LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaVýživové doplnky✅ Najlepšia senovka grécka - účinky na zdravie

✅ Najlepšia senovka grécka – účinky na zdravie

Či už ako chlebové korenie v južnom Tirolsku, ako prísada do indických karí, alebo ako obeta egyptskému kráľovi Tutanchamonovi – senovka grécka je veľmi obľúbená ako korenie v kuchyniach po celom svete a ako liečivú bylinu ju poznali už starí Egypťania.

Pri správnom použití má veľmi zvláštnu chuť a úžasné liečivé vlastnosti.

Senovka grécka – naše odporúčanie

Senovka grécka: Korenie s liečivými vlastnosťami

Ide o je jednoročnú rastlinu, ktorá dorastá do výšky 80 cm a patrí do čeľade strukovín. Jej latinský názov je Trigonella foenum-graecum.

Vzpriamená, rozkonárená stonka vyrastá v typickom ďatelinovom tvare, obvajcovité listy s pílovitými okrajmi v hornej časti.

primulus recenzia

Kvety, ktoré sa objavujú v pároch, alebo jednotlivo v pazuchách listov, sú na báze fialové a inak jemne béžové. Rohovité, približne 7-12 cm dlhé struky, obsahujú 10-20 svetlohnedých semien, ktoré šíria charakteristickú korenistú vôňu.

Semienka pozostávajú z 23-30% bielkovín, 6-10% lipidov a 25-40% slizničných polysacharidov. Ich špeciálne, farmakologicky účinné zložky podporujú zdravie na mnohých rôznych úrovniach.

Vďaka svojim protizápalovým a antioxidačným vlastnostiam sa senovka grécka používa ako liečivá rastlina, najmä v ajurvéde a čínskej medicíne – zvyčajne ako čaj z mletých semien, menej často sa používajú listy alebo korene.

Medzi tradičné oblasti použitia patrí vyvolanie pôrodu, podpora trávenia a skúsenosti hovoria aj o regulácii hormonálnej rovnováhy – najmä u mužov.

Senovka sa často používa ako„len“ ako všeobecné tonikum na stimuláciu metabolizmu a optimalizáciu zdravia.

Doplnky stravy s obsahom senovky gréckej sa dnes používajú najmä na zlepšenie zdravotného stavu mužov (zvýšenie hladiny testosterónu), na reguláciu hladiny cukru v krvi a u dojčiacich žien na podporu toku mlieka.

Dr. Max ORGANIKA Senovka grécka

Senovka grécka Dr. Max

 • 500 mg sušených semien v jednej kapsule
 • vhodné pre vegánov
 • podporuje metabolizmus
 • zvyšuje chuť do jedla
 • posilňuje funkciu imunitného systému

Aktívne zložky senovky gréckej

Senovka obsahuje množstvo minerálov a vitamínov. Svoju jemnú vôňu získava z esenciálnych olejov.

Hlavné sekundárne rastlinné látky nachádzajúce sa v senovke sú flavonoidy ako kvercetín, apigenín a luteolín, ale aj saponíny a sapogeníny. Posledné dve uvedené sa považujú za hlavné účinné zložky senovky gréckej. Ide o rastlinné látky zo skupiny triterpénov. K triterpénom patria aj steroidné hormóny testosterón a estrogény.

Medzi najčastejšie sapogeníny v senovke gréckej patrí diosgenín a yamogenín. Najmä diosgenín je dôležitým prekurzorom pre tvorbu steroidných hormónov, ako je testosterón.

Senovka grécka

Účinky senovky gréckej na zdravie a výkonnosť

Ako sme spomenuli, senovka grécka sa v ajurvédskej a čínskej medicíne používa už dlho. Moderné kapsuly sú tiež propagované ako zázračné lieky – ale dôkazy sú pomerne zriedkavé a preto v súčasnosti nemožno odvodiť žiadne zodpovedajúce odporúčania.

