DomovVýživaVýživové doplnkyKolagén pre ženy: 5 najlepších produktov (na pleť, nechty a vlasy)

Kolagén pre ženy: 5 najlepších produktov (na pleť, nechty a vlasy)

Keď sa povie kolagén pre ženy a jeho výhody, často si ho spojíme s mytológiou typu „fontána mladosti“. Poznáte to – krásna pleť, dlhé vlasy, pevné nechty.

Otázkou je, či dokáže kolagén aj niečo viac ako len zlepšiť zdravie pokožky, vlasov a nechtov?

Správny typ kolagénového doplnku má potenciál zlepšiť ženské zdravie ďaleko za hranice vzhľadu. Kolagén pre ženy má tiež tendenciu byť cielenejší ako u mužov, pretože interaguje s hormónmi a zdravím kostí.

V dnešnom článku vám predstavíme nielen vynikajúce kolagénové prípravky pre ženy a ich výhody, ale pôjdeme aj nad rámec aktuálnych benefitov a hlbšie preskúmame, ako kolagén môže zlepšiť zdravie žien, keď starnú.

Najlepší kolagén pre ženy

Čo je kolagén a prečo je dôležitý

Kolagén je proteín, ktorý naše telo prirodzene produkuje prostredníctvom aminokyselín. Vo veku 25 rokov sa však produkcia kolagénu drasticky spomalí. To je dôvod, prečo sa naše kosti, kĺby a pokožka začínajú cítiť „staršie“ v polovici dvadsiatky.

Kolagén možno považovať za štrukturálnu podporu tela. Pomáha chrupavke tlmiť kĺby, podporuje pevnosť kostí a priaznivo vplýva na zdravie pokožky a celého organizmu.

Hlavnou úlohou kolagénu je poskytnúť štruktúru, silu a podporu celému telu.

Špecifické úlohy kolagénu zahŕňajú:

 • pomáhať vytvárať fibroblasty v dermis (stredná vrstva kože), čo pomáha rastu nových buniek
 • hrať úlohu pri nahrádzaní odumretých kožných buniek
 • poskytovať ochranný obal pre orgány
 • dodávať pokožke štruktúru, pevnosť a pružnosť
 • napomáhať zrážaniu krvi

Zoznam výhod kolagénu rastie každým dňom. Najnovším prírastkom je hormonálne zdravie. Vedecká literatúra naznačuje, že kolagén má v súčasnosti dobre zdokumentované účinky na tri hormóny a medzi nimi aj na estrogén, najdôležitejší ženský hormón.

Žena drží tabletku a pohár vody

Teraz, keď sme si vysvetlili, čo je kolagén a prečo je dôležitý, poďme sa pozrieť na výhody suplementácie kolagénu pre ženy.

Je dôležité poznamenať, že kolagén môže byť produkovaný iba živočíšnymi zdrojmi.

Väčšina kolagénových doplnkov pochádza z rýb, kurčiat alebo kráv, ale môžu pochádzať takmer od akéhokoľvek cicavca. To znamená, že neexistujú žiadne zdroje vegánskeho kolagénu na rastlinnej báze.

Dobrou správou je, že ak ste vegán, stále môžete podporiť prirodzenú produkciu kolagénu v tele konzumáciou určitých potravín s vysokým obsahom antioxidantov.

Inca Collagen

 • prémiový 100% čistý morský kolagén bez aditív
 • overený zdroj zložiek
 • kolagén typu I – hrá hlavnú úlohu pri hojení rán, podporuje zdravie pokožky, vlasov a nechtov, pôsobí priaznivo pri osteoartritíde a skleodermii
 • kolagén typu II – pôsobí priaznivo pri autoimunitných ochoreniach alebo pri diagnostikovanej aj nediagnostikovanej chronickej bolesti kĺbov. Má schopnosť znížiť systémový zápal a zapnúť kolagénové gény.
 • kolagén typu III – môže prospievať črevám, svalom, krvným cievam a ženskému reprodukčnému systému.
 • denné dávky balené jednotlivo pre maximálne zachovanie účinnosti

Kolagén pre ženy a jeho 5 prekvapivých benefitov

Existuje množstvo štúdií, ktoré odhaľujú výhody kolagénových doplnkov, pokiaľ ide o pokožku, nechty a vlasy. Sila kolagénu toho však dokáže oveľa viac. Pravidelné užívanie kolagénových doplnkov je skutočne prospešné pre celkové zdravie – zvnútra aj zvonka.

