LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovMagazínAko začať deň aktívne? Skúste prechádzku!

Ako začať deň aktívne? Skúste prechádzku!

Chcete byť zdravší? Je to jednoduché, stačí sa prechádzať! Začnite deň aktívne krátkou alebo dlhou prechádzkou. Chôdza má milión zdravotných výhod. Bohužiaľ, pre mnohých ľudí je behanie príliš ťažké a veľa ľuďom dokonca chýba motivácia. Jednoduchou a efektívnou alternatívou je prechádzka. Zeleň naokolo je pastvou pre oči a pravidelné prechádzky v prírode majú nespočet benefitov pre zdravší životný štýl. Pýtate sa, aké benefity to sú? Čítajte ďalej!

1. Zlepší náladu

Ranná chôdza má tiež fyziologické výhody.

Prechádzka môže pomôcť:

  • zlepšiť zdravie
  • zlepšiť náladu
  • znížiť úzkosť
  • zmierniť príznaky depresie
  • znížiť stres
  • potlačiť únavu

Ak chcete čerpať tieto benefity a dosiahnuť najlepšie výsledky, skúste sa prechádzať 20 až 30 minút denne aspoň 5 dní v týždni.

ranná prechádzka

2. Dodá vám energiu

Začať deň prechádzkou vám môže dodať viac energie do dňa. Ak sa prechádzate v prírode, platí to dvojnásobne.

Štúdie ukazujú, že dospelí, ktorí sa v prírode prechádzali 20 minút, mali viac energie ako tí, ktorí sa prechádzali 20 minút vo vnútri.

Malá štúdia vykonaná na 18 ženách, ktoré mali pocit ospalosti zistila, že 10 minút chôdze po schodoch im dodalo viac energie ako šálka kávy.

Keď budete nabudúce potrebovať rannú dávku energie alebo sa budete cítiť príliš unavení, dajte si prechádzku hneď po prebudení. Uvidíte, neoľutujete!

3. Môže vám pomôcť schudnúť

Ranná chôdza vám môže pomôcť splniť vaše ciele v oblasti zhodenia prebytočných kilogramov. Je to ideálna forma zdravého chudnutia!

Chôdza miernym tempom po dobu 30 minút môže spáliť až 150 kalórií. V kombinácii so zdravou stravou a silovým tréningom je viac než isté, že schudnete.

4. Zostanete zdravý

Chôdza ponúka množstvo výhod pre vaše zdravie, vrátane posilnenia imunity, ako aj prevencie pri zvládaní rôznych zdravotných problémov.

Štúdie ukazujú, že 30-minútová chôdza denne môže znížiť riziko srdcových chorôb o 19 percent. Ak máte cukrovku, chôdza môže tiež pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi.

Prechádzka môže dokonca pomôcť predĺžiť váš život a znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení.

5. Posilní svaly

Chôdza môže pomôcť posilniť svaly nôh. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak budete chodiť miernymrýchlym tempom.

Pridajte niekoľkokrát týždenne cvičenia na posilňovanie nôh, ako sú bulharské drepy a výpady, aby ste zvýšili svalový tonus.

Pokúste sa zmeniť svoju rutinu a viac sa hýbať. Skúste napríklad namiesto výťahu používať schody alebo chodiť na bežiacom páse s nastaveným stúpaním.

ako začať deň aktívne

6. Cvičenie vybavíte hneď ráno

Jednou z výhod rannej prechádzky je, že vybavíte svoju dennú dávku pohybu hneď ráno.

Stihnete to ešte skôr, než vás rozhodia iné rodinné, pracovné alebo školské povinnosti.

Skúste si dať 30-minútovú prechádzku 5 dní v týždni a uvidíte, že benefity prechádzky pocítite ihneď.

7. Zlepšuje duševné zdravie

Ranná prechádzka môže pomôcť zlepšiť vaše duševné zdravie a schopnosť sústrediť sa počas dňa.

Nedávna štúdia zistila, že medzi staršími dospelými tí, ktorí začali svoje dni rannou prechádzkou, zlepšili svoje kognitívne funkcie v porovnaní s tými, ktorí sa neprechádzali.

Chôdza vám tiež môže pomôcť prísť na kreatívnejšie myšlienky. Výskum ukazuje, že chôdza zlepšuje tok myšlienok a podporuje nové nápady. To platí halvne pri prechádzkach na čerstvom vzduchu.

8. Zlepší spánok

Chôdza vám môže pomôcť v noci pomôcť lepšie spať. Malá štúdia z roku 2017 pozorovala dospelých vo veku 55 až 65 rokov, ktorí mali problémy so zaspávaním v noci alebo trpeli miernou nespavosťou.

spánok s fitness náramkom Xiaomi Mi Band 4

Tí, ktorí cvičili ráno a nie večer, mali lepšiu kvalitu spánku. Je však potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, prečo môže byť cvičenie ráno lepšie pre spánok ako cvičenie večer (zdroj).

9. Vyhnete sa horúčavám

Jednou z výhod rannej prechádzky v lete je, že sa stihnete poprechádzať skôr, ako bude vonku príliš teplo.

Nezabudnite piť veľa vody, aby ste zostali hydratovaní pred a aj po tréningu. V prípade potreby si na prechádzku zoberte aj fľašu s vodou.

10. Čistá myseľ počas dňa

Začať deň prechádzkou vám môže pomôcť mať jasnú myseľ. Po prechádzke sa môžete cítiť viac plní energie a menej ospalí.

ako začať deň aktívne

Urobte si z rannej prechádzky rutinu

  • Pripravte si oblečenie na prechádzku už večer predtým.
  • Skúste si nastaviť budík o 30 minút skôr aby ste mali pokojné ráno.
  • Nájdite si parťáka, s ktorým sa budete ráno prechádzať. Spoločné prechádzky vám môžu pomôcť udržať si motiváciu.
  • Ak ráno nemáte veľa času na prechádzanie sa, zvážte, či nemôžete chôdzou nahradiť dochádzanie do práce. Ak nemôžete prejsť celú cestu do práce, skúste vystúpiť z autobusu o zastávku alebo dve skôr, aby ste sa mohli prejsť. Alebo zaparkujte ďalej od svojej kancelárie, aby ste mohli ísť od auta pešo.

ako začať deň prechádzkou

Mali by ste chodiť pred raňajkami alebo po nich?

Toto je čisto vaša voľba.

Niektoré štúdie ukazujú, že cvičenie nalačno pomáha vášmu telu spaľovať viac tuku. Ak sa cítite dobre na prechádzke pred raňajkami, prechádzajte sa pred raňajkami.

Možno zistíte, že sa budete cítiť lepšie, keď zjete malé raňajky, ako je napríklad banán alebo proteínový koktejl.

Záver

Začať deň krátkou prechádzkou ponúka množstvo výhod. Počas dňa sa budete cítiť viac nabití energiou, uvidíte, ako sa vám zlepší nálada a v noci budete lepšie spať.

Nezabudnite sa pred a po prechádzke poriadne natiahnuť a pite veľa vody, aby ste zostali hydratovaní.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.