Nasledujúce oblasti však poskytli dôkaz o účinkoch v počiatočných štúdiách:

Kardio-metabolické zdravie: regulácia hladiny cukru a cholesterolu v krvi

Aktuálna klinická štúdia so 150 pacientmi s cukrovkou (typ II) ukázala, že denný príjem senovky gréckej spolu s inými liečivými rastlinami počas troch mesiacov bol účinný v porovnaní s placebom. Účinok na citlivosť na inzulín a koncentrácie cholesterolu bol približne taký veľký ako účinok lieku na diabetes metformín.

Fenugreek 60 kapsúl Biotech

Senovka grécka Biotech

 • 1500 mg senovky gréckej na jednu dávku
 • neobsahuje alergény
 • osvedčený výrobca
 • pôsobí ako antioxidant
 • upravuje hladinu cholesterolu v krvi
 • podporuje trávenie a normálne pH žalúdka

Hormonálne zdravie žien: zmiernenie menštruačných kŕčov a syndrómu polycystických ovárií (PCOS)

Klinická štúdia so 101 študentkami ukázala, že užívanie kapsúl zo senovky gréckej počas prvých troch dní menštruácie môže zmierniť bolesť v podbrušku v porovnaní s placebom. Dve až tri kapsuly (zodpovedajúce dávke 900 miligramov prášku senovky gréckej) sa užívali dvakrát denne počas dvoch po sebe nasledujúcich cyklov.

Okrem toho sa  u 170 žien vo veku 18 až 45 rokov s PCOS redukovali rôzne symptómy a merané parametre (veľkosť cysty, pomer LH:FSH, koncentrácia testosterónu a prolaktínu, pravidelnosť cyklu, inzulínová rezistencia a hladina lipidov v krvi) keď užívali 1000 miligramov kapsúl senovky gréckej počas 12 týždňov.

Pomáha pri menopauzálnych príznakoch a tiež zlepšuje sexuálne funkcie žien tým, že vyrovnáva hormóny. Podľa „National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH)” z USA sú však údaje napríklad z oblasti zvýšenej tvorby materského mlieka nedostatočné a je potrebný ďalší výskum, ktorý už prebieha.

Žiaľ,  to že pôsobí pozitívne na rast pŕs zatiaľ dokázané nebolo, napriek bombastickým reklamám.

Žena s bolesťami brucha

Senovka grécka pre mužov

V štúdii na 150 mužoch vo veku od 43 do 70 rokov dostávali 600 miligramov prášku zo senovky gréckej denne počas 12 týždňov. Ukázalo sa, že sexuálna túžba, meraná erekciou a frekvenciou pohlavného styku, by sa mohla zlepšiť, čo bolo vysvetlené efektívnym zvýšením testosterónu v porovnaní s placebom.

Išlo však o mužov, u ktorých bola predtým diagnostikovaná určitá forma nedostatku androgénov a preto tieto výsledky nemožno extrapolovať na zdravých mužov.

Štúdie však potvrdzujú hormonálne regulačné vlastnosti senovky gréckej u mužov. V roku 2011 napríklad v malej štúdii 30 mužov dostávalo 600 mg extraktu z senovky gréckej denne počas 6 týždňov a po skončení štúdie sa u väčšiny účastníkov zlepšila sila, libido a ďalšie sexuálne funkcie (napr. počet erekcií).

Senovka grécka – GymBeam

Senovka grécka Gymbeam

 • pôsobí pozitívne na libido a hladinu testosterónu
 • funkčný podiel saponínov
 • podporuje trávenie
 • posilňuje imunitu
 • vhodné pre vegánov

Senovka grécka chráni pred cukrovkou

Už v roku 2000 štúdia ukázala, že hladina cukru v krvi klesla o 13,4 percenta 4 hodiny po užití senovky gréckej (v porovnaní s hladinami cukru v krvi bez užívania senovky gréckej). Účastníci skonzumovali 40 mg prášku zo senovky gréckej na kilogram telesnej hmotnosti.

V klinickej štúdii z roku 2015 s účastníkmi, ktorí už trpeli prediabetom, sa zistilo, že užívanie 5 g prášku zo senovky gréckej dvakrát denne bolo veľmi účinné pri regulácii hladiny cukru v krvi – a to ako nalačno, tak aj po jedle (postprandiálny krvný cukor).Zároveň klesla aj hladina LDL cholesterolu.

