LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaVýživové doplnkyMaca peruánska: Superpotravina s množstvom benefitov

Maca peruánska: Superpotravina s množstvom benefitov

Maca peruánska je rastlina, ktorá pochádza Peru, no vďaka svojim zdravotným prínosom a liečivým účinkom je čoraz častejšie vyhľadávaná aj v našich končinách. Môžete si ju jednoducho pridať do vášho obľúbeného smoothie, užívať ju vo forme kapsúl a tabliet, alebo si z nej urobiť chutný čaj.

Maca peruánska, teda Žerucha peruánska je svojim vzhľadom podobná reďkovke. Na svete existuje niekoľko odrôd, ktoré sa od seba odlišujú podľa farby koreňa (červená, čierna, ružová alebo žltá). Každá z týchto odrôd má iné zloženie, čo sa prejavuje aj na jej odlišnom účinku.

V tomto článku si ju kompletne rozoberieme.

Najlepšie Maca produkty

Čo obsahuje Maca paruánska a aký je jej pôvod

Maca peruánska patrí do čeľade kapustovité. Zelená časť, ktorá sa nachádza nad zemou, sa mierne podobá na aromatický petržlen alebo mrkvu. Koreň Macy, ktorý sa nachádza pod zemou, predstavuje v tomto prípade najvýživnejšiu a najúčinnejšiu časť tejto rastliny.

Koreň sa spracováva tak, že sa vysuší, a takto spracovaný ho môžete skladovať aj niekoľko rokov.

Je výživný, obsahuje niekoľko vitamínov a minerálov, má vysokú nutričnú hodnotu a liečivé účinky.

maca peruánska

Žltý koreň predstavuje asi 60 % ročnej úrody, a je najpoužívanejší a najskúmanejší spomedzi všetkých odrôd. Medzi jeho hlavné vlastnosti patrí zvyšovanie energie, zlepšenie koncentrácie a vyrovnávanie hormónov.

Červená odroda je najsladšia, predstavuje asi 25 %. Tento druh je najúčinnejší hlavne pre ženy, a to kvôli jeho priaznivým účinkom na hormonálnu rovnováhu a zdravie kostí.

Čierna Maca peruánska je najvzácnejšia zo všetkých farieb, tvorí asi 15 % ročnej úrody. Ide o najúčinnejšiu odrodu pre mužov, a to najmä pri naberaní svalov, vytrvalosti, mentálnom sústredení a zvyšovaní libida (zdroj).

Čo obsahuje Maca peruánska?

Aminokyseliny

Maca obsahuje 10 až 14 % proteínov, ktoré sú zložené z 19 aminokyselín.

Medzi najznámejšie aminokyseliny patrí napríklad:

  • arginín,
  • serín,
  • histidín,
  • kyselina asparágová,
  • kyselina glutámová,
  • glycín,
  • valín,
  • fenylalanín,
  • tyrozín,
  • treonín.

Minerály a vitamíny

Koreň Macy je bohatý na minerály, a to najmä na vápnik, draslík a železo. Obsahuje takisto aj ďalšie minerály v menšom množstve, ako napríklad fosfor, meď, mangán, zinok a ďalšie.

 

Čo sa týka vitamínov, je výborným zdrojom vitamínu C, ale rovnako obsahuje aj ďalšie vitamíny, a to B3, B2, B, B6, B12 a vitamín E.

Mastné kyseliny a rôzne rastlinné zlúčeniny

V Mace sa takisto nachádzajú aj rôzne mastné kyseliny, a to kyselina linolenová, palmitová, olejová a laurová. Rovnako obsahuje aj ďalšie rastlinné zlúčeniny, ako napríklad taníny, alkaloidy, flavonoidy a aromatické oleje.

Pôvod

Už aj z názvu je viac menej jasné, že Maca peruánska pochádza z Južnej Ameriky, konkrétne z vysokohorských nadmorských oblastí Peru a Ánd.

Domáci obyvatelia ju poznajú už vyše 2000 rokov, no až do druhej polovice minulého storočia sa Maca peruánska vyskytovala iba na jedinom mieste na svete. To miesto je náhorná plošina okolo jazera Junín, ktoré je vo výške 4000 metrov nad morom.

