LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovOblečenieŠportová obuvSalomon Speedcross 5 - záruka kvalitnej obuvi? (Recenzia)

Salomon Speedcross 5 – záruka kvalitnej obuvi? (Recenzia)

Pokiaľ hovoríme o Salomon Speedcross 5, hovoríme určite o kvalitnej obuvi. Ktorékoľvek z topánok značky Salomon sú trailové topánky, ktorých jeden z najväčších benefitov je, že sú určené do akéhokoľvek počasia. Majú Gore-tex membránu, ktorá spolu s odľahčenou konštrukciou, poskytuje podporu a zároveň stabilitu. Topánky Salomon Speedcross 5 sú ideálne na beh, šport, ale aj voľnočasové aktivity.

Čo je to GORE-TEX? Membrána Gore-Tex obsahuje viac ako 1,4 miliardy mikroskopických pórov na centimeter štvorcový. Tieto póry sú asi 20 000-krát menšie ako kvapôčky vody, ale zároveň sú väčšie ako molekula vodnej pary. Preto táto membrána neprepúšťa vlhkosť z vonkajšho prostredia. Zároveň skvele odvádza telesný pot.

Kde kúpiť tieto topánky? My odporúčame tieto obchody.

Salomon Speedcross 5 – detail produktu

V prípade obuvi Salomon Speedcross 5 možno hovoriť o viacerých benefitoch. Tie najdôležitejšie sú:

 • vhodne umiestnené textilné časti – tieto časti sú ľahké, priedušné a z vodoodolných materiálov, ktoré zabezpečujú priedušnosť;
 • ANTI-DEBRIS sieťovina – jej úlohou je zabrániť, aby sa nečistota alebo kamienky dostali do vnútra topánky;
 • ochranný materiál – zabezpečuje ochranu proti bahnu a vlhkosti, nachádza sa pozdĺž celej spodnej časti;
 • systém Sensifit – zabezpečuje ochranu a pohodlie pre celú nohu;
 • QUICKLACE TM rýchlošnurovanie – špeciálne navrhnuté šnurovanie, ktoré umožňuje utiahnutie topánky jedným pohybom;
 • CONTAGRIP® podrážka – skvelá trakcia a odolnosť;
 • predtvarovaná medzipodrážka z EVA peny – zabezpečuje ľahké odpruženie a stabilitu;
 • anatomická stielka z EVA peny – zabezpečuje odpruženie aj podporu.

Topánky majú teda vysokokvalitný zvršok, ktorý dodáva nohe maximálne pohodlie. Na jazyku sa nachádza dokonca taštička pre bezpečné uloženie šnúrok.

Na aký povrch sú topánky Salomon Speedcross 5 určené?

Táto špičková bežecká obuv Salomon Speedcross 5 je určená prakticky na akýkoľvek povrch. Má stabilitu na rýchlych strmých klesaniach, pretože na takýchto povrchoch tuhá konštrukcia päty drží chodidlo pri došľape. Zároveň má schopnosť tlmiť nárazy.

Najvhodnejšie sú topánky na lesné cesty, chodníky, ale aj voľný lesný terén od mierne zvlneného povrchu až po strmé stúpania alebo klesania. Najvyššiu trakciu má obuv na strmých svahoch. Tá sa prejavuje hlavne pri behu v teréne, ako je blato alebo mokrá tráva, prípadne pri podobných podmienkach.

Obuv je vhodná na tieto typy behu:

 • rekreačný beh,
 • tempový tréning,
 • závody,
 • dlhé trate, polmaratóny a ultra maratóny,
 • vytrvalostný tréning.

Zhrnutie parametrov obuvi Salomon Speedcross 5

Sú to hlavne tieto:

 • širšia verzia,
 • agresívny grip,
 • opora, stabilita,
 • sklon: 10mm (Päta: 30mm, Špička: 20mm)
 • EnergyCell™ medzipodrážka,
 • podrážka: Contagrip® TA, Chevron Lugs,
 • SensiFit™ priliehavá konštrukcia zvršku pre komfort a bezpečnosť,
 • rýchle šnurovanie pomocou Quicklace™,
 • vnútorná stielka Molded Ortholite®,
 • vrecúško na jazyku pre schovanie šnúrok,
 • hmotnosť: okolo 320 – 340 g.

Charakter topánky Salomon Speedcross 5 pri športe

Výhodou topánky je, že povrch je strečový, jemný a priedušný. Preto je v nej pohyb veľmi prirodzený a žiadnym spôsobom neobmedzuje. Obuv má tiež tlmiacu vrstvu priamo pod pätou, ktorá je vysoká 30 mm. Pod špičkou je to 20 mm. Tlmiaci materiál je o niečo pevnejší než pri predchádzajúcej vrstve. Aj napriek tomu je stále dosť pohodlný.

Podrážka topánky

Salamon Speedcross 5 je určená pre milovníkov náročného terénu, ako je, napríklad, blato alebo sneh.

