LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaVýživové doplnkyQuercetin: Čo je to kvercetín? + (účinky)

Quercetin: Čo je to kvercetín? + (účinky)

Zaraďujete do vášho jedálnička superpotraviny? Ak áno, možno ste už počuli, že mnohé z nich obsahujú práve quercetin.

Quercetin, po slovensky nazývaný aj kvercetín je druh antioxidantu, konkrétne flavonoidu, ktorý sa nachádza v niektorých farebných potravinách. Prečo práve vo farebných? Jedná sa totiž aj o rastlinný pigment, ktorý spôsobuje tmavé zafarbenie ovocia či zeleniny.

V tomto článku si priblížime, čo je kvercetín a aké účinky môže mať na náš organizmus.

Čo je to kvercetín?

Kvercetín je prírodný flavonoid, ktorý patrí medzi polyfenoly. Flavonoidy sú v rastlinách istými chemikáliami, ktoré sa nazývajú aj fytonutrienty a ponúkajú široké spektrum zdravotných výhod.

Keďže si naše telo nedokáže kvercetín vyrobiť samo, je potrebné ho prijať do tela vyváženou stravou či doplnkami výživy.

Nachádza sa v rôznych druhoch farebného ovocia a zeleniny, ako napríklad v bobuľovitom ovocí, citrusových plodoch, červenej cibuli, jablkách,… Tento prírodný antioxidant zo stravy prijímame najčastejšie. Jeho výhodou je aj to, že sa neničí tepelnou úpravou ani zamrazovaním potravín.

Priemerná denná dávka quercetinu predstavuje cca 15 mg. Ak chcete jeho príjem zvýšiť, okrem prírodných zdrojov je dostupný aj vo výživových doplnkoch.

Quercetin účinky na náš organizmus

Jeho výrazná farba je len malým náznakom jeho pestrej palety zdravotných výhod. Quercetin patrí k silným antioxidantom, antihistaminikom a bojovníkom proti voľným radikálom.

Prečo je jeho príjem pre nás dôležitý a aké zdravotné problémy nám pomáha riešiť?

Quercetin ako prírodné antihistamínikum

Histamín je chemická látka, ktorá spúšťa alergické reakcie. Quercetin sa podľa istej štúdie ukázal ako schopný stabilizátor uvoľňujúceho histamínu, čím zmierňuje jeho účinky v tele. Toto prírodné antihistaminikum vám tak môže pomôcť pri príznakoch alergií, akými sú kýchanie, slzenie a svrbenie očí, nádcha a podobne.

Protizápalové účinky

Z ďalšej známej štúdie sa zas dozvedáme, že kvercetín je úspešný v boji proti zápalu v tele. Opakované a chronické zápaly sú pre naše telo škodlivé, nakoľko môžu prispieť k iným zdravotným ochoreniam. Vďaka tomu, že quercetin bojuje s voľnými radikálmi v tele nás môže pomôcť ochrániť pred opakujúcimi sa zápalovými procesmi.

Môže pomôcť znížiť riziko vzniku rakoviny

Tým, že má kvercetín antioxidačné účinky môže mať pozitívny vplyv v boji proti rakovine či ešte pred jej vznikom.

Dôkazom môže byť istá štúdia, v ktorej sa zistilo, že kvercetín môže inhibovať rast mnohých typov nádorov a je netoxický.

Zlepšuje imunitu a pomáha predchádzať infekcií

Kvercetín má údajne antibakteriálne vlastnosti, ktoré sú účinné proti takmer všetkým typom baktérií. Okrem toho, tým, že sa nachádza najmä v ovocí a zelenine si jeho príjmom podporíte aj váš imunitný systém.

Môže podporiť zdravie srdca

Kvercetín je známy svojou schopnosťou znižovať zápaly v tele i oxidačný stres. Konzumácia ovocia a zeleniny s obsahom tohto flavonoidu je spojená s nižším rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení najmä vďaka jeho vplyvu na vysoký krvný tlak.

Výskum ukázal, že suplemnentácia kvercetínom významne znížila krvný tlak.

Ochrana mozgu

Quercetin sa preukázal aj v spojitosti s potenciálnymi účinkami pri ochrane mozgu pred neurodegeneratívnymi ochoreniami, akými je napríklad Alzheimerová choroba.