Vďaka veľkému záujmu sa Maca dostala postupne do celého sveta, stala sa vlajkovým produktom Peru, a dnes ju môžete kúpiť v e-shopoch a obchodoch po celom svete.

Hlavné prínosy a benefity Macy peruánskej

Maca peruánska je rastlina, ktorá je vďaka svojim významným zdravotným benefitom a afrodiziakálnym účinkom známa po celom svete.

Aké sú hlavné benefity Macy peruánskej?

Zvýšenie libida

Zvýšenia libida, plodnosti a sexuálnej výkonnosti po užití Macy patrí k najznámejším prínosom, pre ktoré je vo svete veľmi populárna. Na podporu tohto tvrdenia existuje niekoľko ľudských a zvieracích štúdií, v ktorých účastníkom podávali denné dávky Macy a placeba.

Táto štúdia preukázala zlepšenie libida pri oboch skupinách, avšak v prípade skupiny, ktorá užívala Macu, išlo o výraznejšie zvýšenie.

Zníženie erektilnej dysfunkcie

Koreň Macy by mohol byť podľa dostupných štúdií aj prínosom pre ľudí s erektilnou dysfunkciou.

Podľa dostupnej štúdie, ktorá prebehla v roku 2009, užívali všetci účastníci 2,4 g koreňa denne počas 12 týždňov.

Za tento čas vedci zaznamenali u mužov výraznejší nárast sexuálnej pohody ako pri tých, ktorí konzumovali placebo.

Maca peruánska by mohla v tomto smere takisto pomôcť aj ženám. Vedci zo štúdie z roku 2015 zistili, že koreň Macy môže pomôcť znížiť sexuálnu dysfunkciu u žien po menopauze a u tých, ktoré užívali antidepresíva.

maca peruánska

Zvýšenie energie a vytrvalosti

Niektorí športovci a kulturisti používajú Macu peruánsku ako doplnok pri cvičení, ktorý má zvýšiť výkon a energiu.

Ide tak napríklad o alternatívu pre tých ľudí, ktorým nevyhovuje kofeín ako nakopávač energie.

Aj keď v tomto bode je potrebné uskutočniť ešte niekoľko štúdií, pravdepodobne existuje niekoľko rôznych dôvodov, vďaka ktorým Maca ovplyvňuje hladinu energie v tele človeka.

Zvyšovanie plodnosti

Počas uplynulých 40 rokov sa u mužov v západnom svete znížil počet spermií približne o polovicu.

Na základe tohto zistenia by mužom mohla pomôcť štúdia, ktorá dokazuje, že užívanie Macy peruánskej vedie k zvýšeniu plodnosti u mužov.

Ide o štúdiu, ktorej sa zúčastnilo 9 zdravých mužov. Tí konzumovali rastlinu počas 4 nasledujúcich mesiacov. Po skončení tohto obdobia vedci u nich zistili zvýšenie objemu, počtu a pohyblivosti spermií.

 

Zlepšenie nálady a zníženie úzkosti

Maca obsahuje flavonoidy, o ktorých sa predpokladá, že zlepšujú náladu a zvyšuje hladinu dopamínu.

Ide pritom o štúdiu z roku 2015, ktorá zistila u žien po menopauze zníženie pocitu úzkosti a depresie.

Boj s voľnými radikálmi

Maca peruánska takisto podporuje prirodzené antioxidanty v tele, ako je glutatión a superoxiddismutáza.

Antioxidanty pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a baktériám, ktoré môžu poškodiť bunky.

Takisto týmto bojom posilňujú imunitný systém, regenerujú bunky a pomáhajú chrániť vaše srdce.

maca peruánska

Zníženie symptómov menopauzy

Počas perimenopauzy, teda v štádiu pred dosiahnutím menopauzy hladina estrogénu kolíše a spôsobuje rôzne nežiadúce príznaky, akými sú návaly horúčavy, vaginálnu suchosť, výkyvy nálady, problémy so spánkom a podráždenosť.

