LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovOblečenieŠportová obuvMTB tretry - Ako ich vybrať? + (trendy a super cena)

MTB tretry – Ako ich vybrať? + (trendy a super cena)

MTB tretry sú originálny kúsok obuvi, ktorý je ideálny na cyklistiku alebo turistiku. Tento špeciálny patent, ktorým je v skutočnosti podrážka je patentovaný švajčiarskou spoločnosťou a dnes na trhu nájdete aj mnohé napodobeniny, preto je dôležité sa predovšetkým zamerať na výber originálneho kúska. 

Mnohé spoločnosti, ktoré vyrábajú topánky tento druh adaptujú do svojej obuvi a vy si tak jednoducho môžete zvoliť tretry, ktoré vám najviac vyhovujú.

MTB tretry – Čo to vlastne je?

Obuv, ktorá obsahuje túto špeciálnu technoĺógiu MTB je naozaj jedinečná. Je to svetovo patentovaná štruktúra podrážky.

Táto podrážka sa vyznačuje niekoľkými dôležitými znakmi:

 • Je špeciálne zaoblená;
 • Nie je rovná;
 • Má schopnosť aktivovať svaly;
 • Má pozitívne účinky na celé telo, nielen na nohy.

VĎAKA MTB TREtrom je telo nútené balansovať a svaly pohybového ústrojenstva tak správne pracujú.

Benefity pre telo

Tak, ako každá špeciálne prispôsobená obuv, aj MTB tretry majú nesmierne benefity pre nohy a všeobecne pre celé telo.

Tie pocítite najmä vtedy, keď chodíte naozaj veľa a často. Preto sa do nich skutočne oplatí investovať. MTB tretry prinášajú pre telo tieto základné výhody:

 • Zlepší sa držanie tela;
 • Zvyšuje sa aktivita viacerých svalov na tele;
 • Znižuje sa zaťaženie bedrových a kolenných kĺbov.

Vyvíjanie menšej záťaže na kolená, bedrá a všeobecne kĺby je veľmi dôležité. Pri chôdzi, a to bez ohľadu na to, či chceme alebo nie, dochádza k opotrebeniu kĺbov a väzív. Správna obuv je jedným z účinných spôsobov, ako zabezpečiť, že kĺby nebudú nadmieru zaťažované.

Najmä v prípade, že, napríklad, počas bežného pracovného týždňa veľa sedíme, je dôležité, aby bola obuv prispôsobená tak, aby naše svaly nezoslabovali.

Tento patent vynašiel švajčiarsky inžinier Karl Müller. Ten zistil, že keď kráčame na mäkkom, nerovnom povrchu, utišuje to bolesti chodidiel. Na základe toho vyvinul „Masai technológiu naboso”(Masai Barefoot Technology), čiže obuv MBT alebo MTB. Svoju výskumnú prácu totiž modeloval na africkom kmeni Masai.

Najčastejšími materiálmi, ktoré sa používajú na výrobu MTB obuvi a pri MTB tretroch sú:

 • Čistá koža,
 • Nubuck koža,
 • Štiepaná koža.

Ako si vybrať MTB tretry?

Je dôležité vedieť, že táto špeciálne vyvinutá obuv má veľké benefity pre telo a pre nohy. Je zrejmé, že tretry, ktoré sa najčastejšie využívajú na turistiku alebo na cyklistiku sú typom obuvi, ktorý kladie na chodidlo značnú záťaž.

Najlepšie tretry – náš výber

[/su_note]

Ak si vyberiete MTB tretry je jasné, že vaše nohy budú zaťažované oveľa menej. 

Pri výbere MTB tretrov sa rozhodujte podľa nasledovných kritérií:

Na akú sezónu MTB tretry potrebujete

Ak potrebujete tretry skôr na letnú sezónu, pretože radi bicyklujete či turistikujete cez zimu, je to niečo iné ako v opačnom prípade.

Na trhu nájdete MTB tretry, ktoré sú vyslovene určené do zimy. 

Zimné MTB tretry

Vyznačujú sa tým, že maximálne chránia voči chladu a vode. Väčšinou tiež ponúkajú veľmi vysoký stupeň tepelnej izolácie.

Dávajte si však pozor na to, aby ich váha nebola príliš veľká. Najčastejšie sa skladajú z niekoľkých častí, ktoré vaše nohy ochránia počas zimy:

 • Defender – chráni nohy pred chladom a vlhkom;
 • Neoprénová časť – dokáže chrániť pred vodou a nečistotami;
 • Vo vnútri sa najčastejšie nachádza flís a izolácia;
 • Zapínanie je najčastejšie na šnúrky alebo na suchý zips;
 • Veľmi dôležitou súčasťou sú aj reflexné prvky, keďže cez zimu je oveľa skôr tma;
 • Podrážka by mala byť MTB, ale tiež protišmykovaná.

Letné MTB tretry

Majú častejšie oveľa menej dielov a sú ľahšie, pretože sú určené do teplého počasia. Vrch týchto topánok býva častejšie zo syntetického materiálu. Niekedy majú tiež vystuženú špičku, ale to záleží predovšetkým od toho, na aký účel ich budete používať.

Na aký druh športu MTB tretry potrebujete

Druhým najdôležitejším kritériom, podľa ktorého je potrebné sa rozhodovať, je typ športu alebo aktivity, na ktorý MTB tretry chcete. Je rozdiel, či sa chystáte do hôr alebo bicyklujete, prípadne chcete robiť atletiku alebo behať.

