LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaNechuť do jedla: Čo ju spôsobuje a ako sa jej zbaviť?

Nechuť do jedla: Čo ju spôsobuje a ako sa jej zbaviť?

Určite poznáte ten pocit, keď vám ide na chuť všetko, čo vidíte a nedokážete odolať vlastným chutiam. Mnohých však dokáže potrápiť aj opačný pocit, kedy nemôžu do úst vložiť ani sústo. Nechuť do jedla môže byť na jednej strane len dočasným problémom, no na druhej strane, dlhodobé odmietanie jedla nám môže spôsobiť vážne zdravotné problémy a v najhorších prípadoch až smrť. Vo väčšine prípadov ide o prejav nášho tela na fyzické alebo psychické zmeny v organizme.

V tomto článku sa pozrieme na možné príčiny nechuti do jedla a poskytneme vám užitočné tipy, ako sa s ňou vyrovnať a prinavrátiť si zdravú chuť do jedla.

Nechuť do jedla – prečo vzniká?

Nechuť do jedla môžeme charakterizovať ako stav, kedy človek nemá žiaden záujem o prijímanie potravy do svojho tela a znižuje postupne aj dávky jedla. Prečo ale tento stav vôbec vzniká? Za týmto negatívnym javom môžu stáť rôzne príčiny, ktoré sa pohybujú od fyzických chorôbpo psychické stavy.

Často môže ísť o prirodzený stav, ako napríklad v prípade bežných chorôb či nevoľnosti. V takomto prípade príznaky zmiznú do pár dní. V tomto článku sme sa však rozhodli zamerať skôr na dlhodobý stav nechutenstva, ktorý už môže signalizovať vážnejší problém.

Nechutenstvo môže byť príznakom rôznych zdravotných problémov a určite ho netreba podceňovať.

nechuť do jedla

Podrobnejšie si rôzne príčiny vzniku nechutenstva rozoberieme v nasledujúcich riadkoch.

Fyzické príčiny

Z fyzického hľadiska môže ísť o zdravotné problémy, ako sú infekcie, tráviace poruchy či hormonálne nerovnováhy.

Bolesti žalúdka a nechuť do jedla sú prirodzenou reakciou pri tráviacich problémoch a vo väčšine prípadoch tieto ťažkosti odznejú do niekoľkých dní.

Nechuť do jedla nás často potrápi aj keď sme chorí. Určite to poznáte, chrípka, angína, horúčka či iné ochorenie nás dokáže potrápiť až natoľko, že nie sme schopní vstať z postele a už vôbec nie jesť. Po úspešnej liečbe sa väčšinou vráti aj chuť k jedlu.

Psychické príčiny

Emocionálny stav má veľmi výrazný vplyv na našu chuť do jedla. Ľudia, ktorí si prechádzajú ťažkým psychickým obdobím často strácajú záujem o svoje obľúbené činnosti, sú nervózni, môžu pociťovať nevoľnosť či bolesti brucha, čo následne spôsobuje aj nechutenstvo.  

Dlhodobý stres, depresia alebo dlhodobá úzkosť môžu viesť až k strate záujmu o jedlo.

Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy predstavujú istú skupinu duševných ochorení, ktoré ovplyvňujú vzťah človeka k stravovaniu a jeho telesnému obrazu. Tieto poruchy môžu mať vážne dôsledky na fyzické i psychické zdravie jednotlivca.

Medzi najčastejšie poruchy príjmu potravy patria anorexia a bulimia. Pri oboch ochoreniach sa človek snaží čo najviac zredukovať svoju telesnú hmotnosť a má neustály strach z toho, že priberie.

Oba tieto problémy je potrebné včas riešiť návštevami lekára a psychológa, nakoľko dlhodobý stav tohoto ochorenia môže mať veľmi negatívne následky.

Anorexia

Človek, ktorého trápi anorexia sa každý deň obmedzuje v príjme potravy s cieľom redukovať hmotnosť, kvôli neustálej nespokojnosti s vzhľadom.

Typické príznaky anorexie:

 • Náhla strata hmotnosti
 • Problémy so spánkom
 • Únava a malátnosť
 • Zlá nálada a nervozita
 • Nepravidelná menštruácia
 • Vypadávanie vlasov
 • Suchá pokožka
 • Lámavé nechty

Bulímia

Nechutenstvo do jedla môže nastať aj v prípade bulímie. Je to síce menej časté, nakoľko toto ochorenie je charakteristické fázami nadmerného prejedania sa a následného vyvrátenia.

Osoby, ktoré trpia bulímiou majú po jedle pocit viny, že priberú, a tak sa snažia dať prijaté jedlo okamžite z tela von.

V prípade porúch príjmu potravy môže nechutenstvo vyvolať aj podráždenie tráviaceho systému výdajom potravy, či už vyvolaním vracania alebo nadmerným požívaním laxatív.

 Typické príznaky bulímie:

 • Nespokojnosť so svojou hmotnosťou
 • Prílišné dbanie o svoju stravu, hmotnosť a vonkajší vzhľad
 • Nízka hmotnosť
 • Sčervenanie zubov
 • Bolesť hrdla
 • Bolesti svalstva, žalúdka
 • Nepravidelná menštruácia
 • Nervové vyčerpanie

nechuť do jedla

Nechuť do jedla v tehotenstve

Nechuť do jedla patrí k pomerne bežným príznakom tehotenstva a postihuje mnoho budúcich matiek. Tento stav sa často označuje ako "ranná nevoľnosť", hoci môže nastať kedykoľvek počas dňa. Vyskytuje sa hlavne v prvom trimestri.

Dôvodom býva zvýšenie hormonálnych hladín, s ktorými sa telo musí vysporiadať.