Tu je päť trochu prehliadaných (a prekvapivých) výhod kolagénu pre ženy.

Žena s vypracovanou postavou

1. Kolagén môže podporovať rast svalovej hmoty

Ako starnete, môžete si všimnúť, že nie ste schopní budovať svaly (alebo sa „dostať do formy“) tak ľahko, ako kedysi. Môžete dokonca začať strácať svalovú hmotu.

Čiastočným dôvodom môže byť to, že 1-10% našich svalov je tvorených kolagénom. Ak neprodukujeme dostatok kolagénu, telo uprednostňuje svoje iné, dôležitejšie časti na podporu, napríklad životne dôležité orgány.

Každodenné cvičenie zmiešané so zdravou dávkou kolagénu dokáže podporiť zdravie svalov.

Niektoré štúdie tiež naznačujú, že pridaný kolagén by mohol potenciálne zvýšiť ďalšie svalové proteíny, ako je kreatín.

Kreatín sa prirodzene nachádza v našich svalových bunkách a doáva svalom energiu na pohyb.

To, že telo prirodzene vytvára viac kreatínu, je skvelá vec. Týmto spôsobom môžu mať svaly viac energie, môžete posilniť funkciu buniek a podporiť rast svalovej hmoty.

Ako žena sa možno nesnažíte zväčšiť ich objem, ale štíhle a tónované svaly môžu pomôcť regulovať index telesnej hmotnosti oveľa jednoduchšie. So silným základom čistého svalstva ste schopní dosiahnuť a udržať si zdravú váhu.

Viac svalov zvyšuje kalórie, ktoré spálite už len pri každodenných činnostiach – a dokonca aj počas odpočinku – takže bude pre vás ešte jednoduchšie udržať si váhu bez príliš veľkého úsilia.

Ženské nohy na váhe

2. Kolagén môže pomôcť pri chudnutí a udržiavaní hmotnosti

Aj keď ste spokojní so svojou súčasnou hmotnosťou a nesnažíte sa zhodiť žiadne kilá, kolagén vám môže pomôcť udržať si váhu, na ktorej ste.

Hlavným dôvodom, prečo je kolagén, alebo vo všeobecnosti vysokoproteínová diéta účinná pri chudnutí, je ten, že nám pomáha cítiť sa po jedle sýtejšie. Štúdie korelácie medzi kolagénom a úbytkom hmotnosti ukázali, že po konzumácii kolagénových doplnkov existuje potenciál na zvýšenie hormónu sýtosti v našom tele.

Hormóny sýtosti spôsobujú pocit „plnosti“ alebo uspokojenia po jedle.

V podstate oznamujú nášmu mozgu, že už nie sme hladní. Vďaka tomu je pre nás oveľa jednoduchšie držať sa udržateľného životného štýlu a zdravej výživy.

Používanie kolagénu na chudnutie môže byť trochu zložité a je dôležité sledovať jeho príjem. Ako pri každej zmene stravy, aj tu existujú obmedzenia. Ak konzumujete príliš veľa bielkovín, môžete v skutočnosti pribrať.

Ak máte pochybnosti, poraďte sa so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu.

