LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessBehMaratón a jeho dĺžka - Koľko je to km? (RÝCHLA ODPOVEĎ!)

Maratón a jeho dĺžka – Koľko je to km? (RÝCHLA ODPOVEĎ!)

Ak beháte nejaký čas, pravdepodobne vám aspoň raz napadla myšlienka, že by ste vyskúšali maratón. Je to tak? V tomto článku vám odpovieme na otázku, ako dlho trvá odbehnúť maratón a tiež to, akú má maratón dĺžku. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Aký dlhý je maratón?

Nebudeme to zdržiavať, maratón je dlhý presne 42,195 km (26 míľ a 385 yardov).

Dĺžka celého maratónu je vždy presne 42 km. Priemerné časy odbehnutia maratónov sa pohybujú od niečo málo cez 2 hodiny pre profesionálnych bežcov svetovej triedy až po 8 hodín alebo viac pre začiatočníkov.

Prečo práve 42 km?

Vzdialenosť maratónu je odvodená od vzdialenosti mesta Marathon v Grécku do Atén. Táto vzdialenosť je 40 kilometrov, teda približne 25 míľ. Takýto dlhý bol aj pôvodný moderný maratón, ktorý sa prvýkrát konal v roku 1896.

Neskôr v roku 1908, keď sa konali olympijské hry v Anglicku, kráľovná Alexnadra stanovila začiatok maratónu na hrade Windsor a jeho koniec na olympijskom štadióne. Táto vzdialenosť je presne 42,195 km a stala sa novou štandardnou vzdialenosťou pre moderné maratóny.

maratón bežci

Priemerný čas odbehnutia maratónu

Ak dokončíte maratón za menej ako 5 hodín, ste v skutočne pôsobivej forme. Väčšina mužov odbehne maratón za menej ako 4,5 hodiny.

Väčšina žien odbehne za menej ako 5 hodín. Ak sa váš čas pohybuje okolo tohto času, môžete byť spokojní so svojimi výsledkami.

Podľa údajov, ktoré sa zbierali z viac ako 70 000 maratónov od roku 1986 do roku 2018, je priemerný čas odbehnutia maratónu pre bežcov v USA približne 4 hodiny a 42 minút. (Aký je priemerný čas maratónu?)

Priemerný čas u mužov je 4 hodiny a 31 minút a priemerný čas u žien je 4 hodiny a 57 minút.

Mužským svetovým rekordom na maratónskej vzdialenosti je čas 2:01:39, ktorý vytvoril Eliud Kipchoge na Berlínskom maratóne v roku 2018. Ženský svetový rekord v maratóne je 2:14:04, ktorý vytvorila Brigid Kosgeiová na maratóne v Chicagu v roku 2019.

bežci na maratóne

Ako dlho trvá polmaratón?

Polmaratón má dĺžku 21,09 km (13,1 míle).

Priemerný čas odbehnutia polmaratónu sa pohybuje okolo 2 hodín a 10 minút. Svetový rekord v polmaratóne je 57:31 a jeho držiteľom sa stal Jacob Kiplimo v roku 2021 na polmaratóne v Lisabone (Half marathon world record).

Ženský svetový rekord na polmaratóne je 1:02:52, ktorý stanovila Letesenbet Gidey na polmaratóne vo Valencii v roku 2021.

Zaujímavosti o maratóne

1. Najpomalší bežec

Japonský bežec Shizo Kanakuri je držiteľom svetového rekordu v najpomalšom maratóne (54 rokov, 8 mesiacov a 6 dní, 5 hodín a 32 minút).

Na rozdiel od ostatných bežcov, ktorí vypadli, Kanakuri nikdy neoznámil svoje nedokončenie funkcionárom pretekov. Bol vedený ako nezvestný.

Kanakuri sa vrátil do Japonska, pokračoval v tréningu a absolvoval ďalšie dve olympiády v Belgicku a Francúzsku. O 50 rokov neskôr bol pozvaný späť, aby dokončil preteky.

2. Najmladší bežci

Indický chlapec Budhia Singh mal len tri roky, keď zabehol maratón. Dokumentárny film „Marathon Boy“ z roku 2010 rozpráva jeho príbeh a tiež príbeh jeho kontroverzného trénera Biranchiho Dasa.

Jennifer Amyx mala päť rokov, keď v roku 1975 zabehla maratón v Pensylvánii. Stala sa tak najmladším dievčaťom, ktoré kedy dokončilo maratón.

3. Najvyšší maratón

Everest maratón je najvyšší maratón na svete. Štartovacia čiara je na hore Gorak Shep, ktorá má výšku 5184 m, blízko základného tábora Everest v Nepále.

4. Najväčší maratón

Najväčší maratón na svete bol v roku 2016 a konal sa v New Yorku. Zúčastnilo sa ho viac ako 50 000 pretekárov.

5. Najstarší maratón

Najstarší každoročný maratón je Bostonský maratón. Koná sa už od roku 1897.

4.2/5 - (6 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.