LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportVodné športyPlávanie a chudnutie - 12 tipov, ako schudnúť plávaním

Plávanie a chudnutie – 12 tipov, ako schudnúť plávaním

Ak hľadáte kardio cvičenie, ktoré je šetrné k vašim kĺbom ale zároveň zapojí celé telo, je to plávanie. Je to zábavná aktivita a zároveň účinný spaľovač kalórií. V tomto článku si predstavíme niekoľko vecí, aby ste z plávania a chudnutia vyťažili maximum.

Tak, ako pri každom cvičení, počet kalórií, ktoré spálite plávaním, závisí od intenzity, s akou ho vykonávate.

Či už plávate, aby ste schudli, rozhýbali svaly alebo len obohatili svoj tréning, tu je návod, ako dosiahnuť najlepšie výsledky v plávaní.

Koľko kalórií spálite plávaním?

Kombinácia diéty a cvičenia je perfektný spôsob, ako dosiahnuť rýchlejšie výsledky.

Pri aktívnom chudnutí sa odporúča plávať aspoň 2,5 hodiny týždenne a následne, keď dosiahnete svoju vytúženú váhu, plávať aspoň hodinu, aby ste si ju udržali.

Ak chcete schudnúť 0,5 kg musíte spáliť približne 3500 kalórií. To znamená, že musíte plávať približne 7 hodín. To je dosiahnuteľný mesačný cieľ pre väčšinu ľudí. Nevzdávajte sa a buďte dôslední a úspech sa určite dostaví.

 

Koľko kalórií teda dokážete spáliť za hodinu plávania? To závisí od vašej vlastnej hmotnosti a vašich plaveckých schopností, ale priemerný človek spáli okolo 500 kalórií za hodinu plávania.

Ľudia, ktorí sú o niečo ťažší, spália viac a začnú vidieť výsledky rýchlejšie. To môže byť skvelý spôsob, ako zostať motivovaný a aktívny!

plávanie a chudnutie

Poďme sa pozrieť na konkrétne tipy spojené s plávaním a chudnutím.

1. Ráno pred prvým jedlom si zaplávajte

Ranné plávanie nie je dostupné pre každého, ale stojí za to vyskúšať si ho!

Keď sa ráno zobudíte a idete si zaplávať, vaše telo je pripravené využiť tukové zásoby ako zdroj energie.

Plávanie nie je len skvelá forma kardia, ale je to aj tréning celého tela, takže sa budete cítiť skvele!

2. Plávajte intenzívnejšie a rýchlejšie

Plávanie spáli veľa kalórií hlavne, keď s ním začínate. Postupne ako sa vaše plavecké schopnosti zlepšujú, vaša srdcová frekvencia sa ustáli a vy spálite menej kalórií.

Ak chcete spáliť viac kalórií za kratší čas, vyskúšajte intervalové plávanie. Namiesto toho, aby ste celý čas plávali na 60 alebo 70 percentách maximálnej tepovej frekvencie, rozdeľte tréning na jednotlivé série.

Existuje milión rôznych spôsobov, ako si rozdeliť tréning. Jedným zo spôsobov je vyskúšať plávať 4 kolá na 70 percent, 4 kolá na 80 percent a 4 kolá na 90 percent, pričom medzi každou sériou si dáte oddych (zdroj).

Dobré nápady na rozdelenie plaveckého tréningu môžete nájsť na celom internete. Odporúčame vyskúšať niekoľko z nich. Tak zistíte, ktoré vám vyhovujú a naopak, ktoré nie.

Ďalším tipom je, nosenie vodotesných športových hodiniek na sledovanie tepovej frekvencie počas plávania. Vaša cieľová srdcová frekvencia počas stredne intenzívneho plaveckého tréningu by mala byť približne 50 až 70 percent vašej maximálnej srdcovej frekvencie.

Svoju približnú maximálnu srdcovú frekvenciu si môžete vypočítať odpočítaním svojho veku od čísla 220.

muž v bazéne

3. Absolvujte kurz plávania

Osvojenie si správnej techniky plávania vám môže pomôcť plávať ideálnym tempom.

Ak chcete získať informácie o tom, ako plávať správne, odporúčame vyhľadať profesionálneho plaveckého trénera, ktorý vám ukáže základy a odporučí ten správny druh tréningu presne pre vás.

