LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovOutdoorTuristická obuv | Viete, ako sa vyberá? My máme NÁVOD!

Turistická obuv | Viete, ako sa vyberá? My máme NÁVOD!

Príjemné jarné a letné počasie čoraz viac praje pobytu v prírode a niet sa čomu čudovať, že turistika je veľmi populárna. Ak sa však chystáte do hôr, na túru a čaká vás náročnejší povrch, ako je cesta či chodník, mali by ste myslieť na vhodnú obuv, aby ste sa nezranili. Práve preto je turistická obuv na túru veľmi dôležitá.

Čo je to turistická obuv?

Kategóriou turistická obuv je outdoorová obuv, ktorá je prispôsobená tak, aby bola vhodná na nosenie na túry a do hôr.

Jej základný rozdiel oproti akejkoľvek inej športovej obuvi je, že je pevnejšia, poskytuje oporu a má pevnú a protišmykovú odrážku. Samozrejme, okrem množstvu ďalších výhod, ktorými sa turistická obuv vyznačuje.

Ako vybrať turistickú obuv?

Podobne ako aj pri iných druhoch produktov, aj v tomto prípade je v prvom rade potrebné zvážiť, kde budete turistickú obuv nosiť.

Táto obuv v sebe skrýva množstvo užitočných vlastností, ale jednotlivé typy sa rozlišujú podľa toho, čo je pre ich nositeľa pri každom type turistiky dôležité.

Jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere turistickej obuvi je správna podrážka. Tá je podľa tvrdosti označená písmenami.

Druhy tvrdosti sa turistické topánky delia na:
 • A (hiking) – mäkká podrážka do ľahkého terénu.
 • B (treking topánky) – sú vhodné na túry po lesoch po tvrdších a kamenistých chodníkoch. Sú o niečo ťažšie ako hikingové.
 • C (approach) – tieto topánky sú vhodné na vysokohorskú turistiku a na typ túr, kde budete používať aj svoje ruky (ľahké lezenie). Kvôli tomu, aby ste mali lepší cit v nohe, šnurovanie smeruje viac ku špičke.
 • D – topánky, ktoré sú vhodné na horolezectvo a alpinizmus.

Najlepšie turistické topánky

Kritériá pre výber turistickej obuvi

Nikdy sa nerozhodujte pre turistickú obuv len na základe dizajnu. Tá je v tomto prípade menej dôležitá ako funkčnosť topánok.

Čo je teda dobré zvážiť?

 • typ terénu – je rozdiel, či plánujete zdolávať vysokohorské túry alebo len chodníky alebo sa chcete prechádzať po lese;
 • veľkosť vášho batoha – práve ten vám môže výrazne zvýšiť vašu váhu a záťaž, preto je tiež rozhodujúce, na akú dlhú túru pôjdete a čo si so sebou zoberiete. Čím ťažší batoh budete mať so sebou, tým pevnejšia by mala byť aj vaša obuv (mala by mať hrubšiu podošvu, robustnejší vrch).

Základné kategórie turistickej obuvi

Výrobcovia rozlišujú najzákladnejšie druhy turistickej obuvi, a to podľa toho, na aký typ túr sú určené.

Tieto kategórie sú nasledovné:

 • Hiking topánky – sú ideálne pre nenáročných turistov, ktorí si vyberajú nenáročné túry alebo prechádzky po lesných cestách alebo upravených chodníkoch. Veľkou výhodou tejto obuvi je, že je takmer na nerozoznanie od klasickej obuvi, a preto je tieto topánky možné používať aj na bežné nosenie.
 • Trekking topánky – majú o niečo tvrdšiu podrážku, pretože sú určené predovšetkým na vysokohorskú turistiku. Sú ideálne tiež na kamenistý povrch. Tieto topánky sú o niečo ťažšie než hiking topánky.
 • Approach – tento špecifický druh turistickej obuvi je určený na ferraty alebo na menej náročné lezenie. Základom týchto topánok je veľmi tvrdá podrážka a pevná špička. Tá sa tiež označuje ako Climbing zon. Šnurovanie sa približuje smerom ku špičke a práve vďaka tomu má ich nositeľ lepšie stiahnutie aj cit v obuvi.
 • Backpacking – sú topánky vhodné pre tých ľudí, ktorí chodia na túry po skalnatom teréne a väčšinou majú tiež na sebe ťažký ruksak. Tieto topánky sú zvyčajne vyššie a veľmi pekné. Tým, že sú tiež ťažké, neodporúčajú sa na bežné nosenie.
 • Mountaineering – sú topánky určené na vysokohorskú turistiku. Zabezpečujú najmä dobrú fixáciu členka. Väčšinou sú z textilu, ktorý je odolnejší oderu než koža.

