LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaKokosový olej: Všestranný pomocník pre zdravie a krásu

Kokosový olej: Všestranný pomocník pre zdravie a krásu

Kokosový olej je skvelým pomocníkom nielen v kuchyni, ale aj v domácnosti, pri starostlivosti o pleť či zdravie. Má pozitívy vplyv na chudnutie, znižuje pocit hladu, je to rýchly zdroj energie a má antibakteriálne účinky.

Kokosový olej je jedlý olej extrahovaný zo zrelých kokosových orechov, ktorý má v domácnosti všestranné využitie. Panenský kokosový olej sa považuje za kvalitnejší, ako rafinovaný olej a hovorí sa, že je aj bohatší na antioxidačné polyfenoly, ako aj na živiny a vitamín E.

O ďalších benefitoch kokosového oleja na vaše zdravie a krásu sa dozviete nižšie v článku.

Najlepší kokosový olej

Čo obsahuje kokosový olej

Kokosový olej je 100 % tuk, z toho sú 80 až 90% nasýtené tuky. A práve tento pomer mu dáva jeho pevnú textúru, ktorú si drží pri nízkych alebo izbových teplotách. Získava sa extrakciou alebo lisovaním dužiny kokosovníka, jeho teplota topenia je pri 23 až 26 °C.

Rovnako obsahuje rôzne druhy kyselín, prevládajúcim typom je kyselina laurová (47 %), v menšom množstve sú zastúpené kyseliny myristová a palmitová. V stopových množstvách sú prítomné aj mononenasýtené a polynenasýtené tuky.

Nutričné výhody kokosového oleja

1 polievková lyžica (11 g) obsahuje:

 • 99 kcal / 407 kj
 • 11 g tuku
 • 9,5 g nasýtených tukov
 • 0,7 g mono-nenasýtených tukov
 • 0,2 g polynenasýteného tuku

Aký kokosový olej kúpiť?

Nie všetky druhy kokosového oleja majú rovnaký vplyv na naše zdravie. Celkovo platí, že čím menej je olej spracovaný, tým je pravdepodobnejšie, že bude mať lepšie pozitívne účinky na naše zdravie.

Extra panenský kokosový olej

Extra panenský olej pochádza z plodov čerstvých, zrelých kokosových orechov. Vyrába sa z čerstvej dužiny a lisuje za studena, čo mu dodáva najvyššiu kvalitu a najlahodnejšiu arómu, ale rovnako aj najvyššiu cenu. Ide však o najlepšiu alternatívu.

Kokosový olej RBD

Zo sušenej kokosovej dužiny sa vyrába kokosový olej typu RBD, čo znamená, že je rafinovaný, bielený a deodorovaný. Tento druh oleja je lacnejší a zbavený svojej typickej vône.

Takisto má vysokú odolnosť proti oxidácii, to znamená, že netuhne, a preto je jednoduché ho skladovať. Môžete ho dať aj mimo chladničky, stačí ho mať v pevne uzatvorenej nádobe.

Aké sú účinky kokosového oleja pre naše telo a zdravie

Panenský kokosový olej si mnoho ľudí pochvaľuje hlavne pre jeho zdravotné prínosy, vrátane antimikrobiálnych a antioxidačných vlastností, pozitívnych účinkov na pleť, ústnu dutinu a chudnutie.

Skvelý pomocník pri chudnutí

Kokosový olej je bohatým zdrojom triglyceridov so stredne dlhým reťazcom (MCT), ktoré patria do skupiny nasýtených tukov.

Podľa niektorých štúdií môže konzumácia MCT zvýšiť počet kalórií, ktoré vaše telo spaľuje, čím napomáha pri chudnutí. Keďže tuky v tomto oleji obsahujú 65 % MCT, môže mať vlastnosti na spaľovanie tukov podobné ako čistý MCT olej.

V tomto prípade však treba byť opatrný, pretože samotný kokosový olej má vysoký obsah kalórií, a v prípade konzumácie veľkého množstva môže mať opačný efekt, a to priberanie.

coconut oil

Rýchly zdroj energie

Triglyceridy so stredne dlhým reťazcom, ktoré sa nachádzajú v kokosovom oleji, sú skvelým zdrojom rýchleho prísunu energie.  A to tak, že pri ich konzumácií idú MCT priamo do vašej pečene, kde sa stavajú rýchlym zdrojom energie, podobne ako sacharidy.

