LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaVýživové doplnkyGinkgo biloba: Účinná bylina na podporu pamäte a kognitívnych funkcií

Ginkgo biloba: Účinná bylina na podporu pamäte a kognitívnych funkcií

Ginkgo biloba je tisícročný strom bohatý na antioxidanty, ktoré môžu mať priaznivé účinky na zníženie zápalu v tele, na zlepšenie funkcií srdca, mozgu a očí. Rovnako je prospešný pre zdravie vášho srdca a psychickú pohodu.

Tento strom je pôvodom z Číny, ktorý sa pestuje už vyše tisíce rokov, a aj z toho dôvodu je často označovaný ako „živá fosília“. Jeho výhodou je, že sa dá použiť na rôzne liečebné účely v tradičnej alebo modernej medicíne.

V tradičnej medicíne najčastejšie nájdete listy a semená, naopak moderná medicína sa primárne zameriava na extrakt, ktorý sa vyrába z listov.

V tomto článku si prečítate o ďalších benefitoch a výhodách Ginkga biloby.

Najlepšie doplnky s Ginkgo biloba

Čo obsahuje Ginkgo biloba

Ginkgo obsahuje okrem ginkolidu takisto viac ako 60 druhov účinných látok, ktoré sa nachádzajú priamo v plode a listoch.

Medzi tieto účinné látky patrí:

 • kyselina L-askorbová,
 • kamferol,
 • bilobetin,
 • kvercetin,
 • bilobalid,
 • flavonoida iné.

Semená ginkga, ktoré sa nachádzajú v samotnom plode, obsahujú takisto množstvo prospešných látok, medzi ktoré patria:

Ginkgo však obsahuje aj látky, ktoré nie sú pre človeka prospešné, ide tak o tzv. ginkolové kyseliny, ktoré by ste mali redukovať na minimum.

Aké má Ginkgo biloba priaznivé účinky na vaše zdravie

Ginkgo biloba je staroveký strom, ktorý v sebe skrýva niekoľko jedinečných benefitov, ktoré ocení aj vaše zdravie. O aké benefity ide?

Obsahuje silné antioxidanty

Ginkgo biloba obsahuje vysoké hladiny flavonoidov a terpenoidov, inak známe aj zlúčeniny s vysokým antioxidačným účinkom.

Tieto antioxidanty bojujú proti škodlivým účinkom voľných radikálov, ktoré môžu poškodiť zdravé tkanivá, čím prispievajú k zrýchlenému starnutiu a rozvoju chorôb.

Ahoj, tak ja musím napísať dobrú skúsenosť s ginko. Manžel má niekedy obdobie, kedy je hrozne unavený z práce a aj keď sa dosť vyspí, tak je jednoducho „vyřízenej“. Pracuje hlavou, nie manuálne. Na toto obdobie teraz už vždy začne užívať nejaký multivitamínový doplnok a ráno si dá tabletku Ginkgo biloba a fakt mu to pomáha. Proste je čulejší a večer nezaspáva už o pol deviatej, tak si myslím, že to zaberá. Ale ťažko povedať, či je to viac tými vitamínmi alebo ginkgom. (andyn82)

Pomáha pri znížení zápalu

Zápal je súčasťou prirodzenej reakcie tela na zranenie alebo inváziu cudzorodej látky. Pri takomto zápale bojujú proti nemu rôzne zložky imunitného systému, ktoré sa snažia liečiť poranenú oblasť.

Dlhoročné výskumy na zvieratách a v laboratóriu ukazujú, že extrakt z ginka môže znížiť markery zápalu bunkách pri rôznych chorobných stavoch, ktorými sú napríklad:

 • artritída,
 • zápalové ochorenie čriev (IBD),
 • rakovina,
 • ochorenie srdca,
 • mŕtvica.

 

Zlepšuje krvný obeh a zdravie srdca

V tradičnej čínskej medicíne sa semená ginkga používali na otvorenie „kanálov“ energie do rôznych orgánových systémov, ako sú obličky, pečeň, mozog alebo pľúca.

Hlavným princípom je jeho schopnosť zvýšiť prietok krvi do rôznych častí tela, čo môže mať uplatnenie pri liečbe chorôb súvisiacich so zlým obehom.

Existuje niekoľko výskumov, ktoré preukázali u ľudí, ktorí užívali ginkgo, okamžité zvýšenie prietoku krvi do viacerých častí ich tela.

ginkgo biloba

Znižuje symptómy psychických porúch a demencie

Hoci sa nedá dospieť k úplne jednotnému záveru, že ginkgo lieči Alzheimerovu chorobu a iné formy demencie, niektoré výskumy naznačujú, že ginkgo môže byť nápomocné aj v tomto smere.

Pritom šanca na úspech sa v týchto prípadoch zvyšuje používaním ginkga spolu s konvenčnou liečbou.

Ginkgo ako pomocník pri úzkosti a depresii

Ginkgo je rastlina, ktoré môže vďaka svojmu vysokému obsahu antioxidantov pomôcť znížiť príznaky úzkosti a depresie.

Počas štúdie z roku 2007 bolo 170 ľudí s generalizovanou úzkosťou liečených 240 mg ginka, 480 mg ginka alebo placebom.

Skupina liečená najvyššou dávkou ginkga zaznamenala o 45 % väčšie zníženie symptómov úzkosti, ako skupina, ktorá užívala placebo.

Výborné na prekrvenie aj tých najmenších žiliek, skvele okysličuje krv, tzn. i mozog. Pokiaľ máte občas studené nohy či ruky, potom ginkgo biloba určite odporúčam. Rovnako tak pri učení a podobne. (Věra T.)

