LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovMagazínChudnutieSkinny fat - Čo je to štíhla obezita? Všetko, čo potrebujete vedieť

Skinny fat – Čo je to štíhla obezita? Všetko, čo potrebujete vedieť

Pojem „skinny fat“ sa používa na označenie ľudí, ktorí netrpia nadváhou, ale majú vysoké percento telesného tuku s nízkym podielom svalovej hmoty. Takéto zloženie tela môže spôsobiť, že budete náchylnejší na rozvoj zdravotných problémov, ako je vysoký cholesterol, cukrovka alebo stukovatenie pečene.

Ako sa vyhnúť takémuto stavu? To všetko si povieme v tomto článku.

Čo je to „skinny fat“?

Ak vám nie je jasné, čo presne znamená byť skinny fat, je to fráza, ktorá sa vzťahuje na niekoho, kto má hmotnosť a BMI normálne pre jeho výšku, ale má oveľa viac telesného tuku a nedostatok svalovej hmoty.

Mnoho ľudí predpokladá, že ak je ich hmotnosť a BMI v norme, nemajú sa čoho obávať. To súvisí s mylnými predstavami o užitočnosti BMI pri hodnotení hmotnosti a zdravia.

„Skinny fat“ jednoducho opisuje stav, v ktorom má daná osoba príliš málo svalovej hmoty a príliš veľa telesného tuku.

Ľudia, ktorí sú chudí, často vyzerajú normálne, keď nosia oblečenie, ale pod ním vyzerajú slabo a ochabnuto. Odtiaľ pochádza výraz „štíhla obezita“.

Štíhla obezita môže dokonca postihnúť ľudí, ktorí si myslia, že so stravou a cvičením robia všetko správne. Pravdepodobne ste to sami videli alebo zažili. Pravidelne chodíte do posilňovne, každý týždeň robíte kardio, jete „čisto“ a stále nevyzeráte podľa predstáv.

Skinny fat“ nemá žiadnu štandardizovanú definíciu a nie je to lekársky termín, takže rôzni ľudia tento termín používajú rôznymi spôsobmi. Tento výraz sa často používa negatívne na označenie niekoho, kto nie je fyzicky zdatný.

Zvyčajne sa používa na označenie menšieho svalového objemu a relatívne vysokého percenta telesného tuku, napriek tomu, že BMI je v norme.

Niekto, koho postava je považovaná za „skinny fat“, môže mať veľké množstvo viscerálneho tuku a nemá dostatok svalovej hmoty.

Čo spôsobuje skinny fat postavu?

Môže byť ťažké zistiť, či je niekto metabolicky nezdravý len na základe jeho vzhľadu nakoľko neexistuje všeobecne dohodnutá definícia takéhoto stavu.

Existujú však spôsoby správania a voľby životného štýlu, ktoré môžu zvýšiť riziko, že sa stanete „skinny fat“, vrátane:

 • Málo cvičenia – Sedavý životný štýl zvyšuje riziko nízkej svalovej hmoty a vysokého množstva tuku. Starší ľudia sú tiež viac ohrození zlým metabolickým zdravím, pretože vekom strácame svalovú hmotu.
 • Nezdravá strava – Konzumácia spracovaných potravín a strava s nedostatkom zeleniny, ovocia a bielkovín môže zvýšiť LDL cholesterol („zlý“ druh cholesterolu, ktorý zvyšuje riziko srdcových chorôb).

skinny fat postava obezita

Nie je to len o čísle na váhe

Rozloženie vašej hmotnosti určuje, či patríte do kategórie ľudí so skinny fat postavou. Samotná váha nedokáže povedať, či ste chudý alebo nie, čo je presne dôvod, prečo si toľko ľudí neuvedomuje, že patrai do tejto skupiny. Fit postava nemusí vždy znamenať chudú postavu.

Pojem „skinny fat“ je v skutočnosti populárny pojem, ktorý opisuje skutočný zdravotný stav nazývaný sarkopenická obezita.

Tento stav sa týka človeka, ktorý môže normálnu, zdravú hmotnosť, ale metabolicky má táto osoba mnoho zdravotných charakteristík ako osoba s nadváhou alebo obezitou.

Osoba, ktorá je sarkopenicky obézna, bude mať vysoký obsah tuku a nízku svalovú hmotu.

Jedným z najlepších spôsobov, ako zistiť, či máte tento problém, je analyzovať zloženie tela a určiť percento telesného tuku.

Ako zistiť, že ste skinny fat?

 • Chýbajú vám svaly.
 • Zažívate neustále únavu a máte málo energie.
 • Ťažkosti so sústredením, pamäťou a koncentráciou.
 • Nekonzumujete dostatok bielkovín.
 • Vaše brucho je väčšie ako zvyšok tela.
 • Vaša strava pravidelne pozostáva z nadbytočných sacharidov, umelých sladidiel, cukru alebo spracovaných potravín.
 • Aj po miernom cvičení sa vám točí hlava.

žena si meria obvod pása

Zdravotné riziká spojené s týmto stavom

„Štíhla obezita“ môže podľa štúdie z European Heart Journal zvýšiť riziko srdcových chorôb, cukrovky, cholesterolu alebo vysokého krvného tlaku.

Ľudia, ktorí sú štíhlo obézny môžu mať zvýšenú únavu alebo slabú úroveň koncentrácie.

Okrem vyššie spomenutých problémov majú ľudia, ktorí spadajú do tejto skupiny, tendenciu mať nízku svalovú hmotu, či už z nedostatku pohybu alebo nesprávnej stravy s nedostatkom bielkovín na udržanie svalov.

Svaly sú dôležité pre rôzne činnosti. Ich dostatok vám umožňuje vykonávať každodenné aktivity, pomáha chrániť vaše vnútorné orgány a pomáha vám udržať sa bez zranení.

mladá žena cvičí na fitlopte

Ako zlepšiť svoje fyzické zdravie?

Viac cvičenia vám môže pomôcť zlepšiť vašu postavu a celkový zdravotný stav. Cvičiť môžete aj doma, ak neviete ako, prečítajte si tento článok.

Napriek tomu, že niektorí odborníci tvrdia, že neexistuje žiadne konkrétne cvičenie, o ktorom je známe, že by redukovalo zloženie tela s „chudou obezitou“.

Zaručený recept je nájsť druh cvičenia, ktorý vás bude baviť a urobiť z neho súčasť svojej dennej rutiny.

zelenina

Návyky životného štýlu zohrávajú veľkú úlohu pri celkovom zdravii.

Spolu so zlými stravovacími a cvičebnými návykmi môže k zvýšeniu telesného tuku prispieť aj zlý spánok a príliš veľa stresu.

Tu je niekoľko vecí, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť zdravotný stav vášho tela:

 • Hľadajte spôsoby, ako minimalizovať stres vo svojom živote a urobte si čas na aktivity, ktoré ho odbúrajú (šport, čítanie, meditácia atď…).
 • Doprajte si dostatok spánku (aspoň 7 hodín).
 • Urobte cvičenie súčasťou vašej dennej rutiny.
 • Jedzte vyváženú stravu a minimalizujte príjem rafinovaného cukru.
 • Dlhé sedenie za počítačom prerušte pravideľným pohybom.
4/5 - (7 hlasov)

2 Komentáre

 1. Toto mam asi ja,nemam cas cvicit mam 3 deti,snazim sa dobre jest ale nedokazem sa zbavit tuku na bruchu,je mozne zbavit sa tuku len z brcuha?

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.