LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessBehRanný beh - Poznáte jeho výhody? (TOP 10)

Ranný beh – Poznáte jeho výhody? (TOP 10)

Cvičenie ako prvá vec, ktorú ráno urobíte môže byť dosť ťažké, najmä ak si potrebujete nastaviť budík veľmi skoro, aby ste tréning zvládli ešte pred prácou. Keď však spoznáte mnohé výhody ranného tréningu, možno to bude o niečo jednoduchšie prestať vyspávať, vstať a ísť napríklad behať. V tomto článku objavte tie najlepšie výhody ranného behu.

Prečo behať ráno?

Existuje toľko skvelých dôvodov, prečo je ranný beh zdravý.

Je to skvelý spôsob, ako sa zobudiť a začať fungovať. Nielenže vám to dodá zvláštnu energiu, ale budete mať pocit, že ste niečo dokázali ešte predtým, ako deň začal.

Je to skvelý spôsob, ako sa zobudiť a začať fungovať

Pozrime sa na konkrétne dôvody, prečo ráno behať. Možno dokonca zistíte, že ranný beh lepšie zapadne do vášho denného plánu ak sa budete sústrediť na konkrétny cieľ. To môže byť napríklad chudnutie, zlepšenie kondičky alebo celkové zdravie.

beh počas východu slnka

Existujú však spôsoby, ako si túto neľahkú rutinu môžete uľahčiť niekoľkými spôsobmi, ktoré si po nejakom čase dokonca začnete užívať!

A čo tak behanie doma?

bežecký pás domyos z decathlonuNevyhovuje vám beh vonku? Môžete si kúpiť bežecký pás a ranný beh praktizovať v pohodlí domova. Pozrite si náš článok, ktorý vám pomôže vybrať si ten najlepší bežecký pás presne pre vaše potreby.

Výhody ranného behu

Ranný beh má niekoľko zdravotných benefitov. Predstavíme si niektoré z nich.

Medzi hlavné výhody ranného behu patrí to, že cvičíte na začiatku dňa, vďaka čomu budete po zvyšok dňa uvoľnenejší a pokojnejší.

Vo všeobecnosti platí, že ak necháte beh na neskôr počas dňa, bude pre vás ľahšie ho vynechať. Buď budete unavení, váš pracovný deň bol príliš náročný alebo príde niečo iné viac dôležité ako beh.

Beh preukázateľne zlepšuje náladu a často znižuje príznaky depresie a úzkosti. To znamená, že ranný beh môže udávať tón celému vášmu dňu.

rozcvička pred ranným behom

Medzi hlavné výhody ranného behania patrí to, že:

 • môže zlepšiť zdravie srdca (zdroj)
 • podporuje dobrú náladu vďaka vyplavovaniu hormónov
 • pomáha znížiť stres
 • dodá energiu do dňa
 • pozitívny vplyv na aeróbnu kapacitu (zdroj)
 • môže významne zlepšiť spánok
 • je lacná forma ako sa udržať zdravý
 • podporuje produktivitu
 • môže zlepšovať zdravie kostí
 • posilňuje imunitu

Ranný beh môže zlepšiť zdravie kostí, imunitu a podporiť tiež zdravotný stav srdca.

Ako si uľahčiť ranný beh?

Budovanie pevného ranného bežeckého návyku začína kvalitným spánkom. Verte alebo nie, kvalitný spánok dokáže váš ranný beh výrazne uľahčiť.

Ak ste začínajúci bežec, neprežente to s diaľkou vášho behu. Ak radi vyspávate a chcete spraviť tak drastickú zmenu vášho harmonogramu, odporúčame vstávať nie príliš skoro.

Začnite voľne a postupne sa dostanete na stále lepšie čísla.

 • Zlepšite spánkové návyky – choďte spať v presne stanovený čas aby ste spali aspoň 8 hodín.
 • Neprežente to hneď na začiatku – začnite pekne zľahka a vybudujte si návyk (platí pre počet km aj pre čas, kedy budete vstávať).

Ak bývate s partnerom, ktorý nezdieľa vaše nadšenie pre ranný beh, odporúčame pripraviť si oblečenie na beh do kúpeľne.

Môžete tak ráno potichu vstať, opláchnuť sa a ísť behať. Nezobudíte partnera a váš deň bude krásny.

 • Pripravte si večer oblečenie na beh – príprava bude rýchlejšia a skôr vyrazíte.
 • Motivujte sa – predstavte si váš cieľ pre, ktorý beháte.
 • Dajte budík mimo dosah – keď vstanete pre budík, už si neľahnite!
 • Plánujte (a pravidelne meňte) svoju trasu – striedajte umelú dráhu s prírodou a znova naopak. Stereotyp môže zabiť vašu chuť behať.
 • Nájdite si parťáka na behanie – toto môže byť komplikované, hlavne ak beháte veľmi skoro ráno.
 • Odsledujte si žalúdok – to, či sa naraňajkujete alebo nie môže výrazne ovplyvniť váš výkon. Vyskúšajte si obe varianty.
 • Zostaňte hydratovaný – pite dostatok vody.
4/5 - (6 hlasov)

1 komentár

 1. Behám ráno cca 5 rokov a už si ani len neviem predstaviť ísť behať večer alebo neskôr po robote. Ráno mám vždy najviac energie takže je ten beh fakt super. Vyskúšajte a uvidíte, čo vám vyhovuje najviac.

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.