Korzet na chudnutie nie je novodobý trend či výstrelok dnešnej módy, no s obľubou ho nosili už v dávnej histórií. Ako pomôcka na tvarovanie pásu slúžil ženám už od nepamäti, dnes sú korzety na chudnutie vyhľadávanou pomôckou využívanou pri cvičení a chudnutí.
Korzet predstavuje odev z flexibilnej látky, ktorá je zosilnená kovovými kosticami, ktoré slúžia k tomu, aby dopomohli korzetu zoštíhliť váš pás a vytvarovať vaše boky.
Klasické korzety sa zvyčajne sťahujú šnúrkami či kovovými úchytkami. V prípade sťahovacích pásov musia výrobcovia dbať na pohodlie a funkčnosť, preto majú tieto modely väčšinou zapínanie na suchý zips.
Obsah článku
Obľúbené fitness korzety
História korzetov
Korzety neboli iba výhradnou výsadou žien, ale v svojej obľube ich mali aj muži. Korzety boli obľúbeným módnym doplnkom od 16. do začiatku 20. storočia, hoci odevy podobné korzetom sa objavili už v roku 1600 pred Kristom.
Dnešný tvar korzetu sa vyvíjal s dobou, pričom sa striedali dlhšie a kratšie varianty. Dlhšie varianty skvelo zakrývali boky, kratšie verzie sa sústredili na tvarovanie pásu.
Korzety boli účinným nástrojom na tvarovanie tela do výrazných siluet, čo spôsobilo vznik pochybností o jeho pozitívnom vplyve na ženské telo.
Diskusie o tom, že korzet na chudnutie poškodzuje zdravie žien, vyvrcholili v 19. storočí počas najväčšej slávy nosenia korzetov. Lekári obviňovali korzety z chorôb dýchacích ciest, deformácií rebier, poškodenia vnútorných orgánov, vrodených chýb a potratov.
Niektorí naopak nosenie korzetov schvaľovali, pretože podľa nich korzety z elastickejších materiálov pomáhali telu podopierať sa. V tomto období boli korzety dostupné v rôznych dĺžkach, cenách a nosili ich ženy z vyššej a strednej vrstvy, neskôr aj ženy z robotníckej triedy.
Dnes sú korzety obľúbeným prvkom módnych prehliadok, nájdete ich aj v obchodných módnych reťazcoch či ako pomôcku na cvičenie a zoštíhlenie postavy.
Čo je to sťahovací pás a ako funguje
Myšlienka použiť odev na tvarovanie pásu nie je žiadnou novinkou. O tento efekt sa snažili ženy už v minulosti, kedy sa sústredili na dosiahnutie čo najmenšej veľkosti pásu.
Dnes sú zoštíhľujúce korzety propagované rôznymi influencermi a celebritami, ktorí sľubujú dokonale vytvarovaný pás na počkanie.
Sťahovací pás alebo korzet na chudnutie je odev podobný ako tradičný korzet na chrbát, ktorý je zvyčajne vyrobený z elastického materiálu.
Korzety na chudnutie majú často pásik na suchý zips, ktorý sa dá pripnúť okolo pása, alebo háčik a očká v štýle podprsenky, ktoré sa dajú postupne utiahnuť.
Sťahovacie pásy sú vyrobené z rôznych materiálov, v rôznych veľkostiach a farebných odtieňoch. Tieto korzety sa nosia tesne obopnuté okolo pásu a svojmu majiteľovi sľubujú zoštíhľujúci a tvarujúci efekt.
Ako sťahovací pás funguje v praxi?
Podľa odborníkov môže pri nosení sťahovacieho pásu dôjsť k strate hmotnosti, ide však len o stratu vody pri potení, nie o tuk. Takisto pri nosení pásu na chudnutie sa vám môže zmenšiť pás, ide však o oslabenie brušných svalov, preto brucho pôsobí štíhlejšie.
Existuje však aj niekoľko krátkodobých výhod, na ktoré sa zoštíhľujúci pás používa.
Jeho plusom je, že napomáha pri správnom držaní tela, pretože vás núti sedieť a stáť rovno. Rovnako môže nosenie pásu podporiť správnu techniku zdvíhania činky so závažiami, a to vďaka svojej rigídnej povahe.
Korzet na chudnutie – áno alebo nie?
