LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaGrécky jogurt - Prečo je taký obľúbený vo fitness? (ODPOVEĎ)

Grécky jogurt – Prečo je taký obľúbený vo fitness? (ODPOVEĎ)

Grécky jogurt je veľmi obľúbený mliečny výrobok, ktorý je bohatý na bielkoviny a ľahko sa konzumuje kedykoľvek počas dňa. Môžete si ho vychutnať s čerstvým ovocím pri raňajkách, ako základ smoothie na olovrant alebo v slanom stave na večeru miesto majonézy alebo kyslej smotany. Dá sa povedať, že možnosti konzumácie sú nekonečné. Najlepšie grécke jogurty sú chutné, vyrobené z organického mlieka a bez pridaného cukru. Poďme sa pozrieť na to, prečo je tento pokrm taký obľúbený v svete fitness.

Čo je to grécky jogurt?

Grécky jogurt je viac pasírovaný ako bežný jogurt, vďaka čomu je hustejší a krémovejší. Nakoľko výrobcovia odstraňujú z jogurtu viac srvátky, ktorá je tekutou zložkou mlieka, zostane vám výsledný produkt s hustejšou textúrou.

Vzhľadom na hustejšiu koncentráciu má tento jogurt vo všeobecnosti až dvojnásobné množstvo bielkovín v porovnaní s bežným jogurtom. Vďaka tomu je o niečo nutrične bohatší, čo znamená, že vám pomôže zostať dlhšie sýty.

Tento jogurt má tiež nižší obsah cukru a nižší obsah laktózy ako tradičný jogurt.

grécky jogurt

Grécky jogurt a jeho hlavné výhody

1. Podporuje zdravie kostí

Grécky jogurt obsahuje značné množstvo vápnika, ktorý je dôležitý pre zdravé kosti. Jeho jedenie môže podporiť zdravie kostí, nakoľko je bohatý na vápnik a bielkoviny.

Vápnik podporuje zdravie kostí a môže znížiť riziko vzniku osteoporózy, degeneratívneho ochorenia kostí. Vápnik je najbežnejším minerálom vo vašom tele a väčšina z neho je vo vašej kostre. Dostatok vápnika pomáha predchádzať osteoporóze tým, že udržuje vaše kosti hustejšie a menej náchylné na lámanie. Konzumácia dostatočného množstva bielkovín je taktiež životne dôležitá pre zdravie kostí.

2. Nasýti a zaženie hlad

Grécky jogurt je bohatý na bielkoviny, takže vám môže pomôcť cítiť sa dlhšie sýty.

Jedna štúdia zistila, že zvýšený príjem bielkovín v strave vedie ľudí k tomu, že celkovo konzumujú menej kalórií, čo prispieva k rýchlejšej strate hmotnosti (zdroj).

3. Je prospešný pre váš metabolizmus

Výskum naznačuje, že konzumácia stravy s vysokým obsahom bielkovín môže zvýšiť počet kalórií, ktoré človek spáli za deň. Najlepšie je do každého jedla zaradiť nejaký druh proteínu.

Jesť grécky jogurt ako súčasť vyváženej stravy, ktorá obsahuje dostatok bielkovín, vlákniny, sacharidov a zdravých tukov, môže pomôcť pri chudnutí a naštartovať metabolizmus.

4. Podporuje duševné zdravie

Štúdie naznačujú, že konzumácia jogurtov s obsahom probiotík môže byť prospešné pre duševné zdravie človeka.

Štúdia z roku 2016 zistila, že ľudia, ktorí jedli 100 gramov probiotického jogurtu denne alebo denne užívali probiotiká, pociťovali menej stresu, depresie a úzkosti ako tí, ktorí ich neužívali.

Toto je pravdepodobne spôsobené vzťahom medzi zažívacím traktom a mozgom. Črevá majú schopnosť vytvárať neurotransmitery, ako je napríklad serotonín a dopamín.

5. Pomáha budovať svalovú hmotu

Potraviny bohaté na bielkoviny, ako je grécky jogurt, skyr alebo tvaroh môžu pomôcť pri budovaní svalov. Štúdie zistili, že diéta s vysokým obsahom bielkovín môže zvýšiť svalovú hmotu u ľudí, ktorí trénujú silový tréning.

grécky jogurt

6. Môže znížiť vznik rizika cukrovky 2. typu

Grécky jogurt môže znížiť riziko cukrovky 2. typu. To je stav, ktorý ovplyvňuje to, ako telo spracováva cukor.

Nedávna analýza jedenástich štúdií ukázala, že pravidelná konzumácia jogurtu môže znížiť riziko cukrovky 2. typu až o 14 %.

V ďalšej štúdii z roku 2015 taktiež výskumníci spojili konzumáciu väčšieho množstva jogurtu so zníženým rizikom vzniku cukrovky 2. typu.

Ako vybrať ten najlepší grécky jogurt?

Obsah cukru

Pri výbere gréckeho jogurtu vždy sledujte výživové údaje. Niektoré výrobky totiž obsahujú príliš veľa pridaného cukru.

Je dôležité poznamenať, že klasický nesladený grécky jogurt obsahuje niekoľko gramov prírodného mliečneho cukru, ktorý sa nazýva laktóza.

Pri kúpe sa zamerajte na výber jogurtu, ktorý obsahuje menej ako 10 gramov cukru na 100 g.

Chuť

Väčšina ochutených gréckych jogurtov obsahuje príliš veľké množstvo cukru. Ak máte chuť na sladký grécky jogurt, odporúčame kúpiť si čistý grécky jogurt a ochutiť si ho medom alebo javorovým sirupom. Použiť môžete aj čerstvé alebo mrazené ovocie, orechy, hrozienka, semienka alebo škoricu.

Záver

Konzumácia gréckeho jogurt môže byť prospešná pre vaše zdravie a pomôcť vám dosiahnuť vaše ciele. Ak netrpíte laktózovou intoleranciou rozhodne odporúčame túto potravinu zaradiť do vášho jedálnička.

Hlavnou výhodou je, že tento jogurt môžete konzumovať rôznymi spôsobmi. Je preto len na vás, ktorý spôsob si vyberiete.

4/5 - (5 hlasov)

2 Komentáre

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.