Vybrali sme pre vás TOP 5 produktov

Kvercetín – GymBeam

 • Obsahuje extrakt z jerlínu japónskeho
 • V jednej dávke (2 kapsuly) prijmete 475 mg kvercetínu
 • Vhodný aj pre vegánov
 • Cena/kvalita
 • V balení 90 kapsúl

Kvercetín Gymbem je vyrobený z extraktu jerlínu japonského. Doplnok nájdete vo forme praktických kapsúl. Prijímaním doplnku s obsahom kvercetínu môžete pomôcť chrániť bunky pred oxidačným stresom, zamedziť negatívnemu pôsobeniu škodlivých látok a podporiť celkovú vitalitu organizmu.

V balení nájdete 90 kapsúl. Odporúčaná denná dávka predstavuje 2 kapsule. V jednej dennej dávke tohto produktu prijmete 475 mg účinnej látky. Má čisto rastlinný pôvod a je tak vhodný i pre vegánov.  

Kvercetín s bromelaínom – NOW Foods

 • Praktické spojenie kvercetínu a bromelaínu
 • Vhodný pre športovcov a aktívnych ľudí
 • Vo forme kapsúl
 • V balení 120 kapsúl
 • V jednej dávke prijmete 800 mg quercetin a 165 mg bromelaínu
 • Vhodné pre vegánov

Doplnok výživy Quercetin s bromelaínom od NOW Foods patrí síce do vyššej cenovej kategórie, no prináša funkčnú kombináciu týchto dvoch látok, ktoré vám môžu pomôcť so starostlivosťou o zdravie a celkovú vitalitu organizmu.

Obsiahnutý kvercetín patrí medzi antioxidanty, ktoré môžu bojovať s oxidačným stresom a voľnými radikálmi. Druhou látkou v zložení je bromelaín, tráviaci enzým, ktorý prirodzene nájdete v ananáse. Jeho užívaním si môžete zlepšiť vaše trávenie. O jeho výhodách sa dozviete aj v našom článku Bromelaín.

Tento doplnok je dostupný vo forme praktických kapsúl. V balení je ich 120, čo vám vydrží cca na 2 mesiace. Z jednej dávky, ktorá predstavuje 2 kapsuly, prijmete 800 mg kvercetínu165 mg bromelaínu. Produkt je vhodný aj pre vegánov.

BrainMax Quercetin powder

 • Prášková forma
 • Balenie na cca 20 dávok
 • Jednoduchá konzumácia
 • Pre osoby s alergiou či oslabeným imunitným systémom
 • Bez aditív a konzervantov

Ak nie ste fanúšikom doplnkov stravy vo forme kapsúl, máme pre vás riešenie. Quercetin BrainMax je vo forme prášku, s ktorým si doplníte hladinu kvercetínu v tele rýchlo a pohodlne.

Ocenia ho nielen alergici, ale aj ľudia, ktorí si chcú posilniť svoj imunitný systémochrániť telo pred voľnými radikálmi. Tento quercetin pochádza z rastliny Sophora japonica, inak aj jerlín japonský.

Odporúčaná denná dávka je do max. 1g prášku kvercetínu. Prášok umiestnite pod jazyk na cca dve minúty. Pre lepšiu vstrebateľnosť ho môžete doplniť aj vitamínom C. Produkt je bez aditív a konzervantov.

Jamieson Kvercetín 500 mg

 • Quercetin s vitamínom C
 • Vo forme tabliet
 • V jednej tablete 500 mg kvercetínu a 250 mg vitamínu C
 • Stačí 1 tableta denne
 • Prispieva k správnej funkcii psychiky, imunity
 • Ochrana buniek pred oxidačným stresom

Quercetin Jamieson je doplnok s obsahom kvercetínu v kombinácií s vitamínom C. Prípravok je vo forme tabliet. Každá tableta obsahuje 500 mg kvercetínu (dihydrát) a 250 mg vitamínu C. Odporúčané dávkovanie predstavuje 1 tabletu denne prijať ideálne s jedlom.

