LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovPR článokKontaktné šošovky pre športovcov

Kontaktné šošovky pre športovcov

Chyby zraku sú v dnešnej dobe čím ďalej rozšírenejším problémom. Okuliare na diaľku či na blízko potrebuje veľké množstvo ľudí. Znamená to však, že by sa mali vzdať obľúbených športových aktivít, pri ktorých okuliare často prekážajú? V žiadnom prípade. Športovať bez obmedzenia je možné s pomocou kontaktných šošoviek.

Aj keď pre bežné denné nosenie dávate prednosť štýlovým okuliarom, výhody, ktoré pri športovaní ponúkajú šošovky v porovnaní s dioptrickými okuliarmi, sú nesporné. Či už športujete rekreačne alebo na vrcholovej úrovni, vďaka kontaktným šošovkám môžete dosahovať rovnako skvelých výkonov ako športovci s úplne zdravými očami. Šošovky ponúkajú prirodzene ostré videnie, jasné zorné pole je oveľa širšie ako u okuliarov a aj celkový komfort je s okuliarmi neporovnateľný.

Výhody kontaktných šošoviek pri športe

Kontaktné šošovky prinášajú svojim užívateľom celý rad výhod, a to nielen pri športe. Počas aktívneho pohybu sa ich pozitívne aspekty ešte znásobujú.

  • Voľné zorné pole – Šošovky poskytujú široké, ničím nerušené zorné pole. Rámy okuliarov môžu prekážať a z určitého uhla blokovať výhľad. Môžu tiež čiastočne skresľovať obraz a dianie v okolí. To so šošovkami nehrozí. Úplný, jasný rozhľad umožňuje rýchlejšie reagovať na pohybujúce sa predmety a ostatných hráčov.
  • Lepšie periférne videnie – Kontaktné šošovky, posadené priamo na očiach, nijako nebráni periférnemu videniu. Väčšina okuliarov na predpis má relatívne malé, ploché šošovky a malé rámčeky, ktoré naopak dokonalé periférne videnie nezaručujú, čo môže byť u rady športov problém. Riešením môžu byť špeciálne športové okuliare s veľkými šošovkami, ktorých nosenie však pri určitých aktivitách nie je ideálne.
  • Stabilnejšie videnie – Pri behu či rade ďalších rýchlych pohybov sa rámčeky okuliarov mierne pohybujú na tvári. Ich skĺzavanie či hrozba spadnutie odvádza pozornosť od výkonu. To u kontaktných šošoviek nehrozí. Tie oveľa stabilnejšie držia na svojom mieste.
  • Nižšia pravdepodobnosť zahmlenia alebo zašpinenia – Kontaktné šošovky nemajú takú tendenciu reagovať na poveternostné podmienky a zmeny prostredia ako okuliare. Vďaka ochrane v podobe očných viečok, ktoré ich užívateľ inštinktívne zatvára, zostávajú čisté i pri športoch v bahnitom teréne.
  • Menšia šanca na zranenie – Pri tvrdom náraze športovým vybavením či pri strete so súperom sa môžu rámy okuliarov zlomiť, sklenené šošovky sa môžu rozbiť a môže tak dôjsť k poraneniu očí a tváre. To sa u šošoviek nestane.
  • Lepšia kompatibilita s ochranným športovým vybavením – U športov, pri ktorých je povinné nosenie ochrannej pokrývky hlavy či ochranných okuliarov, nezasahujú kontaktné šošovky žiadnym spôsobom do usadenia a upevnenia danej pomôcky, ani neznižujú pohodlie pri nosení bezpečnostného vybavenia.

Výber vhodných kontaktných šošoviek pre športovú aktivitu

Ak pre bežné každodenné aktivity radšej nosíte okuliare, a šošovky si kvôli spomínaným výhodám nechávate predpísať hlavne ako skvelú alternatívu pre korekciu chýb zraku pri aktívnom pohybe, najlepšou voľbou budú zrejme jednodňové kontaktné šošovky.

Jednodňové, jednorazové kontaktné šošovky nevyžadujú žiadnu údržbu, nie je ich treba čistiť a ukladať cez noc do roztokov na šošovky.

Pred športovou aktivitou je nasadíte a po nej jednoducho zahodíte.

Profesionálni športovci, ktorí prakticky denne dlhé hodiny trénujú, možno ocenia šošovky na opakované použitie, ale bežný užívateľ väčšinou nešportuje 7 dní v týždni.

Nové balenie jednodenných šošoviek je tak potreba iba v deň, kedy máte na programe aktívne športové vyžitie.

Na trhu existuje široká ponuka šošoviek od rôznych výrobcov. Medzi špičkové jednodňové kontaktné šošovky patria napríklad Acuvue Oasys 1-Day od spoločnosti Johnson & Johnson. Ich vlastnosti zaručujú vysokú hydratáciu očí, dôležitú pre maximálne pohodlie pri nosení.

Podporte svoje športové výsledky dokonalú víziou bez obmedzenia, ktorú vám poskytnú kontaktné šošovky.

Ohodnoťte článok

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.