Korzet na chudnutie existuje v našej spoločnosti už nejaký ten čas a ako sťahovací pás zažíva svoj boom práve v tomto storočí. Existuje niekoľko názorov odborníkov na nosenie pásu na chudnutie, preto by ste si mali pred jeho kúpou zvážiť všetky pre a proti.
Dočasné výhody používania zoštíhľujúceho pásu
Postava presýpacích hodín
Hlavnou výhodou pásu na chudnutie je, že jeho nosenie predstavuje rýchly a jednoduchý spôsob, ako získať vysnívanú postavu presýpacích hodín. Podľa blogu American Board of Cosmetic Surgery nejde však o trvalý aspekt, ale o dočasné riešenie.
Strata váhy
Tento efekt je takisto dočasný, pretože úbytok váhy pri nosení korzetu je spôsobený potením a stratou vody. Pri nosení korzetu môžete mať takisto menší pocit hladu, čo je spôsobené stlačením žalúdka. Nejde však o zdravý spôsob chudnutia.
Lepšie držanie tela
Máte problém s rovným držaním tela? Tak v tom prípade je pre vás nosenie podporného pásu či korzetu skvelou pomôckou.
Dôležité je ho však nenosiť príliš často, pretože opačným efektom zlepšenia držania tela môže byť oslabenie jadrových svalov, čo vedie k bolestiam chrbta a naopak k zhoršeniu držania tela.
Popôrodná podpora
Pásy na chudnutie môžu poskytnúť podporu ženám, ktorých brušné svaly sa po tehotenstve natiahli alebo stenčili. Aj v tomto prípade je to však individuálne, pretože každá žena by sa pred nosením korzetu po pôrode mala poradiť so svojim lekárom.
Nevýhody zoštíhľujúcich korzetov
Problémy s dýchaním
Ten, kto už niekedy použil korzet na cvičenie vie, že vďaka jeho pevnej štruktúre môže človeku spôsobiť ťažkosti a problémy s dýchaním. Používanie korzetu na chudnutie môže u človeka vyvolať dýchavičnosť, potenie a zvýšenú bolesť v oblasti hrudníka.
Keď cvičíte a vaša srdcová frekvencia sa zvyšuje, váš hrudník sa chce prirodzene nadýchnuť a zväčšiť svoj objem tak, aby mohol nasať viac vzduchu. Nosenie korzetu na bruchu a pod prsiami bráni tomuto prirodzenému pohybu, čo vedie k zlému dýchaniu.
Podľa American Board of Cosmetic Surgery môže nosenie sťahovacieho pásu znížiť kapacitu pľúc až o 30 – 60 %. Takisto môže v tele spôsobiť nahromadenie tekutín a zápal pľúc.
Vnútorné poškodenie orgánov
Pri nosení korzetu si musíte dávať pozor na svoje vnútorné orgány, ktoré sa môžu trvalo poškodiť. Nosenie korzetu spôsobuje stláčanie bránice konštantnou silou, čo môže mať za následok poškodenie pečene a obličiek, ktoré sa môžu posunúť do neprirodzených polôh.
Tento posun orgánov môže ovplyvniť prietok krvi a zhoršiť funkciu dotknutých orgánov. Dokonca pri nadmernom nosení sťahovacieho pásu môže postupom času dôjsť až k trvalému poškodeniu vnútorných orgánov.
Problémy s trávením
Spomínaný posun orgánov v dôsledku nosenia korzetu na chudnutie môže takisto negatívne ovplyvniť tráviace orgány ako je pažerák, žalúdok či črevá.
V tomto prípade ide o neustály tlak, ktorý je vyvíjaný na spomínané orgány a ten môže vytlačiť žalúdočnú kyselinu späť do pažeráka, čo spôsobí pálenie záhy.
Takisto ak má osoba, ktorá nosí pás na chudnutie gastroezofageálny reflux, z dlhodobého hľadiska jej môže toto nosenie spôsobiť zhoršenie existujúceho ochorenia.
Ak sa už rozhodnete do vášho cvičenia zapojiť aj pás na chudnutie, mali by ste pred jeho nosením dodržiavať pár pravidiel, aby bolo jeho nosenie účinné a bezpečné.