Čo sa týka liečby depresie, tak niektoré štúdie na zvieratách a ľuďoch naznačujú, že Ginkgo biloba môže pomôcť znížiť príznaky depresie, najmä ak sa používa spolu s antidepresívami a ďalšou liečbou.

Pomocník pri liečbe bolesti hlavy a migrény

V tradičnej čínskej medicíne je ginkgo používané na liečbu bolesti hlavy a migrény.

Čo sa týka spomínanej bolesti hlavy, ide však o príčiny, ktoré sú napríklad spôsobené nadmerným stresom, zníženým prietokom krvi alebo zúženými krvnými cievami.

Zlepšuje príznaky astmy a zápalových ochorení dýchacích ciest

Niektoré výskumy naznačujú, že ginkgo môže zlepšiť príznaky astmy a iných zápalových ochorení dýchacích ciest. A to z toho dôvodu, že ginkgo obsahuje protizápalové zlúčeniny, ktoré môžu znížiť zápal dýchacích ciest a zvýšiť kapacitu pľúc.

Znižuje symptómy PMS

Predbežný výskum naznačuje, že ginkgo môže pomôcť pri liečbe fyzických aj psychických symptómov predmenštruačného syndrómu (PMS).

Toto tvrdenie preukazuje štúdia na 85 vysokoškolských študentoch, ktorá odhalila 23 % zníženie hlásených symptómov predmenštruačného syndrómu.

Pomáha pri liečbe sexuálnej dysfunkcie

Niektoré dostupné štúdie uvádzajú, že ginkgo môže liečiť problémy súvisiace so sexuálnou dysfunkciou, ako je napríklad erektilná dysfunkcia alebo nízke libido.

Tento benefit funguje na schopnosti ginkga zlepšiť hladinu oxidu dusnatého v krvi, čo vedie k zlepšeniu cirkulácie prostredníctvom rozšírenia krvných ciev.

Ginkgo mi nepomohlo, okrem toho treba dávať pozor, či človek nemá v budúcnosti plánovanú operáciu, ginkgo treba vysadiť 2 týždne vopred. Myslím, že mladi ľudia gingko nepotrebujú na učenie, skôr tú výdrž nejak inak stimulovať. Chia semienka namočené vo vode aspoň 4 hodiny, smoothie a iné zdravé veci ťa nabijú energiou viac než tabletky. (Latvia)

Čo sa týka zvýšenia libida, existuje štúdia na ženách z roku 2008, ktorá hodnotila účinky Ginkga biloby na zvýšenie sexuálnej túžby a spokojnosti u žien, ktoré súbežne podstupovali sexuálnu psychoterapiu.

Z tohto výskumu vyplýva, že kombinácia ginkga a terapie bola v porovnaní s placebom dlhodobo účinná. Samotné užívanie ginkga však v tomto prípade nestačilo.

Aké sú ďalšie blahodárne účinky Ginkga biloby na vaše zdravie?

 • potláča alergické reakcie, ako napríklad pri astme,
 • pomáha pri ušnom šeleste a problémoch so sietnicou,
 • spomaľuje starnutie a senilitu človeka,
 • má antioxidačné účinky na telové bunky aj cievy,
 • stabilizuje hladinu glukózy v krvi,
 • zvyšuje okysličenie v celom tele,
 • zlepšuje pamäť a odstraňuje únavu,
 • zvyšuje sústredenosť, pozornosť a zlepšuje mozgové funkcie,
 • pomáha pri príliš častom močení,
 • znižuje tvorbu hlienov, čo uľahčuje od vlhkého kašľa,
 • skvelý pomocník pri rôznych kožných problémoch,
 • pomáha zmierňovať následky po infarkte a mŕtvici,
 • má antibakteriálne a detoxikačné účinky,
 • posilňuje imunitu v každom smere.

A čo vedľajšie účinky?

Ginkgo biloba by sa malo užívať podľa odporúčaného denného dávkovania, ktoré predstavuje 120 až 240 mg denne na dospelú osobu.

Výnimku v úžívaní ginkga tvoria ľudia, ktorí trpia zníženou zrážanlivosťou krvi, deti, tehotné a dojčiace ženy. V každom prípade je nutné sa poradiť so svojim lekárom.

Gingko Biloba

Pestovanie Ginkga biloby u vás doma

Pestovanie ginkga nie je náročné, vypestovať si ho môžete buď zo semienka alebo z priesady.

Pri jeho pestovaní však musíte brať na zreteľ, že mladá rastlina potrebuje prvé 2 až 3 roky tieň. Až keď ginkgo vyrastie do výšky približne 30 centimetrov, môžete strom vystaviť slnečným lúčom.

Ginkgo môžete pestovať kvôli jeho plodom alebo listom. Plody sa však začnú na strome objavovať až po jeho 30-tom roku života.

Listy môžete naopak zbierať počas leta, okolo augusta strom svoje listy zhodí a pri dobrej starostlivosti počas zimných mesiacov nahodí nové.

V prípade Ginkga biloby by ste mali dávať pozor na samičie rastliny, ktoré na rozdiel od samčích nepríjemne zapáchajú.

Záver

Ak potrebujete zlepšiť pamäť, zdravie vášho srdca, stavy depresie či znížiť stres, v tom prípade siahnite po najstaršej rastline na svete, po Ginkgu biloba. Túto unikátnu bylinu je možné kúpiť ako tablety, čistý extrakt alebo čaj, ktorý nájdete v každej lekárni alebo dobrom obchode.

 

4.3/5 - (6 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denisa Neuschlová
Denisa Neuschlová
Milujem zdravý životný štýl a šport každého druhu. Rovnako, ako návštevníci efitka, aj ja sa snažím týmito pravidlami riadiť. Skvelým pomocníkom na tejto ceste sú tipy a rady, návody a odporúčania, ktoré pre vás píšem.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.