LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportVodné športy17 výhod plávania - Poznáte všetky?

17 výhod plávania – Poznáte všetky?

Plávanie je ideálny druh pohybu pre ľudí všetkých vekových kategórií. Môže pomôcť človeku dostať sa do formy a zostať fit. Výhody plávania siahajú aj na duševné zdravie. Plávanie je v Spojených štátoch štvrtou najpopulárnejšou formou cvičenia. Človek môže uprednostniť plávanie pred inou formou cvičenia z rôznych dôvodov. Dnes si predstavíme hlavné výhody plávania. Poďme na to.

Hlavné výhody plávania:

 • Môže zlepšiť držanie tela
 • Precvičí celé telo
 • Buduje kardiovaskulárnu silu
 • Je vhodné pre všetky vekové kategórie a kondičné úrovne
 • Je nenáročné na kĺby
 • Je skvelé pre ľudí so zraneniami
 • Je to dobré pre ľudí so zdravotným postihnutím
 • Môže pomôcť znížiť krvný tlak
 • Pomáha pri astme
 • Zlepšuje príznaky roztrúsenej sklerózy
 • Je bezpečné aj počas tehotenstva
 • Spaľuje kalórie
 • Pomáha regulovať hladinu cukru v krvi
 • Pomáha zlepšovať spánok
 • Zlepšuje náladu
 • Pomáha zvládať stres
 • Znižuje riziko vzniku srdcových chorôb

bazén a plávanie pod vodou

Plávanie zlepšuje držanie tela

Plávanie vám môže pomôcť znížiť telesný tuk. Malá štúdia publikovaná v Journal of Exercise Rehabilitation zistila, že ženy v strednom veku, ktoré pravidelne plávali, vykazovali priemerný pokles telesného tuku takmer o 3 %, zatiaľ čo kontrolná skupina žien ktoré neplávali, nevykazovali žiadnu významnú zmenu.

Plavci tiež preukázali zlepšenú flexibilitu, kardiovaskulárnu vytrvalosť a zlepšenie krvných výsledkov.

V roku 2015 výskumníci hodnotili psychický, sociálny a fyzický zdravotný stav profesionálnych plavcov, ktorí dlhodobo trénujú. Štúdia sa uskutočnila počas štyroch dní počas majstrovstiev Francúzska v roku 2011.

Výsledky štúdie ukázali, že súťažní plavci mali nižšiu mieru obezity vo väčšine vekových skupín a používali menej liekov v porovnaní s údajmi z ďalších zdrojov.

Plávanie je dostupné pre každého

Hlavná výhoda plávania je, že nepotrebujete takmer žiadnu výbavu. Stačia vám plavky a plavecké okuliare.

Precvičíte celé telo

Jednou z najväčších výhod plávania je to, že skutočne pracuje s celým telom od hlavy po päty.

Plávanie účinne zvyšuje vašu srdcovú frekvenciu bez stresu vášho tela, tonizuje svaly a v neposlednom príade buduje siluvytrvalosť. Teraz už viete prečo majú profesionálny plavci také pekné postavy.

plavec

Plávanie je ideálne pre ľudí s astmou

Vlhké prostredie krytých bazénov robí z plávania skvelú aktivitu pre ľudí s astmou. Nielen, že sa nebudete dusiť, ale dychové cvičenia spojené s plávaním, ako je zadržiavanie dychu, vám môžu pomôcť rozšíriť kapacitu pľúc a získať kontrolu nad dýchaním.

Zlepšuje náladu

Cvičenie uvoľňuje endorfíny, ktoré zlepšujú náladu.

Štúdia z roku 2014 zistila, že tí, ktorí pravidelne plávali počas 12-týždňového obdobia, vykazovali zlepšenie nálady.

Cvičenie je tiež skvelý spôsob, ako zmierniť stres a úzkosť. Aeróbne cvičenie môže zvýšiť a stabilizovať náladu a celkovo znížiť napätie.

plávajúci chlapec v bazéne a výhody plávania

Plávanie zlepšuje spánok

Plávanie vám môže pomôcť lepšie spať počas noci. V štúdii zameranej na starších ľudí trpiacich nespavosťou účastníci po pravidelnom aeróbnom cvičení zaznamenali zvýšenie kvality života a spánku.

Pomáha regulovať hladinu cukru v krvi

Štúdia z roku 2016 zahŕňajúca 62 netrénovaných žien pred menopauzou zistila, že plávanie trikrát týždenne zlepšuje kontrolu glukózy (cukru) a citlivosť na inzulín.

Štúdia tiež zistila, že prerušované plávanie s vysokou intenzitou bolo prospešnejšie ako plávanie s nízkou intenzitou počas 1 hodiny.

Podporuje chudnutie

Plávanie je skvelý spôsob, ako spáliť kalórie. Množstvo spálených kalórií však závisí od hmotnosti človeka a od toho, ako intenzívne pláva.

Je skvelé pre deti

Deti potrebujú pohyb každý deň. Ideálne je dopriať im aspoň 60 minút aeróbneho cvičenia. Plávanie je zábavná aktivita a deti sa pri ňom nemusia cítiť nútene.

Vaše dieťa môže chodiť buď na individuálne hodiny plávania, alebo sa stať súčasťou plaveckého tímu.

Plávanie je bezpečné aj počas tehotenstva

Tehotné ženy a ich deti môžu tiež čerpať úžasné benefity plávania. V jednej štúdii na zvieratách sa ukázalo, že plávanie potkanej matky mení vývoj mozgu jej potomstva.

Môže dokonca chrániť deti pred typom neurologického problému nazývaného hypoxia-ischémia, ale je potrebný ďalší výskum na ľuďoch.

Okrem potenciálnych výhod pre dieťa je plávanie aktivitou, ktorú možno vykonávať vo všetkých troch trimestroch tehotenstva.

plávanie a jeho benefity

Záver

Ak práve začínate s plávaním alebo ak chcete vyskúšať niečo nové odporúčame plávanie. Má množstvo výhod pre vašu myseľ, telo aj dušu.

Keď sa naučíte plávať a osvojíte si základy plávania, skúste plávať jednotlivé dĺžky po dobu 20 až 40 minút tempom, pri ktorom bude vaša srdcová frekvencia zvýšená.

Nezabudnite piť veľa vody a podľa potreby si robte prestávky. Hlavne sa plávaním bavte!

4.4/5 - (9 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.