Ak ste tehotná a trápia vás tieto príznaky, je dôležité viesť zdravý životný štýl. Upravte váš jedálniček, dbajte na dostatočný príjem vitamínovminerálov, snažte sa hýbať a zbavte sa stresu.

Nechuť do jedla u detí

Nechuť do jedla u detí môže byť spôsobená rôznymi príčinami. Často stojí za problémom fyzická bolesť, ako napríklad bolesť brucha, rast zubov či rôzne zápaly.

Okrem iného, deti vie potrápiť aj v prípade angíny, kedy kvôli nepríjemným bolestiam hrdla nedokážu prijímať stravu.

Detský organizmus je na zmeny obzvlášť citlivý, preto je dôležité čím skôr prísť na príčinu. Zo začiatku dbajte na dostatočný príjem tekutín, aby ste predišli dehydratácií a ak sa stav nezlepší, navštívte lekára.

Nechuť do jedla u seniorov

Ani u seniorov nie je možné jednoznačne povedať, čo stojí za ich zníženou chuťou do jedla. Dôvodov môže byť mnoho, vrátane fyzických, psychických či sociálnych.

Čiastočná strata chuti do jedla môže súvisieť s prirodzeným príznakom starnutia organizmu. Týka sa najmä spomalenia metabolizmu, kvôli poklesu fyzickej aktivity.

S vekom sa môže meniť aj citlivosť chuťových receptorov, čo vedie k zníženej schopnosti vnímať chutné látky. Od jedla môžu seniorov odradiť aj problémy so zubami a ďasnami.

Najčastejším dôvodom však býva výskyt chorôb či psychické faktory, ako osamelosť, smútok, alebo nedostatok spoločenského kontaktu.

Čo pomáha na nechuť do jedla?

Základným predpokladom, aby ste vyriešili nechuť do jedla je zistiť, čo stojí za jej vznikom.

Ak je vinníkom infekcia či bežné ochorenie, liečte ho. Podobne aj nechutenstvo spojené s psychickým problémom.

Telo však potrebuje pravidelný prísun jedla, aby mohlo fungovať, preto by ste sa aj počas choroby mali občas premôcť a prijať nejaké tie kalórie do organizmu.

Čo pomáha proti nechuti do jedla? Skúste bylinné čaje

Na zvýšenie chuti do jedla sa tradične používajú rôzne druhy bylín a korenín. Medzi najznámejšie patrí rebríček obyčajný, benedikt lekársky, zemežlč lekárska, koriander či zázvor.

Probiotiká

Pri narušenej črevnej mikroflóre a tráviacich ťažkostiach vám vedia účinne pomôcť aj probiotiká, ktoré tieto príznaky zmiernia.

B-komplex

Užívanie B-komplexu si mnohí spájajú s priberaním. Nejde však o to, že by vitamíny B skupiny zvyšovali hmotnosť, ale u niektorých ľudí môžu zvyšovať chuť do jedla, čo je v tomto prípade prospešné.

Doplnky stravy

Najčastejším spôsobom pomoci pri nechuti do jedla sú rôzne výživové doplnky, ktoré napomáhajú tráveniu a pomáhajú pri obnove črevnej mikroflóry.

Čo ešte môže podporiť chuť do jedla?

 • Vyvážená strava
 • Redukcia stresu
 • Pohyb
 • Jóga či meditácia
 • Menšie a častejšie porcie
 • Jedzte kedykoľvek dostanete chuť na jedlo aj večer
 • Príjem potravín s vysokým obsahom bielkovín
 • Jedzte to, na čo máte chuť
 • Počas jedla nepite, aby ste nemali pocit plného žalúdka
 • Vyskúšajte nové recepty
 • Čerstvý vzduch
 • Stravujte sa s rodinou a priateľmi

Ak skúšate rôzne spôsoby príznaky nechutenstva neodznejú ani do pár dní, obráťte sa na svojho lekára, ktorý vám pomôže s dôkladnejšou diagnostikou i liečbou.

Aké jedla si vybrať, keď nemám chuť?

Ideálne je konzumovať potraviny s vyšším obsahom kalórií a bielkovín, ako napr. orechy, orechové maslá, strukoviny, mäso, vajcia.

Pri žalúdočnej nevoľnosti voľte radšej sucháre, varené zemiaky, ryžu, ovocie a zeleninu.

Vyhýbajte sa jedlám s množstvom vlákniny, ktorá vytvára pocit plnosti.

Záver

Nechuť do jedla je nepríjemný stav, ktorý si zažil asi už každý z nás. Pokiaľ však trvá len deň alebo pár dní, ide o pomerne bežný symptóm sprevádzajúci ochorenie. Aby ste nechutenstvo mohli riešiť, musíte zistiť pôvod jeho vzniku.

Či už ide o fyzický alebo psychický pôvod, je dobré sa mu povenovať, nakoľko telo bez jedla nedokáže fungovať. Aj počas ťažkých dní sa snažte skonzumovať aspoň malé množstvo vybraných potravín a dbajte o pitný režim.

Vyskúšajte aj naše tipy. Pevne veríme, že vám budú fungovať.

4.9/5 - (14 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Jarošová
Dominika Jarošová
Chvíľu mi trvalo, kým som si k športu ako malá našla cestu. Dnes si už však život bez neho neviem predstaviť. Preto si popri tvorbe článkov a grafiky vždy vo voľnom čase zabehám či zacvičím. Keďže milujem prírodu, najradšej vybehnem do lesa so psíkom alebo na turistiku. Pravidelne sa vzdelávam v oblasti športu a zdravej výživy, nakoľko naše telo je hlavne náš výtvor a treba sa oň patrične starať. Rada by som nadobudnuté poznatky predstavila aj vám.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.