Na základe doterajších štúdií vedia vedci povedať, že užívanie Macy peruánskej viedlo zmierneniu symptómov menopauzy, vrátane návalov horúčavy a prerušovaného spánku.

Lepšia pamäť a učenie

Hoci ide o štúdiu vykonanú na hlodavcov, výskumníci zistili, že Maca pomohla zlepšiť pamäť a učenie u myší, ktoré mali poruchy pamäti.

Ide však o benefit, ktorý by mohol byť pri ďalších výskumoch a štúdiách skvelým pomocníkom pri boji s Alzheimerovou chorobou.

Takisto je táto rastlina veľmi obľúbená aj u rodičov v Peru, ktorí ju dávajú svojím deťom na zlepšenie učenia, koncentrácie a pamäte pri učení.

Prospieva vašim kostiam

Maca peruánska obsahuje polynenasýtené mastné kyseliny, teda živiny, ktoré sú dôležité pre zdravie vašich kostí.

Dokazuje to aj rovnaká štúdia o znížení symptómov menopauzy, ktorá hovorí, že Maca pomáha zvýšiť hustotu kostí.

Ako si pripraviť Macu peruánsku u vás doma

Maca peruánska je na trhu dostupná v rôznych alternatívach, od tabletiek a prášku, až po čaj.

Každý by si mal vybrať spôsob užívania podľa svojich preferencií, dôležité je sa pri užívaní riadiť pokynmi výrobcu.

Odporúčaná denná dávka Macy peruánskej nie je presne stanovená, odporúča sa však užívať 1,5 až 5 gramov rastliny denne. Aby sa dostavili želané účinky, rastlinu je potrebné užívať pravidelne aspoň 1 mesiac.

Dostupné formy Macy a ako si ju môžete pripraviť aj u vás doma:

Surový prášok

Surový prášok zo sušenej Macy peruánskej sa dá použiť ako prísada do pokrmov, ovocných a mliečnych nápojov. Najčastejšie sa dávkuje priloženou odmerkou.

Želatinizovaný prášok

Tento typ rastliny je tepelnou úpravou zbavený škrobu, ktorý často tvorí až 1/3 rastliny.

Týmto procesom sa zvyšuje stráviteľnosť, rovnako sa ľahšie a rýchlejšie rozpúšťa.

Kapsule a tablety

Kapsule sa ľahko prehĺtajú a nevyžadujú žiadnu špeciálnu prípravu. Ide o časovo najrýchlejšiu variantu, ktorú stačí zapiť pohárom vody.

Tablety majú podobné užívanie ako kapsuly, avšak v porovnaní s nimi majú nižšiu výrobnú a aj predajnú cenu.

Extrakt z Macy peruánskej

Obvykle ide o silnejšiu formu ako surový prášok, môže byť v rôznej koncentrácii, od ktorej závisí aj jej dávkovanie a účinnosť.

Tinktúra

Tinktúra sa pripravuje lúhovaním koreňa v liehovom extrakte, ktorej dávkovanie je 3 x denne podľa návodu. Ide o ideálnu alternatívu pre tých, ktorí nemajú v obľube prášok alebo tablety.

Čaj

Čaj z Macy môžete zaliať vrelou vodou a vylúhovať, čím získate jednoduchý horúci nápoj s blahodárnymi účinkami. Trh ponúka niekoľko zmesových čajov z Macy peruánskej, ktoré obsahujú aj iné byliny a plodiny.

Takýto mletý prášok sa môže pridať aj do kávy, kedy takúto kávu nazývame Maca coffee.

V Peru je táto rastlina súčasťou tradičnej stravy, to znamená, že domáci si ju pripravujú pečenú, praženú, ako polievku alebo kašu.

Rovnako sa používa aj na výrobu fermentovaného nápoja zvaného Maca chicha.

 

4.4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denisa Neuschlová
Denisa Neuschlová
Milujem zdravý životný štýl a šport každého druhu. Rovnako, ako návštevníci efitka, aj ja sa snažím týmito pravidlami riadiť. Skvelým pomocníkom na tejto ceste sú tipy a rady, návody a odporúčania, ktoré pre vás píšem.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.