Topánky majú výbornú priľnavosť a sú pevné aj vo voľnom teréne. Kým pod pätou je obuv pevnejšia tak, aby chránila pätu a slúži tiež na absorbovanie dopadovej energie, naopak pod špičkou je citlivejšia.

V porovnaní s topánkou Speedcross 3 má veľa odlišností. Zlepšil sa predovšetkým záber a stabilita.

Model Speedcross

Tento model je tým najúspešnejším z dielne Salomonu. Úplne prvá kolekcia bola pritom predstavená už v roku 2006. Čiže v prípade tejto sa jedná o piatu generáciu. Rozdiel je pritom výrazný. 

Základ spočíva v tom, že sa podstatne zvýšila pružnosť topánky. Takisto je zvršok z jemnejšieho materiálu. Lepšia je taktiež pružnosť a to, že chodidlo v topánke dobre sedí.

Topánka je pohodlnená, nebudete sa v nej cítiť stiesnene. Noha je o niečo hlbšie a zvýšil sa lem, čo dodáva pocit pevnosti.

Čo je o poznanie lepšie pri tomto modeli je podošva. Vaša bezpečnosť bude v mäkkom teréne o niečo lepšia, pretože podrážka je širšia aj dlhšia. Tlmiaca vrstva je taktiež pevnejšia, čo zvýši vašu stabilitu.

Cena modelu Salomon Speedcross 5

Napriek mnohým výhodám, ktoré tieto topánky prinášajú, sa nemusíte báť, že zaplatíte za obuv obrovskú sumu. Ba práve naopak – pretože cena je veľmi dostupná. Ako pri inej kvalitnej obuvi platí, že za kvalitu si treba niečo priplatiť, ale na druhej strane vám aj vydrží.

Základný model je dostupný za 100 až 110 Eur. Ak chcete o niečo sofistikovanejšiu verziu s ďalším výhodami, topánky vás výjdu na 120 až 150 Eur. Stále je to však vcelku dostupná cena. Treba si uvedomiť, že obuv vám skutočne dlho vydrží. Taktiež vám zabezpečí komfort a stabilitu.

Hlavné výhody modelu Speedcross

Ako sme už uvádzali vyššie, topánky majú množstvo výhod, ktoré ich radia medzi top značku trailovej obuvi. Dokonca sú vhodné aj pre niektoré typy pretekov.

 • podrážka - Podrážka modelu SPEEDCROSS 5 má väčšie výstupky s väčším priestorom a upravenou geometriou, ktorá poskytuje lepšiu priľnavosť pri odskoku a brzdnú priľnavosť za každých povrchových podmienok;
 • stabilita - štuplíky na podrážke SPEEDCROSS 5 vytvárajú kolísku pre vašu pätu a zaisťuje čistý náraz chodidla a stabilitu počas krokov;
 • topánka sedí - SPEEDCROSS 5 používa úplne zvarený zvršok s disociovanými časťami pre väčšiu senzitivitu. Vytvára prirodzenejší a komfortnejší pohyb.

Čo značku robí výnimočnou je to, že vás bude vynikajúco istiť v mäkkom povrchu. To znamená, že aj v prípade, že trénujete za každého počasia, tieto topánky vás podržia.

Model Salomon Speedcross 5, s výrazne agresívnymi a hlbokými výstupkami, ktoré definujú túto topánku takmer celú generáciu, je tým najlepším výberom pre trakciu a rôznorodný povrch. Model neprechádza aktualizáciou príliš často, pretože tá posledná prebehla v zime 2019 dôkladnou revíziou a podľa nášho názoru je teraz lepšia ako model uplynulých rokov.

Zatiaľ čo charakteristické očká v tvare šípu zostávajú a sú rovnako účinné ako kedykoľvek predtým, gumová časť Contagrip bola aktualizovaná tak, aby bola ešte lepivejšia ako predtým, čím ponúka bezkonkurenčnú priľnavosť na mokrom aj suchom povrchu a ďalej upevňuje miesto týchto topánok ako jedných z najlepšej terénnej technickej horskej obuvi.

Čím je terén strmší a drsnejší, tým lepšie. Milujeme tieto topánky pre off-trail výstupy v alpskej a sú tiež vynikajúcou voľbou pre zimné behy na snehu. Ideálne použitie tejto obuvi je v akýchkoľvek podmienkach, pri ktorých má trakcia rozhodujúci význam, ako, napríklad, strmá tráva, hladké bahno alebo skalné útvary. Na druhej strane, ak ich budete nosiť príliš často na pevných povrchoch plných nečistôt, treba sledovať, ako sa výstupky dosť rýchlo opotrebúvajú.

Táto nová generácia SPEEDCROSS 5 vás pravdepodobne uspokojí bez ohľadu na to, či ste rekreačný bežec alebo zanietený športovec. Značka využila pri tomto modeli najväčšie benefity, vďaka ktorým je SPEEDCROSS legendárny. Ešte väčšia priľnavosť a dynamickejší zvršok, ktorý je doplnený o kvalitnú textíliu. A s lepšou stabilitou a vycibreným vzhľadom prišla pravdepodobne nová legenda.

3.7/5 - (6 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.