TIP: POZRITE SI NÁŠ ČLÁNOK „PLAVECKÉ OKULIARE – AKO ICH VYBRAŤ? MÁME NÁVOD! TOP 5

4. Zmeňte svoj plavecký tréning

Ak plávate rovnakou rýchlosťou, rovnaké vzdialenosti a používate rovnakú techniku ​​stále dookola, vaše telo si nakoniec zvykne.

Vykročenie mimo vašu komfortnú zónu a úpravte si tréning. Je to vynikajúci spôsob, ako zapojiť rôzne svalové partie a maximalizovať vaše výsledky.

5. Plávajte častejšie

Ak chcete schudnúť, musíte byť viac fyzicky aktívnejší. To platí bez ohľadu na to, či behávate, chodíte, bežkujete alebo plávate.

Ako pri každom cvičení, kľúčom k chudnutiu pri ňom je dôslednosť. Vyskúšajte plávať menej a častejšie. Z plávania získate maximum, keď sa mu budete venovať dlhodobo a tou správnou technikou.

Frekvencia plávania na chudnutie je rovnaká ako pri iných kardio cvičeniach, preto sa snažte venovať cvičeniu štyri až päť dní v týždni.

plavec v bazéne plávanie a chudnutie

6. Plávajte dlhšie vzdialenosti

Keď sa vaša technika zlepší, zistíte, či dokážete odplávať dlhšiu vzdialenosť za kratší čas.

To vám umožní nielen spáliť viac kalórií, ale zlepší sa aj vaša vytrvalosť, takže budete môcť pri ďalších cvičeniach plávať dlhšie a postupne predlžovať čas strávený v bazéne.

 

7. Začnite pomaly

Ak ste úplný začiatočník, začnite pomaly. Stačí začať s 15 až 20 minútovým plávaním každý druhý deň a postupne zvyšovať na 30 minút plávania päť dní v týždni. Záleží od toho, ako vám to vaše telo dovolí.

Ak začnete plávať príliš vysokou intenzitou, únava a svalovka by mohli spôsobiť, že to vzdáte.

8. Plávanie striedajte so silovým tréningom

Aby ste videli želané výsledky, nemusíte plávať každý deň. Počas voľných dní si zacvičte silový tréning.

Toto je vynikajúci spôsob, ako nabrať svaly a zhodiť tuk. Samozrejme, nesmiete zabúdať na regeneráciu, ktorá je veľmi dôležitá pre rast svalov.

posilňovač brušných svalov

9. Plávajte s doskou

Ak nie ste zdatný plavec, zaplávajte si v bazéne pomocou dosky alebo inej plaveckej pomôcky. Tie vás udržia nad vodou a vy tak vydržíte plávať dlhšie ako, keby ste plávali bez dosky.

10. Použite činky alebo závažia na ruky

Ak plávate, aby ste schudli a spevnili postavu, urobte medzi kolami niekoľko bicepsových zdvihov vo vode. Činky nie sú dostupné v každej plavárni, v tomto prípade si môžete priniesť vlastné závažia na ruky a nohy.

Voda vytvára odpor, ktorý môže pomôcť vybudovať silu a vytrvalosť.

11. Strava je základ

Pri akomkoľvek športe na chudnutie musíte spáliť viac kalórií, ako prijmete. Plávanie nie je výnimkou.

fit dinner

Ak je vaším cieľom schudnúť iba pár kíl, aj tak musíte upraviť svoj jedálniček.

Plávanie vyžaduje veľa energie, takže budete musieť doplniť energiu kvalitnou stravou. Tiež studená voda môže spôsobiť, že vaša chuť do jedla sa po plávaní výrazne zvýši.

Ak pocítite, že máte väčší hlad, dajte si jedlo s vysokým obsahom bielkovín! Môžete si dať napríklad tvaroh s proteínom. Hlavne sa vyhýbajte fast foodu a maškrteniu.

12. Nájdite si trénera

Ako sme už spomenuli, plavecký tréner vám môže pomôcť vytvoriť plán a zdokonaliť techniku plávania a dýchania.

Začať je pravdepodobne tá najťažšia časť, najmä ak ste začiatočník.

Tréner vám môže pomôcť prekonať akýkoľvek strach alebo zaváhanie, takže sa pre vás plávanie stane zábavou.

5/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.