Vyberte si správnu veľkosť
Zle padnúci korzet vám môže spôsobiť trvalé poškodenie tela a orgánov, preto je potrebné si vybrať taký, ktorý vám dokonale sadne. V padnúcom korzete sa musíte cítiť pohodlne, nič by vás nemalo neznesiteľne tlačiť alebo vám spôsobovať bolesť.
Príliš malé korzety vám síce môžu pomôcť rýchlejšie dosiahnuť váš cieľ presýpacích hodín, idú však ruka v ruke s negatívnymi účinkami pre vaše telo.
Kvalita sa oplatí
Ak sa rozhodnete pre kúpu pásu na chudnutie, určite si priplaťte a zamerajte sa na špecializované predajne sťahovacích pásov. V týchto predajniach a e-shopoch budete mať istotu, že váš korzet je naozaj kvalitný a nijakým spôsobom nepoškodí vaše zdravie.
Korzety na chudnutie sú na rozdiel od tých módnych vyrobené z plochých a špirálovitých oceľových kostíc, plochej oceľovej výstuže a elastických príjemných materiálov tak, aby vám pri cvičení nezavadzali.
Zvykajte si naň postupne
V prípade, ak ste ešte nikdy predtým nenosili sťahovací pás, dôležité je si naň zvykať postupne.
Pre začiatočníkov sa odporúča nezapínať si alebo nešnurovať si korzet príliš tesne. Korzet si zapnite na seba tak, aby bol priliehavý, ale aby ste mohli bez problémov dýchať a hýbať sa.
Sledujte svoj pokrok
Ak chcete vidieť zmeny na svojom tele, ktoré vám korzet na chudnutie prináša, nezabudnite si váš progres pravidelne zaznamenávať. Toto meranie obvodu pásu vám pomôže udržať si perspektívu a vidieť dosiahnuté výsledky.
Zdravšia a účinnejšia alternatíva zoštíhľujúceho pásu
Sťahovací pás je dočasnou skratkou k tomu, aby ste mali na určitý čas vyformovaný pás a užšie boky. Nejde však o dlhotrvajúcu alternatívu zdravého chudnutia a úbytku hmotnosti.
Odborníci sa v tomto prípade zhodujú, že najlepším a najúčinnejším spôsobom ako schudnúť je overená klasika v podobe zdravej vyváženej stravy a pravidelného cvičenia.
Vyvážená strava pri chudnutí
Každý z odborníkov vám bude pri chudnutí odporúčať iný spôsob vyváženej stravy, no existuje niekoľko pravidiel, ktoré sa pri chudnutí a formovaní postavy oplatí dodržiavať.
O aké pravidlá ide:
- jesť pravidelne v dopredu určených množstvách tak, aby ste nepociťovali hlad,
- sledovať si svoj energetický príjem a výdaj,
- zaradiť do svojho jedálnička niekoľko druhov ovocia a zeleniny,
- piť dostatok tekutín, hlavne počas tréningu a cvičenia,
- zaradiť do stravy kvalitné chudé mäso,
- obmedziť prísun alkoholu na minimum,
- zaradiť do svojho jedálnička ryby, ktoré obsahujú minerály potrebné pre ľudské telo.
Pravidelný pohyb
Pravidelný pohyb ide ruka v ruke s vyváženou stravu a nesie so sebou niekoľko benefitov. Cvičenie a pohyb nie je vhodný len na chudnutie, ale vďaka pravidelnému pohybu si zlepšíte vašu psychiku, kondičku a imunitu.
Čo sa týka spaľovania tukov a tvarovania postavy, v tomto prípade je dôležité cvičiť pravidelne.
To znamená, že ideálne je si nájsť taký typ športu, pri ktorom vydržíte dlhodobo. Nezáleží pritom, či sa budete venovať behu, silovému cvičeniu, jóge či bicyklovaniu.
Kľúčom je pravidelnosť.
Všeobecne sa odporúča cvičiť aspoň 2 až 3 krát do týždňa. Spaľovanie tukov podporíte kardio cvičením, formovanie postavy naopak zapojením silových tréningov.
Pri tomto pravidelnom cvičení je dôležité si uvedomiť, že z celého tela chudnete rovnomerne a nie iba z konkrétnej partie.
Preto aj na vyformovaný pás a osí driek si treba jednoducho počkať.