V skutočnosti sa MCT používajú aj v produktoch športovej výživy pre športovcov, pretože tento typ energie dokáže naše telo absorbovať a využiť rýchlejšie, ako iné typy nasýtených tukov.

Poskytuje antimikrobiálne účinky

Kokosový olej má antimikrobiálne a protiplesňové vlastnosti, a to vďaka obsahu kyseliny laurovej. Ide o mastnú kyselinu, ktorá tvorí asi 50 % MCT v kokosovom oleji.

Výskum naznačuje, že táto kyselina môže mať antimikrobiálne účinky proti mikroorganizmom spôsobujúcim choroby, ako sú:

 • Staphylococcus aureus
 • Streptococcus mutans
 • Streptococcus pyogenes
 • Escherichia coli
 • Helicobacter pylori

 

Rovnako ďalšie štúdie ukazujú, že kyselina laurová môže pôsobiť aj ako bakteriostatické činidlo. Ide o látku, ktorá zabraňuje množeniu baktérií bez toho, aby baktérie zabíjala. Okrem toho môže tiež inhibovať rast mikroorganizmov, ktoré sú škodlivé pre rastliny.

Znižuje pocit hladu

Jednou zaujímavou vlastnosťou kokosového oleja je to, že môže pomôcť zmenšiť chuť do jedla. Časť triglyceridov, ktoré v oleji prijímame, sa rozkladá v procese, ktorý produkuje molekuly nazývané ketóny.

Ketóny znižujú chuť do jedla tým, že buď priamo pôsobia na chemických poslov v mozgu, alebo menia hladiny hormónov vyvolávajúcich hlad, ako je ghrelín.

Zlepšuje zdravie pokožky

Kokosový olej je skvelým pomocníkom aj v prípade pokožky, kedy sa využíva zvnútra aj zvonka. Mnoho ľudí ho používa na kozmetické účely, a rovnako aj na zlepšenie zdravia a vzhľadu pokožky.

Štúdie ukazujú, že kokosový olej môže zvýšiť obsah vlhkosti v suchej pokožke, čo vedie k zlepšeniu funkcie pokožky a k ochrane pred vonkajšími faktormi, ako sú infekčné agens, chemikálie a alergény.

Rovnako ho môžete využiť pri suchej pokožke na rukách, ktorá je zničená častým používaním dezinfekčných prostriedkov na báze alkoholu.

Dokazuje to aj štúdia, ktorá preukázala, že už aplikácia 6 až 8 kvapiek panenského oleja na ruky a ponechanie cez noc, zanechá vaše ruky hebké a jemné.

Rovnako môže tento olej znížiť závažnosť miernych až stredne vážnych príznakov atopickej dermatitídy, chronického kožného ochorenia charakterizovaného zápalom kože a poruchami funkcie kožnej bariéry.

Ochrana pre vlasy

Tento olej funguje aj ako častá prísada do rôznych prípravkov na vlasy, pretože ich chráni pred poškodením. Najlepšou alternatívou je však použitie raw kokosového oleja.

Tieto poznatky vychádzajú zo štúdie, ktorá zistila, že kokosový olej preniká hlboko do vlasových prameňov, čím ich robí pružnejšími a zabraňuje ich lámaniu.

Zlepšuje zdravie ústnej dutiny

Dostupné informácie ukazujú, že používanie kokosového oleja ako ústnej vody, má pozitívne účinky na zdravie ústnej dutiny a prospieva ústnej hygiene.

Tento spôsob ústnej hygieny znižuje väčšie množstvo škodlivých baktérií v ústach, a to v porovnaní s bežnou ústnou vodou.

Okrem toho kyselina laurová v kokosovom oleji reaguje so slinami a vytvára substanciu podobnú mydlu, ktorá zabraňuje vzniku zubného kazu a pomáha znižovať hromadenie zubného povlaku a vzniku zápalu ďasien.

Dobrý zdroj antioxidantov

Spomínaný olej je takisto dobrým zdrojom antioxidantov, ktoré pomáhajú neutralizovať škodlivé molekuly nazývané voľné radikály. To znamená, že pomáha odvrátiť niekoľko chronických a degeneratívnych ochorení.

Aké antioxidanty obsahuje kokosový olej?