Mať dobrý pár topánok na horskú cyklistiku alebo turistiku nevyhnutné, ale nie vždy je ľahké nájsť perfektnú MTB obuv medzi všetkými modelmi a značkami, ktoré existujú. Na trhu nájdete viacerých výrobcov, ako je, napríklad Mavic, Northwave, Sidi, Five Ten či Giro. Títo výrobcovia ponúkajú širokú škálu MTB topánok aj tretry pre všetky disciplíny.

MTB tretry sa vyrábajú pre príležitostných cyklistov, športových turistov, pretekárov v behu na lyžiach (XC), freeriderov či zjazdárov. Každá dvojica MTB topánok má svoje vlastné vlastnosti, a tak spĺňa presné očakávania.

Turistické MTB tretry

Turistické MTB tretry musia byť predovšetkým pohodlné. V porovnaní s bicyklom, kedy na podrážku skutočne nedostupujete je to veľký rozdiel, preto je pohodlnosť tým najdôležitejším kritériom. Tieto topánky sú najčastejšie  stredne vysoké alebo vysoké modely. V prednej časti chodidla je tiež malá gumová výstuž pre prípad nepredvídaného nárazu. Význam ich výšky spočíva predovšetkým v tom, aby chránili počas túry aj celý členok, nielen chodidlo.

Podrážka na týchto tretroch by mala byť relatívne mäkká, aby vám poskytla pohodlie.

Podrážky majú podobnú ako topánky na túru, aby mohli bezpečne chodiť po klzkej zemi. Uťahovanie na MTB tretroch býva zvyčajne klasické, a teda najčastejšie vo forme šnúrok. Modely vyšších tried používajú aj suchý zips, ktorý umožňuje zabezpečiť šnúrku pod týmto suchým zipsom.

Ďalšie druhy

Cyklistické MTB tretry

Obuv na cyklistiku by mala byť dostatočne odolná. Preto sú cyklistické MTB tretry skvelým riešením. Sú navrhnuté tak, aby stabilne držali aj pri extrémnych cyklistických disciplínach, ako sú freeride, slopestyle, dirt, street a dokonca aj BMX. Tieto topánky tvoria dobrý kompromis medzi tuhosťou a pružnosťou, aby ste vy pri šliapaní do pedálov dosiahli maximálny pocit vzrušenia.

Pri zjazdových a freeridových topánkach na horských bicykloch je zároveň ochrana absolútne nevyhnutná. Väčšina modelov je preto na prednej časti chodidla vystužená, aby ho chránila pred neočakávanými výbehmi z chodníka alebo nárazom kameňov.

Podrážky týchto MTB topánok ponúkajú dobrý pomer tuhosti a pružnosti. Podrážky sú ploché a mnohokrát s mačkami, aby mali maximálny úchop. Pre všetky extrémne disciplíny nájdete aj podrážky kompatibilné s SPD, ale aj klasické ploché podrážky, ktoré vám umožňujú jazdiť s plochými pedálmi.

Tento typ obuvi má zvyčajne klasické sťahovanie, ktoré je bližšie k systému uťahovania turistických topánok pomocou šnúrok a suchých zipsov, aby mala noha určitú voľnosť pri jemnom pilotovaní.

Cross-country MTB tretry

Bežecké MTB topánky sú ľahké a tuhé. Tento typ topánok MTB poskytuje bežcovi veľkú účinnosť a efektívnosť, pretože nedochádza takmer k žiadnym stratám energie. Jedná sa o nízke modely, preto je noha v takejto topánke naozaj flexibilná. Pri zimných modelov stúpa vodotesná membrána nad členok, aby udržala teplo a vodotesnosť.

Podrážky sú veľmi tuhé, ale takmer vždy je pre ich výrobcov prvoradý ich výkon a ľahkosť. Podrážky týchto topánok majú zvyčajne mačky a na niektorých modeloch je možné pridať kovové hroty, ktoré uľahčujú chôdzu.

Pri tomto type topánky je dôležité, aby bolo zapínanie stabilné, pretože noha musí byť zaistená tak, aby sa pri behu neuvoľňovala z topánky a päta sa nehýbala. Zároveň je potrebné, aby sa počas šliapania udržala maximálna sila. Špičkové modely sú vybavené mikrometrickými svorkami, ktoré zaisťujú presnosť a optimálnu podporu nohy.

Cena topánok

Pokiaľ chcete naozaj kvalitné topánky, buďte pripravený zainvestovať. V konečnom dôsledku to však bude investícia na niekoľko rokov a určite sa vám vyplatí.

MTB tretry nájdete už v cenách od 70 Eur, ale tie naozaj kvalitné vás výjdu na 100 Eur a viac. Samozrejme, záleží tiež, či ide o letný alebo o zimný model.

Pokiaľ chcete investovať a dopriať vašej nohe skutočné pohodlie a kvalitnú obuv, tieto tretry sú jednoznačne skvelou voľbou a budú pre vás vynikajúcou alternatívou, či sa jedná o turistiku, beh alebo cykloturistiku.

V ďalšom z našich článkov si tiež môžete prečítať, ako si vybrať vhodné tenisky na behanie.

Tretry z RIDEPRO.sk

Hľadáte kvalitné tretry? Vyskúšajte produkty od firmy RIDEPRO.SK. Majú pozitívne ohlasy na internete, ponúkajú vysokú kvalitu a výhodnú cenu.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.