Dôležité vlastnosti turistickej obuvi

V prípade turistickej obuvi má každý spôsob jej prevedenia špecifický účel. Podľa toho, aké máte skúsenosti a čo od topánok očakávate, sa najlepšie rozhodnete, čo od nich budete potrebovať.

Najdôležitejšie vlastnosti sú:

 1. Pevnosť a na druhej strane flexibilita topánky – pokiaľ je topánka dostatočné pevná, bude tiež stabilná v náročnom teréne. Na druhej strane umožňuje flexibilná topánka sledovanie pohybu vašej nohy a umožňuje slobodu pohybu. Tým pádom sa na flexibilnej obuvi dobre pohybuje v teréne, kde je povrch stabilný.
 2. Vysoká alebo nízka obuv – ak je obuv vyššia, umožňuje lepšiu oporu v členkoch. Naopak nižšia obuv umožňuje voľný pohyb členkov.
 3. Vyššia ochrana – má zvyčajne určitý druh výstuže, ako je, napríklad, gumená špička, chrániče na pätách, bočná priehlavková ochrana. Vďaka tomu držia dobre na nestabilných povrchoch a poskytujú tiež ochranu vašej spodnej časti chodidla.
 4. Ľahkosť – ak je obuv ľahšia, zabezpečuje síce nižšiu ochranu, ale na druhej strane sa v nej unavíte neskôr. Jej nevýhodou je, že je menej odolná ako ťažšia obuv.

Správna veľkosť turistickej obuvi

Keď si budete kupovať turistické topánky, jednou z najdôležitejších vecí je, aby ste si kúpili správnu veľkosť topánky.

Nie vždy musí súhlasiť veľkosť vašej turistickej obuvi s veľkosťou štandardných topánok, ktoré nosíte. Ak však budete mať správnu veľkosť, zaručí vám to tiež 100 % stabilitu.

Ako identifikovať správnu veľkosť turistickej obuvi?

 • nemali by ste cítiť žiadne tlakové body – aj keď je topánka nová, nemala by vám vytvárať žiadne otlaky alebo tlakové body. Topánky by vás nemali otláčať na žiadnom mieste.
 • mali by sa prispôsobiť anatómii – ak je veľkosť topánky správna, prispôsobí sa tiež anatómii chodidla.
 • budú sa dať dobre zatiahnuť šnúrky – správna veľkosť topánky by mala tiež umožniť dostatočné utiahnutie pomocou šnúrok.

Tipy na správne skúšanie turistickej obuvi

 • topánku si skúšajte skôr na konci dňa, pretože nohy majú tendenciu ku koncu dňa rovnako ako počas túry mierne opúchať;
 • skúšajte si topánku vo svojej obvyklej turistickej obuvi;
 • keď máte správnu veľkosť obuvi, stále by ste mali byť schopný zasunúť jeden prst za pätu. Prsty na nohe by mali byť iba v jemnom kontakte s prednou časťou vašej topánky;
 • pokiaľ sa rozhodujete medzi dvomi veľkosťami obuvi, vyberte si tú väčšiu najmä z toho dôvodu, že nohy v topánke mierne opúchajú. Veľkosť topánky môžete jemne korigovať aj vložkou do topánok.

turistická obuv

Keď budete mať turistickú obuv, nikdy nezabúdajte ani na vhodnú starostlivosť o ňu. Po túre vždy topánky vysušte a vyčistite.

turistická obuvTiež si tieto topánky vyžadujú pravidelnú impregnáciu kvalitnými prípravkami, hlavne, pokiaľ sa jedná o kožené topánky.

Tiež myslite na to, aby ste mali aj oblečenie vhodné na túru. Prečítajte si článok, ako vybrať turistické nohavice.

Zamerajte sa na výber kvalitných turistických topánok, pretože vyššia investícia na začiatku sa vám naozaj vyplatí tým, že budete mať topánky, ktoré majú dlhú životnosť, a ktoré sú vhodné na tento typ túr.

Nehovoriac o tom, že je to správne aj pre vaše nohy.

4.4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.