Colla Pink – BeastPink

Colla Pink kolagén

 • funkčný beauty nápoj bez pridaného cukru
 • obsahuje hydrolyzovaný kolagén vo forme peptidov RunCollg, kyselinu hyalorúnovú, selén, zinok, vitamíny A, B2, B3 a B7 a extrakt z hroznových jadier
 • podporuje zdravie pohybového aparátu, vlasov, nechtov aj pokožky
 • podporuje imunitný systém
 • má priaznivý vplyv na reprodukčné a kognitívne funkcie
 • chráni bunky pred oxidačným stresom
 • dostupný v štyroch lahodných príchutiach

3. Kolagén pre ženy môže priaznivo pôsobiť pri nízkej produkcii estrogénu

Ženská hormonálna domácnosť sa mení s rôznymi životnými udalosťami, či už je to tehotenstvo, pôrod alebo menopauza. Pokiaľ ide o zdravie žien, najdiskutovanejším hormónom je estrogén. Pomáha zvládať úzkosť, nálady a dokonca aj spánkový cyklus. Je to tiež hlavný reprodukčný hormón.

Ale, ako vieme, produkcia estrogénu sa časom znižuje, najmä po menopauze. Tieto zmeny môžu so sebou priniesť celý rad každodenných rozdielov v nálade a celkovom zdraví.

Po menopauze (ktorá nastáva v priemere vo veku 52 rokov) môže pokles estrogénu spôsobiť zmeny v zdraví kože a kostí, spolu s mnohými ďalšími zdravotnými problémami.

Niektoré štúdie naznačujú, že pokles estrogénu, keď ženy starnú, je priamo spojený s poklesom produkcie kolagénu. Keď sa koža stáva tenšou, kosti sú krehkejšie a ostatné orgány sa snažia udržať vysokú hladinu tkaniva, je zrejmé, že kolagén hrá obrovskú úlohu v tom, ako starneme.

Ak sú hladiny estrogénu a produkcia kolagénu prepojené, potom kolagén pre ženy môže byť nevyhnutný pre udržanie zdravia, keď už nie sú schopné produkovať estrogén.

Staršia dáma cvičí

4. Kolagén poskytuje podporu kostí po menopauze

Po menopauze je u žien väčšia pravdepodobnosť zhoršenia stavu kostí. Našťastie kolagénové doplnky môžu špecificky pomôcť.

Všetky kosti – či už ste muž alebo žena – sú tvorené kolagénom. Takže ako sa produkcia estrogénu a kolagénu s vekom znižuje, kostná hmota tiež stráca na kvalite.

Chátranie stavu kostí je obzvlášť nebezpečné, pretože môže viesť k osteoporóze a dokonca k častým zlomeninám. Na podporu rastu kostí alebo stabilizáciu kostnej štruktúry môže byť kolagén pre ženy po menopauze nevyhnutný.

Slabé kosti sú priamo spojené s nízkou hustotou minerálov v krvi v samotných kostiach. Staršie ženy si môžu udržať, alebo dokonca zlepšiť hustotu kostných minerálov v krvi pomocou kombinovanej podpory doplnkov kolagénu a vápnika.

Beauty Elixir Caviar Collagen práškový – Fitness Authority

Beauty Elixir

 • hydrolyzovaný kolagén pre ženy z oblasti nutri-kozmetiky
 • zlepšuje elasticitu, pevnosť a hustotu pokožky
 • ponúka jedinečné zloženie: rybí kolagén Peptan® F, extrakt z plodov malpighia glabra L (acerola), vitamín C, kyselina hyalorunová, zinok, kaviárový extrakt, vitamín B6, selén, biotín
 • originálna chuť Pinacolada alebo Fruit Punch
 • forma dobre rozpustného prášku
 • jedno balenie vystačí na 30 dní

5. Kolagén môže pomôcť zdraviu čriev

Ako už bolo spomenuté, zmeny hladín hormónov ovplyvňujú celkovú hustotu tkaniva a zdravie orgánov. Dôvod, prečo existuje silné spojenie medzi zdravím čriev a kolagénom, je ten, že kolagén tvorí približne 90 % spojivových tkanív.

