnosť pravidelného užívania doplnkov magnézia.
Snažte sa dodržiavať aspoň odporúčanú dennú dávku magnézia, ktorá predstavuje 350 mg. Tehotné ženy či starší ľudia by mali mať dennú dávku ešte vyššiu.