 • Tokoferoly
 • Tokotrienoly
 • Fytosteroly
 • Flavonoidy
 • Polyfenoly

Kokosový olej je dobrým zdrojom antioxidantov, ktoré poskytujú protizápalové, antidiabetické a mozgové ochranné účinky.

coconut oil

Niekoľko tipov, ako použiť kokosový olej u vás doma

V kuchyni

Kokosový olej je skvelým pomocníkom pri varí a pečení, pretože sa neprepaľuje, a tým pádom neuvoľňuje zo seba karcinogéne látky. Rovnako neobsahuje cholesterol, je ľahko stráviteľný a môžete si ho pridať do kávy, horúcej čokolády, smoothie či ovsenej kaše.

Začnite s jednou lyžičkou denne a postupne zvyšujte dennú dávku na 3 až 4 lyžičky.

 

Ochrana pred spálením

Kokosový olej je skvelým pomocníkom do slnečných dní, pretože má ochranný faktor SPF medzi 4 až 6. Rovnako  napomáha rýchlejšiemu vstrebávaniu vitamínu D, vďaka čomu vás dostatočne ochráni pred spálením. Takisto ho môžete použiť aj ako krém po opaľovaní.

Ak sa radi kúpete v bazénoch a miestach s chlórovou vodou, kokosový olej zmierňuje negatívne účinky chlóru, čím ochráni vašu pokožku pred poškodením.

Ekologická kozmetika

Ak vás trápia rôzne alergie alebo citlivá pokožka, kokosový olej môžete využiť aj ako ekologickú kozmetiku, s ktorou sa odlíčite aj nalíčite. Pritom sa nemusíte báť mastnoty na tvári a tele, pretože sa ľahko a rýchlo vstrebáva.

Ako môžete využiť kokosový krém u vás v kúpeľni?

 • Očný krém
 • Krém proti vráskam
 • Balzam na popraskané pery
 • Krém na zmiernenie akné
 • Deodorant bez hliníku a ďalších škodlivín
 • Krém na holenie aj po holení
 • Krém na spevnenie nechtov a pokožky
 • Kondicionér na vlasy
 • Telový peeling
 • Podklad na líčenie
 • Odličovač
 • Ekologická zubná pasta
 • Olej na zmiernenie tvorby strií
 • Detský olejček

Lubrikačný a masážny gél

Extra panenský kokosový olej je netoxický prírodný olej, ktorý je skvelým pomocníkom pri klasickej masáži a aj erotických hrátkách.

Slúži ako nedráždivý a hygienicky nezávadný lubrikačný gél, ktorého pridanou hodnotou je ochrana pred kvasinkovými ochoreniami. Pozor si však dávajte na kombináciu s latexovými kondomámi, pretože kokosový olej má schopnosť ho rozkladať.

Interiér a exteriér

Kokosový olej využijete aj v ďalších častiach domácnosti, a to napríklad na ošetrenie dreva, odstránenie žuvačiek a hrdze, na ošetrenie izbových rastlín a ako dezinfekciu predmetov.

Rovnako tvorí vynikajúci základ pre tvorbu prírodného repelentu. Nevýhodou však v tomto prípade je, že rýchlo vyprchá, a preto sa musíte natierať cca každé 2 hodiny.

Pre zvieratká

Kokosový olej môžete využiť aj pre skvalitnenie života vašich domácich miláčikov. Nápomocný je hneď v niekoľkých smeroch, ako napríklad:

 • ako prísada v krmive podporuje ich imunitu, zdravotný stav a kvalitu srsti,
 • poskytuje hydratáciusuchým a popraskaným labkám
 • zmenšuje svrbenie
 • ako prípravok na šetrné odčervenie parazitmi
 • pri pečení domácich zvieracích pochúťok

Záver

Kokosový olej môžete používať ako zdravú a výživnú náhradu pri varení, v kozmetike či antibakteriálnych prípravkoch. Dokonca vás ochráni pred otravnými komármi či slnečným žiarením.

Vyrába sa z kokosových orechov, najlepšou formou je extra panenský kokosový olej, ktorý sa lisuje za studena, čo mu dodáva najvyššiu kvalitu a najlahodnejšiu arómu.

Takisto obsahuje aj veľa vitamínov, výživných látok a antioxidantov, takže sa skvelo hodí pri chudnutí, či ako rýchly zdroj energie.

 

4/5 - (1 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denisa Neuschlová
Denisa Neuschlová
Milujem zdravý životný štýl a šport každého druhu. Rovnako, ako návštevníci efitka, aj ja sa snažím týmito pravidlami riadiť. Skvelým pomocníkom na tejto ceste sú tipy a rady, návody a odporúčania, ktoré pre vás píšem.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.