LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovPR článokČo všetko vám kryje havarijné poistenie?

Čo všetko vám kryje havarijné poistenie?

Mnoho ľudí často považuje havarijné poistenie za zbytočný luxus, keď už platia za povinné zmluvné poistenie. Napriek tomu ale existujú situácie, v ktorých sa vám práve havarijné poistenie náramne hodí. Aké to sú?

Automobil má dnes takmer každá rodina, často dokonca dve alebo aj viac áut. Ak teda rieši pre každé vozidlo (nielen pre auto, ale aj motorku) povinné zmluvné poistenie, ktoré ročne stojí aj pár stoviek eur, na havarijné poistenie už nie je pomyslenie.

No PZP vám pomôže len v prípade, že spôsobíte nehodu a škoda, ktorú ste tak spôsobili sa vyplatí z poistného plnenia. Avšak škoda na vašom aute už pôjde z vašej kapsy. Aj pre takéto situácie je dobré mať havarijné poistenie. Navyše kryje aj riziko vandalizmu alebo odcudzenia vozidla.

Najčastejšie riziká, ktoré kryje havarijné poistenie

Výhodou havarijného poistenia je, že si sami môžete vyskladať, ktoré riziká chcete poistiť, teda situácie, na ktoré sa bude poistenie vzťahovať.

Štyri hlavné riziká pri havarijnom poistení sú: vandalizmus, odcudzenie vozidla, škoda spôsobená dopravnou nehodou a následkom prírodnej katastrofy.

Stať sa môže aj to, že vám napríklad niekto nabúra do auta na parkovisku, vy sami si poškodíte a poškriabete auto o stĺp či stenu alebo vám ho poškodia krúpy a popadané vetvy stromu pri búrke. Na to všetko sa vzťahuje havarijné poistenie.

Okrem toho si samozrejme môžete vybrať aj ďalšie doplnkové pripoistenie a škálu rizík tak rozšíriť. Veľmi obľúbené je najmä riziko stretu so zverou.

K tomu sa hodí mať aj poistenie predného skla. Ak budete cestovať na dovolenku, pridajte si k havarijnému poisteniu poistenie osôb a batožiny v aute.

Cena poistného

Cena havarijného poistenia vychádza z rovnakých parametrov ako v prípade PZP: technický stav vozidla a jeho parametre a profil vodiča.

Do ceny sa potom samozrejme premietne aj to, koľko ďalších poistení si k havarijnému poisteniu zvolíte, množstvo rizík alebo zvolené poistné limity či spoluúčasť.

Platnosť poistenia v zahraničí

Havarijné poistenie platí aj v zahraničí. V akých krajinách, to zistíte z poistnej zmluvy, kde nájdete zoznam krajín.

Ak ho v zmluve nenájdete, informujte sa priamo v poisťovni, ktorá vám presne povie, či vaše poistenie platí v krajine , do ktorej sa chystáte a ktorými budete prechádzať.

Ohodnoťte článok

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.