U žien sa môže stav trávenia začať zhoršovať s vekom v dôsledku extrémnejšieho poklesu produkcie kolagénu.

Kolagén pre ženy môže poskytnúť extra podporu tráviacemu systému. Mohol by byť obzvlášť užitočný pri riešení porúch, ako je syndróm presakujúceho čreva.

Syndróm priepustného čreva sa vyskytuje, keď výstelka čriev už nedokáže udržať svoju štruktúru a začne sa rozpadať. To môže spôsobiť, že toxíny a živiny skutočne „uniknú“ von do tela namiesto toho, aby sa absorbovali alebo ním prešli.

Kolagén pomáha budovať mäkké tkanivá, ktoré tvoria črevnú stenu a žalúdok. Obsahuje veľké množstvo aminokyselín, ako je glycín, glutamín a prolín. Tieto aminokyseliny pomáhajú podporovať zdravé spojivové tkanivá v orgánoch.

Collagen – Biotech USA

Collagen Biotech USA

 • doplnok výživy vo forme rozpustného prášku
 • bez lepku a pridaného cukru
 • obsahuje 88% hydrolyzovaného hovädzieho kolagénu
 • vitamín C – prispieva k tvorbe vlastného kolagénu v organizme
 • kyselina hyaluronováredukuje bolesti kĺbov, hydratuje a omladzuje pokožku, hojí rany
 • vitamín E – ochrana buniek pred oxidačným stresom
 • bez lepku a pridaného cukru

Najlepší kolagén pre ženy

Teraz, keď sme si ozrejmili výhody kolagénu, je dôležité nájsť správny typ, ktorý vám tieto benefity skutočne poskytne.

Existuje mnoho rôznych typov kolagénových doplnkov a je dôležité vedieť, ktorý z nich je pre vaše ciele najlepší.

Ak prijmete kolagénové proteíny, ktoré sú príliš veľké na to, aby ich vaše telo úplne absorbovalo, nedosiahnete veľmi pozitívne výsledky a môžete dokonca zažiť určité gastrointestinálne ťažkosti.

Aby ste zabezpečili, že kolagén bude účinný a stráviteľný, mali by ste hľadať hydrolyzovaný kolagén. Keď kolagén prejde hydrolýzou, rozmer molekuly je dostatočne malý, aby sa sa dostal cez póry žalúdka, čím sa uľahčí trávenie. Telo nemusí vynaložiť veľa úsilia, aby strávilo stráviť tieto malé molekuly, vďaka čomu sa ľahko absorbujú a distribuujú do celého tela.

Kolagén + Vitamín C – OstroVit

Collagen + Vitamin C

 • kombinácia hydrolyzovaného hovädzieho kolagénu a vitamínu C
 • prispieva k zdraviu kostí, chrupaviek, ciev, pokožky aj zubov
 • posilňuje imunitu
 • chráni bunky pred oxidačným stresom
 • podporuje vlastnú tvorbu kolagénu
 • redukuje vyčerpanie a únavu
 • stimuluje látkovú premenu

Záver

Ak začnete užívať kolagénový doplnok, ktorý pre vás skutočne funguje, zdravotné prínosy budú pozoruhodné. Všimnete si zlepšenie digestívneho zdravia, prílev energie a vyváženú hormonálnu domácnosť aj po tom, čo hladiny estrogénu vekom klesnú.

Či už máte obavy o hustotu svojich kostí, chcete si udržať zdravú váhu alebo len chcete zvýšiť príjem bielkovín, kolagénový proteín vám môže pomôcť dosiahnuť vaše zdravotné ciele.

Zdroje informácií:

4.5/5 - (18 hlasov)

1 komentár

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Georgina Tašká
Georgina Tašká
S láskou k písanému slovu a aktívnemu životu spájam tieto dve vášne a snažím sa vytvárať pútavý a informatívny obsah, ktorý motivuje a inšpiruje čitateľov k zmene životného štýlu. Verím, že slová majú moc podnietiť zmenu a transformovať životy.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.