V skupine, ktorá nekonzumovala semená senovky gréckej, bolo riziko cukrovky nakoniec viac ako štyrikrát vyššie, čo znamená, že cukrovku v priebehu trojročnej štúdie vyvinulo oveľa menej účastníkov v skupine senovky gréckej.

Náš tip: Chlieb so semiačkami senovky gréckej na reguláciu cukru v krvi

Workout a suplementácia senovkou – na čo si dať pozor

Vzhľadom na podobnosť s testosterónom je logické predpokladať, že kapsuly senovky gréckej môžu podporovať budovanie svalov. Klinická štúdia na 60 mužoch ukázala, že 300 mg kapsuly dvakrát denne počas ôsmich týždňov viedli k zvýšeniu hladín testosterónu a kreatínu, ktoré sú dôležité pre budovanie svalov, v porovnaní s placebom.

Isté je, že suplementácia môže tréning podporiť, ale nikdy ho nemôže nahradiť

Swanson Fenugreek Seed

Senovka grécka Swanson

 • je možné použiť aj ako čaj – pridaním do horúcej vody
 • 610 mg účinnej zložky v jednej kapsule
 • priaznivý vplyv v období menštruácie
 • znižuje hladinu krvného cukru
 • podporuje trávenie a upravuje hladinu cholesterolu v krvi
 • balenie obsahuje 45 dávok
 • vynikajúci pomer cena/objem

Dávkovanie – je v poriadku užívať senovku grécku denne?

Denná konzumácia primeraného množstva senovky gréckej sa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú pre väčšinu zdravých ľudí, ak sa užíva ako súčasť vyváženej stravy. Nadmerné užívanie však môže viesť k nežiaducim účinkom alebo interakciám s niektorými liekmi.

Ako vyplýva z klinických štúdií (spomenutých vyššie), denne sa podáva 500 až 1 000 miligramov senovky gréckej, pričom vyššie dávky sa zvyčajne užívajú kratšiu dobu.

Kto by nemal užívať kapsuly senovky gréckej?

Ak máte známu alergiu na strukoviny (sóju, arašidy alebo hrach), mali by ste ich užívanie zvážiť, alebo senovku užívať pod lekárskym dohľadom, aby sa vylúčili alergické reakcie.

Okrem toho by ste sa určite mali vyhnúť užívaniu počas tehotenstva kvôli vlastnostiam podobným hormónom. Pokiaľ ide o dojčenie, údaje sú kontroverzné, pretože sa ozývajú hlasy, ktoré odporúčajú jeho užívanie na podporu tvorby mlieka. Suplementácia sa však pre istotu neodporúča.

Diabetici by tiež nemali konzumovať príliš veľké množstvo senovky gréckej, pretože by v kombinácii s inými liekmi na cukrovku mohla príliš znížiť hladinu cukru v krvi.

Aj pri antikoagulantoch existuje podozrenie, že kapsuly senovky gréckej ešte viac znižujú zrážanlivosť a preto by mohli byť nebezpečné, ak dôjde k poraneniu alebo krvácaniu.

Záverom

Hoci existujú sľubné dôkazy o zdravotných výhodách senovky gréckej vo forme kapsúl, je dôležité si uvedomiť, že doplnok nie je zázračným liekom. Vyvážená strava a zdravý životný štýl s množstvom pohybu by mali mať vždy prednosť.

primulus recenzia

Ak zvažujete užívanie, mali by ste sa vopred poradiť s lekárom, aby ste sa uistili, že doplnok môže byť prispôsobený vašim individuálnym potrebám.

Zdroje informácií:

 1. healthline.com/nutrition/fenugreek#what-it-is
 2. allrecipes.com/what-is-fenugreek-8363083
 3. https://www.verywellhealth.com/benefits-of-fenugreek-88686
4.9/5 - (17 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Georgina Tašká
Georgina Tašká
S láskou k písanému slovu a aktívnemu životu spájam tieto dve vášne a snažím sa vytvárať pútavý a informatívny obsah, ktorý motivuje a inšpiruje čitateľov k zmene životného štýlu. Verím, že slová majú moc podnietiť zmenu a transformovať životy.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.