Tento doplnok stravy vám môže pomôcť prispieť k správnemu fungovaniu imunitného systému, k správnej funkcii psychiky, k zníženiu vyčerpania a k ochrane buniek pred oxidačným stresom.

Greenfood quercetin 90 kapsúl

 • Koncentrovaný kvercetín
 • 90 tabliet v balení
 • V 2 kapsulách sa nachádza 500 mg kvercetínu
 • Podpora proti alergickým reakciam
 • Podpora imunitného systému

Ak hľadáte kvalitný doplnok stravy s obsahom kvercetínu, dobrou voľbou môže byť aj Quercetin Greenfood Nutrition. Balenie obsahuje 90 kapsúl s vysoko koncentrovaným extraktom kvercetínu zo stromu Sophora japonica.

Kvercetín vyhľadávajú ľudia ktorí potrebujú podporiť imunitný systém, zbaviť sa alergických reakcií či pomôcť telu vyrovnať sa so zápalom. Aby ste dosiahli odporúčanú dennú dávku 500 mg, užívajte denne 2 kapsuly.

Dávkovanie kvercetínu

Vysoké koncentrácie kvercetínu ponúkajú aj bežne prijímané potraviny, ako napr. cibuľa (300 mg/kg čerstvej hmotnosti), jablká (21-72 mg/kg), kel (100 mg/kg), červené víno (4-16mg/l) a zelený a čierny čaj (10-25 mg/l).

Quercetin je však k dispozícií aj ako doplnok výživy, kedy sa jeho dávka pohybuje od 500 mg denne až k 1000 mg denne (pri závažnejších ochoreniach).

Doplnky s obsahom kvercetínu sú často v spojení s bromelaínom alebo s vitamínom C, ktorý dokáže pomôcť telu so vstrebateľnosťou.

Kvercetín užívajte vždy podľa informácií v príbalovom letáku. Ak trpíte nejakým ochorením, prípadne ste tehotná, poraďte sa pred jeho užívaním s lekárom.

 

Prírodné zdroje quercetinu

Okrem toho, že quercetin nájdete vo forme výživového doplnku, do svojho tela ho môžete prijať aj čisto prírodnou formou.

Quercetin sa prirodzene nachádza v mnohých rastlinných potravinách, najmä vo vonkajšej vrstve alebo v šupke.

Dobré zdroje quercetinu:

 • Paprika – žltá a zelená
 • Cibuľa – najmä červená
 • Rajčiny – istá štúdia
 • Jablká – červené a zelené
 • Hrozno – tmavé odrody
 • Čerešne
 • Brokolica
 • Špenát
 • Bobule – všetky druhy, ako sú brusnice, čučoriedky či maliny
 • Citrusové ovocie – pomaranče, grepy
 • Zelený a čierny čaj
 • Červené víno

quercetin

Záver

Quercetin je taký malý prírodný dar, ktorý môžeme jednoducho prijímať zo svojej každodennej stravy. Nachádza sa v mnohých druhoch ovocia a zeleniny a jeho konzumácia je relatívne bezpečná. Jeho antioxidačné vlastnosti, schopnosť znižovať zápal, či antihistaminikové účinky ho robia významným prvkom pre náš organizmus.

Ako doplnok sa zdá byť vo všeobecnosti bezpečný s malými alebo žiadnymi vedľajšími účinkami. V niektorých prípadoch môže užívanie viac ako 1 000 mg kvercetínu denne spôsobiť mierne nežiadúce účinky, ako sú bolesti hlavy, bolesti žalúdka alebo pocity mravčenia.

Máte už skúsenosti s kvercetínom?

 

4.9/5 - (18 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Jarošová
Dominika Jarošová
Chvíľu mi trvalo, kým som si k športu ako malá našla cestu. Dnes si už však život bez neho neviem predstaviť. Preto si popri tvorbe článkov a grafiky vždy vo voľnom čase zabehám či zacvičím. Keďže milujem prírodu, najradšej vybehnem do lesa so psíkom alebo na turistiku. Pravidelne sa vzdelávam v oblasti športu a zdravej výživy, nakoľko naše telo je hlavne náš výtvor a treba sa oň patrične starať. Rada by som nadobudnuté poznatky predstavila aj vám.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.